
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
УХВАЛА
про відмову у встановленні судового контролю за виконанням судового рішення
20 березня 2020 р. Справа № 820/4794/18
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Шевченко О.В., розглянувши в порядку письмового провадження клопотання Ізюмської міської ради Харківської області про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення по адміністративній справі за позовом Ізюмської міської ради Харківської області до Ізюмської районної ради Харківської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, стягнення суми, -
ВСТАНОВИВ:
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, Ізюмська міська рада Харківської області, з адміністративним позовом до Ізюмської районної ради Харківської області, в якому просить суд визнати протиправною бездіяльність Ізюмської районної ради Харківської області щодо не розгляду питання про передачу з Ізюмського районного бюджету Харківської області до Ізюмського міського бюджету Харківської області видатків на виконання умов договору між Ізюмською районною радою Харківської області та Ізюмською міською радою Харківської області про передачу міжбюджетного трансферту від 22 грудня 2017 року; зобов`язати Ізюмську районну раду Харківської області вирішити питання про передачу з Ізюмського районного бюджету Харківської області до Ізюмського міського бюджету Харківської області видатків на виконання умов договору між Ізюмською районною радою Харківської області та Ізюмською міською радою Харківської області про передачу міжбюджетного трансферту від 22 грудня 2017 року в сумі 503 133,00 гривні у відповідності до пунктів 1.1. та 2.1 договору в термін не пізніше наступного пленарного засідання Ізюмської районної ради Харківської області, що відбудеться після набрання законної сили судовим рішенням; стягнути з Ізюмської районної ради Харківської області (64300, Харківська область, місто Ізюм, пл. Центральна, 1, код ЄДРПОУ 24288164) на користь міського бюджету міста Ізюм кошти відповідно до договору між Ізюмською районною радою Харківської області та Ізюмською міською радою Харківської області про передачу міжбюджетного трансферту від 22 грудня 2017 року в сумі 503 133,00 грн.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 24 жовтня 2018 року по справі № 820/4794/19 адміністративний позов Ізюмської міської ради Харківської області до Ізюмської районної ради Харківської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, стягнення суми задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Ізюмської районної ради Харківської області щодо не розгляду питання про передачу з Ізюмського районного бюджету Харківської області до Ізюмського міського бюджету Харківської області міжбюджетного трансферту у вигляді цільової субвенції на виконання умов договору між Ізюмською районною радою Харківської області та Ізюмською міською радою Харківської області про передачу міжбюджетного трансферту від 22 грудня 2017 року. Зобов`язано Ізюмську районну раду Харківської області вирішити питання про передачу з Ізюмського районного бюджету Харківської області до Ізюмського міського бюджету Харківської області міжбюджетного трансферту у вигляді цільової субвенції на виконання умов договору між Ізюмською районною радою Харківської області та Ізюмською міською радою Харківської області про передачу міжбюджетного трансферту від 22 грудня 2017 року в сумі 503133 (п`ятсот три тисячі сто тридцять три) 00 грн. в термін не пізніше наступного пленарного засідання Ізюмської районної ради Харківської області, що відбудеться після набрання законної сили судовим рішенням. В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовлено.
Рішення набрало законної сили 06.12.2018 року.
З комп`ютерної програми суду "ДСС" вбачається, що позивачем отримано виконавчий лист від 24 жовтня 2018 року по справі № 820/4794/19.
Представником позивача подано до суду клопотання в порядку ст. 382 КАС України, в якому просить суд зобов`язати відповідача подати до суду звіт про виконання судового рішення від 24 жовтня 2018 року у встановлений судом строк, оскільки до теперішнього часу Ізюмською районною радою не виконано рішення суду.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, заяву про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, судом встановлено наступне.
Згідно ч. 1 ст. 372 КАС України, у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні. Так само на відповідних суб`єктів владних повноважень можуть бути покладені обов`язки щодо забезпечення виконання рішення.
Відповідно до частин 1 та 2 статті 382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Проаналізувавши наведені положення КАС України, суд приходить до висновку, що встановити судовий контроль за виконанням рішення суб`єктом владних повноважень - відповідачем у справі, суд наділений правом саме під час прийняття рішення у справі.
Такий контроль здійснюється судом шляхом зобов`язання надати звіт про виконання судового рішення, розгляду поданого звіту на виконання постанови суду першої інстанції, а в разі неподання такого звіту - встановленням нового строку для подання звіту та накладенням штрафу.
При цьому, зазначені процесуальні дії є диспозитивним правом суду, яке може використовуватись в залежності від наявності об`єктивних обставин, що підтверджені належними та допустимими доказами. Це виключно як певна (можливо, виняткова) міра впливу на той чи інший орган влади.
Зазначена правова позиція підтверджується практикою Верховного Суду, що викладена у додатковій постанові по справі №235/7638/16-а від 31.07.2018 року.
Згідно зі ст. 129-1 Конституції України, суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
Відповідно до ст. 370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
З наведеного слідує, що рішення суду, яке набрало законної сили є обов`язковим для учасників справи. Це забезпечується, в першу чергу, через примусове виконання судових рішень відповідно до Закону України “Про виконавче провадження”. Судовий контроль у формі зобов`язання подати звіт, також є формою забезпечення виконання судових рішень.
Враховуючи, що встановлення судового контролю за виконанням рішення суб`єктом владних повноважень можливе лише під час прийняття такого рішення та враховуючи, що встановлення зазначеного зобов`язання є правом суду, а не його обов`язком, тому в задоволенні заяви позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення Харківського окружного адміністративного суду від 24 жовтня 2018 року по справі №820/4794/19 слід відмовити.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 241, 248, 256, 294, 295, 382, пп.15.5 п.5 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Клопотання Ізюмської міської ради Харківської області про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення по адміністративній справі за позовом Ізюмської міської ради Харківської області до Ізюмської районної ради Харківської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, стягнення суми - залишити без задоволення.
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня її складання.
Суддя Шевченко О.В.