
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про здійснення розгляду справи в порядку письмового провадження
18 березня 2020 року м. РівнеСправа №460/798/20
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Дорошенко Н.О., розглянувши матеріали адміністративної справи за позовом:
фізична особа-підприємець ОСОБА_1 доГоловного управління ДПС у Рівненській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинення певних дій,В С Т А Н О В И В:
У провадженні Рівненського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Рівненській області про визнання протиправним та скасування рішення від 30.01.2020 №1447071/2769903844 про відмову реєстрації податкової накладної від 17.12.2019 №80 в Єдиному реєстрі податкових накладних; зобов`язання вчинення дій щодо реєстрації вищевказаної податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Розгляд справи було призначено за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін на 18.03.2020 о 9:00 год.
Сторони у судове засідання 18.03.2020 не прибули. Про дату, час і місце судового розгляду сторони повідомлені належним чином.
Від представника відповідача надійшло клопотання про здійснення розгляду справи у порядку письмового провадження
Представник позивача у поданих суду письмових поясненнях не заперечив проти розгляду справи в порядку письмового провадження.
Суд враховує, що у зв`язку із запровадженням в Україні протипандемічних заходів, беручи до уваги постанову Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 № 211 "Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19", рішенням Ради суддів України №19 від 17.03.2020 "Щодо організації роботи судів та органів суддівського самоврядування в умовах карантину" рекомендовано судам України судові справи, які призначені у період з 18.03.2020 по 03.04.2020, за відсутності підстав для розгляду справ у письмовому провадженні, відкладати на іншу дату.
Частиною третьою статті 194 КАС України визначено, що учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
Відповідно до ч.9 ст.205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Згідно з ч.4 ст.229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
З огляду на викладене, суд вважає за можливе розглянути адміністративну справу №460/798/20 в порядку письмового провадження на підставі наявних у ній доказів.
Окрім цього, відповідач заявив клопотання про залучення до участі у справі в якості другого відповідача Державну податкову службу України (Львівська площа, 8, м. Київ, 04053; код ЄДРПОУ 43005393).
Клопотання обґрунтоване тим, що чинне законодавство визначає суб`єктний склад осіб, які є учасниками судового процесу (відповідачами) у справах про оскарження протиправної відмови у реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних. Так, головні управління ДПС в областях, м. Києві та Офіс великих платників ДПС - в частині оскарження рішення комісії, яка прийняла рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування. Державна податкова служба України в частині зобов`язання зареєструвати податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних у випадку визнання протиправними та скасування рішень головних управлінь ДПС в областях, м. Києві та Офісу великих платників ДПС про відмову у реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування.
Позивач в письмовому поясненні заперечив щодо доводів відповідача про те, що хоча рішення про відмову в реєстрації податкових накладних приймалося комісією регіонального рівня, проте саму реєстрацію здійснює Державна фіскальна служба України. Зазначив, що норми пп.201.16.4 п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України та п.28 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 117, не містять жодної спеціальної вимоги щодо кола суб`єктів, уповноважених на виконання судового рішення про реєстрацію податкової накладної. Тому просить оскаржене рішення про відмову в реєстрації податкової накладної визнати протиправним та скасувати його та зобов`язати Головне управління ДПС у Рівненській області зареєструвати податкову накладну.
При вирішенні заявленого клопотання, суд виходить з такого.
Згідно з п.20.2 ст.20 Податкового кодексу України, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
01.02.2020 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».
Пунктом 2 Порядку №1165 передбачено, що комісія контролюючого органу - комісія регіонального та центрального рівня з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
Комісія регіонального рівня - комісія з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь ДПС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС.
Комісія центрального рівня - комісія з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі ДПС.
Зазначені комісії приймають рішення про: реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.
Відповідно до пп.14.1.60 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
Згідно з п.1 Положення про Державну податкову службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 №227, Державна податкова служба України (ДПС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну податкову політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок).
Відповідно до пп.9 п.4 Положення №227, ДПС відповідно до покладених на неї завдань забезпечує в межах повноважень, передбачених законом, формування та ведення Державного реєстру фізичних осіб - платників податків, інших реєстрів, банків і баз даних, ведення яких покладено законодавством на ДПС, а також реєстру страхувальників Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Таким чином, Єдиний реєстр податкових накладних формується та ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, тобто саме Державною податковою службою України. Отже, суд погоджується з доводами відповідача про те, що позов в частині зобов`язання вчинення дій щодо реєстрації податкової накладної від 17.12.2019 №80 в Єдиному реєстрі податкових накладних подано позивачем не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом.
Частиною третьою статті 48 КАС України визначено, якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.
При цьому, частиною четвертою статті 48 КАС України передбачено, якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача.
Відтак, клопотання Головного управління ДПС у Рівненській області про залучення до участі у справі другого відповідача підлягає задоволенню.
Після заміни сторони, залучення другого відповідача розгляд адміністративної справи починається спочатку (ч.6 ст.48 КАС України).
Керуючись статтями 48, 159-167, 205, 229, 241, 256, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В :
Розгляд справи №460/798/20 здійснити в порядку письмового провадження.
Клопотання Головного управління ДПС у Рівненській області задовольнити.
Залучити до участі у справі №460/798/20 другого відповідача - Державну податкову службу України (Львівська площа, 8, м. Київ, 04053; код ЄДРПОУ 43005393).
Копію ухвали разом з копією позовної заяви надіслати Державній податковій службі України.
Встановити другому відповідачу строк для подання відзиву на позов тривалістю 15 днів з дня вручення даної ухвали, копія якого одночасно з поданням до суду повинна бути надіслана іншим учасникам справи. При цьому, в силу вимог ч.6 ст.162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Роз`яснити, що неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову (ч.4 ст.159 КАС України).
Встановити позивачу строк для подання відповіді на відзив другого відповідача тривалістю 5 днів з дня його вручення, копія якої одночасно з поданням до суду повинна бути надіслана іншим учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала окремо не оскаржується, заперечення на неї можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Дорошенко Н.О.