Рішення № 88329022, 13.03.2020, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.03.2020
Номер справи
440/4818/19
Номер документу
88329022
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 березня 2020 року м. ПолтаваСправа № 440/4818/19

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Супруна Є.Б., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу №440/4818/19 за позовом Виконавчого комітету Карлівської міської ради Полтавської області до Служби автомобільних доріг у Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

09 грудня 2019 року Карлівська міська рада Полтавської області, Виконавчий комітет Карлівської міської ради Полтавської області звернулися до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до Служби автомобільних доріг у Полтавській області, в якому просили визнати протиправною бездіяльність відповідача з приводу невиконання пункту 1 рішення Виконавчого комітету Карлівської міської ради Полтавської області від 28.02.2018 №23 "Про встановлення табличок із зеленою стрілкою на світлофорі розміщеного на перехресті вулиць Полтавський шлях, Успенської, Радевича автомобільної дороги Р-11 Полтава-Красноград", а саме: не встановлення таблички білого кольору із нанесенням на ній стрілки зеленого кольору на світлофорі розміщеному на перехресті вулиць Полтавський шлях, Успенської, Радевича автомобільної дороги Р-11 Полтава-Красноград", а також зобов`язати виконати пункт 1 рішення Виконавчого комітету Карлівської міської ради Полтавської області від 28.02.2018 №23 шляхом встановлення відповідної таблички на перехресті вулиць Полтавський шлях, Успенської, Радевича автомобільної дороги Р-11 Полтава-Красноград.

Мотивуючи свої вимоги, позивачі вказують, що відповідач, в порушення вимог ст. 144 Конституції України, не виконав рішення органу місцевого самоврядування, яке спрямоване на забезпечення безпеки дорожнього руху на автомобільній дорозі Р-11 Полтава-Красноград.

Ухвалою судді Полтавського окружного адміністративного суду від 16.12.2019 позовну заяву залишено без руху у зв`язку з відсутністю доказів сплати судового з боку обох позивачів.

08.01.2020 на виконання вимог суду з боку Виконавчого комітету Карлівської міської ради Полтавської області надійшла уточнена позовна заява, в якій з числа позивачів виключено Карлівську міську раду Полтавської області без зміни мотивів та прохальної частини позову.

Ухвалою судді Полтавського окружного адміністративного суду від 13.01.2020 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

Незважаючи на те, що матеріали справи містять інформацію про повідомлення усіх учасників щодо відкриття провадження у справі, відповідач правом на подачу відзиву на позов не скористався.

Відповідно до частини четвертої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України, неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

У зв`язку з цим суд, керуючись ч. 6. ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України, здійснює розгляд справи за наявними матеріалами.

Розгляд справи, відповідно до частини п`ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, здійснюється в порядку спрощеного позовного провадження за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше, в межах строку, встановленого статтею 258 цього ж Кодексу.

Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.

Зі змісту позовної заяви суд з`ясував, що через центр м. Карлівка Полтавської області по вул. Полтавський шлях проходить автомобільна дорога Р-11 Полтава - Красноград регіонального значення державної форми власності, яка перебуває на балансі Служби автомобільних доріг України (ст. 8 Закону України "Про автомобільні дороги").

У зв`язку із багаторазовими зверненнями жителів міста Карлівки про забезпечення безпеки дорожнього руху, зниження аварійності на перехресті вулиць Полтавський шлях, Успенської, Радевича автомобільної дороги Р-11 Полтава - Красноград та приймаючи до уваги статистику аварійності, кількість постраждалих на даній ділянці, Виконавчий комітет Карлівської міської ради Полтавської області 28.02.2018 прийняв рішення №23 "Про встановлення табличок зі зеленою стрілкою на світлофорі розміщеного на перехресті вулиць Полтавський шлях, Успенської, Радевича автомобільної дороги Р-11 Полтава - Красноград", яке 12.03.2018 направив для виконання до Служби автомобільних доріг у Полтавській області (а.с. 7-8).

Зазначеним вище рішенням доручено Службі автомобільних доріг у Полтавській області встановити таблички із зеленою стрілкою на світлофорі, розміщеному на перехресті вулиць Полтавський шлях, Успенської, Радевича автомобільної дороги Р-11 Полтава - Красноград, яка дозволить рух у зазначеному напрямку при ввімкненому червоному сигналі світлофора з крайньої правої смуги руху (або крайової лівої смуги руху на дорогах з одностороннім рухом) за умови надання переваги в русі іншим його учасникам, які рухаються з інших напрямків на сигнал світлофора, що дозволяє рух (розділ 8 Регулювання дорожнього руху п.8.7.3 (е)).

Листом від 30.03.2018 №01-02/315 заступник начальника Служби автомобільних доріг у Полтавській області Мягкохліб А.І. повідомив Карлівську міську раду (а.с. 9), що спільно з Управлінням патрульної поліції в Полтавській області детально розглянуто питання розміщення на світлофорах, які встановлені на перехрещенні автомобільної дороги загального користування державного значення Р-11 Полтава - Красноград з вулицями Успенською та Радевича в м. Карлівка, табличок зі стрілкою зеленого кольору на рівні червоного сигналу, які дозволяють рух у зазначеному напрямку при увімкненому червоному сигналі світлофора з крайньої правої смуги руху за умови надання переваги в русі іншим його учасникам. Беручи до уваги існуючу інтенсивність руху транспорту на вищезазначеній ділянці та враховуючи незначний рівень завантаженості перехрестя, Служба автомобільних доріг та Управління патрульної поліції в Полтавській області вважають, що застосування табличок зі стрілкою зеленого кольору на рівні червоного сигналу світлофора може мати негативний вплив на безпеку дорожнього руху та призвести до збільшення кількості дорожньо-транспортних пригод. Виконання заходів з покращення безпеки дорожнього руху в зонах нерегульованих наземних пішохідних переходів на автодорозі Р-11 Полтава - Красноград в межах м. Карлівка (зовнішнє освітлення, дорожні знаки, горизонтальна дорожня розмітка тощо) можливе за рахунок коштів обласного бюджету, у разі включення зазначених робіт до обласної Програми забезпечення безпеки дорожнього руху на 2018 рік.

10.09.2019 за вих №06-21/3053 міський голова м. Карлівки від імені Карлівської міської ради знову звернувся до начальника Служби автомобільних доріг у Полтавській області із листом (а.с. 10), в якому просив погодити встановлення таблички білого кольору із нанесенням на ній стрілки зеленого кольору, що встановлюються на рівні червоного сигналу світлофора із вертикальним розташуванням сигналів на перехресті вулиці Полтавський шлях, Успенська., Радевича автомобільної дороги загального користування державного значення Р-11 Полтава - Красноград.

У відповідь заступник начальника Служби автомобільних доріг у Полтавській області Мягкохліб А.І. своїм листом від 16.09.2019 №01-02/824 (а.с. 11) повідомив, що зважаючи на численні звернення жителів м. Карлівка та з метою покращення безпеки дорожнього руху Службою автомобільних доріг у 2008 році був влаштований світлофорний об`єкт на перехрещенні автомобільної дороги загального користування державного значення Р-11 Полтава - Красноград (км 28+944) з вулицями Успенською та Радевича в м. Карлівка. Світлофорний об`єкт був влаштований у відповідності до проектно-кошторисної документації, яка була погоджена у встановленому порядку, в тому числі з Державтоінспекцією, та не передбачала розміщення табличок із стрілкою зеленого кольору на рівні червоного сигналу. Зіслався на згаданий вище лист від 30.03.2018 №01-02/315, а також зазначив, що вирішення спірного питання можливе шляхом передачі автомобільної дороги Р-11 Полтава - Красноград з державної у комунальну власність на баланс Карлівської міської ради ділянки дороги в межах міста Карлівка. Це дасть можливість місцевій владі самостійно вносити зміни в організацію дорожнього руху та в повній мірі задовольнити потребу жителів в безпечних та комфортних умовах інфраструктури населеного пункту.

Не погодившись із правомірністю мотивів відмови, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи позовні вимоги по суті, суд виходить з наступного.

За приписами частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 2 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об`єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.

Згідно зі статтею 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Відповідно до статті 11 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виконавчими органами рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи. Виконавчі органи є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.

Згідно з підпунктом першим пункту а) статті 30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження: управління об`єктами житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, транспорту і зв`язку, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, забезпечення їх належного утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг населенню.

Відповідно до частини шостої статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради в межах своїх повноважень приймає рішення.

Позивач зауважує, що відповідно до ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рішення виконавчого комітету є актом органу місцевого самоврядування, яке не оскаржене, не скасоване та не визнане незаконним у судовому порядку.

Статтею 1 Закону України "Про автомобільні дороги" визначено, що автомобільна дорога - лінійний комплекс інженерних споруд, призначений для безперервного, безпечного та зручного руху транспортних засобів; вулиця - автомобільна дорога, призначена для руху транспорту і пішоходів, прокладання наземних і підземних інженерних мереж у межах населених пунктів.

Згідно з частиною першою статті 7 Закону України "Про автомобільні дороги" автомобільні дороги загального користування є складовою Єдиної транспортної системи України і задовольняють потреби суспільства в автомобільних пасажирських і вантажних перевезеннях.

Відповідно до статі 10 Закону України "Про автомобільні дороги" державне управління автомобільними дорогами загального користування здійснює Державна служба автомобільних доріг України, що є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через керівника центрального органу виконавчої влади у галузі транспорту і який має свої органи управління на місцях.

Органом управління є орган, призначений для управління автомобільними дорогами (вулицями), забезпечення їх функціонування, розвитку та фінансування (абз. 10 ст. 1 Закону України "Про автомобільні дороги").

Так, відповідно до організаційної структури Державної служби автомобільних доріг органом управління автомобільними дорогами у Полтавській області є Служба автомобільних доріг у Полтавській області.

Основними обов`язками органу державного управління автомобільними дорогами загального користування, відповідно до ст. 11 Закону України "Про автомобільні дороги", є, окрім іншого, здійснення контролю за станом автомобільних доріг загального користування державного значення, виявлення аварійно-небезпечних місць (ділянок) та місць концентрації дорожньо-транспортних пригод і здійснення заходів щодо їх ліквідації.

Таким чином, саме до повноважень Служби автомобільних доріг у Полтавській області належить здійснення контролю за станом автомобільних доріг загального користування державного значення, виявлення аварійно-небезпечних місць (ділянок) та місць концентрації дорожньо-транспортних пригод і здійснення заходів щодо їх ліквідації.

Тож з огляду на встановлені судом обставини чинності рішення Виконавчого комітету Карлівської міської ради Полтавської області від 28.02.2018 №23, яке було прийнято у зв`язку із багаторазовими зверненнями жителів міста Карлівки, враховуючи факт відсутності відзиву на позов та будь-яких доказів на спростування доводів позивача, суд, керуючись ч. 4 ст. 159 КАС України, розцінює таку пасивну поведінку відповідача, як визнання позову, а тому доводи позивача суд визнає обґрунтованими.

Відтак, позов належить задовольнити у повному обсязі.

За приписами частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України При задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Таким чином підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов Виконавчого комітету Карлівської міської ради Полтавської області (вул. Полтавський шлях, 54, м. Карлівка, Полтавська область, 39500, код ЄДРПОУ 04057356) до Служби автомобільних доріг у Полтавській області (вул. Вячеслава Чорновола, буд. 22-А, м. Полтава, 36039, код ЄДРПОУ 25898491) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Служби автомобільних доріг у Полтавській області з приводу невиконання пункту 1 рішення Виконавчого комітету Карлівської міської ради Полтавської області від 28.02.2018 №23 "Про встановлення табличок зі зеленою стрілкою на світлофорі розміщеного на перехресті вулиць Полтавський шлях, Успенської, Радевича автомобільної дороги Р-11 Полтава - Красноград".

Зобов`язати Службу автомобільних доріг у Полтавській області (вул. Вячеслава Чорновола, буд. 22-А, м. Полтава, 36039, код ЄДРПОУ 25898491) виконати пункт 1 рішення Виконавчого комітету Карлівської міської ради Полтавської області від 28.02.2018 №23 шляхом встановлення таблички із зеленою стрілкою на світлофорі, розміщеному у місті Карлівка Полтавської області на перехресті вулиць Полтавський шлях, Успенської, Радевича автомобільної дороги Р-11 Полтава - Красноград.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Другого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня підписання судового рішення з урахуванням положень п.п. 15.5 п. 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Є.Б. Супрун