
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ОКРЕМА УХВАЛА
17 березня 2020 року м.Київ №320/6586/18
Суддя Київського окружного адміністративного суду Брагіна О.Є.;
при секретарі судового засідання - Ставничому Н.В.;
за відсутності сторін та їхніх представників, розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Державної міграційної служби України, третя особа: Уповноважена Верховної ради України з прав людини Денисова Людмила Леонтіївна про визнання протиправною відмову та зобов`язання вчинити певні дії,
у с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з позовом, пред`явивши вимоги до Державної міграційної служби України про визнання протиправною відмову Бориспільського РВ Управління державної міграційної служби України в Київській області у оформленні та видачі йому паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 р. №2503-XII з одночасним зобов`язанням відповідача видати такий паспорт згідно Положення №2503-XII.
Під час розгляду даної справи судом було встановлено таке:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є дитиною інвалідом, яка страждає на спадкове захворювання (фенілкетонурію), наслідком чого стало тяжке ураження центральної нервової системи та розумова відсталість, стан значно нижче середнього рівня когнітивних здібностей людини.
Згідно висновку амбулаторної судово-психіатричної експертизи №79 від 05.02.2020, ОСОБА_1 у даний час має стійкий хронічний психічний розлад у вигляді помірної розумової відсталості, внаслідок класичної фенілкетонурії.
За своїм психічним станом він не здатний усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними.
Натомість, 10.12.2018 р., до суду від імені ОСОБА_1 , була подана вищевказана позовна заява. В подальшому також було встановлено, що особа, яка називає себе ОСОБА_1 , проживає разом з громадянкою ОСОБА_2 , яка не є його опікуном.
Згідно відомостей Фурсівської сільської ради Білоцерківського району Київської області, які містяться в акті відвідування №34/12-05 від 25.02.2019 р., ОСОБА_1 проживає з ОСОБА_2 та неповнолітніми дітьми ОСОБА_3 , ОСОБА_4 без реєстрації за адресою: АДРЕСА_1 .
Наразі, згідно висновку про результати перевірки по матеріалам ЄО №180049 від 10.06.2019 р. ОСОБА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 .
За п. 1 ст. 60 ЦК України, суд встановлює опіку над фізичною особою в разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування. Опіка встановлюється з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів особи, яка за станом здоров`я не може самостійно здійснювати свої права і виконувати обов`язки, передбачені ст. 55 ЦК України.
Згідно п.19 статті 13 Закону України «Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини» від 23.12.1997 № 776/97-ВР, Уповноважений має право з метою захисту прав і свобод людини і громадянина особисто або через свого представника в установленому законом порядку: звертатися до суду про захист прав і свобод осіб, які через фізичний стан, недосягнення повноліття, похилий вік, недієздатність або обмежену дієздатність неспроможні самостійно захистити свої права і свободи.
Підпунктом 1.1 Правил опіки та піклування, затверджених наказом Державного комітету України у справах сім`ї та молоді, Міністерства освіти України, Міністерства охорони здоров`я України, Міністерства праці та соціальної політики України 26.05.99 № 34/166/131/88, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України від17 червня 1999 р. за № 387/3680 передбачено, що опіка (піклування) є особливою формою державної турботи про неповнолітніх дітей, що залишились без піклування батьків, та повнолітніх осіб, які потребують допомоги щодо забезпечення їх прав та інтересів.
На підставі абз.2 п.1.2 Правил, встановлено, що опіка (піклування) встановлюється також для захисту особистих і майнових прав та інтересів повнолітніх осіб, які за станом здоров`я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати свої обов`язки. Опіка може встановлюватись і над майном у передбачених законом випадках. Органами, які приймають рішення щодо опіки і піклування, є в тому числі сільські, селищні ради.
Абзацем 15 п.1.7 Правил передбачено, що органи опіки провадять іншу діяльність щодо забезпечення прав повнолітніх осіб, які потребують опіки і піклування.
На підставі п.1.9 Правил керівництво органами опіки та піклування і контроль за їх діяльністю здійснюють виконавчі комітети вищестоящих рад.
Підпунктом 2.1 п.2 Правил опіки та піклування передбачено, що опіка установлюється над громадянами, визнаними судом недієздатними внаслідок психічних захворювань.
За приписами ч.1 статті 296 ЦПК України, заяву про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи може бути подано членами її сім`ї, органом опіки та піклування, закладом з надання психіатричної допомоги.
Відповідно до ст.236 ЦПК України заява подається за місцем проживання особи, щодо якої заявник звертається до суду.
На підставі положень частини першої статті 39 ЦК України фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.
Таким чином, підсумовуючи все вищевикладене, суд зазначає, що питання про визнання особи недієздатною може бути вирішено за заявою органу опіки та піклування за місцем фактичного проживання такої особи, перед яким вправі ініціювати питання про звернення до суду із відповідною заявою Уповноважена Верховної ради з прав людини.
Підставою для визнання особи недієздатною та вирішення цього питання у суді є психічний стан повнолітньої особи, який підтверджується у даному випадку медичним висновком №79 від 05.02.2020.
Ураховуючи вищевикладене та, наявні у Уповноваженого з прав людини можливості, керуючись статтями 243, 248, 249, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у х в а л и в:
1. Направити окрему ухвалу Уповноваженій Верховної ради України з прав людини Денисовій Людмилі Леонтіївні для вирішення питання про встановлення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , статусу особи з обмеженою цивільною дієздатністю та визначення йому опікуна.
2. Встановити судовий контроль за виконанням окремої ухвали та зобов`язати подати суду звіт про виконання ухвали протягом одного місяця з дня одержання копії цієї ухвали.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або у судовому засіданні у разі неявки учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного ухвали.
Суддя Брагіна О.Є.