Рішення № 88327681, 20.03.2020, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.03.2020
Номер справи
120/170/20-а
Номер документу
88327681
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

20 березня 2020 р. Справа № 120/170/20-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі судді Слободонюка М.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Фермерського господарства "Дажбог-Г" до Головного управління ДПС у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

У січні 2020 року до Вінницького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Фермерського господарства "Дажбог-Г" до Головного управління ДПС у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування рішення Комісії Головного управління ДПС у Вінницькій області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову у такій реєстрації, оформлене протоколом від 09.12.2019 року за № 56-пр про внесення позивача до Журналу ризикових (переліку ризикових платників податку) за ознаками ризиковості, передбаченими п. 1.6 Критеріїв ризиковості платника податку, підкритерій: "наявна податкова інформація, яка стала відома в процесі поточної діяльності при реалізації покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданій на реєстрацію податковій накладній/розрахунку коригування" та зобов`язання відповідача виключити позивача з Журналу ризикових (переліку ризикових платників податку).

В обґрунтування позову представником позивача зазначено, що контролюючий орган протиправно включив ФГ "Дажбог-Г" до переліку ризикових платників податків, оскільки вважає, що останнє не відповідає жодному з критеріїв ризиковості передбачених п. 1.6 Критеріїв ризиковості платника податку. Позивач зауважує, що до кожної податкової накладної, реєстрацію якої було зупинено, попередньо було подано усі первинні документи, необхідні для прийняття рішення про їх реєстрацію у відповідності до п.п. 14, 16 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року за № 117. Разом із тим, контролюючим органом безпідставно не взято до уваги надані документи та внесено позивача до Журналу ризикових (переліку ризикових платників податку) з причин ненадання письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеній у податковій накладній, ненадання копій підтверджуючих документів, зокрема, первинних документів щодо постачання товарів, зберігання й транспортування, банківських виписок, статистичної звітності, складських документів. Так, внаслідок дії оскаржуваного рішення Комісії ГУ ДПС у Вінницькій області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН або відмову в такій реєстрації, оформленого протоколом від 09.12.2019 року № 56-пр, про внесення позивача до Журналу ризикових (переліку ризикових платників податку) останній поніс, несе і буде надалі нести значні фінансові збитки, втрачає партнерів і покупців, погіршує свою ділову репутацію. Зокрема, вказує на те, що повністю блокується господарська діяльність позивача, оскільки ФГ "Дажбог-Г" не може реєструвати податкові накладні, тому контрагенти відмовляються купувати сільськогосподарську продукцію, вирощену останнім та орендувати у позивача належну йому сільськогосподарську техніку. За вказаних обставин ФГ "Дажбог-Г" не отримує прибуток, у зв`язку з чим відсутні кошти на виплату заробітної плати працівникам, сплату податкових платежів. За таких обставин, з метою відновлення своїх порушених прав та інтересів, ФГ "Дажбог-Г" звернулося до суду з даним позовом.

Ухвалою суду від 20.01.2020 року відмовлено у задоволенні заяви ФГ "Дажбог - Г" про забезпечення позову. Надалі, ухвалою суду від 22.01.2020 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено проводити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням сторін (у письмовому провадженні). Крім того, встановлені строки для подання відзиву на позовну заяву, відповіді на відзив та заперечення.

07.02.2020 року від ГУ ДПС у Вінницькій області до суду надійшов відзив на позовну заяву (вх. № 3931/20), в якому контролюючий орган просив у задоволенні позову відмовити, посилаючись на те, що ФГ "Дажбог-Г" включено до переліку ризикових платників податку як таке, що відповідає критеріям ризиковості у відповідності до п. 1.6 Критеріїв ризиковості платника податку, підкритерій: "наявна податкова інформація, яка стала відома в процесі поточної діяльності при реалізації покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданій на реєстрацію податковій накладній/розрахунку коригування". Підставою для внесення ФГ "Дажбог-Г" до переліку ризикових платників податків послугував факт відсутності інформації щодо зберігання та транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів, статистичної звітності. Принагідно зауважує про набрання чинності 01.02.2020 року постанови Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 року за № 1165 "Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних", якою затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Так, у зв`язку із набранням чинності цієї постанови Кабінету Міністрів України з 01.02.2020 року усі прийнятті рішення у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року за № 117 "Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних" втрачають чинність. За таких обставин представник відповідача вважає позовні вимоги необґрунтованими та просить відмовити у задоволенні позову.

Відповіді на відзив від позивача не надходило.

Відповідно до ч. 2 ст. 262 КАС України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі.

Згідно з вимогами ч. 1 ст. 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Водночас частиною четвертою статті 243 КАС України визначено, що судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).

Дослідивши наявні у справі докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив таке.

Фермерське господарство "Дажбог-Г" є юридичною особою, зареєстрованою в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 19.10.2018 року (номер запису: 11711020000000426). Видом діяльності господарства є, зокрема, "вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур" (КВЕД " 01.11"). Відповідно до витягу за № 1902254500002 з реєстру платників податку на додану вартість, ФГ "Дажбог-Г" є платником податку на додану вартість з 01.02.2019 року.

Із матеріалів справи слідує, що в 2019 році ФГ «Дажбог-Г» подано на реєстрацію в Єдиний реєстр податкових накладних 10 податкових накладних на суму ПДВ 594,8 тис. грн. За наявною у контролюючого органу інформацією, по 6 податковим накладним прийняті рішення Комісії про відмову в реєстрації в Реєстрі, 1 податкова накладна містить статус «Скаргу не задоволено», зі статусом «зареєстровано за рішенням Комісії» 1 податкову накладну, та зі статусом «реєстрація зупинена» 2 податкових накладних.

Витягом з протоколу Комісії ГУ ДПС у Вінницькій області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН або відмову в такій реєстрації від 09.12.2019 року за № 56-пр підтверджується прийняття контролюючим органом рішення про виключення ФГ "Дажбог" з Журналу ризикових, який був внесений до даного Журналу за критеріями ризиковості платників відповідно до п. 1.6 підкритерій: "платник податку зареєстрований платником ПДВ менше трьох місяців", з одночасним внесенням його до Журналу ризикових за ознаками ризиковості передбаченими п. 1.6 підкритерій: "наявна податкова інформація, яка стала відома в процесі поточної діяльності при реалізації покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданій на реєстрацію податковій накладній/розрахунку коригування" (п. 3 Витягу з протоколу від 09.12.2019 року № 56-пр).

Листами ГУ ДПС у Вінницькій області від 09.12.2019 року за № 5172/10/02-32-06-03-та від 18.12.2019 року за № 5582/10/02-32-06-03 на попередньо подані адвокатські запити позивача повідомлено, зокрема, про те, що 04.02.2019 року Комісією ГУ ДПС у Вінницькій області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН або відмову в такій реєстрації прийнято рішення про внесення ФГ "Дажбог-Г" до переліку ризикових платників згідно п. 1.6 Критеріїв ризиковості платника податку у відповідності до вимог наказу ДФС України від 21.03.2018 року за № 144 підкритерій: "платник податку зареєстрований платником ПДВ менше трьох місяців". З моменту включення платника до Журналу ризикових, платником зареєстровано десять податкових накладних, реєстрація яких зупинена. Дії платника податків та контролюючого органу при блокуванні податкових накладних в ЄРПН передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року за № 117 "Про затвердження Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; Порядок роботи комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації". Повідомлено, що питання про виключення ФГ "Дажбог-Г" з Журналу ризикових буде розглянуто після надання платником податку пояснень та повного пакету документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкових накладних. Разом із тим, Комісією ГУ ДПС у Вінницькій області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН або відмову в такій реєстрації прийнято рішення про виключення ФГ "Дажбог" з Журналу ризикових, який був внесений до даного Журналу за критеріями ризиковості платників відповідно до п. 1.6 підкритерій: "платник податку зареєстрований платником ПДВ менше трьох місяців", з одночасним внесенням його до Журналу ризикових за ознаками ризиковості передбаченими п. 1.6 підкритерій: "наявна податкова інформація, яка стала відома в процесі поточної діяльності при реалізації покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданій на реєстрацію податковій накладній/розрахунку коригування".

Не погоджуючись із таким рішенням, яке оформлено протоколом від 09.12.2019 року за № 56-пр про внесення ФГ «Дажбог-Г» до Журналу ризикових (переліку ризикових платників податку) за ознаками ризиковості, передбаченими п. 1.6 Критеріїв ризиковості платника податку, вважаючи його незаконним та протиправним, позивач звернувся із даним адміністративним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України (далі - ПК України).

Відповідно до підпункту 14.1.60 п. 14 ст. 14 ПК України Єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

Згідно з п. 201.10 ст. 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Пунктом 201.16 ст. 201 ПК України встановлено, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до даної норми постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 117 затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі - Порядок № 117).

Суд враховує, що вказана постанова втратила чинність 01.02.2020 року на підставі Постанови КМ України № 1165 від 11.12.2019 року «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних». Водночас, на момент виникнення спірних правовідносин вказаний нормативно-правовий акт був чинним та підлягав до застосування, а тому при розгляді даної справи суд надає оцінку його положенням.

Так, пунктом 2 Порядку № 117 передбачено, що терміни вживаються у такому значенні:

моніторинг - сукупність заходів та методів роботи контролюючих органів, що виявляє за результатами проведення аналізу наявної інформації в інформаційних ресурсах ДФС та/або за результатами проведення обробки та аналізу податкової інформації об`єктивні ознаки наявності ризиків порушення норм податкового законодавства;

критерій оцінки ризиків, достатній для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, - визначений показник моніторингу, що характеризує ризик;

ризик порушення норм податкового законодавства - ймовірність складання та надання податкової накладної/розрахунку коригування для реєстрації в Реєстрі з порушенням нормпідпункту "а"/"б"пункту 185.1 статті 185, підпункту "а"/"б" пункту 187.1 статті 187, абзацу першого пунктів 201.1, 201.7, 201.10 статті 201 ПК України за наявності об`єктивних ознак неможливості здійснення операції з постачання товарів/послуг, дані про яку зазначено у такій податковій накладній/розрахунку коригування та/або ймовірності уникнення платником податку на додану вартість виконання свого податкового обов`язку.

Отже, контролюючий орган здійснює моніторинг податкових, накладних / розрахунків коригування шляхом аналізу наявної податкової інформації, що міститься в інформаційних ресурсах ДПС.

Здійснюючи моніторинг, контролюючий орган виявляє ризик порушення норм податкового законодавства, який проявляється у ймовірності складання та надання податкової накладної з порушенням ПК України та неможливості здійснення операцій з постачання товарів/послуг дані про які зазначені у податковій накладній/розрахунку коригування та/або ймовірності уникнення платником податку виконання свого податкового обов`язку.

Відповідно до п. 61.1. ст. 61 ПК України податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Згідно п.п. 62.1.2. п. 62.2. ст. 62 ПК України податковий контроль здійснюється шляхом, зокрема, інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючих органів.

В свою чергу, згідно п. 71.1 ст. 71 ПК України інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів - комплекс заходів, що координується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, щодо збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій.

Збір податкової інформації та отримання податкової інформації контролюючим органом врегульовано ст. 72, 73 ПК України.

Згідно п.п. 72.1.1. п. 72.1. ст. 72 ПК України для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючого органу використовується інформація, що надійшла, зокрема від платників податків та податкових агентів, що міститься в податкових деклараціях, розрахунках, інших звітних документах; що міститься у наданих великими платниками податків в електронній формі копіях документів з обліку доходів, витрат та інших показників, пов`язаних із визначенням об`єктів оподаткування (податкових зобов`язань), первинних документах, які ведуться в електронній формі, регістрах бухгалтерського обліку, фінансовій звітності, інших документах, пов`язаних з обчисленням та сплатою податків і зборів; про фінансово-господарські операції платників податків.

Відповідно до п. 74.1. ст. 74 ПК України податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, зберігається в базах даних Інформаційних, телекомунікаційних та інформаційно-телекомунікаційних систем (далі - Інформаційні системи) центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику. Інформаційні системи і засоби їх забезпечення, розроблені, виготовлені або придбані центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, є державною власністю. Система захисту податкової інформації, що зберігається в базах даних Інформаційних систем, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику. Внесення інформації до баз даних Інформаційних систем та її опрацювання здійснюються контролюючими органами. Перелік Інформаційних систем визначається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику.

Згідно п. 74.3. ст. 74 ПК України зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової та митної політики.

Підпунктом 20.1.45 пункту 20.1 статті 20 ПК України передбачено, що контролюючі органи мають право здійснювати щоденну обробку даних та інформації електронного кабінету, необхідних для виконання покладених на них функцій з адміністрування податкового законодавства та законодавства з інших питань, контроль за дотримання якого покладено на контролюючий орган, що включає, зокрема, прийняття, обробку та аналіз документів та даних платників податків, здійснення повноважень, передбачених законом, які можуть бути реалізовані в електронній формі за допомогою засобів електронного зв`язку.

Як вже встановлено судом, на засіданні Комісії ГУ ДПС у Вінницькій області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН або відмову в такій реєстрації від 09.12.2019 року за № 56-пр прийнято рішення, яке оформлене відповідним протоколом, про внесення ФГ "Дажбог-Г" до переліку ризикових платників податку.

У протоколі зазначено, що в органах ДПС наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі поточної діяльності при реалізації покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданій на реєстрацію податковій накладній / розрахунку коригування.

Таким чином, дії контролюючого органу щодо внесення до електронної бази даних інформації, незалежно від джерела її отримання (чи то отриманої внаслідок проведення податкової перевірки, чи то за результатами засідання Комісії ГУ ДПС), є лише службовою діяльністю працівників податкового органу на виконання своїх професійних обов`язків в порядку передбаченому ПК України.

Способом здійснення таких дій є, зокрема, інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів. Інформація, зібрана відповідно до норм ПК України, може зберігатися та опрацьовуватися в інформаційних базах контролюючих органів або безпосередньо посадовими (службовими) особами контролюючих органів.

Відповідно, інформація, що надійшла за результатами податкового контролю, не може бути виключена з баз даних, якщо дії зі здійснення такого контролю не визнані протиправними в установленому порядку.

Аналогічна правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального права також була висловлена Верховного Судом у постановах від 25 квітня 2018 року у справі № 826/1902/15, від 18 вересня 2018 року у справі № 818/398/15, від 20 листопада 2019 року в справі № 480/4006/18.

Разом з тим, відповідно до п. п. 12, 13 Порядку N 117 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складання податкової накладної/розрахунку коригування; 2) порядковий номер, номенклатура товарів/послуг продавця, код товару згідно з УКТЗЕД / послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, зазначені у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрація яких зупинена; 3) критерій (ї) ризиковості платника податку та/або критерій (ї) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (их) зупинено реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 4) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у п. 14 Порядку 117, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного у податковій накладній / розрахунку коригування.

За результатами розгляду відповідних пояснень та підтверджуючих документів відповідними комісіями контролюючих органів приймається рішення про реєстрацію податкової накладної або про відмову у такій реєстрації.

Підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено; ненадання платником податку копій документів відповідно до п. п. 4 п. 13 Порядку 117; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.

Згідно з п. 27 Порядку 117 рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку. Рішення комісії центрального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено у судовому порядку.

Таким чином, обов`язковою ознакою дій суб`єкта владних повноважень, які можуть бути оскаржені до суду, є те, що вони безпосередньо породжують певні правові наслідки для суб`єктів відповідних правовідносин і мають обов`язковий характер.

З огляду на наведене, дії контролюючого органу щодо внесення до Інтегрованої системи результатів засідання Комісії (за результатами, якої не приймалось рішення про відмову у реєстрації податкової накладної) не породжують правових наслідків для платників податків та не порушують їхні права, оскільки розміщена в цій системі інформація є службовою та використовується податковими органами для обробки зібраної інформації в автоматичному режимі (використовуються для виконання покладених на контролюючі органи, функцій та завдань) з метою здійснення відповідних прав та обов`язків.

Отже, внесення контролюючим органом платника податку до переліку ризикових платників податків є лише діяльністю контролюючого органу з виконання своїх повноважень по збиранню та формуванню податкової інформації, яка сама по собі не створює для платника податків жодних правових наслідків у вигляді зміни або припинення його прав та не породжують для нього обов`язкових юридичних наслідків. Включення суб`єктом владних повноважень до бази даних певної інформації не створює жодних перешкод для діяльності платника податку.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постановах від 20.11.2019 року у справі за № 480/4006/18 та від 27.08.2019 року у справі за № 540/2077/18.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Отже, в силу вимог процесуального закону врахування судом правових висновків Верховного Суду є обов`язковим.

Підсумовуючи наведене суд зауважує, що судом не встановлено обставин, що можуть свідчити про порушення прав ФГ "Дажбог - Г" відповідачем шляхом прийняття оскаржуваного рішення.

Незгода позивача із рішеннями контролюючого органу про відмову в реєстрації податкових накладних у зв`язку із внесенням його до Журналу ризикових не перешкоджає платнику здійснювати захист своїх прав у спосіб оскарження таких рішень.

Крім того суд додатково наголошує, що у зв`язку з набранням чинності Постанови Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 року № 1165 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» (далі - Порядок 1165), втратила чинність Постанова Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 117, на підставі якої було прийняте оскаржуване рішення про внесення ФГ «Дажбог-Г» до Журналу ризикових (переліку ризикових платників). У зв`язку з цим судом встановлено, що рішенням Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 850 від 04.02.2020 року ФГ «Дажбог-Г» відповідно до пункту 6 Порядку №1165 визнано таким, що відповідає критеріям ризиковості платника (пункт 8 Критеріїв). Відтак, попереднє оскаржуване рішення, яке оформлене протоколом від 09.12.2019 року за № 56-пр про внесення позивача до Журналу ризикових (переліку ризикових платників податку) є таким, що фактично втратило свою чинність.

Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частин першої та другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відтак, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності свого рішення та дій і докази, надані позивачем, суд приходить до переконання, що у задоволенні адміністративного позову належить відмовити повністю.

З урахуванням вимог ст. 139 КАС України сплачений при зверненні до суду судовий збір позивачу не присуджується.

Керуючись статтями 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 242, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України,

ВИРІШИВ:

У задоволенні вимог адміністративного позову відмовити повністю.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повне судове рішення складено та підписано судом 20.03.20.

Реквізити сторін:

Позивач: Фермерське господарство "Дажбог-Г" (вул. Центральна, 257, с. Рогізка, Чечельницький район, Вінницька область, 24815, код ЄДРПОУ 42562367);

Відповідач: Головне управління ДПС у Вінницькій області (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21100, код ЄДРПОУ 43142454)

Суддя Слободонюк Михайло Васильович