
21.02.2020 Єдиний унікальний номер 205/10292/19
Провадження №2/205/998/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 лютого 2020 року м. Дніпро
Ленінський районний суд м. Дніпропетровська в складі: головуючого судді Шавули В.С. розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Правобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення коштів, –
В С Т А Н О В И В :
Позивач 29.11.2019р. звернулась до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення коштів. Позов обґрунтований тим, що на обліку в Ленінському управлінні соціального захисту населення м. Дніпропетровська як отримувач державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.
В результаті перевірки правильності та достовірності інформації, наданої заявником для призначення державної соціальної допомоги, було виявлено надання (приховування відповідачем недостовірних даних про доходи та майновий стан сім`ї, а саме не зазначила факт перебування на податковому обліку ДПІ у Новокодацькому районі м. Дніпра ГУ ДФС у Дніпропетровській області як фізична особа-підприємець, яка отримує дохід від підприємницької діяльності. У зв`язку з чим позивач просить стягнути з відповідача на свою користь надміру сплачені бюджетні кошти у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям за період з 01.10.2015 року по 31.10.2017 року у сумі 33619,90 грн..
Ухвалою Ленінського районного суду м. Дніпропетровська від 02.12.2019р. відкрито провадження у вказаній справі, ухвалено проводити розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Відповідач ухвалу про відкриття спрощеного провадження з копією позовної заяви та доданими до неї документами отримала 28.12.2019 року (а.с.36). Відповідач надала відзив на позов, в якому посилаючись на викладені обставини зазначає, що органи, які призначають і виплачують державну допомогу сім`ям з дітьми,мають право перевіряти матеріальне становище сімей з дітьми;робити запити та у строк до п`яти календарних днів з дня находження відповідного запиту безоплатно отримувати від ДФС та інших органів виконавчої влади інформацію ,необхідну для перевірки достовірності даних,отриманих від осіб ,які звертаються за призначенням державної допомоги сім`ям з дітьми. В результаті такої перевірки було виявлено недостовірність даних. Але я отримую допомогу більше 3 років ,і з того самого часу ніяких перевірок не проводилось і мені продовжували надавати цю допомогу. Це означає ,що не моя провина ,а вина спеціаліста,яка не пояснила мені про порядок звернення за допомогою,не зробила у строк перевірки моєї інформації. Отже декларації про доходи та майно я подавала кожного разу ,коли зверталась до Відповідача за державною соціальною допомогою .У декларації я вказувала всі правдиві факти. Також, довожу до відома суду ,що відповідач посилається на мої податкові декларації,які я ,як ФОП подавала до ДПІ у Новокадацькому районі ,суми доходи вказані в повному обсязі без вирахувань на витрати на оренду приміщення, на податки, на комунальні послуги. Отже, якщо ФОП працює на спрощеній системі податку ,при подачі звітності вказується повна сума доходу без вирахувань усіх витрат
Згідно із ч.13 ст. 7 ЦПК України, розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.
Відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позовна заява, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи по суті, суд встановив наступне.
Відповідно до заяв від 28.10.2015 року № 144, 26.04.2016 року № 709, 25.10.2016 року № 1716, 31.05.2017 року № 1219, 23.11.2017 року № 228 ОСОБА_1 зверталась до Правобережного УСЗН ДМР з заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`.
Рішенням Правобережного УСЗН ДМР Анрюк Ю.В призначена державна соціальна допомога малозабезпеченій сім`ї (а.с.9-18).
В результаті перевірки правильності та достовірності інформації, наданої заявником для призначення державної соціальної допомоги, було виявлено надання (приховування відповідачем недостовірних даних про доходи та майновий стан сім`ї, а саме не зазначила факт перебування на податковому обліку ДПІ у Новокодацькому районі м.Дніпра ГУ ДФС у Дніпропетровській області як фізична особа-підприємець, яка отримує дохід від підприємницької діяльності. Встановлено, що ОСОБА_1 у період з 01.07.2015 по 31.12.2015, з 01.01.2016 по 31.12.2016 та з 01.01.2017 по 31.12.2017 роки здійснювала підприємницьку діяльність на спрощеній системі оподаткування. Відповідно до наданої відповідачем податкової декларації платника єдиного податку – фізичної особи-підприємця останньою задекларовані відомості суми прибутку у 2016 році – 23 3476 грн., у 2016 році – 189 200 грн. та у 2017 році – 99 800 грн. (а.с. 21-26).
Відповідно до повідомлень Правобережного УСЗН ДМР від 24.05.2018 року вих.. № 194, 19.03.2019 року вих.. № 11, 05.06.2019 року та 12.11.2019 року відповідачу було направлено повідомлення щодо припинення надання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, із визначеним порядку та банківських реквізитів управління щодо самостійного повернення надміру виплачених бюджетних коштів (а.с. 25-30).
Відповідно до статті 3 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» від 01 червня 2000 року зі змінами визначено, що право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім`ї, які постійно проживають на території України.
Стаття 7 вищевказаного Закону вказує, що державна соціальна допомога не призначається у випадках, коли: працездатні члени малозабезпеченої сім`ї не працюють, не служать, не вчаться за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах I-IV рівнів акредитації протягом трьох місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (крім осіб, які в установленому порядку визнані безробітними та за інформацією центрів зайнятості не порушують законодавство про зайнятість щодо сприяння своєму працевлаштуванню; осіб, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку або за дітьми, які потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більше ніж до досягнення ними шестирічного віку; осіб, які доглядають за особами з інвалідністю I групи або дітьми з інвалідністю віком до 18 років, за особами з інвалідністю II групи внаслідок психічного розладу, а також за особами, які досягли 80-річного віку; фізичних осіб, які надають соціальні послуги); з`ясовано, що малозабезпечена сім`я має додаткові джерела для існування, а також хто-небудь із її складу протягом 12 місяців перед зверненням за наданням державної соціальної допомоги здійснив покупку або оплатив послуги на суму, яка на час звернення перевищує 10-кратну величину прожиткового мінімуму для сім`ї; у власності чи володінні малозабезпеченої сім`ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 квадратний метр на одного члена сім`ї та додатково 10,5 квадратного метра на сім`ю, чи більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму). Якщо сім`єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.
Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуто, згодом відпала.
Одночасно п. 1 ч. 1 ст. 1215 ЦК України встановлено, що не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Відповідно до п.1 Порядку повернення коштів, надміру виплачених за призначеною державною соціальною допомогою, затвердженого Наказом Міністерство праці та соціальної політики України, Міністерство фінансів України, Міністерство юстиції України від 14.12.2005, повернення бюджетних коштів, надміру перерахованих (виплачених) за призначеною соціальною допомогою, проводиться органами праці та соціального захисту населення у випадку: - виявлення подання громадянами свідомо фальшивих документів, документів із неправильними відомостями або приховування достовірних даних про доходи, майновий стан та інші обставини, що впливають на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру; - виявлення помилки у розрахунку розміру призначеної соціальної допомоги; - виявлення неправильних відомостей про доходи, майновий стан тощо, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, наданих юридичними особами або фізичними особами - суб`єктами підприємницької діяльності.
Відповідно до п. 2. вищевказаного Порядку у разі виявлення при перевірках достовірності та повноти інформації про доходи та майновий стан подання громадянами свідомо документів і з недостовірними відомостями органи праці та соціального захисту населення вживають такі заходи: припиняють надання соціальної допомоги з місяця виявлення порушення і позбавляють права на призначення державної соціальної допомоги на наступний термін; визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення, залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють рекомендованим листом одержувача допомоги про припинення надання соціальної допомоги, обсяги надміру виплачених коштів та строки їх повернення, але не менше місяця з дня отримання повідомлення.
Матеріали справи свідчать про те, що позивачем доведено факт зміни обставин, що впливають на виплату допомоги, а саме отримання ОСОБА_1 доходу від підприємницької діяльності. Отже, позивачем доведено недобросовісність відповідачки в отриманні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї, в результаті чого їй були надміру виплачені кошти в сумі 33619,90 грн., які до теперішнього часу не повернуто позивачу, незважаючи на направлене відповідачці повідомлення з вимогою про відшкодування бюджетних коштів. Сума надміру виплачених коштів державної допомоги відповідачкою на час подачі позову не відшкодована.
Відповідно до ч. 1 ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно зі ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Вирішуючи питання щодо судових витрат, відповідно до ч.1 ст.141 ЦПК України сума сплаченого судового збору підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 79-81, 141, 259, 263-265, 279, 268 ЦПК України, ст.ст. 18-1, 22 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», ст.ст.1212,1215 ЦК України суд, -
У Х В А Л И В:
Позов Правобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення коштів - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована адреса проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) на користь Правобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради (р\р № НОМЕР_2 банк ГУ ДКСУ у м. Київ, МФО 820172,ЄДРПОУ 42788513) надміру сплачені бюджетні кошти у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям за період з 01.10.2015 року по 31.10.2017 року у сумі 33619,90 грн. (тридцять три грн. шістсот дев`ятнадцять грн. 90 коп.).
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована адреса проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) на користь Правобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради (р\р № НОМЕР_2 банк ГУ ДКСУ у м. Київ, МФО 820172,ЄДРПОУ 42788513) судовий збір у розмірі 1 921,00 грн. (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна грн. 00коп.).
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.С. Шавула