Рішення № 8830770, 06.04.2010, Господарський суд Донецької області

Дата ухвалення
06.04.2010
Номер справи
17/75
Номер документу
8830770
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

06.04.10 р.                     Справа № 17/75                               

Господарський суд Донецької області у складі судді Татенко В.М. розглянув у відкритому судовому засіданні справу, порушену:

за позовом: Державної екологічної інспекції в Донецькій області, м. Донецьк

до відповідача: Державного підприємства «Селидіввугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Росія», м. Селидове

про стягнення 39528,61 грн.

за участю представників сторін:

від позивача: Руденко А.О. – довіреності

від відповідача: Корнелюк Г.О. – довіреності

СУТЬ СПОРУ:

Державна екологічна інспекція в Донецькій області, м. Донецьк звернулася до господарського суду з позовом до Державного підприємства «Селидіввугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Росія», м. Селидове про стягнення 39528,61 грн. шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу, внаслідок порушення водного законодавства.

Державна екологічна інспекція в Донецькій області в обґрунтування позовних вимог посилається на проведену перевірку, на підставі якої виявлено, що у період з 2007р. по 2008р. відповідач здійснив скид недостатньо очищених зворотних вод до природного водного рибогосподарського об’єкту – річки Солоної басейну річки Вовчої, в порушення вимог статей 51, 68-69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» та статей 44, 66, 74, 110-111 Водного кодексу України, чим заподіяв навколишньому природному середовищу шкоду у розмірі 39528,61грн..

У якості доказів позивач посилається на акт перевірки дотримання вимог природо- охоронного законодавства № 30, протокол щодо факту порушення водного законодавства №б/н від 29.07.2009р., припис №30 від 16.07.2009р., протокол про адміністративне правопорушення №011315 від 06.07.2009р., постанову про накладення адміністративного стягнення №56 від 13.07.2009р., розрахунок, виконаний згідно «Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів», затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 18 травня 1995 р. N 37, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 1 червня 1995 р. за N 162/698 (далі – «Методика»), акти відбору проб та інші документи, додані до позову та додатково долучені до матеріалів справи.

Відповідач проти позовних вимог не заперечував, надав відзив, у якому позовні вимоги визнав у повному обсязі у розмірі 39528,61 грн..

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, господарський суд,-

ВСТАНОВИВ:

3 26.06.2009 р. по 09.07.2009 p., на підставі наказу №54 від 19.05.2009р., Державною екологічною інспекцією у Донецькій області проведено планову перевірку додержання відокремленим підрозділом «Шахта «Poсія»» Державного підприємства «Селидіввугілля» норм природоохоронного законодавства, в результаті якого встановлено, що відповідач здійснює господарську діяльність з видобутку енергетичного вугілля марок «Г» i «ДГ», має дозвіл на спеціальне водокористування i нормативи гранично-допустимого скидання (далі - ГДС) забруднюючих речовин у природні водні об'єкти Укр-Дон № 3676 з 01.07.2008р. до 01.08.2011 р., а до 01.07.2008р. - дозвіл на спеціальне водокористування i нормативи ГДС Укр-Дон № 2931.

Відповідач не має самостійних водозаборів підземних та поверхневих вод i отримує воду з мереж Селидівського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підриємства Донецької обласної ради «Компанія «Вода Донбасу»» i Новогродівської дільниці Красноармійського управління КП «Компанія «Вода Донбасу»».

Облік споживчої відповідачем води здійснюється водомірами ВСКМ 16/40 i CTB-80.

Відповідач має один випуск зворотних вод, а саме - вода з підземних водозбірників подається на поверхню i по колектору d=600 мм, а потім поступає в спільний ставок-відстійник зворотньої води для шахти «Pocія» відповідача та Державного підприємства „Шахта ім. Д.С. Коротченка» i далі надходить у балку Лисича та у річку Солона басейну річки Вовча. Ставок-відстійник зворотньої води знаходиться на балансі відповідача i є незавершеним будівництвом. Скидання води здійснюється по існуючому колектору, який замулений i передавлений породним відвалом i дорогою.

Відповідач при дозволеному скиданні ГДС 4 086 620 мі у рік фактично скинув зворотних вод 4 052 500 мі у 2007 р., та 4 081 300 мі у 2008 р..

Відповідач має відомчий контроль за хімічним станом зворотних вод, який здійснюється для нього спеціалізованим суб'єктом господарювання - Товариством з обмеженою відповідальністю «Науково-технічна фірма «Стандарт»» на договірних засадах.

Згідно даних відомчого лабораторного контролю і даних відділу інструментально-лабораторного контролю Державної екологічної інспекції у Донецькій області – існує перевищення по БПК5, нікелю, марганцю, сульфатам і ін., що веде до природного водного об'єкту р. Солона. Вищевикладене є порушенням ст.44 Водного кодексу України.

На підставі акту перевірки був складений припис №30 від 16.07.2009р.

Постановою №56 від 13.07.2009р. було визнано начальника дільниці стаціонарного обладнання - Кука Костянтина Валерійовича винним у вчиненні адміністративного правопорушення та накладено стягнення у вигляді штрафу.

Керуючись вимогами Методики, Державною екологічною інспекцією був здійснений розрахунок розміру шкоди, заподіяної відповідачем навколишньому природному середовищу, відповідно до якої розмір шкоди склав 39528,61 грн..

Зважаючи на те, що:

-          відповідно до ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень;

-          за ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

-          Державна екологічна інспекція в Донецькій області - є спеціальним підрозділом Мін природи, яка в межах своїх повноважень забезпечує реалізацію державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів (земля, надра, поверхневі води, атмосферне повітря, тваринний та рослинний світ);

-          згідно п.4 Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі” (затвердженого Міністерством охорони навколишнього природного середовища України від 19.12.06р. №548, зар. в МЮ України від 13.02.07р. за №120/13387) вона здійснює державний контроль за додержанням правил, нормативів, стандартів у сфері охорони навколишнього природного середовища, додержанням умов виданих дозволів, лімітів та квот на спеціальне використання природних ресурсів, викиди та скиди забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище, забрудненням навколишнього природного середовища внаслідок викидів та скидів шляхом проведення інструментально-лабораторних вимірювань показників складу та властивостей тощо;

-          при здійсненні державного контролю, інспекція має право (п.5 Положення про інспекцію) перевіряти документи на право спеціального використання природних ресурсів (ліцензії, дозволи); складати акти перевірок і протоколи про адміністративні правопорушення та розглядати справи про адміністративні правопорушення у межах повноважень, визначених законом; давати обов'язкові для виконання приписи щодо усунення виявлених порушень; подавати позови про відшкодування втрат і збитків, завданих унаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища;

-          згідно до ст. 40 Закону України “Про охорону навколишнього середовища” від 25.06.1991р. № 1264/ХІІ (зі змінами та доповненнями) використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог, зокрема, здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища;

-          Інспекція відповідно до покладених на неї завдань здійснює інструментально-лабораторний контроль у межах галузі атестації за дотриманням нормативів викидів (скидів) забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище; за показниками стану забруднення морських, поверхневих і підземних вод та вод відкритих лиманів; за ефективністю роботи природоохоронних споруд та обладнання, у тому числі суден, кораблів та інших плавучих засобів (підпункт 10 пункту 5 Положення);

-          статтею 51 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» передбачено, що підприємства, установи й організації, діяльність яких пов'язана зі шкідливим впливом на навколишнє природне середовища, незалежно від часу введення їх у дію повинні бути обладнані спорудами, устаткуваннями і пристроями для очищення викидів і скидів або їх знешкодження, зменшення впливу шкідливих факторів, а також приладами контролю за кількістю і складом забруднюючих речовин та за характеристиками шкідливих факторів;

-          згідно до ст.ст. 44, 70 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані дотримувати встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території. Скидання стічних вод у водні об'єкти допускається лише за умови наявності нормативів гранично допустимих концентрацій та встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин. Водокористувачі зобов'язані здійснювати заходи щодо запобігання скидання стічних вод чи його припинення, якщо вони, зокрема за обсягом скидання забруднюючих речовин перевищують гранично допустимі нормативи;

-          виходячи з вимог ст. 111 Водного кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодовувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України;

-          відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища і в тому числі зобов'язання підприємства відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок таких порушень , передбачена ст. 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»;

-          у відповідності до вимог ст. 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» та підпункту 4.1. пункту 4 Методики шкода, заподіяна внаслідок порушення природоохоронного законодавства, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів;

-          згідно вимог ст.47 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» для фінансування заходів щодо охорони навколишнього природного середовища утворюються фонди охорони навколишнього природного середовища. Ці фонди утворюються у складі відповідного місцевого бюджету за місцем заподіяння екологічної шкоди за рахунок, у тому числі, грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища,

з огляду на вище наведене, визнання позову відповідачем, господарський суд вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.

Судові витрати віднести на відповідача.

На підставі викладеного та керуючись 43, 32, 33, 43, 82-85 ГПК України господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Державного підприємства «Селидіввугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Росія» (85400, м. Селидове Донецької області, вул.. К.Маркса, 41; р/р26003300135231 у філії відділення №5484 ВАТ „Державний ощадний банк України” у м.Селидове, МФО 394307, ЄДРПОУ 33426253) на користь місцевого бюджету Селидівської міської ради (п/р №31512921700070 в УДК міста Селидове, код ЄДРПОУ отримувавча 34686427, МФО 834016, код бюджетної класифікації 24062100) суму 39528,61 грн. на відшкодування шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу, внаслідок порушення водного законодавства.

Стягнути з Державного підприємства «Селидіввугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Росія» (85400, м. Селидове Донецької області, вул.. К.Маркса, 41; р/р26003300135231 у філії відділення №5484 ВАТ „Державний ощадний банк України” у м.Селидове, МФО 394307, ЄДРПОУ 33426253) на користь Державного бюджету України (рахунок: 31111095700006, отримувач: УДК в Київському районі, банк отримувача: Головне управління державного казначейства України в Донецькій області, МФО: 834016, ЗКПО: 34687001) державне мито у сумі 359,29 грн.

          

Суддя