ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
5 березня 2009 p. №2-a-2430/09/2270/9
Хмельницький окружний адміністративний суд в складі:
судді Фелонюк Д.Л.
при секретарі судового засідання Буяновській М.С. за участю представника позивача: Замрієва С.С. - за довіреністю від 14.01.2009р. №0064
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом державної інспекції з контролю за цінами в Хмельницькій області до приватного підприємця ОСОБА_2 про стягнення 105 грн.
У судовому засіданні проголошено вступну і резолютивну частини постанови згідно ст.160 КАС України.
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить відповідно до ст.14 Закону України "Про ціни і ціноутворення" стягнути з відповідача 105 грн., з яких 35 грн. - сума необгрунтовано одержаної виручки внаслідок застосування завищених тарифів на соціально значимі продукти харчування та 70 грн. - штрафу визначених згідно рішення від 25.07.2008р. №408 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін. В підтвердження позовних вимог подав акт перевірки від 21.07.2008р., рішення №408 від 25.07.2008 року про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін, посвідчення на перевірку №0565 від 21.07.2008р..
Відповідач своїми процесуальними правами не скористався, в судове засідання не з'явився. Ухвала про відкриття провадження у справі та призначення справи до судового розгляду разом із повісткою , копією позовної заяви з додатками направлені за адресою, за якою зареєстрований відповідач (згідно реєстру поштових відправлень).
Розглядом матеріалів справи встановлено наступне:
ОСОБА_2 Деражнянський район, 03.12.2007р. зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа Деражнянською райдержадміністрацією про що видане свідоцтво про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця НОМЕР_1. Працівниками державної інспекції з контролю за цінами в Хмельницькій області проведено перевірку додержання державної дисципліни цін в магазині „Продукти" суб'єкта підприємницької діяльності - ОСОБА_2 АДРЕСА_1 про що складено акт перевірки від 21.07.2008р., який підписаний відповідачем без зауважень та заперечень.
В ході перевірки встановлено необгрунтоване одержання виручки в розмірі 35 грн. внаслідок завищення граничного рівня торгівельної надбавки при формуванні роздрібних цін на хліб, чим порушено вимоги розпорядження Хмельницької облдержадміністрації від 31.07.2003р. №268/2003-р „Про запровадження державного регулювання ціноутворення на окремі продовольчі товари" із змінами і доповненнями, передбаченими розпорядженням Хмельницької облдержадміністрації від 21.08.2003р. №295/2003-р.
На підставі акту перевірки від 21.07.2008р., керуючись ст.14 Закону України "Про ціни та ціноутворення", позивачем прийнято рішення №408 від 25.07.2008р. про вилучення у відповідача в дохід бюджету 35 грн. необгрунтовано одержаної виручки та стягнення 70 грн. штрафу.
Дане рішення в добровільному порядку відповідачем не виконано, а направлена позивачем на адресу відповідача претензія №2193 від 25.07.2008 року з вимогою сплатити штраф в розмірі 70 грн. та необгрунтовано одержану виручку в сумі 35 грн. залишена без задоволення.
За таких обставин, позивачем подано позов до суду про стягнення з відповідача 105 грн..
Досліджуючи надані докази, наведені міркування, оцінюючи їх в сукупності, судом враховується наступне.
У відповідності до статті 7 Закону України "Про ціни і ціноутворення" (надалі Закон) вільні ціни і тарифи встановлюються на всі види продукції, товарів і послуг, за винятком тих, по яких здійснюється державне регулювання цін і тарифів. При цьому згідно ст. 8 Закону України "Про ціни і ціноутворення" державне регулювання цін і тарифів здійснюється шляхом встановлення державних фіксованих цін (тарифів); граничних рівнів цін (тарифів) або граничних відхилень від державних фіксованих цін і тарифів; введення урядом України інших методів державного регулювання.
Положеннями статті 4 Закону передбачено, що Кабінет Міністрів України забезпечує здійснення державної політики цін; визначає перелік продукції, товарів і послуг, державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи на які затверджуються відповідними органами державного управління, крім сфери телекомунікацій; визначає повноваження органів державного управління в галузі встановлення і застосування цін (тарифів), а також по контролю за цінами (тарифами).
Відповідно до пункту 12 додатку до постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.96 N 1548 (із змінами та доповненнями ) "Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів рад щодо регулювання цін (тарифів)" Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації мають право регулювати (встановлювати) граничні торговельні надбавки до оптової ціни виробника (митної вартості) на борошно, хліб і хлібобулочні вироби, макаронні вироби, крупи, цукор, яловичину, свинину і м'ясо птиці, ковбаси варені, молоко, сир, масло тваринне та олію.
Головою Хмельницької облдержадміністрації 31.07.2003р. прийнято розпорядження № 268/2003-р "Про запровадження державного регулювання ціноутворення на окремі продовольчі товари", яким визначено граничні торгівельні надбавки на окремі продовольчі товари для суб'єктів підприємницької діяльності всіх форм власності. Розпорядженнями №295/2003-р від 21.08.2003р. до вищезазначеного розпорядження внесено зміни та доповнення.
Частиною 2 ст.6 Закону України "Про місцеві державні адміністрації " від 09.04.1999р. №586 встановлено, що розпорядження голів місцевих державних адміністрацій є обов'язковими для виконання на відповідній території всіма органами, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами і громадянами.
Статтею 4 Закону України "Про ціни і ціноутворення" Кабінет Міністрів України визначає повноваження органів державного управління в галузі встановлення і застосування цін (тарифів), а також по контролю за цінами (тарифами).
Відповідно до Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою кабінету Міністрів України від 13.12.2000 N 1819 (далі - Положення), урядовим органом державного управління, який діє у складі Мінекономіки і підпорядковується останньому, основними завданнями якого є організація та здійснення контрольно-наглядових функцій з питань додержання центральними та місцевими органами виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, підприємствами, установами та організаціями вимог щодо формування, встановлення та застосування цін і тарифів є Державна інспекція з контролю за цінами (далі - Держцініспекція).
Держцінінспекція у відповідності до п. 11 Положення має територіальні органи - державні інспекції з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, які становлять єдину систему органів державного контролю за цінами і мають права, передбачені пунктами 5, 6 Положення. За змістом абзацу третього пункту 4 Положення Держцінінспекція відповідно до покладених на неї завдань у межах своєї компетенції здійснює перевірки додержання порядку формування, встановлення і застосування цін і тарифів, а також їх економічного обґрунтування.
Відповідно до пункту 5 Положення Держцінінспекція, зокрема, має право проводити в органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, підприємствах, установах та організаціях незалежно від форми власності перевірки бухгалтерських документів, книг, звітів, калькуляцій та інших документів, пов'язаних з формуванням, встановленням і застосуванням цін і тарифів.
Прийняття рішень про застосування економічних або фінансових (штрафних) санкцій за фактами порушення державної дисципліни цін, згідно з Інструкцією про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України від 03.12.2001 N 298/519 , покладено на Держцінінспекцію та відповідні державні інспекції з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
Державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів.
Відповідно до ч. ст. 14 Закону України "Про ціни і ціноутворення", вся необгрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необгрунтовано одержаної суми виручки.
Відповідно до Інструкції "Про порядок застосування економічних і фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами" (п.1.6.) необгрунтовано одержані суб'єктами господарювання, унаслідок порушень порядку встановлення і застосування цін, суми виручки та штрафи підлягають вилученню згідно із законодавством на підставі рішень, прийнятих органами державного контролю за цінами. Зазначені в рішеннях суми перераховуються суб'єктами підприємницької діяльності - порушниками за належністю самостійно, а в разі неподання установам банків платіжних документів зазначені суми стягуються відповідно до вимог законодавства.
Згідно до п. З.4. Інструкції, рішення про вилучення сум економічних та фінансових (штрафних) санкцій може прийматися Державною інспекцією з контролю за цінами, державними інспекціями з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі також на підставі матеріалів перевірок, здійснених іншими контрольними органами.
У разі невиконання рішення, повного або часткового відхилення претензії чи залишення її без відповіді орган державного контролю за цінами в 30-денний термін подає позов до суду про примусове стягнення суми економічних санкцій разом з третім примірником рішення, (п.3.6 Інструкції).
Як вбачається з матеріалів справи, Державною інспекцією по контролю за цінами у Хмельницькій області, в ході перевірки (акт перевірки від 21.07.2008р.) встановлено порушення відповідачем вимог розпорядження Хмельницької облдержадміністрації від 31.07.2003р. № 268/2003-р "Про запровадження державного регулювання ціноутворення на окремі продовольчі товари", (із змінами та доповненнями ), а саме завищено граничний рівень торговельних надбавок при формуванні роздрібних цін на хліб, внаслідок чого необгрунтовано одержано виручку в розмірі 35 грн.. На підставі акту перевірки, згідно з ст.14 Закону України "По ціни та ціноутворення", у відповідності до Інструкції позивачем прийнято рішення №408 від 25.07.2008 року про вилучення у відповідача в дохід державного бюджету необгрунтовано отриманої виручки від реалізації товарів за завищеними цінами та стягнення штрафних санкцій.
При цьому, судом враховується, що рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін відповідачем в добровільному порядку не виконано, у визначеному законом порядку не оскаржувалось та не скасовувалось, акт перевірки підписано без заперечень. Доказів про сплату заборгованості суду не подано.
Враховуючи вищенаведене та вимоги ст.71 КАС України відповідно до яких кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, позовні вимоги є обґрунтованими, підтвердженими належними доказами та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.6, 14, 71, 86, 94, 104, 158-163, 167, 254-259 Кодексу адміністративного судочинства України , суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов державної інспекції з контролю за цінами в Хмельницькій області до приватного підприємця ОСОБА_2 про стягнення 105 грн. задоволити.
Стягнути з приватного підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ідент.№НОМЕР_2) на користь Державної інспекції по контролю за цінами у Хмельницькій області м. Хмельницький, пров. Пушкіна, 11 (код 23565225) (для зарахування в дохід державного бюджету код 21081100, р/р 31113106700127 в ГУДКУ у Хмельницькій області код 23565213, МФО 815013) 35 грн. (тридцять п'ять гривень) сума необгрунтовано одержаної виручки та 70 грн. (сімдесят гривень) штрафних санкцій.
Згідно ст.ст. 185-186 КАСУ сторони та інші особи, які беруть участь у справі мають право оскаржити в апеляційному порядку Постанову повністю або частково. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня проголошення, апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви по апеляційне оскарження. Подаються до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції.
Згідно ст. 254 КАСУ Постанова, якщо інше не встановлено КАСУ набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження , якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.