Рішення № 88297841, 10.03.2020, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.03.2020
Номер справи
620/3857/19
Номер документу
88297841
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 березня 2020 року Чернігів Справа № 620/3857/19

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді Ткаченко О.Є.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (без повідомлення учасників справи) адміністративну справу за позовом Військової частини А1815 до ОСОБА_1 , третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору – Військова частина А1624, про стягнення майнової шкоди,

У С Т А Н О В И В:

Військова частина А1815 звернулась до суду з позовом до ОСОБА_1 , в якому просить стягнути майнову шкоду в сумі 21551,85 грн.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що під час проходження військової служби відповідача притягнуто до матеріальної відповідальності. На час звільнення за шкоду, заподіяну державі в особі Військової частини А1624, яка виникла внаслідок переплат грошового забезпечення військовослужбовцям, з грошового забезпечення відповідача було утримано 11533,00 грн. Сума невідшкодованої шкоди державі становить 21551,85 грн.

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 24.12.2019 позовна заява залишена без руху. У встановлений строк вимоги ухвали виконані.

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 08.01.2020 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 13.01.2020 залучено до участі у справі третю особу на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору – Військову частину А1624.

Відзив на позов у встановлений судом термін відповідач не надав. Заява про визнання позову до суду не надходила.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Відповідно до витягу з послужного списку майор ОСОБА_1 з 11.04.2015 по 14.07.2018 проходив службу у військовій частині А1624.

Відповідно до наказу командира військової частини А1815 (по стройовій частині) № 189 від 28.07.2018 майора ОСОБА_1 зараховано до списків особового складу Військової частини А1815 у зв`язку з призначенням на посаду помічника командира військової частини А1815 з фінансово-економічної роботи.

Відповідно до акта приймання-передачі заборгованості з відшкодування завданих державі збитків, витягу з книги грошових стягнень та нарахувань військової частини А1624, копій наказів командира військової частини А1624 (з основної діяльності) № 8 від 02.04.2018 та № 43 від 24.05.2018 відповідно до вимог п. 30 Положення про матеріальну відповідальність військовослужбовців за шкоду заподіяну державі, затвердженою постановою Верховної Ради України від 23.06.1995 №243/95 (на час виникнення спірних правовідносин), заборгованість у розмірі 33104,85 грн. облікована в книзі грошових стягнень та нарахувань військової частини А1815 в частині, що стосувалася колишнього помічника командира з фінансово-економічної роботи військової частини А1624 майора ОСОБА_1 .

Відповідно до наказу командира Військової частини А1815 від 15.03.2019 № 64 майора ОСОБА_1 виключено зі списків особового складу військової частини А1815 та знято з усіх видів забезпечення у зв`язку зі звільненням з лав Збройних Сил України.

На час звільнення за шкоду, завдану державі в особі Військової частини А1624, яка виникла внаслідок переплат грошового забезпечення військовослужбовцям, з грошового забезпечення відповідача утримано 11533,00 грн.

Сума невідшкодованої шкоди державі становить 21551,85 грн., що підтверджено записами в Книзі грошових стягнень та нарахувань за 2019 рік.

З метою досудового врегулювання спору Військовою частиною А1815 направлена претензія за № 4013 від 14.12.2019 на зареєстровану адресу проживання відповідача.

Проте станом на день звернення до суду відповіді Військова частина А1815 не отримала.

Вказані обставини справи свідчать про те, що між сторонами виникли правовідносини, пов`язані з відшкодуванням відповідачем матеріальної шкоди, спричинені при виконанні ним службових обов`язків в період знаходження з позивачем в правовідносинах, пов`язаних з перебуванням на військовій службі.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Загальні права та обов`язки військовослужбовців Збройних Сил України і їх взаємовідносини, обов`язки основних посадових осіб полку і його підрозділів визначає Статут внутрішньої служби Збройних Сил України, затверджений Законом України від 24.03.1999 № 548-XIV (далі - Статут) (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Статтею 9 Статуту встановлено, що військовослужбовці Збройних Сил України мають права і свободи з урахуванням особливостей, що визначаються Конституцією України, законами України з військових питань, статутами Збройних Сил України та іншими нормативно-правовими актам.

Відповідно до статті 11 Статуту необхідність виконання завдань оборони України, захисту її’ суверенітету, територіальної цілісності та недоторканності, а також завдань, визначених міжнародними зобов`язаннями України, покладає на військовослужбовців такі обов`язки, зокрема, знати й утримувати в готовності до застосування закріплене озброєння, бойову та іншу техніку, берегти державне майно.

Кожний військовослужбовець зобов`язаний виконувати службові обов`язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою. Ці обов`язки визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями (статті 16 Статуту).

Згідно із статтями 26 та 27 Статуту військовослужбовці залежно від характеру вчиненого правопорушення чи провини несуть дисциплінарну, адміністративну, матеріальну, цивільно-правову та кримінальну відповідальність згідно із законом. Військовослужбовці, на яких накладається дисциплінарне стягнення за вчинене правопорушення, не звільняються від матеріальної та цивільно-правової відповідальності за ці правопорушення.

Стаття 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України визначає, що кожний військовослужбовець зобов`язаний виконувати службові обов`язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою.

Порядок відшкодування матеріальної шкоди військовослужбовців за шкоду, заподіяну державі, передбачений затвердженим Постановою Верховної Ради України від 23.06.1995 №243/95-ВР Положенням про матеріальну відповідальність військовослужбовців за шкоду, заподіяну державі (чинне на час виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до п. 3 Положення про матеріальну відповідальність військовослужбовців за шкоду заподіяну державі військовослужбовці несуть матеріальну відповідальність за наявності: заподіяння прямої дійсної шкоди; протиправної їх поведінки; причинного зв`язку між протиправною поведінкою і настанням шкоди; вини у заподіянні шкоди.

Відповідно до п. 10 Положення про матеріальну відповідальність військовослужбовців за шкоду, заподіяну державі, військовослужбовці і призвані на збори військовозобов`язані за шкоду, заподіяну недбалим виконанням ними службових обов`язків, передбачених військовими статутами, порадниками, інструкціями та іншими нормативними актами, несуть матеріальну відповідальність у розмірі заподіяної шкоди, але не більше місячного грошового забезпечення.

Приписами п.п. 17, 18, 19, 21, 22, 23 Положення про матеріальну відповідальність військовослужбовців за шкоду, заподіяну державі, передбачено, що у разі виявлення факту заподіяння матеріальної шкоди командир (начальник) військової частини призначає розслідування для встановлення причин виникнення шкоди, її розміру та винних осіб.

Згідно п. 30 Положення про матеріальну відповідальність військовослужбовців за шкоду, заподіяну державі, якщо військовослужбовець вибув на нове місце служби до повного відшкодування заподіяної ним шкоди, то утримання грошової суми за новим місцем служби провадиться на підставі запису у грошовому атестаті. Списання сум заборгованості за попереднім місцем служби у цьому випадку провадиться лише в разі отримання письмового підтвердження про їх стягнення за новим місцем служби військовослужбовця. Підтвердження про прийняття суми заборгованості до стягнення підписується командиром (начальником), начальником фінансового органу (головним бухгалтером) військової частини і засвідчується гербовою печаткою.

Проте, в пункті 32 цього Положення передбачено, що на притягнутих до матеріальної відповідальності звільнених з військової служби військовослужбовців і військовозобов`язаних після закінчення зборів, які не відшкодували заподіяної ними державі шкоди в 10-денний термін після дня вибуття їх з військової частини, до суду за місцем їх постійного проживання (роботи) надсилаються виконавчі написи органів, що виконують нотаріальні дії. Для отримання виконавчого напису командир (начальник) військової частини подає органам, що виконують нотаріальні дії, довідки про суму заборгованості, яка підлягає стягненню.

Таким чином, питання про відшкодування матеріальної шкоди військовослужбовцями, притягнутими до матеріальної відповідальності в період проходження ними військової служби, вирішується в безспірному порядку шляхом виконання нотаріусом виконавчого напису.

Доказів, які б свідчили про відмову нотаріуса у вчиненні виконавчого напису щодо стягнення з відповідача зазначеної матеріальної шкоди, матеріали справи не містять.

Відповідно до статей 87, 88 Закону України «Про нотаріат», для стягнення грошових сум або витребування від боржника майна нотаріуси вчиняють виконавчі написи на документах, що встановлюють заборгованість. Перелік документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів, встановлюється Кабінетом Міністрів України. Нотаріус вчиняє виконавчі написи, якщо подані документи підтверджують безспірність заборгованості або іншої відповідальності боржника перед стягувачем та за умови, що з дня виникнення права вимоги минуло не більше трьох років, а у відносинах між підприємствами, установами та організаціями - не більше одного року. Якщо для вимоги, за якою видається виконавчий напис, законом встановлено інший строк давності, виконавчий напис видається у межах цього строку.

Пунктами 1.1, 1.2, 3.2 глави 16 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 №296/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22.02.2012 за № 282/20595, передбачено, що для стягнення грошових сум або витребування від боржника майна нотаріуси вчиняють виконавчі написи на документах, що встановлюють заборгованість, або на правочинах, що передбачають звернення стягнення на майно на підставі виконавчих написів. Перелік документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів, установлено Кабінетом Міністрів України - постановою Кабінету Міністрів України від 22.06.1999 № 1172 «Про затвердження переліку документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів».

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Приписами ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на встановлені судом обставини, позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Відповідно до положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, враховуючи відсутність судових витрат позивача, їх розподіл не здійснюється.

Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

В задоволенні позову Військової частини А1815 до ОСОБА_1 , третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору – Військова частина А1624, про стягнення майнової шкоди – відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Повний текст рішення виготовлено 10 березня 2020 року.

Суддя О.Є. Ткаченко