
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 500/1/20
18 березня 2020 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Баб`юка П.М. розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Тернопільської обласної державної адміністрації про зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Тернопільської обласної державної адміністрації (далі, також, - відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Державне підприємство "Чортківський ливарно-механічний завод", в якій просить зобов`язати Тернопільську обласну державну адміністрацію прийняти рішення про надання ОСОБА_1 дозволу на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки площею 0,6616 га для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємства переробної, машинобудівної та іншої промисловості, кадастровий номер 6125510100:01:011:0893, що розташована за адресою АДРЕСА_1 , яка перебуває в державній власності.
Позов обґрунтовано тим, що 11.09.2019 позивач звернувся до відповідача із заявою про передачу йому у власність шляхом викупу земельної ділянки площею 0,6616 га для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємства переробної, машинобудівної та іншої промисловості, кадастровий номер 6125510100:01:011:0893, що розташована за адресою АДРЕСА_1 , яка перебуває в державній власності. На укладання договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки позивач надав згоду. Проте, Тернопільська обласна державна адміністрація листом від 06.12.2019 №4550/4-19/5285-Л-020/15 повідомила ОСОБА_1 , що надати дозвіл на проведення експертної грошової оцінки зазначеної земельної ділянки можливо лише після припинення права постійного користування на дану земельну ділянку третьої особи ДП «Чортківський ливарно-механічний завод». Позивач посилається на те, що він набув права власності на комплекс загальною площею 1930,6 кв.м., який знаходиться по АДРЕСА_2 . Надрічна, 64, в АДРЕСА_1 області, котре розміщене на земельній ділянці площею 0,6616 га з кадастровим номером 6125510100:01:011:0893 за тією ж адресою, та цільове призначення якої є обслуговування вказаного комплексу, а тому, право постійного користування третьої особи ДП «Чортківський ливарно-механічний завод» на дану земельну ділянку вважається припиненим в силу положень пункту "е" частини першої статті 141 Земельного кодексу України. Позивач вважає, що відповідача слід зобов`язати прийняти рішення про надання йому дозволу на проведення експертної грошової оцінки зазначеної земельної ділянки.
Ухвалою суду від 08.01.2020 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін, призначено судове засідання.
Від представника відповідача на адресу суду 14.02.2020 надійшов відзив на позовну заяву, в якому він просить в задоволенні позову відмовити. В обґрунтування зазначає, що земельна ділянка державної форми власності площею 0,6616 га з кадастровим номером 6125510100:01:011:0893 перебуває на праві постійного користування ДП "Чортківський ливарно-механічний завод" згідно державного акта серії ТР-155 від 08.02.1994. Позивачем не надано доказів про державну реєстрацію припинення права постійного користування згаданою земельною ділянкою ДП "Чортківський ливарно-механічний завод". А тому, відповідач вважає, що відсутні підстави для задоволення позову.
Від представника позивача на адресу суду 17.03.2020 надійшла заява про розгляд справи за відсутності позивача та його представника, в якій також зазначено, що позивач позов підтримує в повному обсязі та просить задовольнити.
Від представника відповідача на адресу суду 18.03.2020 надійшло клопотання, в якому просить проводити розгляд справи без його участі.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Державне підприємство "Чортківський ливарно-механічний завод", в судове засідання не прибула, про час, дату, місце розгляду справи повідомлена належним чином, причини неявки суду не повідомила.
Згідно з положеннями частини третьої статті 194 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.
З огляду на неприбуття сторін у судове засідання та наявність зазначених клопотань, з урахуванням вимог частини дев`ятої статті 205, частини четвертої статті 229 КАС України розгляд заяви учасників справи про примирення проведено в порядку письмового провадження, без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Дослідивши матеріали справи, доводи, наведені сторонами у заявах по суті справи, оцінивши надані докази у їх сукупності, суд встановив наступне.
Позивачу на праві приватної власності належить нерухоме майно - комплекс загальною площею 1930,6 кв.м., який знаходиться по АДРЕСА_1 в АДРЕСА_1 області, що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 11 червня 2015 року, індексний номер 38907980 (аркуш справи 15). Право власності на вказане майно позивач набув на підставі договору купівлі-продажу комплексу від 14 серпня 2014 року, посвідченого ОСОБА_2 , приватним нотаріусом Чортківського районного нотаріального округу, зареєстровано в реєстрі за №523 (аркуш справи 13).
Нерухоме майно розташоване на земельній ділянці кадастровий номер - 6125510100:01:011:0893. Згідно з Витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку №НВ-6101901532015 від 24 вересня 2015 року, земельна ділянка площею 0,6616 га з кадастровим номером 6125510100:01:011:0893 розташована за адресою АДРЕСА_1 . Цільове призначення «для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості». Категорія земель зазначена як «землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення». Форма власності «державна власність». Суб`єкт права постійного користування Державне підприємство «Чортківський ливарно-механічний завод», податковий номер 14029846 (аркуш справи 19).
Державним актом на право постійного користування землею серії ТР 155 підтверджується, що Орендному підприємству завод «Іскра» було надано у постійне користування земельну ділянку розміром 1,5 га для виробничих потреб відповідно до рішення виконкому Чортківської міської Ради народних депутатів від 28 березня 1995 року №113. Згідно запису про зміни землекористуванні, який міститься на вказаному державному акті, виконаного начальником управління Держкомзему у Чортківському району І.С. Гукалюком та скріпленого гербовою печаткою даного управління, 25 листопада 2008 року, на підставі Наказ №95-к Державного концерну місцевої промисловості «Укрмісцевпром» 04.12.1997 «У зв`язку із зміною форми власності (наказ регіонального відділення ФДМУ по Тернопільській області від 30.11.95 №886) та рішення трудового колективу Чортківського заводу «Іскра» (протокол загальних зборів від 01.09.97), перейменовано організацію орендаря Чортківський завод «Іскра» на Чортківський ливарно-механічний завод (аркуш справи 16).
11 вересня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Тернопільської обласної державної адміністрації із заявою про передачу йому у власність шляхом викупу земельної ділянки площею 0,6616 га для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємства переробної, машинобудівної та іншої промисловості, кадастровий номер 6125510100:01:011:0893, що розташована за адресою АДРЕСА_1 , яка перебуває в державній власності. На укладання договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки позивач надав згоду (аркуш справи 22).
Відповідач листом від 6 грудня 2019 року №4550/4-19/5285-Л-020/15, повідомила ОСОБА_1 , що надати дозвіл на проведення експертної грошової оцінки зазначеної земельної ділянки можливо лише після припинення права постійного користування на дану земельну ділянку третьої особи ДП «Чортківський ливарно-механічний завод» (аркуш справи 24).
Позивач вважає, що відповідача слід зобов`язати прийняти рішення про надання йому дозволу на проведення експертної грошової оцінки зазначеної земельної ділянки, тому звернувся із даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить із наступного.
Відповідно до статті 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Земельні відносини - суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею регулюються Конституцією України, Земельним Кодексом України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Відповідно до частини 1 статті 17 Земельного Кодексу України до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить, серед іншого, розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.
Частинами 1, 2 статті 116 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Статтею 122 Земельного кодексу України визначено повноваження органів виконавчої влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування.
Так, згідно з частиною 5 цієї статті обласні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами третьою, четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів, а також земельні ділянки, що не входять до складу певного району, або у випадках, коли районна державна адміністрація не утворена, для всіх потреб.
Відповідно до статті 127 Земельного Кодексу України органи державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, здійснюють продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) громадянам, юридичним особам та іноземним державам на підставах та в порядку, встановлених цим Кодексом. Продаж земельних ділянок державної та комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) на конкурентних засадах у формі аукціону здійснюється у випадках та порядку, встановлених главою 21 цього Кодексу.
Порядок продажу земельних ділянок державної та комунальної власності громадянам та юридичним особам врегульовано статтею 128 Земельного Кодексу України.
Так, відповідно до абзацу 1 частини 1 цієї статті продаж громадянам і юридичним особам земельних ділянок державної (крім земельних ділянок, на яких розташовані об`єкти, які підлягають приватизації) та комунальної власності для потреб, визначених цим Кодексом, провадиться місцевими державними адміністраціями, Радою міністрів Автономної Республіки Крим або органами місцевого самоврядування в межах їх повноважень.
Згідно з частинами 2, 3 статті 128 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи, зацікавлені у придбанні земельних ділянок у власність, подають заяву (клопотання) до відповідного органу виконавчої влади або сільської, селищної, міської ради чи державного органу приватизації.
У заяві (клопотанні) зазначаються місце розташування земельної ділянки, її цільове призначення, розміри та площа, а також згода на укладення договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки. До заяви (клопотання) додаються: а) документ, що посвідчує право користування земельною ділянкою (у разі його наявності), та документи, що посвідчують право власності на нерухоме майно (будівлі та споруди), розташоване на цій земельній ділянці (у разі наявності на земельній ділянці будівель, споруд); б) копія установчих документів для юридичної особи, а для громадянина - копія документа, що посвідчує особу. Орган державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим або орган місцевого самоврядування у місячний строк розглядає заяву (клопотання) і приймає рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (якщо такий проект відсутній) та/або про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки (крім земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд) чи про відмову в продажу із зазначенням обґрунтованих причин відмови.
Згідно частини 5 статті 128 Земельного кодексу України підставою для відмови в продажу земельної ділянки є:
а) неподання документів, необхідних для прийняття рішення щодо продажу такої земельної ділянки;
б) виявлення недостовірних відомостей у поданих документах;
в) якщо щодо суб`єкта підприємницької діяльності порушена справа про банкрутство або припинення його діяльності;
г) встановлена цим Кодексом заборона на передачу земельної ділянки у приватну власність;
ґ) відмова від укладення договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки.
Також, пунктом 2 частини 1 статті 21 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» визначено, що місцева державна адміністрація розпоряджається землями державної власності відповідно до закону.
Відповідно до пункту 7 частини 1 статті 13 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» до відання місцевих державних адміністрацій у межах і формах, визначених Конституцією і законами України, належить вирішення питання використання землі, природних ресурсів, охорони довкілля.
Статтею 6 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» визначено, що на виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, актів Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, які відповідно до закону забезпечують нормативно-правове регулювання власних і делегованих повноважень, голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження, а керівники структурних підрозділів - накази.
Розпорядження голів місцевих державних адміністрацій, прийняті в межах їх компетенції, є обов`язковими для виконання на відповідній території всіма органами, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами та громадянами.
Відповідно до статті 41 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» голови місцевих державних адміністрацій видають розпорядження одноособово і несуть за них відповідальність згідно із законодавством.
Таким чином, наведеними вище положеннями чинного законодавства визначено, що орган державної влади у місячний строк зобов`язаний розглянути заяву (клопотання) і за результатами такого розгляду прийняти рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (якщо такий проект відсутній) та/або про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки (крім земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно - оздоровчих споруд) чи про відмову в продажу із зазначенням обґрунтованих причин відмови.
Також, суд зазначає, що актами місцевих державних адміністрацій є розпорядження голови місцевої державної адміністрації. Тому, відповідачу за наслідками розгляду звернення позивача у відповідності до норм Земельного Кодексу України та Закону України "Про місцеві державні адміністрації" слід було прийняти рішення у вигляді розпорядження голови місцевої державної адміністрації.
Однак, відповідач повідомив позивача листом від 6.12.2019 №4550/4-19/5285-Л-020/15, що надати дозвіл на проведення експертної грошової оцінки зазначеної земельної ділянки можливо лише після припинення права постійного користування на дану земельну ділянку третьої особи ДП «Чортківський ливарно-механічний завод», чим порушив процедуру розгляду звернення позивача.
У зв`язку з наведеним, для захисту порушеного права позивача, суд вважає, що належним способом захисту прав позивача є зобов`язання Тернопільської обласної державної адміністрації повторно розглянути заяву позивача від 11 вересня 2019 року про передачу йому у власність шляхом викупу земельної ділянки площею 0,6616 га для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємства переробної, машинобудівної та іншої промисловості, кадастровий номер 6125510100:01:011:0893, що розташована за адресою Тернопільська область, Чортківський район, м. Чортків, вулиця Надрічна, 64, яка перебуває в державній власності, та прийняти відповідне рішення.
Таким чином, позов підлягає частковому задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи часткове задоволення позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір в розмірі 50 відсотків - 384,20 грн від сплаченого відповідно до квитанції №9910 від 26.12.2019.
Згідно з частиною третьою статті 132 КАС України до витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу.
Частиною 3 статті 134 КАС України встановлено, що для цілей розподілу судових витрат, враховуються:
1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;
2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Аналіз наведених норм дає суду підставу дійти висновку про те, що витрати сторони на правничу допомогу мають бути фактично понесеними (здійсненими) та підтвердженими відповідними належними, достовірними, достатніми та допустимими доказами.
Представником позивача на підтвердження понесених витрат надано суду наступні документи:
- договір про надання правничої допомоги від 06.12.2018 (аркуш справи 26);
- ордер на надання правничої (правової) допомоги від 06.12.2018 (аркуш справи 27);
- квитанція №107 від 26.12.2019 на суму 5000,00 грн (аркуш справи 28).
Як вбачається з наведених документів, розмір заявлених до відшкодування судових витрат позивача на оплату гонорару їх представникові за надання правової (правничої) допомоги становить 5000,00 грн.
Наведені документи судом оцінені як належні та достатні (в розумінні статей 73 та 76 КАС України), оскільки підтверджують факт понесених (здійснених) позивачем витрат на правничу допомогу.
Разом із тим, враховуючи часткове задоволення позовних вимог, суд приходить до висновку про стягнення за рахунок бюджетних асигнувань відповідача в користь позивача витрати за надання правової допомоги у розмірі 2500,00 грн
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити частково.
Зобов`язати Тернопільську районну державну адміністрацію повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 11.09.2019 та прийняти відповідне рішення, з урахуванням висновків, викладених у рішенні суду.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Тернопільської обласної державної адміністрації на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 384,20 (триста вісімдесят чотири гривні двадцять копійок) грн. та витрати за надання правничої допомоги в розмірі 2500,00 грн (дві тисячі п`ятсот гривень).
Реквізити сторін:
ОСОБА_1 : АДРЕСА_3 ; РНОКПП НОМЕР_1 ;
Тернопільська обласна державна адміністрація: вулиця Грушевського, 8, місто Тернопіль, Тернопільська область, 46021; код ЄДРПОУ 00022622;
Державне підприємство "Чортківський ливарно-механічний завод": вулиця Залізнична, 35, місто Чортків, Тернопільська область, 48501.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя Баб`юк П.М.
копія вірна
Суддя Баб`юк П.М.