Рішення № 88297328, 19.03.2020, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.03.2020
Номер справи
460/1/20
Номер документу
88297328
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

19 березня 2020 року м. Рівне №460/1/20

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Борискіна С.А., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1 доГоловного управління ДПС у Рівненській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1 , позивач) звернулась до суду з позовом до Головного управління ДПС у Рівненській області (далі – відповідач), в якому просила:

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 02.04.2019 №1138487-5113-1717;

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 02.04.2019 №1138482-5113-1717;

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 02.04.2019 №1139486-5113-1717;

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 02.04.2019 №1138484-5113-1717.

Мотивуючи вимоги позову, зазначала, що між нею та Дубенською міською радою було укладено чотири договори оренди землі з визначенням розміру орендної плати. З покликанням на норми Закону України "Про оренду землі" та Податкового кодексу України, ОСОБА_1 вказувала на те, що у оскаржуваних податкових повідомленнях-рішеннях контролюючим органом було неправильно визначено розмір податкового зобов`язання, а тому порушено норми матеріального права щодо встановлення сплати орендної плати згідно з договорами оренди. Просила позовні вимоги задовольнити повністю.

Ухвалою суду від 29.01.2020 відкрито загальне позовне провадження у справі та призначено підготовче судове засідання на 20.02.2020 на 16:00 год.

Позиція відповідача щодо позовних вимог висловлена ним у відзиві на позовну заяву від 14.02.2020, відповідно до змісту якого він заперечував проти їхнього задоволення. Зазначав, що згідно з п.12 укладених між позивачем та Дубенською міською радою договорів оренди землі, розмір орендної плати переглядається, зокрема, у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки (земельних ділянок) державної та комунальної власності. 22.06.2018 Дубенською міською радою було прийнято рішення про проведення нормативно-грошової оцінки земель №2723, яке вступило в дію з 01.01.2019.Відповідно до ч.1 ст.73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рішення органів місцевого самоврядування є обов`язковими для виконання. Враховуючи викладене, якщо органи місцевого самоврядування приймають рішення про нову нормативну грошову оцінку землі, з урахуванням вимог щодо строку його прийняття та оприлюднення, розмір орендної плати обчислюється із застосовуванням такої нормативної грошової оцінки. Листом Дубенської міської ради №799/05-02-25/19 від 26.02.2019 відповідачу було надано перелік орендарів, які уклали договори оренди та додаткові угоди, зокрема і ОСОБА_1 , із зазначенням річної суми орендної плати відповідно до нормативної грошової оцінки землі на 2019 рік. З урахуванням викладеного, відповідач вважав оскаржувані податкові повідомлення-рішення правомірними та просив повністю відмовити у задоволенні позову (а.с.53-56).

Ухвалою суду від 20.02.2020 закрито підготовче провадження у справі №460/1/20 та розпочато розгляд справи по суті. Подальший розгляд справи №460/1/20 вирішено здійснювати у порядку письмового провадження.

Враховуючи, що розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін за наявними в справі матеріалами, то відповідно до положень ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд встановив наступне.

06.09.2018 між ОСОБА_1 (далі - Орендар) та Дубенською міською радою (далі - Орендодавець) було укладено Договір оренди землі (а.с.5-6; далі – Договір оренди землі №1).

Відповідно до п.1. Договору оренди землі №1 Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення - (землі житлової та громадської забудови) для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), яка розташована в АДРЕСА_1 АДРЕСА_2 .

Пунктами 2-4 Договору оренди землі №1 визначено, що в оренду передається земельна ділянка, загальною площею 0,0670 га, в тому числі 0,0670 га забудованих земель, на підставі протоколу проведення земельних торгів (аукціону) від 06.09.2018, кадастровий номер земельної ділянки - 5610300000:02:001:1481, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 263 283,00 грн.

Відповідно до п.9 Договору оренди землі №1 орендна плата вноситься Орендарем виключно у грошовій формі та становить 11,4295% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що встановлено за результатами земельних торгів, у розмірі 30 091,87 грн./рік, яка щорічно уточняється Орендарем.

Вимогами п.12 вказаного договору передбачено, що розмір орендної плати переглядається щорічно, в тому числі, у разі зміни розмірів земельного податку, зокрема, зміни ставки орендної плати, зміни розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції.

Крім того, 06.09.2018 між ОСОБА_1 (далі - Орендар) та Дубенською міською радою (далі - Орендодавець) було укладено ще три договори оренди землі, розташованої у місті Дубно, які аналогічні за формулюванням їхніх умов Договору оренди землі №1 (а.с. 12-13, 19-20, 26-27;далі – Договір оренди землі №2, Договір оренди землі №3, Договір оренди землі №4).

Так, відповідно до умов Договору оренди землі №2, позивачу передано в оренду земельну ділянку площею 0,0652 га, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 256 210,00 грн., розмір орендної плати - 23,4292%, річна сума орендної плати становить 60027,96 грн.

Згідно з Договором оренди землі №3, позивачу передано в оренду земельну ділянку площею 0,0637 га, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 250 316,00 грн., розмір орендної плати - 23,9715%, річна сума орендної плати становить 60 004,38 грн.

Згідно з Договором оренди землі №4, позивачу передано в оренду земельну ділянку площею 0,0636 га, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 249 923,00 грн., розмір орендної плати - 60,0774%, річна сума орендної плати становить 150 147,14 грн.

Витягами із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки підтверджується зазначений в договорах розмір нормативної грошової оцінки земельних ділянок (а.с.7, 14, 21, 28).

Право оренди зазначених земельних ділянок позивача було зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, що підтверджується витягами з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, сформованими 10.09.2018 (а.с.10, 17, 24, 31).

22.06.2018 Дубенською міською радою було прийнято рішення "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м.Дубно Рівненської області"№2723, яке вступило в дію з 01.01.2019.

Листом від 26.02.2019 №799/05-02-25/19 Дубенська міська рада надіслала на адресу відповідача перелік орендарів, з якими укладено договори оренди землі у січні-лютому 2019 року (а.с.57).

Відповідно до такого переліку розмір орендної плати у 2019 році за земельні ділянки орендаря ОСОБА_1 відповідно до Договорів оренди землі №1, №2, №3, №4 становить:

- за земельну ділянку площею 0,0670 га з нормативною грошовою оцінкою земельної ділянки 275283 грн., розміром орендної плати 11,4295%, – 31463,47 грн.;

- за земельну ділянку площею 0,0652 га з нормативною грошовою оцінкою земельної ділянки 256210,00 грн., розміром орендної плати 23,4292% , – 60027,06 грн.;

- за земельну ділянку площею 0,0637 га з нормативною грошовою оцінкою земельної ділянки 267887,00 грн., розміром орендної плати 23,9715%,– 62763,78 грн.;

- за земельну ділянку площею 0,0636 га з нормативною грошовою оцінкою земельної ділянки 261313,00 грн., розміром орендної плати 60,0774%, – 156990,06 грн.

Тобто, річний розмір суми орендної плати позивача відповідно до укладених Договорів оренди землі №1, №2, №3, №4 вказано з урахуванням зміненої нормативної грошової оцінки кожної земельної ділянки.

02.04.2019 Головним управлінням ДФС у Рівненській області (правонаступник - Головне управління ДПС у Рівненській області), згідно з пп.54.3.3 п.54.3 ст.54 та п.286.5 ст.286 Податкового кодексу України прийнято податкове повідомлення-рішення №1138487-5113-1717 про визначення позивачеві податкового зобов`язання з орендної плати з фізичних осіб за 2019 рік в сумі 31463,47 грн. (а.с.11), №1138486-5113-1717 про визначення позивачеві податкового зобов`язання з орендної плати з фізичних осіб за 2019 рік в сумі 62739,17 грн. (а.с.18), №1138482-5113-1717 про визначення позивачеві податкового зобов`язання з орендної плати з фізичних осіб за 2019 рік в сумі 62763,78 грн. (а.с.25), №1138484-5113-1717 про визначення позивачеві податкового зобов`язання з орендної плати з фізичних осіб за 2019 рік в сумі 156990,06 грн. (а.с.32).

Не погоджуючись з винесеними податковими повідомленнями-рішеннями та вважаючи їх протиправними, ОСОБА_1 звернулася до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та вирішуючи спір по суті, суд зазначає наступне.

Частиною 1 статті 93 Земельного кодексу України передбачено (далі – ЗК України), що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

Відповідно до приписів ст.96ЗК України землекористувачі зобов`язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.

Статтею 1 Закону України "Про оренду землі" від 06.10.1998№161-XIV (далі - Закон № 161-XIV) встановлено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Відповідно до вимог ч. 1 ст.6 Закону № 161-XIV, орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.

Згідно з вимогами ст.13 Закону № 161-XIV договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Статтею 15 Закону № 161-XIV визначено істотні умови договору оренди, серед яких є, зокрема, орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Окрім того, ст.21 Закону № 161-XIV визначено, що розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Отже, законодавством України чітко визначено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, Податковий кодекс України регулює лише строки внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, податковий період, порядок обчислення орендної плати та порядок її зарахування до бюджетів відповідно.

Згідно з пп.14.1.136 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України (далі – ПК України) орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності – обов`язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Підпунктом 270.1.1 пункту 270.1статті 270 ПК України визначено, що об`єктами оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні.

Відповідно до п.289.1 ст.289 ПК України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Пунктом 288.1 статті 288 ПК України визначено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.

Відповідно до вимог п.288.5 ст.288 ПК України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Згідно з п.288.7 ст.288 ПК України податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285 - 287 Податкового кодексу України.

Так, відповідно до п.286.5 ст.286 ПК України нарахування фізичним особам сум податку проводиться контролюючими органами (за місцем знаходження земельної ділянки), які надсилають (вручають) платникові за місцем його реєстрації до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу.

Аналіз зазначених положень податкового законодавства свідчить про те, що відповідальною особою за нарахування позивачу сум земельного податку (орендної плати), є контролюючий орган. При визначенні розміру орендної плати у спірних правовідносинах, відповідач повинен був керуватися положеннями ст.288 ПК України та нарахування орендної плати здійснювати виходячи із розміру орендної плати, встановленої у договорі оренди, але при цьому річна сума платежу не може бути менше 3 відсотків нормативної грошової оцінки та не більше ніж 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Висновки аналогічного характеру містяться в постанові Верховного Суду від 29.08.2019 у справі №805/3967/16-а.

Відповідно до вимог ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Як встановлено судом і не заперечувалося сторонами, між ОСОБА_1 та Дубенською міською радою було укладено чотири договори оренди землі, умовами яких визначено розмір орендної плати, при цьому передбачено, що розмір орендної плати переглядається щорічно, зокрема, у разі зміни розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції.

Рішення про проведення нормативно-грошової оцінки земель Дубенською міською радою було прийнято 22.06.2018 та вступило в дію з 01.01.2019.

Відповідно до приписів ч.1 ст.73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 №280/97-ВР рішення органів місцевого самоврядування є обов`язковими для виконання.

Тобто, якщо органи місцевого самоврядування приймають рішення про нову нормативну грошову оцінку землі з урахуванням вимог щодо строку його прийняття та оприлюднення, розмір орендної плати обчислюється із застосовуванням такої нормативної грошової оцінки.

З листом Дубенської міської ради від 26.02.2019 №799/05-02-25/19, який є орендодавцем в межах спірних правовідносин, відповідач отримав перелік орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та, відповідно, дізнався про зміну розміру орендної плати позивача відповідно до нормативної грошової оцінки відповідних земельних ділянок на 2019 рік.

Отже, приймаючи оскаржувані податкові повідомлення-рішення, відповідач діяв у відповідності до вимог п.286.5 ст.286 ПК України, з дотриманням вимог ст.288 даного Кодексу.

Згідно з ч. 1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до приписів ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

На переконання суду, відповідач, як суб`єкт владних повноважень, на момент розгляду справи, надав суду достатні докази в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення, і довів правомірність та обґрунтованість своїх рішень. Натомість, факт наявності у позивача порушеного права не знайшов свого підтвердження в ході судового розгляду.

У сукупності викладених обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, виходячи з наведених висновків в цілому, суд дійшов до висновку про необґрунтованість позовних вимог та відсутність підстав для їх задоволення.

Підстави для розподілу судових витрат у відповідності до вимог ст.139 КАС України відсутні.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 КАС України, суд

В И Р І Ш И В :

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Рівненській області (вул.Відінська, буд. 12, м. Рівне, 33023, код ЄДРПОУ 43142449) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складений 19 березня 2020 року.

Суддя Борискін С.А.