
Дата документу 11.03.2020
Справа № 334/7544/19
Провадження № 2/334/1456/20
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 березня 2020 року Ленінський районний суд м. Запоріжжя в складі:
головуючого судді Баруліної Т.Є.,
при секретарі Сагайдак Г.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Запоріжжі цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району до ОСОБА_1 про стягнення суми надміру перерахованої державної соціальної допомоги,
ВСТАНОВИВ:
Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення суми надміру перерахованої державної соціальної допомоги. В обґрунтування позову зазначили, що на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району перебуває ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка 28.05.2015 року звернулася до управління з заявою для призначення їй допомоги по догляду за дитиною.
На підставі заяви відповідачки від 28.05.2016 року та наданих документів була призначена і виплачувалась допомога при народженні першої дитини ОСОБА_2 з 01.07.2015 року по 31.07.2017 року у розмірі 860 грн.
Під час проведення перевірки, 19.12.2016 року головним державним соціальним інспектором управління було здійснено вихід за адресою проживання відповідачки: АДРЕСА_1 , за наслідками виходу складено акт, в якому зазначено, що відповідач за адресою проживання відсутня.
У зв`язку з тим, що відповідачка не повідомила про цей факт, у гр. ОСОБА_1 виникла переплата даної допомоги за період з 01.01.2017 року по 31.01.2017 року у розмірі 860,00 грн.
Позивачем визначено обсяг надміру виплачених коштів та встановлено строк для їх добровільного повернення, про що повідомлено відповідача листом від 17.03.2017 року №03-06/2215, які відповідачка станом на 15.10.2019 року добровільно так і не повернула.
Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району просить стягнути з ОСОБА_1 надмірно виплачену допомогу при народженні першої дитини в сумі 860,00 грн. та судові витрати у сумі 1921 грн..
Представник позивача до судового засідання надала суду письмову заяву про розгляд справи за її відсутності, позовні вимоги підтримала у повному обсязі, просить стягнути з відповідачки надмірно сплачену соціальну допомогу та судові витрати.
Відповідачка в судове засідання не з`явилась, про час і місце розгляду справи повідомлена у встановленому законом порядку. Причини неявки суду не повідомила, відзив на позов не надала.
Суд вважає можливим, за згодою позивача, провести заочний розгляд справи на підставі матеріалів справи відповідно до ст.280 ЦПК України, за відсутності відповідача.
Суд, дослідивши письмові матеріали справи, приходить до наступних висновків.
Відповідно до ч. 1 ст.13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно до вимог ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги ізаперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до ст. ст. 81, 83 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Сторони та інші учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду.
Судом встановлено, що на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району перебувала ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка 28.05.2015 року звернулася до управління з заявою для призначення їй допомоги при народженні першої дитини та надала до заяви необхідний перелік документів, в тому числі Довідку № 230305265 від 27.05.2015р. про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції (а.с.11-16).
На підставі заяви ОСОБА_1 від 28.05.2015 року та наданих документів їй була призначена допомога при народженні першої дитини з 01.07.2015р.по 31.07.2017р. згідно рішення про призначення допомоги сім`ям з дітьми від 19.06.2015 р. (а.с.17).
Правовідносини, з приводу яких виник спір, регулюються Законом України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» № 2811-XII та вимогами Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751.
Так, статтею 10 Закону № 2811-XII встановлено, що допомога при народженні дитини надається одному з батьків дитини (опікуну), який постійно проживає разом з дитиною. Допомога батькам при народженні дитини призначається на підставі свідоцтва про народження дитини.
Для призначення допомоги при народженні дитини до органу праці та соціального захисту населення за умови пред`явлення паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, та свідоцтва про народження дитини подається одним з батьків (опікуном), з яким постійно проживає дитина, заява за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, та копія свідоцтва про народження дитини, (ст. 11 Закону №2811-XII).
Пунктом 13 Порядку № 1751 визначено, що допомога при народженні дитини, яка народилася після ІНФОРМАЦІЯ_2 , надається у розмірі 41 280 гривень. Виплата допомоги здійснюється одноразово у сумі 10 320 гривень, решта суми допомоги виплачується протягом наступних 36 місяців рівними частинами. При цьому така допомога надається у розмірах прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років, встановленого на день народження дитини.
Пунктом 13 Порядку № 1751 визначено, що виплата допомоги припиняється у разі відібрання дитини в отримувача допомоги без позбавлення батьківських прав; тимчасового влаштування дитини на повне державне утримання. Виплата допомоги припиняється з місяця, що настає за місяцем, в якому виникли зазначені обставини, за рішенням органу, який призначив допомогу.
Відповідно до пункту 49 Порядку особи, яким виплачується державна допомога сім`ям з дітьми, зобов`язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподанням відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги, тощо), стягуються згідно із законом.
Також, аналогічні вимоги встановлені й статтею 22 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», за якою суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян, стягуються згідно із законом.
У заяві на призначення допомоги відповідач взяла на себе зобов`язання повідомити про всі обставини, що впливають на визначення розміру соціальної допомоги, ставила свій підпис і усвідомлювала, що надання неточних чи неповних відомостей тягне за собою відповідальність за законодавством України та одночасно давала згоду на отримання інформації відносно себе, та членів своєї сім`ї, пов`язаною з наданням допомоги, уповноваженими особами Управління.
Згідно Довідки № 230305265 від 27.05.2015р., ОСОБА_1 взята на облік, як особа, переміщена з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції
Відповідно до акту перевірки обстеження матеріально-побутових умов сім`ї від 15.06.2015 року встановлено, що на час складання акту відповідач разом з донькою мешкає за адресою: АДРЕСА_2 .
Постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 № 365 затверджений Порядок призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам.
Пунктом 4 Порядку № 365 встановлено, що соціальні виплати внутрішньо переміщеним особам призначаються і виплачуються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення), територіальними органами Пенсійного фонду України, робочими органами Фонду соціального страхування, центрами зайнятості (далі - органи, що здійснюють соціальні виплати) за місцем їх фактичного проживання/перебування, незалежно від факту реєстрації місця проживання/перебування.
Відповідно до постанови № 365 від 08.06.2016 року затвердженої Кабінетом Міністрів України «Про деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» контроль за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам здійснюють структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення) шляхом відвідування не рідше ніж один раз на шість місяців фактичного місця проживання/перебування внутрішньо переміщеної особи, про що складається акт обстеження матеріально-побутових умов сім`ї за формою, встановленою Мінсоцполітики.
Під час проведення перевірки, 19.12.2016 року головним державним соціальним інспектором управління здійснено вихід за адресою проживання відповідачки: АДРЕСА_1 , за наслідками виходу складено акт, в якому зазначено, що відповідач за адресою проживання відсутня (а.с.16).
Враховуючи конкретні обставини та акт обстеження матеріально - побутових умов сім`ї управлінням прийнято рішення про припинення державної соціальної виплати з 01.01.2017 року, тому за період з 01.01.2017 року по 31.01.2017 року у неї виникла надмірно сплачена сума допомоги у розмірі 860,00 грн.
Тому, 17.03.2017 року ОСОБА_1 було направлено повідомлення про припинення надання та про необхідність повернення вказаних коштів переплаченої соціальної допомоги, яким запропоновано повернути управлінню переплачену суму допомоги в добровільному порядку до 20.05.2017р. (а.с.19),яку відповідачка добровільно не повернула.
Сума допомоги, перерахованої (виплаченої) надміру при зміні обставин, що впливає на виплату допомоги, повертається за вимогою органу, що призначив допомогу. У разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму допомоги, питання про її стягнення органи, що призначають допомогу, вирішують у судовому порядку.
З наведених підстав суд дійшов висновку, що наявні передбачені статтею 22 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» та пунктом 49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою КабінетуМіністрів України від 27.12.2001 № 1751, підстави для стягнення з відповідача зазначеної суми надміру сплаченої допомоги.
Таким чином, з`ясувавши обставини справи та надавши належну оцінку зібраним у справі доказам, оцінивши їх належність, допустимість, достовірність, а також достатність і взаємний зв`язок у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача необхідно також стягнути судові витрати у вигляді судового збору у розмірі 1921,00 грн.
Керуючись ст. ст. 10, 12, 13, 18, 76, 81, 83, 89, 141, 206, 247, 258, 259, 263-265, 268, 280-282, 354 ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ:
Позовом Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 , на користь Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району (ЄДРПОУ 37573796, МФО 813015) надміру перераховану суму соціальної допомоги у сумі 860,00 грн. (вісімсот шістдесят гривень 00 коп.).
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 , на користь Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району (ЄДРПОУ 37573796, МФО 813015) судовий збір у розмірі 1921,00 грн. (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна гривня 00 коп.).
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: Баруліна Т. Є.