
Справа № 242/408/20
Провадження № 2/242/578/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 березня 2020 року м. Селидове
Селидівський міський суд Донецької області в складі головуючого судді Черкова В.Г.,
розглянувши у м. Селидове в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації міста Авдіївка Донецької області до ОСОБА_1 про стягнення неправомірно отриманої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду із позовом, в обґрунтування якого зазначив, що відповідач ОСОБА_1 перебувала на обліку в УПСЗН військово – цивільної адміністрації міста Авдіївка Донецької області та отримувала державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`я як безробітна у період часу з 01.01.2019 року по 30.06.2016 року у розмірі 1680,80 грн. щомісяця. Проте відповідач своєчасно не повідомила про те, що в період з 01.02.2019 по 30.04.2019 року припинила реєстрацію як безробітна, внаслідок чого у зазначений період незаконно отримувала державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям на загальну суму 5042,40 гривень. Позивач письмово повідомив відповідача про необхідність добровільно виплатити незаконно отриману суму, проте така суму повернута не була. У зв`язку із чим позивач звернувся до суду із позовом в якому просив стягнути на його користь з ОСОБА_1 незаконно отриману суму державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям у сумі 5042,40 гривень.
Ухвалою суду від 13.02.2020 р. відкрито провадження по справі. Розгляд справи проводиться у спрощеному провадженні без виклику сторін за наявними матеріалами.
Відповідач надала суду відзив на позовну заяву, в якому просила суд відмовити в задоволенні позову. В обґрунтування відзиву зазначила, що у спірний період вона не була працевлаштована, а тому з її боку не було недобросовісності щодо надання інформації на підставі якої їй було нараховано та сплачено допомогу. Просила відмовити у задоволенні позову.
Також, у відзиві відповідач просила витребувати у позивача відомості, а саме копії особових справ за заявами ОСОБА_1 про призначення допомоги та рішення про призначення допомоги за період з 01.01.2019 по 31.12.2019. Проте, дана заява не відповідає вимогам ст.84 ЦПК України, а тому враховуючи вимоги ст.183 ЦПК України, суд повернув заяву без розгляду.
Представник позивача Управління соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації міста Авдіївка Донецької області надав до суду відповідь на відзив, де підтримав позовні вимоги у повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що 02.01.2018 року до Управління соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації міста Авдіївка Донецької області звернулася ОСОБА_1 із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, про що свідчить заява зареєстрована 02.01.2019 року за №2.
Згідно з довідкою, виданою Авдіївським міським центром зайнятості від 02.01.2019 року №1, ОСОБА_1 зареєстрована як безробітна в Авдіївському МЦЗ з 07 червня 2018 року, дохід за період з 01.07.2018 по 31.12.2018 становить 0,00 грн.
Рішенням УСЗН військово-цивільної адміністрації м.Авдіївка Донецької області від 04.09.2019 ОСОБА_1 призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім`ї на період з 01.01.2019 по 30.06.2019 у розмірі 1680,80 щомісячно.
Згідно з інформацією наданою Авдіївським міським центром зайнятості від 08.10.2019 року №01-28/2126, періоди перебування ОСОБА_1 на обліку та причини зняття зазначено:
-з 14.01.2016 по 17.02.2017 (подання заяви про відмову від послуг);
-з 05.07.2017 по 22.05.2018 (подання заяви про відмову від послуг);
-з 07.06.2018 по 24.01.2019 (подання заяви про відмову від послуг);
-з 13.05.2019 по теперішній час.
За період з 01.02.2019 по 30.04.2019 ОСОБА_1 отримала державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям у розмірі 5042,40 грн., що підтверджує довідка - розрахунок надмірно виплачених сум, складена УСЗН військово-цивільної адміністрації м.Авдіївка Донецької області .
Згідно ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Згідно із ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Також, у відповідності до положень статей 55,124 Конституції України та статті ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Умови призначення і виплати малозабезпеченим сім`ям державної соціальної допомоги, передбаченої Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» визначаються Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 250 (Порядок №250).
Згідно ст. 1 Закону «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» малозабезпечена сім`я - сім`я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї.
Відповідно до ч. 1ст. 4 Закону «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» (Закон №1768-III) заява про надання державної соціальної допомоги подається уповноваженим представником сім`ї до місцевої державної адміністрації або до виконавчого комітету сільської, селищної ради. Виконавчий комітет сільської, селищної ради передає заяву про надання державної соціальної допомоги до місцевої державної адміністрації.
До заяви про надання державної соціальної допомоги додаються: документ, що посвідчує особу; довідка про склад сім`ї; декларація про доходи та майно осіб, які входять до складу сім`ї (в декларацію не включаються державна соціальна допомога, призначена відповідно до цього Закону; нарахована субсидія за спожиті житлово-комунальні послуги; сплачені членами сім`ї аліменти); довідка про наявність та розмір земельної частки (паю) (ч. 3ст. 4 Закону №1768-III).
Місцеві державні адміністрації для мети цього Закону мають право користуватися всіма офіційними джерелами інформації, в тому числі й інформацією органів доходів і зборів (ч. 5ст. 4 Закону №1768-III).
Відповідно до ст. 7 Закону «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» державна соціальна допомога не призначається у випадках, коли: працездатні члени малозабезпеченої сім`ї не працюють, не служать, не вчаться за денною формою навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої і вищої освіти протягом трьох місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (крім осіб, які в установленому порядку визнані безробітними та за інформацією центрів зайнятості не порушують законодавство про зайнятість щодо сприяння своєму працевлаштуванню; осіб, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку або за дітьми, які потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більше ніж до досягнення ними шестирічного віку; осіб, які доглядають за особами з інвалідністю I групи або дітьми з інвалідністю віком до 18 років, за особами з інвалідністю II групи внаслідок психічного розладу, а також за особами, які досягли 80-річного віку; фізичних осіб, які надають соціальні послуги).
Частиною 1 статті 43 Закону України «Про зайнятість населення» визначено, що статусу безробітного може набути особа працездатного віку до призначення пенсії (зокрема на пільгових умовах або за вислугу років), яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, готова та здатна приступити до роботи.
Статус безробітного надається зазначеним у частині першій цієї статті особам за їх особистою заявою у разі відсутності підходящої роботи з першого дня реєстрації у територіальних органах центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, незалежно від зареєстрованого місця проживання чи місця перебування. (ст.43 Закону)
Згідно із ст. 45 Закону України «Про зайнятість населення» реєстрація безробітного в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, припиняється зокрема у разі:
1) зайнятості особи;
2) поновлення на роботі за рішенням суду, що набрало законної сили;
3) подання безробітним особисто письмової заяви про зняття його з реєстрації як безробітного або відмови від її послуг.
З наданих позивачем доказів вбачається, що відповідач з 24.01.2019 року втратила статус безробітної, оскільки надала заяву до Авдіївського міського центру зайнятості про відмову від послуг. В подальшому ОСОБА_1 стала на облік до центру зайнятості з 13.05.2019 року.
Крім того, суд не бере до уваги надану відповідачем форму ОК-5, сформовану Пенсійним фондом України, оскільки дана відомість містить відомості лише до 2017 року.
З огляду на викладене суд не бере до уваги посилання відповідача, як на підставу у задоволенні позову, те що вона у спірний період не отримувала будь-якого доходу.
Згідно з п. 25 Постанови № 250 "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям" виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється: у разі припинення реєстрації як безробітної особи, яка включена до складу сім`ї, з причин, передбачених абзацами шістнадцятим (крім припинення реєстрації у разі працевлаштування самостійно), вісімнадцятим - двадцять першим підпункту 1, підпунктами 2 і 3 пункту 30 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 вересня 2018 р. N 792 - з місяця, наступного за місяцем, у якому припинено реєстрацію безробітного, за інформацією центрів зайнятості.
Законом №1768-II та Постановою № 250 "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям" передбачається, що надміру виплачені кошти підлягають поверненню у разі якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, у даному випадку, факт неповідомлення ОСОБА_1 про її зняття з обліку в центрі зайнятості знайшов своє підтвердження.
Пункт 27 зазначеної Постанови визначає, що контроль за правильністю призначення і виплати соціальної допомоги здійснює орган соціального захисту населення безпосередньо та через соціальних інспекторів. Органи соціального захисту населення мають право робити запити та у строк до п`яти календарних днів з дня надходження відповідного запиту безоплатно отримувати від ДФС, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, органів Пенсійного фонду України інформацію, необхідну для перевірки достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.
Інформування органів соціального захисту населення стосовно дотримання безробітним працездатним членом малозабезпеченої сім`ї законодавства про зайнятість у частині сприяння своєму працевлаштуванню та припинення реєстрації як безробітної особи, яка включена до складу малозабезпеченої сім`ї, здійснюється центрами зайнятості до 10 числа місяця, що настає за звітним.
Пунктом 28 Постанови встановлено, що якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Відповідно до ч. 1 ст.1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Згідно із ст. 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Відповідно до ст.81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
В даному випадку, позивачем виплата державної допомоги проведено добровільно, разом з тим, із наданих позивачем доказів вбачається недобросовісність з боку набувача, що виразилося у своєчасному не повідомленні обставини, які є підставою для припинення тимчасової допомоги, у зв`язку з чим відповідачем безпідставно було отримано допомогу за період з 01.02.2019 року по 30.04.2019 року в сумі 5042 грн. 40 коп..
Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню та з відповідача на користь позивача слід стягнути переплачену суму допомоги за вказаний період у розмірі 5042 грн. 40 коп.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 141 ЦПК України у разі задоволення позову на відповідача покладаються судові витрати.
На підставі викладеного,ст. 1066 ЦК України, керуючись ст. ст.81,223,235,258,259,279,280-282 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позов Управління соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації міста Авдіївка Донецької області до ОСОБА_1 про стягнення неправомірно отриманої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , на користь Управління соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації міста Авдіївка Донецької області, ЄДРПОУ 40865754, що розташовано за адресою: Донецька область, м. Авдіївка, бульвар Шевченка, 13, незаконно отриману суму державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям за період з 01.02.2019 по 30.04.2019 у сумі 5042 (п`ять тисяч сорок дві) грн. 40 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , на користь на користь держави, де стягувачем є Державна судова адміністрація України, судовий збір в розмірі 2102 (дві тисячі сто дві) грн. 00 коп.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Донецького апеляційного суду протягом тридцяти днів. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя