
Справа № 369/7533/19
Провадження № 2/369/3335/19
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
Іменем України
05.11.2019 року Києво-Святошинський районний суд Київської області в складі:
головуючого судді - Медведського М.Д.,
за участю секретаря - Головатюк В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Києва № 11 в приміщенні Києво-Святошинського районного суду Київської області цивільну справу в порядку спрощеного позовного провадження за позовом Комунального підприємства«Вишнівськтеплоенерго» Вишневої міської ради Києво-Святошинського району Київської області до ОСОБА_1 , третя особа: Комунальне підприємство «Управління міським господарством» Вишневої міської ради Києво-Святошинського району Київської області про зобов`язання вчинити дії, щодо приведення системи централізованого опалення (теплопостачання та теплоспоживання) в квартирі до попереднього стану, що існував до проведення незаконного переобладнання, -
В С Т А Н О В И В:
У червні 2019 року позивач Комунальне підприємство «Вишнівськтеплоенерго» Вишневої міської ради Києво-Святошинського району Київської області звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 , третя особа: Комунальне підприємство «Управління міським господарством» Вишневої міської ради Києво-Святошинського району Київської області про зобов`язання вчинити дії, щодо приведення системи централізованого опалення (теплопостачання та теплоспоживання) в квартирі до попереднього стану, що існував до проведення незаконного переобладнання.
Свої вимоги обґрунтували тим, що Комунальне підприємство «Вишнівськтеплоенерго» Вишневої міської ради Києво- Святошинського району Київської області являється виконавцем послуг з централізованого опалення і послуг постачання гарячої води для суб`єктів усіх форм власності в територіальних межах міста Вишневе.
Відповідно до Статуту, затвердженого рішенням XXXV сесії VII скликання Вишневої міської ради 20.12.2018 року, головною метою діяльності підприємства є повне та безперебійне забезпечення населення тепловою енергією, вентиляції та гарячого водопостачання, а також виконання робіт, пов`язаних з теплозабезпеченням згідно укладених договорів.
Згідно п. 5 ч. 1 ст. 1 в редакції Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.2004 року № 1875-ІУ КП «Вишнівськтеплоенерго» є суб`єктом господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальної послуги споживачу відповідно до умов договору.
Відповідно до п. 2 «Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення» затверджених Постановою КМУ від 21.07.2005 року №630: централізоване опалення - послуга, спрямована на задоволення потреб споживача у забезпеченні нормативної температури повітря у приміщеннях квартири, яка надається виконавцем з використанням внутрішньобудинкових систем теплопостачання.
Комунальне підприємство «Управління міським господарством» Вишневої міської ради Києво-Святошинського району Київської області являється балансоутримувачем житлових будинків міста Вишневе (третя особа, підприємство), відповідно до Статуту, затвердженого рішенням XXXV сесії VII скликання Вишневої міської ради 20.12.2018 року.
Багатоквартирний житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 переданий на баланс КП «УМГ» 01.12.2006р.
Метою і предметом діяльності КП «УМГ» є забезпечення належного рівня житлово- комунального обслуговування населення, створення відповідних умов проживання, забезпечення схоронності і підвищення рівня благоустрою житлового фонду, який знаходиться на балансі Підприємства, і також забезпечення безперебійної роботи технічного обладнання житлових будинків, тощо.
26.11.2018року КП «Вишнівськтеплоенерго» отримано від КП «УМГ» інформацію за вих. № 877 про наявність квартир перших поверхів житлових будинків, які самостійно підключились до внутрішньобудинкової системи централізованого опалення в підвалах будинків.
Дані переобладнання призводять до розбалансування внутрішньобудинкової системи опалення, яка належить до інженерної системи будинку як цілісного майнового комплексу.
Згідно довідки Форми №2 та довідки з відділу приватизації, ОСОБА_1 (далі - «Відповідач») зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_2 з 26.10.2012 року та являється власником вказаної квартири.
Власнику квартири АДРЕСА_3 надіслано припис за вих. № 151 від 19.03.2019 р. щодо необхідності відновлення затвердженої схеми теплопостачання будинку.
Доказ відправлення припису додається. Крім поштового відправлення Відповідач отримав копію припису особисто.
06.05.2019р. комісією в складі представника КП «УМГ» Покрепи В., представника КП «Вишнівськтеплоенерго» інженера-теплотехніка Рибальченка А.П. представника КП «Вишнівськтеплоенерго» майстра теплової інспекції Міщенко В.М. проведено обстеження підвального приміщення будинку по АДРЕСА_1 .
За результатами обстеження, комісією було встановлено:
В підвалі 10-поверхового житлового будинку по АДРЕСА_1 , було виявлено самовільне втручання в трубопроводи однотрубної закритої системи централізованого опалення, а саме врізка в подаючий і зворотній трубопровід Ду70 поліпропіленовим трубопроводом Дн25 з подальшим прокладенням трубопроводів до опалювальних приладів та теплої підлоги в коридорі і кухні квартири АДРЕСА_3 через перекриття першого поверху, що зафіксовано на фото, що додається.
Встановлені невідповідності можуть призвести до розбалансування та ненормативної роботи внутрішньобудинкової системи централізованого опалення, яка належить до інженерної системи будинку, як цілісного майнового комплексу.
Було запропоновано заходи:
Надіслати власнику квартири АДРЕСА_5 припис щодо відновлення системи опалення квартири відповідно до проектних рішень.
07.05.2019року Відповідачу було відправлено відповідний припис за вих. № 306 щодо відновлення терміном до 01.06.2019 року системи централізованого опалення до попереднього стану, згідно проектних рішень, що існували до проведення незаконного самовільного переобладнання. Копія поштового відправлення надається.
Станом на 03.06.2019 року вимоги припису Відповідачем не виконані, заперечень не надано.
Відповідно до ст. 100 ЖК України, виконання наймачем робіт з переобладнання та перепланування жилого будинку і жилого приміщення, які не передбачають втручання в несучі конструкції та/або інженерні системи загального користування, не потребують отримання документів, що дають право на їх виконання. Після завершення зазначених робіт введення об`єкта в експлуатацію не потребується. Виконання робіт, визначених частиною першою цієї статті, внаслідок яких змінюється площа, кількість чи склад приміщень у будинках державного чи громадського житлового фонду, допускається за письмовою згодою наймодавця (орендодавця), якщо інше не передбачено договором найму (оренди).
Пунктом 1.4.2 Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затверджених наказом Держжитлокомунгоспу № 76 від 17.05.2005 року (надалі за текстом - Правила) встановлено, що переобладнання жилих будинків, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень містить у собі - улаштування в окремих жилих будинках, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень індивідуального опалення та іншого інженерного обладнання, перенесення нагрівальних, сантехнічних і газових приладів;
влаштування і переобладнання туалетів, ванних кімнат, вентиляційних каналів.
Згідно п. 1.4.1 Правил переобладнання і перепланування жилих будинків, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень дозволяється робити після одержання дозволу виконавчого комітету місцевої Ради народних депутатів відповідно до законодавства.
Відповідно до пункту 1 Правил користування тепловою енергією,
затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 03.10.2007 року № 1198. самовільне втручання в діючі системи теплопостачання і теплоспоживання - це будь-
яка зміна проектного рішення теплопостачання об`єкта, виконана споживачем або будь-якою іншою організацією без погодження з теплопостачальною організацією.
Так, пунктом 8 Правил користування тепловою енергією, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 03.10.2007 року № 1198, для реконструкції або розширення системи теплоспоживання чи збільшення обсягів споживання теплової енергії на діючих об`єктах споживач повинен подати заявку теплопостачальній організації про видачу технічних умов.
Крім того, пунктом 11 вищевказаних Правил чітко визначено, що самовільне втручання в діючі системи теплопостачання і теплоспоживання забороняється.
Крім того, пунктом 40 Правил визначено як права так і обов`язки споживача теплової енергії, серед яких: забезпечувати належний стан обслуговування та безпечну експлуатацію власної системи теплоспоживання; погоджувати з теплопостачальною організацією нові підключення і відключення та переобладнання системи теплоспоживання, які є причиною збільшення або зменшення обсягу споживання теплової енергії.
Відповідно до пункту 1.4.3. Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій До елементів перепланування жилих приміщень належать: перенесення і розбирання перегородок, перенесення і влаштування дверних прорізів, улаштування і переустаткування тамбурів, прибудова балконів на рівні перших поверхів багатоповерхових будинків.
Дозволу на здійснення перепланування чи переобладнання в квартирі в порядку, передбаченому законодавством, не видавалося.
Згідно ч. 3 ст. 100 ЖК України наймач, який допустив самовільне переобладнання чи перепланування жилого або підсобного приміщення, зобов`язаний за свій рахунок привести приміщення у попередній стан.
Відповідно до п. 1.4.6. Правил власник, наймач (орендар) жилого будинку, жилого чи нежилого у жилому будинку приміщення, що припустив самовільне переобладнання або перепланування, що призводить до порушення конструктивних елементів або засобів протипожежного захисту, зобов`язаний за свій рахунок привести це приміщення до попереднього стану.
Враховуючи, що Відповідач ніяких дозвільних документів щодо переобладнання системи централізованого опалення (теплопостачання та теплоспоживання) не надав до
01.06.2019року, а також те, що останній самовільно за рахунок додаткового підключення до стояку системи опалення виконав збільшення обсягів споживання теплової енергії, яка належить до інженерної системи будинку як цілісного майнового комплексу, вважають за необхідне зобов`язати відповідача за власний рахунок привести приміщення своєї квартири та систему централізованого опалення до попереднього стану, що існував до проведення незаконного переобладнання у квартирі.
Тому на підставі вищевказаного просили суд зобов`язати відповідачку ОСОБА_1 за власний рахунок привести систему централізованого опалення (теплопостачання та теплоспоживання) в квартирі АДРЕСА_5 до попереднього стану, згідно проектних рішень, що існував до проведення незаконного переобладнання в цій квартирі.
В судове засідання представник позивача не з`явився, в той же час подав клопотання про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити, не заперечує проти заочного розгляду справи.
Відповідач в судове засідання не з`явився, про дату та час розгляду повідомлений належним чином, причину неявки суду не повідомив.
За даних обставин, суд вважав за можливе провести заочний розгляд справи за правилами Глави II Розділу III ЦПК України.
01.07.2019 року відкрито провадження по вищевказаній справі.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Матеріалами справи встановлено, що відповідач ОСОБА_1 , згідно довідки Форми №2 та довідки з відділу приватизації, є власником квартири, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 з 26.10.2012 року.
06.05.2020р. комісією в складі представника КП «УМГ» Покрепи В., представника КП «Вишнівськтеплоенерго» інженера-теплотехніка Рибальченка А.П. представника КП «Вишнівськтеплоенерго» майстра теплової інспекції Міщенко В.М. проведено обстеження підвального приміщення будинку по АДРЕСА_1 .
За результатами обстеження, комісією було встановлено:
В підвалі 10-поверхового житлового будинку по АДРЕСА_1 , було виявлено самовільне втручання в трубопроводи однотрубної закритої системи централізованого опалення, а саме врізка в подаючий і зворотній трубопровід Ду70 поліпропіленовим трубопроводом Дн25 з подальшим прокладенням трубопроводів до опалювальних приладів та теплої підлоги в коридорі і кухні квартири АДРЕСА_3 через перекриття першого поверху, що зафіксовано на фото, що додається.
Встановлені невідповідності можуть призвести до розбалансування та ненормативної роботи внутрішньобудинкової системи централізованого опалення, яка належить до інженерної системи будинку, як цілісного майнового комплексу.
Відповідно до ст. 319 ЦК України, власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону. При здійсненні своїх прав та виконанні обов`язків власник зобов`язаний додержуватися моральних засад суспільства. Усім власникам забезпечуються рівні умови здійснення своїх прав.
Згідно із ст. ст. 12, 13 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін, при цьому суд розглядає цивільні справи не інакше як в межах заявлених вимог і на підставі наданих учасниками справи доказів.
Відповідно до вимог статей 76-79 ЦПК України доказуванню підлягають обставини (факти), які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у учасників справи, виникає спір. Доказування по цивільній справі, як і судове рішення не може ґрунтуватися на припущеннях.
Відповідно до ст. 13 Конституції України власність, не повинна використовуватися на шкоду людині і суспільству. У такій редакції конституційна норма не лише покладає на власника обов`язки, а й орієнтовно вказує на його зобов`язання.
Основоположні принципи здійснення правомочностей власника сформульовані у ст. 1 Першого Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (Рим, 04 листопада 1950 року), що набрала чинності для України з 11 вересня 1997 року та є складовою її правової системи відповідно до вимог ст. 9 Конституції України.
Ст. 41 Конституції України визначено, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності.
Право власності набувається у порядку, визначеному законом.
Використання власності не може завдавати шкоди правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію і природні якості землі.
Умови і порядок переобладнання, перебудови, перепланування будинків, жилих і нежилих приміщень у житлових будинках встановлені Правилами утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затвердженими наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 17 травня 2005 року N 76.
Згідно з пунктом 1.4.1 цього наказу, переобладнання і перепланування жилих будинків, жилих і нежилих приміщень у будинках дозволяється робити після одержання дозволу виконавчого комітету місцевої ради.
Критеріями самочинного будівництва є: будівництво на земельній ділянці, яка не відведена для цієї мети, будівництво, здійснене без дозволу або проекту, будівництво, здійснене з порушенням норм і правил.
Під самочинним будівництвом слід розуміти як нове будівництво, так і реконструкцію, реставрацію або капітальний ремонт вже існуючих об`єктів нерухомості (ст. 9 Закону України "Про архітектурну діяльність"), в тому числі спорудження без дозволу органу місцевого самоврядування нового житлового будинку замість зруйнованого на раніше відведеній особі земельній ділянці, переобладнання нежитлової будівлі в житлову.
Будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об`єкта нерухомості здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил, місцевих правил забудови населених пунктів у порядку, визначеному статтею 24 Закону України "Про планування і забудову територій" (ст. 9 Закону України "Про архітектурну діяльність").
Будівництво без належного дозволу має місце як при відсутності дозволу на будівництво, так і при відсутності дозволу на виконання будівельних робіт.
Згідно статті 321 ЦК України, право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні. Особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом. Примусове відчуження об`єктів права власності може бути застосоване лише як виняток з мотивів суспільної необхідності на підставі і в порядку, встановлених законом, та за умови попереднього та повного відшкодування їх вартості, крім випадків, встановлених частиною другою статті 353 цього Кодексу.
Відповідно до вимог ст. 152 ЖК України, виконання власниками робіт з переобладнання та перепланування жилого будинку і жилого приміщення приватного житлового фонду, які не передбачають втручання в несучі конструкції та/або інженерні системи загального користування, не потребує отримання документів, що дають право на їх виконання. Після завершення зазначених робіт введення об`єкта в експлуатацію не потребується.
Відповідно до п. 7 Правил користування приміщеннями житлових будинків і гуртожитків, затверджених постановою КМ України від 08.10.1992 р. № 572, власник та наймач (орендар) квартири, житлового приміщення у гуртожитку зобов`язаний, не допускати виконання робіт та інших дій, що викликають псування приміщень, приладів та обладнання будинку, гуртожитку, порушують умови проживання громадян
Відповідно до п. 3 правил користування тепловою енергією, затвердженого постановою КМ України від 03.10.2007 р. № 1198, самовільне втручання в діючі системи теплопостачання і теплоспоживання - будь-яка зміна проектного рішення теплопостачання об`єкта, виконана споживачем або будь-якою іншою організацією без погодження з теплопостачальною організацією заборонено.
Відповідно до п. 8 правил, Для приєднання споживача до системи теплопостачання, реконструкції або розширення системи теплоспоживання чи збільшення обсягів споживання теплової енергії на діючих об`єктах споживач повинен подати заявку теплопостачальній організації про видачу технічних умов.
Крім того п. 11 правил чітко зазначено, що самовільне втручання в діючі системи теплопостачання і теплоспоживання забороняється.
Пунктом 40 правил визначено як права так і обов`язки споживача теплової енергії, серед яких:
забезпечувати належний стан обслуговування та безпечну експлуатацію власної системи теплоспоживання;
погоджувати з теплопостачальною організацією нові підключення і відключення та переобладнання системи теплоспоживання, які є причиною збільшення або зменшення обсягу споживання теплової енергії;
не допускати переобладнання системи теплоспоживання, яке призводить до порушення теплового балансу будинку, будівлі (споруди).
Відповідно до листа Держархбудінспекції від 02.11.2012 р. № 40-19-7588 «Щодо надання роз`яснення з питань виконання будівельних робіт» заборонено в процесі проведення будівельних робіт по переплануванню (реконструкції) квартири переносити на лоджії і балкони батареї центрального опалення.
Тому будь-яке втручання в систему опалення погіршує роботу всієї системи, веде до розбалансування роботи внутрішньо будинкової системи централізованого опалення, негативно впливає на якість відповідної послуги з опалення в квартирах інших мешканців, чим порушує права інших мешканців будинку, і що в свою чергу є недопустимим відповідно до ст. 383 ЦК України, власник квартири може на свій розсуд здійснювати ремонт і зміни у квартирі, наданій йому для використання як єдиного цілого,- за умови, що ці зміни не призведуть до порушень прав власників інших квартир у багатоквартирному житловому будинку та не порушать санітарно-технічних вимог і правил експлуатації будинку.
Як встановлено в судовому засіданні дозвіл на проведення переобладнання системи центрального опалення у відповідача відсутній.
Відповідно до п. 1.4.6 Правил утримання житлового будинків та прибудинкових територій, затвердженого наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства № 76 від 17.05.2005 р., власник, наймач жилого приміщення у житловому будинку, що допустив самовільне переобладнання та перепланування, що призводить до порушення конструктивних елементів або засобів протипожежного захисту, зобов`язаний за власний рахунок привести це приміщення до попереднього стану.
Враховуючи викладене суд вважає позов обгрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України, судові витрати, а саме судовий збір у розмірі 1 921,00 грн. стягнути з відповідача.
Враховуючи викладене та керуючись ст. 319, 383 ЦК України, ст. ст. 12, 13, 76-79, 82, 141, 259, 263-265 ЦПК України, суд -
У Х В А Л И В :
Позов Комунального підприємства «Вишнівськтеплоенерго» Вишневої міської ради Києво-Святошинського району Київської області до ОСОБА_1 , третя особа: Комунальне підприємство «Управління міським господарством» Вишневої міської ради Києво-Святошинського району Київської області про зобов`язання вчинити дії, щодо приведення системи централізованого опалення (теплопостачання та теплоспоживання) в квартирі до попереднього стану, що існував до проведення незаконного переобладнання - задовольнити.
Зобов`язати ОСОБА_1 за власний рахунок привести систему централізованого опалення (теплопостачання та теплоспоживання) в квартирі за АДРЕСА_5 до попереднього стану, згідно проектних рішень, що існував до проведення незаконного переобладнання в цій квартирі.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ( АДРЕСА_6 ) на користь Комунального підприємства «Вишнівськтеплоенерго» Вишневої міської ради Києво-Святошинського району Київської області ( 08132, м. Вишневе, вул. Київська, 11, код ЄДРПОУ 19417197) витрати по сплаті судового збору у розмірі 1921,00 грн.
За письмовою заявою відповідача заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Відповідач, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Інші учасники справи (в тому числі і позивач), а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення через Києво-Святошинський районний суд Київської області. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заяви про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Суддя: Медведський М.Д.