
Справа № 361/3037/18
Провадження № 2/361/93/20
12.03.2020
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
12 березня 2020 року Броварський міськрайонний суд Київської області у складі головуючого судді Селезньової Т.В. при секретарі Лопатинській С.А., з участю позивача ОСОБА_1 , представника позивача ОСОБА_2 , представника відповідачів ОСОБА_3 , розглянувши в судовому засіданні в м. Бровари цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , Головного Управління Держгеокадастру у Київській області, про скасування записів про реєстрацію внесення змін до відомостей в поземельні книги про межі земельних ділянок, -
встановив:
Позивач у первісному позові просив суд скасувати запис про реєстрацію внесеної зміни від 19.10.2017р. №НВ-3210167172017 до відомостей в Поземельну книгу про межі земельної ділянки площею 0,25га, цільове призначення для будівництва та обслуговування будинку і споруд, по АДРЕСА_1 , кадастровий номер 3221286001:01:008:0011; та скасувати запис про реєстрацію внесеної зміни від 19.10.2017р. №НВ-3210167182017 до відомостей в Поземельну книгу про межі земельної ділянки площею 0,1199 га, цільове призначення для ведення особистого селянського господарства, в селі Плоске Броварського району Київської області, кадастровий номер 3221286001:01:008:0012.
Позов заявлено з тих підстав, що відповідачі (співвласники ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , і кадастровий реєстратор Луппа С.В.) незаконно внесли зміни в Поземельні книги про межі вказаних земельних ділянок, змінивши їх конфігурацію і межі, і зареєстрували такі зміни, порушивши його право власності; вказані зміни щодо земельних ділянок були незаконно зареєстровані кадастровим реєстратором нібито на підставі поданої позивачем заяви, яку він не подавав, і на що не давав своєї згоди ні реєстратору, ні співвласникам; крім того, такі зміни внесені при відсутності відповідної документації із землеустрою, і без подання реєстратору оригіналів необхідних документів.
В підготовчому засіданні позивачем подано заяву про зміну предмету позову, і в позовній заяві в новій редакції від 08.02.2019р. позивач просить скасувати запис про реєстрацію внесеної зміни від 13.10.2017р. №ЗВ-3211912352017 до відомостей в Поземельну книгу про межі земельної ділянки площею 0,25га, цільове призначення для будівництва та обслуговування будинку і споруд по АДРЕСА_1 , кадастровий номер 3221286001:01:008:0011; та скасувати запис про реєстрацію зміни від 13.10.2017р. №ЗВ-3211912382017 до відомостей в Поземельну книгу про межі земельної ділянки площею 0,1199 га цільове призначення для ведення особистого селянського господарства, в селі Плоске Броварського району Київської області, кадастровий номер 3221286001:01:008:0012.
В даній заяві і в новій позовній заяві підстави позову позивачем не змінювались.
Позові вимоги позивачем вмотивовані тим, що вказані дві земельні ділянки і будинок, розташований на одній з цих ділянок відповідного призначення належать позивачу і двом відповідачам на підставі свідоцтв про право на спадщину від 24.01.2006р. (спадщина після батька), в рівних частках, кожному по 1/3. 25.02.2015р. спадкоємця звернулись до суду з позовом про поділ спадкового майна. але при проведенні експертизи з.ясувалось, що поділ земельних ділянок є неможливим, оскільки їх плани в державних актах не відповідають межам земельних ділянок, які перебувають у фактичному користуванні співвласників (сторін). Не залишаючи свою мету поділити спірне домоволодіння і земельні ділянки, відповідачі пішли на порушення закону та без його, позивача, відома та письмової згоди внесли за допомогою державного реєстратора Луппи С.В. зміни в кадастрову документацію щодо меж земельних ділянок та отримали нові кадастрові витяги з вже зміненою конфігурацією земельних ділянок, яка відрізняється від плану в державному акті. Позивач стверджує, що він не надавав згоду і не подавав письмової заяви до Держгеокадастру з приводу внесення змін в кадастрову документацію спірних земельних ділянок. Про факт внесення змін позивач дізнався, коли відповідачі подали вказані кадастрові витяги до суду у іншій справі про поділ будинку і земельних ділянок і додали нові кадастрові витяги, які нібито виготовлені за заявою позивача, таким чином, використавши підроблені документи. Дізнавшись про це, позивач з даного приводу звернувся до Держгеокадастру і до ЦНАПу, і з отриманих на його запити відповідей йому стало відомо, що документація із землеустрою, яка була б підставою для внесення змін до Поземельних книг і до ДЗК, взагалі відсутня, що також є доказом незаконності внесення змін до Поземельних книг щодо вказаних земельних ділянок. Крім того, відповідачі не мали можливості подати до Держгеокадастру оригінали документації із землеустрою та державного акту, оскільки вказані документи знаходяться і знаходились у позивача. Вважає, що кадастровий реєстратор не мав законних підстав для реєстрації вказаних змін про земельну ділянку і про її межі, оскільки йому не були подані (і не могли бути подані з причини їх відсутності) необхідні і передбачені Порядком ведення ДЗК документи (заява власника, оригінали документації із землеустрою і держані акти, документація із землеустрою). Відповідачі порушили приписи ч.3 та ч.4 ст.26 та ст.5 закону «Про державний земельний кадастр», ст.ст. 55, 56 Закону «Про землеустрій» та Порядок ведення Державного земельного кадастру, затверджений Постановою КМУ №1051 від 17.10.2012р. (п.116. 117, 118) і крім того порушили вимоги ст.88 ЗК України.
Подання позову в порядку цивільного судочинства позивач вмотивував тим, що даний позов поданий ним на захист порушеного права власності на вказані земельні ділянки, якими відповідачі розпорядились без його згоди і відома, незаконно внісши зміни до Поземельної книги, порушивши тим самим його права як власника, і у обраний ним спосіб він вимагає усунення перешкод у здійсненні права власності. Вважає, що метою відповідачів було не виправлення помилки (як вказують відповідачі), а порушення прав позивача і підтасування розмірів і конфігурації земельних ділянок під вигідний відповідачам варіант. Послався на Порядок ведення Державного земельного кадастру (постанова КМУ від 17.10.2012р.), згідно п.60 якого запис у Поземельній книзі скасовується державним кадастровим реєстратором на підставі рішення суду.
Відповідачі ОСОБА_4 і ОСОБА_5 позов не визнали, подали відзив, в якому послались на те, що у даному випадку зміни в кадастрову документацію були внесені в порядку виправлення помилки у відповідності до ч.4 ст.37 Закону «Про державний земельний кадастр», а для цього не обов`язковою має бути заява власника, достатньо заяви заінтересованої особи (якою був відповідач 1), крім того, помилка могла бути виправлена і за ініціативою самого кадастрового реєстратора, який виявив помилку. У даному випадку внесенням змін (виправленням помилки) ні конфігурація, ні площа земельних ділянок не змінилась, свідченням чого є надані Витяги з ДЗК. У даному випадку не було необхідним виготовлення нової технічної документації із землеустрою. Відповідачі діяли в межах правового поля і з застосуванням виключно легальних процедур та механізмів. Також відповідачі послались на те, що у даному випадку відсутні порушення прав позивача, а дані дії навпаки вчинені на його користь (оскільки документи були приведені у відповідність до існуючого у сторін права), тому у позивача відсутні підстави для звернення до суду за захистом непорушених прав, що є самостійною підставою для відмови у позові. Вважають, що позивач має на меті у такий спосіб зашкодити відповідачам у реалізації ними їхнього права на поділ спільного майна (вказаних земельних ділянок), оскільки це було неможливим до виправлення вказаної помилки і внесення оспорюваних змін, і у вказаний спосіб позивач має намір захистити свій незаконний інтерес.
Відповідач ГУ ДГК у Київській області позов не визнав, подав відзив, в якому послався на те, що з 1.01.2013р. припинились повноваження територіальних органів Держгеокадастру в частині державної реєстрації правовстановлюючих документів (державних актів на право власності на землю, договорів оренди, прав сервітуту, суперфіцію, тощо), і держателем державної реєстрації речових прав є Мінюст, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації прав; Держгеокадастр та його територіальні органи здійснюють державну реєстрацію земельних ділянок, а не прав на них. До повноважень державних кадастрових реєстраторів віднесено внесення відомостей до ДЗК, здійснення реєстрації земельних ділянок, обмежень у їх використанні, скасування такої реєстрації, формування поземельних книг на земельні ділянки та внесення записів до них, забезпечння їх зберігання, присвоєння кадастрових номерів земельним ділянкам, надання відомостей з Державного земельного кадастру, витягів з ДЗК, виправлення помилок у ДЗК. Скасування записів у поземельних книгах і в ДЗК врегульовано Порядком ведення ДЗК, і у даному випадку відсутні підстави для скасування судом внесених записів.
Позивач, відповідаючи на відзиви, послався на те, що у даному випадку це не було виправленням помилки у відомостях ДЗК, яку міг би виправити кадастровий реєстратор за власною ініціативою, оскільки не може розглядатись як технічні описки, тощо, і зважаючи на те, що реєстратором не було направлено передбаченого у такому випадку обов`язкового повідомлення про виправлення помилки і відсутні відомості про складення протоколу, згідно пп.146, 147, 148 Порядку- жодних з передбачених у такому випадку дії реєстратор не вчинив. Відповідачами не надано доказів на підтвердження виготовлення технічної документації або внесення змін (виправлень) до неї- у разі виявленої помилки, що було б необхідним у такому випадку. Необхідні документи для внесення змін щодо земельних ділянок були відсутні. На думку позивача у даному випадку відбулось незаконне і безпідставне внесення підроблених відомостей про земельну ділянку в поземельну книгу державним реєстратором Луппою С.В. за змовою з відповідачами, внаслідок яких було незаконно змінено конфігурацію і межі земельних ділянок. І такими діями були порушені права позивача як власника вказаних земельних ділянок.
Згідно державним актам №182794 і №182795 від 23.05.2008р., виданим на ім,я ОСОБА_1 , право власності на земельна ділянка площею 0,25га, цільове призначення для будівництва та обслуговування будинку і споруд, по АДРЕСА_1 , кадастровий номер 3221286001:01:008:0011, та земельна ділянка площею 0,1199 га, цільове призначення для ведення особистого селянського господарства, в селі Плоске Броварського району Київської області, кадастровий номер 3221286001:01:008:0012, належать на праві власності ОСОБА_1 , ОСОБА_5 , ОСОБА_4 - кожному по 1/3 частці. Підстава: свідоцтво про право на спадщину за заповітом від 24.01.2006р.
Згідно Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, №НВ-3203597842014 від 13.11.2014 наданого на запит ОСОБА_4 , земельна ділянка кадастровий номер 3221286001:01:008:0011, по АДРЕСА_1 , площа 0,25га, цільове призначення для будівництва та обслуговування будинку і споруд. Технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), 11.11.2014, ПП СЕКТОР, ОСОБА_6 , дата реєстрації земельної ділянки 23.05.2008, орган, який зареєстрував земельну ділянку: БРВ №28 КРФ ДП «ЦДЗК». Відомості про право власності: власники: ОСОБА_1 , ОСОБА_5 , ОСОБА_4 , підстава виникнення права6 свідоцтво про право на спадщину за заповітом 24.01.2006 №1-322, №1-304, №1-313, державний акт від 23.05.2008, частка кожного: 1/3.
Згідно Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, №НВ-3203597932014 від 13.11.2014 наданого на запит ОСОБА_4 , земельна ділянка кадастровий номер 3221286001:01:008:0012, в селі Плоске Броварського району Київської області, площа 0,1199га, цільове призначення для ОСГ; Технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), 11.11.2014, ПП СЕКТОР, ОСОБА_6 , дата реєстрації земельної ділянки 23.05.2008, орган, який зареєстрував земельну ділянку: Управління Держземагенства у Броварському районі Київської області. Відомості про право власності: власники: ОСОБА_1 , ОСОБА_5 , ОСОБА_4 , підстава виникнення права: свідоцтво про право на спадщину за заповітом 24.01.2006 №1-322, №1-304, №1-313, державний акт від 23.05.2008, частка кожного: 1/3.
З Технічної документації , наданої Міськрайонним управлінням у Броварському районі і м. Бровари ГУ Держгеокадастру, видно, що документація була замовлена ОСОБА_1 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 і виготовлена в 2006році на вказані дві земельні ділянки, в ній є Державний акт старого зразку на ім?я ОСОБА_7 (спадкодавця) на підставі рішення Виконкому Плосківської сільської ради від 28.03.1997р. В технічній документації є акт встановлення в натурі меж земельної ділянки 0,25га для обслуговування будинку і 0,26га для ведення підсобного господарства, акт складено з участю ОСОБА_8 , ОСОБА_9 і ОСОБА_10 .
Допитана судом за заявою позивача свідок ОСОБА_11 суду пояснила, що була представником позивача при встановлені меж в натурі, а після внесення змін до ДЗК щодо земельних ділянок межа стала проходити по частині споруд, що належать позивачу; чоловік (позивач) не писав заяву про внесення змін і не давав такої згоди.
Рішенням Броварського міськрайонного суду від 29.03.2016р. у позові ОСОБА_12 , ОСОБА_5 до ОСОБА_1 про визнання недійсними державних актів на право власності на земельні ділянки відмовлено.
Згідно листу-повідомленню експерта від 16.08.2016р. у справі про поділ будинку і земельних ділянок (за позовом ОСОБА_4 , ОСОБА_5 до ОСОБА_1 про поділ будинку і земельних ділянок) - при дослідженні об`єктів (будинку, споруд і земельних ділянок в АДРЕСА_1 ) експертом виявлена розбіжність та значна невідповідність вихідних даних, зокрема невідповідність меж земельних ділянок згідно державним актам і тих, що перебувають у фактичному користуванні.
Згідно листу-відповіді ТОВ «Константа» від 2.09.2015р. - після проведення польових обмірів і топографо-геодезичних робіт земельних ділянок по АДРЕСА_1 площею 0,25га для будівництва і обслуговування будинку та 0,2648 га для ОСГ встановлено, що межі та площі земельних ділянок, по яким оформлені державні акти №182794 і №182795 від 23.05.2008р., не відповідають фактичним межам, площам та координатам на місцевості (в натурі). Дана невідповідність не дає можливості виконати розподіл ділянок.
З схеми розміщення земельних ділянок, виготовленої ФОП ОСОБА_13 видно, що межі земельної ділянки для будівництва і обслуговування будинку і споруд згідно НКС і межі земельної ділянки згідно технічної документації різняться (накладаються зі зміщенням по всім межам)
Згідно висновку будівельно-технічного та земельно-технічного дослідження від 18.12.2017р. №17159 (експерт Лісниченко С.В.№) поділ будинку, споруд і земельних ділянок (після внесення змін до ДЗК щодо земельних ділянок) є можливим. Як послались відповідачі - саме після виправлення даних помилок і внесення відповідних змін щодо земельної ділянок до ДЗК стало можливим поділити земельні ділянки між співвласниками, що відповідає законним інтересам всіх співвласників і є доказом того, що права позивача даними змінами не порушені.
Ухвалою Броварського міськрайонного суду від 27.09.2016р. позов ОСОБА_12 , ОСОБА_5 до ОСОБА_1 про поділ спільного будинку і земельних ділянок залишено без розгляду.
Рішенням Броварського міськрайонного суду Київської області від 10.09.2019р., залишеним без змін постановою апеляційного суду від 21.11.2019р., у позові ОСОБА_4 , ОСОБА_5 до ОСОБА_1 про поділ нерухомості (будинку, споруд і земельних ділянок) відмовлено.
Згідно відповіді міськрайонного управління у Броварському районі та м. Бровари ГУ ДГК від 22.01.2019 на запит ОСОБА_1 - внесення виправлених відомостей до ДЗК є адміністративною послугою, яка надається через ЦНАПи. Національна кадастрова система ДЗК містить відомості щодо подачі заяв від ОСОБА_1 від 13.10.2017 №ЗВ-3211912382017 і №ЗВ-3211912352017 про внесення виправлених відомостей до ДЗК щодо к.н.3221286001:01:008:0011, к.н.3221286001:01:008:0012. В управлінні відсутні заяви ОСОБА_1 про внесення виправлених відомостей до ДЗК, подані до ЦНАП, і відсутня документація , що стала підставою для внесення змін до ДЗК щодо вказаних земельних ділянок.
Згідно відповіді міськрайонного управління у Броварському районі та м. Бровари ГУ ДГК від 04.02.2019 на запит ОСОБА_1 - Національна кадастрова система ДЗК містить відомості щодо подачі заяв від ОСОБА_1 від 13.10.2017 №ЗВ-3211912382017 і №ЗВ-3211912352017 про внесення виправлених відомостей до ДЗК. Вказані заяви були опрацьовані 13.10.2017 та цього ж дня внесені відповідні зміни (виправлення) щодо земельних ділянок к.н.3221286001:01:008:0011 (результат опрацювання- Витяг з ДЗК про земельну ділянку від 13.10.2017 № НВ-3210122782017) і к.н.3221286001:01:008:0011 (результат опрацювання - Витяг з ДЗК про земельну ділянку від 13.10.2017 № НВ-3210122792017). Зміни (виправлення) щодо відомостей про земельні ділянки в системі ДЗК вносились на підставі заяв ОСОБА_1 про внесення виправлених відомостей до ДЗК від 13.10.2017 №ЗВ-3211912382017 і №ЗВ-3211912352017 та електронного документа формату ХМL файлу, виготовленого ТОВ «Торговий дім «Земля» ОСОБА_14 .
Згідно відповіді ОСОБА_1 з МРУ у Броварському районі та м. Бровари ГУ Держгеокадастру у Київській області від 3.04.2018 на його запит - внесення виправлених відомостей до ДЗК є адміністративною послугою, яка надається через ЦНАП. Заява разом з доданими документами заінтересованою особою подається до ЦНАПу, де реєструється і після того передається на опрацювання до Державного кадастрового реєстратора. Результати опрацювання та власне заява з додатками передається до ЦНАПу, пакет документів мають зберігатись у ЦНАПі, таким чином у відділі ДГК відсутні заяви від 13.10.2017 №ЗВ-3211912382017 і №ЗВ-3211912352017.
Згідно відповіді ЦНАП Броварської РДА від 2.05.2018 на запит ОСОБА_1 - в жовтні 2017 заяви від ОСОБА_1 щодо внесення змін до кадастрових відомостей на земельні ділянки по селу Плоске до ЦНАПу Броварської РДА не надходило.
Згідно відповіді ЦНАП Броварської РДА від 4.02.2019 на запит позивача - за даними журналу реєстрації заяв по наданню адмін..послуг звернень від ОСОБА_15 , ОСОБА_5 і ОСОБА_4 в жовтні 2017 року не надходило.
Згідно відповіді міськрайонного управління у Броварському районі та м. Бровари ГУ ДГК від 05.03.2019 на запит ОСОБА_1 - довіреність, на підставі якої ОСОБА_15 отримувала Витяги з ДЗК у відділі відсутня. ОСОБА_16 замовила дані Витяги з ДЗК через ЦНАП Шевченківської РДА в м. Києві. Долучено дві заяви від імені ОСОБА_15 на отримання Витягів з ЗДК відносно вказаних двох земельних ділянок. В даних заявах від імені ОСОБА_16 , дата подання 19.10.2017, що зберігаються в програмному забезпеченні ДЗК, відсутні відомості про повноваження вказаної особи , а також відсутні відомості про особу, уповноважену від ДЗК на надання відомостей з ЗДК.
Згідно відповіді ЦНАП Шевченківської РДА від 21.03.219 на запит позивача - ОСОБА_17 замовила послугу «надання відомостей з ДЗК у формі витягу з ДЗК про земельні ділянки на веб-сайті ДГК безпосередньо з публічної кадастрової карти 21.10.2017 та зазначила місцем отримання ЦНАП Шевченківської РДА. Зберігання копій документів, на підставі яких надаються адмін..послуги, в ЦНАПі не передбачено. Документи зберігаються у суб`єктів надання адміністративних послуг.
Згідно відповіді ГУ ДГК від 25.012019 на запит ОСОБА_1 внесення до ДЗК відомостей (змін до них) про земельну ділянку здійснюється Держгеокадастром та його територіальними органами виключно через центри надання адмін.послуг. За інформацією міськрайонного управління в Броварському районі та місті Бровари ГУ ДГК- у державному земельному кадастрі містяться відомості про подачу від ОСОБА_1 заяв про внесення виправлених відомостей до ДЗК щодо земельних ділянок к.н. 3221286001:01:008:0011, к.н.3221286001:01:008:0012, від 13.10.2017 №ЗВ-3211912382017 і №ЗВ-3211912352017 (роздруковані за допомогою програмного забезпечення ведення ДЗК заяви додаються). В управлінні відсутня документація із землеустрою,я кА стала підставою для внесення змін до державного земельного кадастру щодо визначених земельних ділянок. Додані дві «Заяви про внесення виправлених відомостей до Державного земельного кадастру» уявлять собою друковані документи, в яких в графі про заявника значиться ОСОБА_1 , дані паспорту, адреса, ідентифікаційний номер, заява наступного змісту: «відповідно до Порядку ведення ДЗК прошу виправити помилку, допущену у координатах поворотних точок меж земельної ділянки к.н.3221286001:01:008:0011 (друга заява: к.н. 3221286001:01:008:0012) внаслідок помилки у документації із землеустрою, оцінки земель». в графі «до заяви додаються» - відомості не зазначені. Дата реєстрації 13.10.22017. В графі «підпис заявника, і в графі «підпис державного кадастрового реєстратора Луппа Сергій Володимирович» рукописні підписи відсутні. (Разом з тим, враховуючи що надана електронна версія (роздруківка) заяв, то с цього не достатньо для того, щоб суд зробив висновок щодо наявності або відсутності підпису ОСОБА_1 в оригіналах вказаних заяв і щодо того, чи ставив вказаний підпис позивач або інша особа).
Згідно Витягам з ДЗК про земельні ділянки, які були надані міськрайонним управлінням у Броварському районі та м. Бровари на запит позивача 19.02.2019 - дані витяги з ДЗК від 13.10.2017р. № НВ-3210122792017 і №НВ-3210122782017 сформовані за допомогою програмного забезпечення ДЗК та зберігаються в національній кадастровій системі. Вказані Витяги з ДЗК про земельні ділянки надані на заяву ОСОБА_1 .
Згідно Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, №НВ-3210122782017 від 13.10.2017 наданого на запит ОСОБА_1 , запит від 13.10.2017 №ЗВ-3211912352017, земельна ділянка кадастровий номер 3221286001:01:008:0011, по АДРЕСА_1 , площа 0,2500га, цільове призначення для будівництва та обслуговування будинку і споруд, технічна документація із землеустрою щодо вставлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), 11.11.2014, ТОВ «Торговий дім «Земля», ОСОБА_14 , дата реєстрації земельної ділянки 23.05.2008, орган, який зареєстрував земельну ділянку: БРВ №28 КРФ ДП «ЦДЗК».
Згідно Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, №НВ-3210122792017 від 13.10.2017 наданого на запит ОСОБА_1 , запит від 13.10.2017 №ЗВ-3211912382017, земельна ділянка кадастровий номер 3221286001:01:008:0012, в селі Плоске Броварського району Київської області, площа 0,1199га, цільове призначення для ОСГ; технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), 11.11.2014, ТОВ «Торговий дім «Земля», ОСОБА_14 , дата реєстрації земельної ділянки 23.05.2008, орган, який зареєстрував земельну ділянку: Управління Держземагенства у Броварському районі Київської області.
Згідно Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, №НВ-3210167172017 від 19.10.2017 наданого на запит ОСОБА_15 , земельна ділянка кадастровий номер 3221286001:01:008:0011, по АДРЕСА_1 , площа 0,25га, цільове призначення для будівництва та обслуговування будинку і споруд, технічна документація із землеустрою щодо вставлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), 11.11.2014, ТОВ «Торговий дім «Земля», ОСОБА_14 , дата реєстрації земельної ділянки 23.05.2008, орган, який зареєстрував земельну ділянку: БРВ №28 КРФ ДП «ЦДЗК». Відомості про право власності: власники: ОСОБА_1 , ОСОБА_5 , ОСОБА_4 , підстава виникнення права6 свідоцтво про право на спадщину за заповітом 24.01.2006 №1-322, №1-304, №1-313, державний акт від 23.05.2008 ЯГ №182795., частка кожного: 1/3.
Згідно Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, №НВ-3210167182017 від 19.10.2017 наданого на запит ОСОБА_15 , земельна ділянка кадастровий номер 3221286001:01:008:0012, в селі Плоске Броварського району Київської області, площа 0,1199га, цільове призначення для ОСГ; технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), 11.11.2014, ТОВ «Торговий дім «Земля», ОСОБА_14 , дата реєстрації земельної ділянки 23.05.2008, орган, який зареєстрував земельну ділянку: Управління Держземагенства у Броварському районі Київської області. Відомості про право власності: власники: ОСОБА_1 , ОСОБА_5 , ОСОБА_4 , підстава виникнення права: свідоцтво про право на спадщину за заповітом 24.01.2006 №1-322, №1-304, №1-313, державний акт від 23.05.2008 ЯГ №182794, частка кожного: 1/3.
Відповідно до приписів ст.3 та ст.4 Земельного Кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами. З емельне законодавство включає цей Кодекс, інші нормативно-правові акти у галузі земельних відносин.
Згідно ст.88 ЗК володіння, користування та розпорядження земельною ділянкою, що перебуває у спільній частковій власності, здійснюються за згодою всіх співвласників згідно з договором, а у разі недосягнення згоди - у судовому порядку.
Згідно ст.152 ЗК (способи захисту) - Держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: а) визнання прав; б) відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; в) визнання угоди недійсною; г) визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; ґ) відшкодування заподіяних збитків; д) застосування інших, передбачених законом, способів.
Статтею 155 ЗК передбачено відповідальність органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування за видання актів, які порушують права власників земельних ділянок щодо володіння, користування чи розпорядження належною їй земельною ділянкою, - такі акти визнаються недійсним.
Відповідно до ст.183 ЗК основними завданнями землеустрою є: зокрема, в) встановлення на місцевості меж адміністративно-територіальних одиниць, територій з особливим природоохоронним, рекреаційним і заповідним режимами, меж земельних ділянок власників і землекористувачів. Згідно ст.184 ЗК з емлеустрій передбачає: зокрема, а) встановлення (відновлення) на місцевості меж адміністративно-територіальних одиниць, землеволодінь і землекористувань; д) складання проектів відведення земельних ділянок; е) встановлення в натурі (на місцевості) меж земельних ділянок; з) розроблення іншої землевпорядної документації, пов`язаної з використанням та охороною земель.
Відповідно до ст.13 ЗК до повноважень Кабінету Міністрів України в галузі земельних відносин віднесено, зокрема, д) організація ведення державного земельного кадастру, державного контролю за використанням і охороною земель та здійснення землеустрою;
Статтею 193 ЗК визначено поняття державного земельного кадастру, - ним є єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах кордонів України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами.
Згідно ст.194 ЗК призначенням державного земельного кадастру є забезпечення необхідною інформацією органів державної влади та органів місцевого самоврядування, заінтересованих підприємств, установ і організацій, а також громадян з метою регулювання земельних відносин, раціонального використання та охорони земель, визначення розміру плати за землю і цінності земель у складі природних ресурсів, контролю за використанням і охороною земель, економічного та екологічного обґрунтування бізнес-планів та проектів землеустрою.
Згідно ст.195 ЗК основними завданнями ведення державного земельного кадастру є: а) забезпечення повноти відомостей про всі земельні ділянки; б) застосування єдиної системи просторових координат та системи ідентифікації земельних ділянок; в) запровадження єдиної системи земельно-кадастрової інформації та її достовірності.
Згідно ст.196 ЗК склад відомостей ДЗК визначається законом.
Згідно ст.202 ЗК державна реєстрація земельних ділянок здійснюється у Державному земельному кадастрі в порядку, встановленому Законом.
Згідно ст.204 ЗК ведення ДЗК здійснюється відповідно до закону.
Відповідно до Закону України «Про державний земельний кадастр», стаття 1, визначення термінів: Державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами; державна реєстрація земельної ділянки - внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера;
Згідно ст.2 Закону Державний земельний кадастр ведеться з метою інформаційного забезпечення органів державної влади та органів місцевого самоврядування, фізичних та юридичних осіб при: регулюванні земельних відносин; управлінні земельними ресурсами; організації раціонального використання та охорони земель; здійсненні землеустрою; проведенні оцінки землі; формуванні та веденні містобудівного кадастру, кадастрів інших природних ресурсів; справлянні плати за землю.
Згідно ст.3 Закону Державний земельний кадастр базується на таких основних принципах: зокрема, обов`язковості внесення до Державного земельного кадастру відомостей про всі його об`єкти; об`єктивності, достовірності та повноти відомостей у Державному земельному кадастрі; внесення відомостей до Державного земельного кадастру виключно на підставі та відповідно до цього Закону; відкритості та доступності відомостей Державного земельного кадастру, законності їх одержання, поширення і зберігання; документування всіх відомостей Державного земельного кадастру.
Згідно ст.4 Закону регулювання відносин, що виникають при веденні Державного земельного кадастру, здійснюється відповідно до Конституції України, Земельного кодексу України, цього Закону, законів України "Про землеустрій", "Про оцінку земель", "Про топографо-геодезичну і картографічну діяльність", "Про захист персональних даних", інших законів України та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.
Статтею 5 Закону визначено загальні засади ведення Державного земельного кадастру. Ведення Державного земельного кадастру здійснюється шляхом: створення відповідної державної геодезичної та картографічної основи, яка визначається та надається відповідно до цього Закону; внесення відомостей про об`єкти Державного земельного кадастру; внесення змін до відомостей про об`єкти Державного земельного кадастру; оброблення та систематизації відомостей про об`єкти Державного земельного кадастру. 3. Порядок ведення Державного земельного кадастру визначається Кабінетом Міністрів України відповідно до вимог цього Закону. 4. Державний земельний кадастр є державною власністю. 5. Внесення відомостей до Державного земельного кадастру та користування такими відомостями здійснюється виключно на підставі та відповідно до цього Закону.
Згідно ст.6 Закону, 1. Ведення та адміністрування Державного земельного кадастру забезпечуються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин. 2. Держателем Державного земельного кадастру є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин. 3. Адміністратором Державного земельного кадастру є державне підприємство, що належить до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, і здійснює заходи із створення та супроводження програмного забезпечення Державного земельного кадастру, відповідає за технічне і технологічне забезпечення, збереження та захист відомостей, що містяться у Державному земельному кадастрі.
Згідно ст.7 закону, ч.2: До повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, належать: зокрема, ведення та адміністрування Державного земельного кадастру; здійснення підготовки земельно-кадастрової документації; здійснення державної реєстрації земельних ділянок, обмежень у їх використанні; ведення поземельних книг та надання витягів із Державного земельного кадастру про земельні ділянки; створення документів Державного земельного кадастру; здійснення інших повноважень згідно з цим Законом.
Згідно ст.9 закону внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей здійснюються державними кадастровими реєстраторами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин. Надання відомостей з Державного земельного кадастру у визначених частиною першою статті 38 цього Закону випадках може здійснюватися також адміністраторами центрів надання адміністративних послуг у порядку, встановленому Законом України "Про адміністративні послуги", або уповноваженими посадовими особами виконавчих органів місцевого самоврядування... Місцева державна адміністрація, сільська, селищна, міська рада визначають можливість здійснення ними повноважень з надання відомостей з Державного земельного кадастру з урахуванням можливості організаційного та технічного забезпечення їх реалізації. 2. Державний кадастровий реєстратор є державним службовцем. 4. Державний кадастровий реєстратор: здійснює реєстрацію заяв про внесення відомостей до Державного земельного кадастру, надання таких відомостей; перевіряє відповідність поданих документів вимогам законодавства; формує поземельні книги на земельні ділянки, вносить записи до них, забезпечує зберігання таких книг; здійснює внесення відомостей до Державного земельного кадастру або надає відмову у їх внесенні; присвоює кадастрові номери земельним ділянкам; надає відомості з Державного земельного кадастру та відмову у їх наданні; здійснює виправлення помилок у Державному земельному кадастрі; передає органам державної реєстрації речових прав на нерухоме майно відомості про земельні ділянки. 8. Державна реєстрація земельних ділянок, обмежень у їх використанні, ведення поземельних книг, внесення до Державного земельного кадастру відомостей про земельні ділянки здійснюються Державними кадастровими реєстраторами, які здійснюють свою діяльність за місцем розташування земельної ділянки...
Згідно ст.21 Закону відомості про межі земельної ділянки вносяться до Державного земельного кадастру: зокрема, на підставі відповідної документації із землеустрою щодо формування земельних ділянок - у випадках, визначених статтею 79-1 Земельного кодексу України, при їх формуванні; на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) - у разі встановлення (відновлення) меж земельної ділянки за її фактичним використанням відповідно до статті 107 Земельного кодексу України та у разі зміни меж суміжних земельних ділянок їх власниками.
Згідност.24 Закону державна реєстрація земельної ділянки здійснюється при її формуванні шляхом відкриття Поземельної книги на таку ділянку. 2. Державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за місцем їх розташування відповідним Державним кадастровим реєстратором… 10. Державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі: зокрема, поділу чи об`єднання земельних ділянок; ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки.
Згідно ст.26 Закону при відкритті Поземельної книги відомості до неї вносяться на підставі документації, яка подана для державної реєстрації земельної ділянки. 3. Зміни до відомостей про земельну ділянку (крім випадків, визначених у частині другій цієї статті) вносяться до Поземельної книги за заявою власника або користувача земельної ділянки державної чи комунальної власності на підставі документації, передбаченої цим Законом. (ч.2: Відомості про віднесення земельної ділянки до земель іншої адміністративно-територіальної одиниці, про зміну нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка відбулася внаслідок проведення нормативної грошової оцінки земель адміністративно-територіальних одиниць, про обмеження у використанні земель, встановлені законами та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами, вносяться до Поземельної книги без подання заяв, зазначених у частині третій цієї статті, на підставі документації, яка є підставою для внесення таких відомостей, а також рішень про її затвердження (якщо згідно із законом документація підлягає затвердженню), поданої органом, що прийняв рішення про таке затвердження). 5. Державний кадастровий реєстратор, який здійснює ведення Поземельної книги, протягом чотирнадцяти робочих днів з дати реєстрації заяви вносить до Поземельної книги інформацію про зміну відомостей про земельну ділянку або надає мотивовану відмову у внесенні таких відомостей.
Згідно ст.27 Закону у разі відновлення меж земельної ділянки за її фактичним використанням у зв`язку з неможливістю виявлення дійсних меж кадастрові номери відповідних земельних ділянок не скасовуються, а відповідні зміни до відомостей про межі земельних ділянок вносяться до поземельних книг у порядку, визначеному частиною четвертою статті 26 Закону.
Згідно ст.34 Закону, ч. 4. У разі зміни відомостей, власнику земельної ділянки за його заявою Державний кадастровий реєстратор видає Витяг з ДЗК про земельну ділянку, складовою частиною якого є кадастровий план, що містить внесені відомості.
Статтею 37 Закону врегульовано процедуру виправлення технічних помилок (описка, друкарська, граматична, арифметична чи інша помилка), допущених при веденні Державного земельного кадастру, зокрема, у витязі, довідці з ДЗК, викопіюванні з картографічних матеріалів ДЗК, в тому числі помилок, допущених при реєстрації, або внаслідок помилки в документах, на підстав яких проведено реєстрацію, внаслідок помилки у документації із землеустрою, оцінки земель, інших. Виправлення технічних помилок, допущених у відомостях Державного земельного кадастру внаслідок наявності технічних помилок у документах, на підставі яких були внесені такі відомості, внаслідок помилок у документації із землеустрою здійснюється після виправлення помилок у зазначених документах/документації. 5. Виправлення помилок у відомостях про земельну ділянку може здійснюватися також на підставі технічної документації із землеустрою чи рішення суду. Зокрема, передбачено, що виправлення помилок здійснює держаний кадастровий реєстратор, який виправляє помилку, письмово повідомляє про це заінтересовану особу/осіб.
Згідно ст.38 Закону відомості Державного земельного кадастру надаються у формі: витягів з Державного земельного кадастру; довідок, що містять узагальнену інформацію про землі (території); викопіювань з картографічної основи Державного земельного кадастру, кадастрової карти (плану); копій документів, що створюються під час ведення Державного земельного кадастру. Надання відомостей з Державного земельного кадастру або мотивованої відмови в наданні таких відомостей за бажанням заявника здійснюється Державним кадастровим реєстратором, адміністратором центру надання адміністративних послуг, уповноваженою посадовою особою виконавчого органу місцевого самоврядування особисто заявнику або шляхом направлення зазначеними особами поштою цінним листом з описом вкладення та повідомленням про вручення чи у формі електронного документа засобами телекомунікаційного зв`язку.
Згідно статті 39 Закону Рішення, дії або бездіяльність Державного кадастрового реєстратора можуть бути оскаржені: до відповідного територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, та до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України; або до суду в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України.
Постановою КМУ №1051 від 17.10.2012р. затверджений «Порядок ведення Державного земельного кадастру», який визначає процедуру та вимоги щодо ведення ДЗК; зокрема:
П.2. Терміни, що вживаються у цьому Порядку, мають таке значення: п. 2) суб`єкт надання адміністративної послуги у сфері Державного земельного кадастру - державний кадастровий реєстратор, адміністратор центру надання адміністративних послуг, уповноважена посадова особа виконавчого органу місцевого самоврядування, нотаріус.
П.4: Ведення Державного земельного кадастру здійснює Держгеокадастр та його територіальні органи. Держателем Державного земельного кадастру є Держгеокадастр.
П.5. До складу Держгеокадастру та його територіальних органів входять державні кадастрові реєстратори, які здійснюють внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей в межах повноважень, визначених Законом України "Про Державний земельний кадастр" та цим Порядком.
П.5-1. Адміністратори центрів надання адміністративних послуг у порядку, встановленому Законом України "Про адміністративні послуги", …надають відомості з Державного земельного кадастру згідно з повноваженнями, визначеними Законом України "Про Державний земельний кадастр" та цим Порядком.
П.6. До повноважень державних кадастрових реєстраторів Держгеокадастру та державних кадастрових реєстраторів його територіальних органів належать: 1) внесення до Державного земельного кадастру відомостей (змін до них) або надання відмови у їх внесенні; 2) здійснення реєстрації: заяв про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру; повідомлень про виявлення технічної помилки фізичною або юридичною особою; заяв про виправлення технічних помилок, допущених під час ведення Державного земельного кадастру; заяв про внесення виправлених відомостей до Державного земельного кадастру; заяв про надання відомостей з Державного земельного кадастру; 4) формування поземельних книг на земельні ділянки, внесення записів до них, забезпечення їх зберігання; 6) проведення перевірки відповідності поданих документів вимогам законодавства; 8) надання відомостей з Державного земельного кадастру; 9) виправлення помилок у Державному земельному кадастрі.
Згідно п.49 Порядку Поземельна книга ведеться під час державної реєстрації земельної ділянки, внесення до Державного земельного кадастру відомостей (змін до них) про зареєстровані земельні ділянки відповідно до пунктів 107-137 цього Порядку.
П.51. Внесення відомостей до Поземельної книги в електронній (цифровій) формі є внесенням відомостей до Державного земельного кадастру.
П. 56. Державний кадастровий реєстратор несе відповідальність за ведення Поземельної книги відповідно до вимог, зазначених у цьому Порядку; за відповідність відомостей, зазначених у Поземельній книзі, відомостям, зазначеним у документах, що є підставою для їх внесення;
П.60. Запис у Поземельній книзі скасовується (поновлюється) Державним кадастровим реєстратором на підставі рішення суду.
П.63. Виправлення технічних помилок у Поземельній книзі або на окремих її аркушах здійснюється відповідно до пунктів 138-161 цього Порядку.
П.66. До Державного земельного кадастру державними кадастровими реєстраторами вносяться відомості (зміни до них), зазначені у пунктах 21-25 цього Порядку, про об`єкти Державного земельного кадастру.
П.67. Внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру здійснюється виключно на підставі та відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр" та цього Порядку.
П.69. Внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру здійснюється за заявою замовника документації із землеустрою або її розробника від імені замовника. Внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру здійснюється без подання заяви у випадках: отримання відомостей (змін до них) у порядку інформаційної взаємодії з кадастрами та інформаційними системами; отримання від органів державної влади та органів місцевого самоврядування рішень про затвердження документації із землеустрою та оцінки земель; зазначених у пункті 119 цього Порядку.
П.116. Внесення до Державного земельного кадастру відомостей (змін до них) про зареєстровану земельну ділянку, зазначених у пункті 24 цього Порядку, здійснюється шляхом внесення таких відомостей до відповідної Поземельної книги.
П.117. Відомості (зміни до них) про зареєстровані земельні ділянки вносяться до Державного земельного кадастру в разі внесення: 1) змін до відомостей про земельну ділянку, на яку відповідно до цього Порядку відкрито Поземельну книгу; 2) нових (додаткових) відомостей про земельну ділянку, на яку відповідно до цього Порядку відкрито Поземельну книгу; 3) змін до відомостей про земельну ділянку, на яку відповідно до цього Порядку Поземельна книга не відкривалася, та/або нових (додаткових) відомостей про земельну ділянку.
П.118. Внесення до Поземельної книги відомостей (змін до них) про зареєстровану земельну ділянку (крім випадків, зазначених у пункті 119 цього Порядку) здійснюється за заявою власника земельної ділянки, користувача …відповідно до документації, що є підставою для внесення відповідних відомостей (змін до них) .
П.120. Внесення до Поземельної книги змін до відомостей про зареєстровану земельну ділянку здійснюється Державним кадастровим реєстратором шляхом: 1) внесення до відповідного розділу Поземельної книги в електронній (цифровій) формі записів про внесення змін до відповідних відомостей за власним кваліфікованим електронним підписом;
П.138 визначає поняття помилки у Державному земельному кадастрі (технічна помилка, описка, друкарська, граматична, арифметична чи інша, допущена органом, що здійснює ведення Державного земельного кадастру; технічна помилка не з вини такого органу, у документах, на підставі яких внесені відомості до Державного земельного кадастру; помилка внаслідок помилки у документації із землеустрою, помилка у застосуванні систем координат для земельних ділянок, які були зареєстровані до 1 січня 2013 р. та перенесені до Державного земельного кадастру, інші).
П.139 визначає порядок виправлення таких помилок подання заінтересованою особою повідомлення, п.140 - облік повідомлень про виявлення технічних помилок у Державному земельному кадастрі, п.144- направлення письмового повідомлення власникам про виправлення помилок); п..155. - передбачає порядок виправлення помилки в документації із землеустрою. п.156 - встановлює порядок виправлення помилок у відомостях про земельну ділянку на підставі технічної документації із землеустрою або матеріалів інвентаризації земель чи рішення суду. п.156-3 передбачає виправлення помилки у застосуванні систем координат для земельних ділянок, які були зареєстровані до 1 січня 2013 р. та складення відповідного протоколу.
З урахуванням наведених положень Закону про державний земельний кадастр та Порядку ведення ДЗК - державний кадастровий реєстратор є самостійним суб`єктом владних повноважень (делегованих йому державою у реєстраційній сфері і сфері земельних правовідносин) і його діяльність знаходиться у публічно правовій сфері та за загальним правилом підпадає під юрисдикцію адміністративного судочинства.
У сенсі вчинення реєстраційних дій, в тому числі внесення записів (змін) до поземельних книг щодо земельних ділянок і записів до Державного земельного кадастру та їх скасування - Держгеокадастр і його регіональні управління та відділення на місцях - є суб`єктом владних повноважень. Так само самостійним суб`єктом владних повноважень є державний кадастровий реєстратор.
Позовною вимогою є вимога про скасування двох - аналогічних за змістом, правовою підставою і наслідками - записів у Державному земельному кадастрі про реєстрацію змін, внесених до Поземельних книг щодо двох земельних ділянок.
Виходячи з положень Закону «Про Державний земельний кадастр» і Порядку ведення ДЗК - вказані записи (які позивач просить скасувати), внесені державним кадастровим реєстратором.
Підставами, за якими позивач просить скасувати вказані реєстраційні записи, позивач зазначає фактичну незгоду з діями державного кадастрового реєстратора Луппи, який на думку позивача не мав всіх необхідних документів для внесення даних виправлень в поземельні книги і не мав законних підстав для вчинення вказаних реєстраційних дій, скасування яких вимагає позивач. Крім того, позивач вказані дії державного кадастрового реєстратора оспорює і з тих підстав, що в дійсності він не подавав реєстратору заяв про вчинення вказаних реєстраційних дій, а заяви, які нібито подані від його імені і які були підставою для вчинення реєстраційних дій були сфальшованими відповідачами (відповідачі співвласники вчинили такі дії за змовою з державним кадастровим реєстратором).
Фактично (виходячи з підстав позову) позивач оспорює дії державного кадастрового реєстратора. Саме на це, крім іншого, вказує і посилання позивача на закон «Про державний земельний кадастр» і на Порядок ведення ДЗК, якими врегульовано публічно правові правовідносини у сфері державної реєстрації.
З аналізу наданих доказів можна зробити висновок, що дійсно в жовтні 2017 року мало місце звернення до ЦНАП за наданням адміністративної послуги - внесення виправлень до відомостей в ДЗК щодо двох земельних ділянок, які перебували (і перебувають) у власності позивача і двох відповідачів; і що на підставі таких двох одночасних і аналогічних по суті звернень були внесені виправлення (зміни) щодо меж двох земельних ділянок до відповідних документів (поземельних книг, відкритих ДГК щодо двох земельних ділянок) і внесені відповідні зміни до Державного земельного кадастру (ДЗК), і як наслідок змінені зовнішні межі двох земельних ділянок без зміни їх площі.
За змістом наведених норм земельного і цивільного законодавства розпорядження спільним майном співвласниками має здійснюватись за їхньою взаємною згодою. Тому вирішення певних питань, що стосуються спільної власності, без згоди, а так само без відома всіх співвласників або одного з них (у разі доведення цього), може розглядатись як порушення прав власника (співвласника).
Так само може бути визнана неправомірною певна дія/бездіяльність або рішення державного кадастрового реєстратора, пов`язані з реєстрацією земельної ділянки чи внесенням змін щодо неї до поземельної книги та до ДЗК. Але згідно приписів Закону «Про державний земельний кадастр», Порядку ведення ДЗК і процесуальних норм щодо розмежування юрисдикції за КАСУ і ЦПК - спори щодо оспорювання дій, рішень державного кадастрового реєстратора віднесені за загальним правилом до юрисдикції адміністративних судів.
У цивільному провадженні така позовна вимога (щодо реєстраційних дій) могла б розглядатись лише як похідна від основної вимоги цивільного характеру. Натомість позивачем такої (основної ) вимоги до відповідачів-контрагентів у цивільних правовідносинах не заявлено, а без цього вказана вимога (щодо скасування записів у реєстраційних документах) не є такою, що може бути самостійно розглянутою у цивільному провадженні.
Згідно приписів ст.12, ст.13 ЦПК України суд у порядку цивільного судочинства розглядає справу виключно в межах заявлених позовних вимог і на підставі наданих належних та допустимих доказів, і саме позивачу за законом надано право і можливість обирати спосіб захисту своїх прав, самостійно визначати спосіб звернення до суду, предмет і підстави позову, а також обов`язок по доказуванню наявності порушення, факту порушення відповідачем (відповідачами) та можливості захисту (відновлення) порушеного права у обраний ним спосіб.
Позивачем визначено порядок звернення: даний позов подано в порядку цивільного судочинства. Пред`явлено одні позовні вимоги і з одних підстав до трьох співвідповідачів, двоє з яких є співвласниками і отже позивач з такими відповідачами перебуває у цивільних приватно-правових відносинах, третій відповідач - державний орган, суб`єкт владних повноважень - у цивільних правовідносинах з позивачем не перебуває, і правовідносини між даними учасниками справи характеризуються як публічно-правові. При цьому суд виходить з наступного:
З наданих позивачем доказів видно, що внесення вказаних виправлень/змін до ДЗК відбулось на підставі двох окремих заяв відносно кожної з двох земельних ділянок від імені ОСОБА_1 , тобто позивача.
Зі змісту положень закону щодо розмежування цивільного і адміністративного судочинства, з урахуванням правової позиції Верховного Суду, зокрема, в постанові від 28.11.2018, провадження №14-331цс18, постанові від 24.04.2019р., справа №128/3751/14-а, - правовідносини між фізичною особою-власником і державним кадастровим реєстратором у реєстраційній сфері щодо земельних ділянок віднесені до цивільної юрисдикції лише у тому випадку, коли реєстраційні дії вчинені державним реєстратором за зверненням одної особи, а порушені такими реєстраційними діями цивільні права іншої особи, яка і звертається до суду з позовом про захист її порушених цивільних прав внаслідок такої реєстраційної дії.
Позивач ОСОБА_1 оспорює реєстраційні записи, вчинені державним кадастровим реєстратором на підставі звернень ОСОБА_1 (офіційна інформація). Таким чином, спірні правовідносини з приводу внесення виправлень до поземельних книг і відповідних записів (змін) до Державного земельного кадастру виникли між позивачем і суб`єктом владних повноважень і існують у площини публічно-правових відносин і не є по суті цивільними приватно-правовими відносинами.
Оскільки позивач визначився з зверненням до суду в порядку цивільного судочинства, і пред`явлена вимога до трьох співвідповідачів (враховуючи ті підстави, які зазначає позивач: спільні протиправні дії) - і іншими відповідачами є фізичні особи - суб`єкти цивільних правовідносин, - то суд не вбачив підстав для закриття провадження у цивільній справі як в цілому, так і в частині вимог до 3-го відповідача і вважає за необхідне розглянути позов по суті.
Згідно положень закріплених в Конституції України , - державні органи діють в межах своїх повноважень, з дотриманням закону і в порядку, встановленому законом.
В межах розгляду даного цивільного позову суд виходить з того, що дії посадової особи - державного кадастрового реєстратора презюмуються як правомірні та законні до тих пір, поки вони не оскаржені і не визнані протиправними або незаконними у судовому порядку або у іншому передбаченому законом порядку для оскарження таких дій.
Позивач не оспорив в порядку адміністративного судочинства дії державного кадастрового реєстратора і вони у встановленому законом порядку не визнані протиправними чи незаконними, тому для цілей розгляду даної справи і в межах її розгляду суд не вбачає підстав для висновку, що відомості (зміни), які позивач просить скасувати, були внесені незаконно та/або внаслідок протиправних дій суб`єкту владних повноважень. В межах даної справи суд не має підстав визначати неправомірність, необгрунтованість чи незаконність дій державного кадастрового реєстратора при здійсненні ним своїх повноважень. Виходячи з приписів ст.9, 39 закону «Про державний земельний кадастр», пп.5,6, 5-1, 49,56 Порядку ведення ДЗК, даний спір (щодо законності і правомірності записів, оспорюваних позивачем (тих, які він просить скасувати з підстав їх незаконного і неправомірного внесення) - мали б вирішуватись в порядку адміністративного судочинства.
Виходячи з підстав, зазначених позивачем для скасування записів (змін), єдиною такою підставою є неправомірність/незаконність внесення даного запису (змін). А в межах розгляду даної цивільної справи - оскільки позивачем не надано суду належних доказів на підтвердження неправомірності/незаконності дій реєстратора - вказані відомості (зміни) приймаються як такі, що внесені державним кадастровим реєстратором у відповідності до приписів Закону та Порядку, які регулюють дані процедури. Тому така підстава для скасування вказаних записів (змін) як їх неправомірне/незаконне внесення державним кадастровим реєстратором, - у даному випадку позивачем не доведена і в межах даної справи вважається не встановленою.
Посилання позивача і його доводи щодо змови державного реєстратора з відповідачами-співвласниками, щодо спільного порушення ними прав позивача, щодо відсутності у державного кадастрового реєстратора законних підстав для внесення змін до реєстрових документів і кадастру, щодо вчинення реєстратором вказаних дій без подання йому необхідних документів для проведення виправлень (змін), - з наведених міркувань є поза межами оцінки в даній цивільній справі.
Посилання позивача, що він не подавав вказаних заяв реєстратору і не звертався до ЦНАП за наданням вказаної адміністративної послуги - у сенсі розгляду даної цивільної справи для висновків суду значення не мають, оскільки за офіційними даними вказані зміни внесені на підставі заяв ОСОБА_1 (позивача), і відповідно питання наявності чи відсутності в дійсності такого звернення і мало б вирішуватись позивачем в порядку вирішення спору між ним і реєстратором, який вчинив оспорювані дії за незаконним (на думку позивача) зверненням від його імені, або без такого звернення, - тобто в порядку адміністративного судочинства, та/або - при наявності ознак підробки документів, зловживання посадовою особою службовим становищем (як зазначає одною з підстав позивач) - в іншому порядку, визначеному законом, але не в порядку цивільного судочинства.
Таким чином, відсутні підстави для того, щоб визнати встановленими обставини, вказані позивачем у якості підстав для задоволення позову (для скасування записів про зміни), зокрема, що він не звертався з заявами про внесення тих виправлень, які просить скасувати, що дані записи зроблені кадастровим реєстратором протиправно і незаконно. З офіційної інформації, наданої суду (відповіді державних установ на запити позивача) - оспорювані зміни внесені за заявами саме позивача, і така офіційна інформація позивачем у належний спосіб не спростована, а самого по собі його твердження про протилежне - для спростування офіційної інформації не достатньо.
Щодо скасування реєстраційних записів, то суд також виходить і з того, що законом «Про Державний земельний кадастр», Порядком про ведення ДЗК визначено конкретно порядок скасування реєстраційних записів (змін), і таких підстав у межах цієї справи позивач не довів.
При розгляді даного цивільного позову, суд також виходить з того, що позивач не обгрунтував пред`явлення позову до третього відповідача: регіонального управління Держгеокадастру, і в межах даної цивільної справи суд не встановив порушень саме вказаним відповідачем будь-яких цивільних прав позивача, які б підлягали захисту у обраний позивачем спосіб. А згідно приписів ЦПК України при ухваленні рішення у цивільній справі суд має встановити, чи було порушення цивільних прав позивача і чи допущено таке порушення саме вказаним відповідачем.
Таким чином, суд не вбачає підстав для задоволення позову до третього відповідача.
Посилання позивача на те, що одним з способів захисту цивільного права передбачено скасування певного акту (рішення) державного органу, у даному випадку є такими, що не відповідають обставинам справи і чинному законодавству, оскільки у даному випадку позивачем не оспорюється певний конкретний акт (рішення) державного органу, з якого б для нього припинились певні цивільні права чи змінився б їх зміст та обсяг. Принаймні в межах даної справи, заявлених позовних вимог і наданих доказів такого позивач не довів.
У цьому сенсі Державний реєстратор ( в тому числі державний кадастровий реєстратор) є самостійним суб`єктом, який несе відповідальність за свої дії.
Щодо позову до першого і другого відповідачів (співвласників), то відмовляючи у позові, суд виходить з таких міркувань:
Суд погоджується з позивачем у тому, що правовідносини між співвласниками є по своїй правовій природі цивільними і спори між співвласниками з приводу спільної власності мають вирішуватись у порядку цивільного судочинства.
Разом з тим, позовна заява не містить позовних вимог цивільного характеру до співвласників з приводу порушення його прав власника. Вимоги про скасування записів, внесених державним кадастровим реєстратором до поземельних книг (ведення яких покладається на суб`єкт владних повноважень ДЗК та державних кадастрових реєстраторів) - не є обгрунтованим цивільним позовом до співвласників. В межах заявленого позову і з наданих доказів суд не встановив порушення відповідачами цивільних прав позивача, які б могли бути поновлені у обраний позивачем спосіб. До того ж вказана вимога (про скасування реєстрації) могла б бути як похідна до основної, якої у даній справі не заявлено.
Посилання позивача на те, що відповідачі ОСОБА_18 і ОСОБА_19 діяли протиправно, вступили у змову з кадастровим реєстратором, що вони на думку позивача підробили документи, зокрема заяву від його імені, - в межах цивільного судочинства належними доказами не підтверджені. Відповідні рішення компетентних органів, зокрема судів, з цього приводу відсутні. Позивач з цього приводу посилається на те, що у роздрукованих з програмного забезпечення заявах від його імені відсутній його підпис, - але дана обставина пояснюється тим, що суду представлена роздруківка з електронної бази даних; крім того сам факт наявності чи відсутності підпису позивача на заявах як і факт самого звернення позивача за наданням вказаної адміністративної послуги - має встановлюватись і оцінюватись в порядку адміністративного судочинства , враховуючи вище викладені міркування. В межах даної справи, що розглядається в порядку цивільного судочинства, до того ж у відсутності вказаного суб`єкту, який позбавлений можливості доводити правомірність своїх дій, і лише на підставі наданих певними державними установами відповідей на запити позивача, - суд не вбачає підстав для того, щоб зробити висновок про протиправність дій вказаних відповідачів, про незаконність оспорюваних позивачем реєстраційних записів і про неправомірну причетність до цього відповідачів ОСОБА_20 і ОСОБА_21 .
Посилання позивача на те, що відповідачі внесли дані зміни у ДЗК без його згоди - належними доказами в межах даної цивільної справи не доведені. Зокрема, з наданих витягів з ДЗК від 19.10.2017р. і відповідей ЦНАП з цього приводу - до отримання Витягів зі зміненими відомостями про земельні ділянки причетна інша особа ( ОСОБА_16 ), яка не є учасником даної справи і відношення якої до певної сторони (позивача чи відповідача) не встановлена.
Посилання позивача (як на підставу для скасування записів) на те, що реєстратору не був поданий пакет документів, передбачений Порядком ведення ДЗК, подання яких необхідне для внесення виправлень/змін до відомостей в поземельні книги і до ДЗК, - не є підставою для задоволення даного позову, оскільки дана обставина судом в межах цивільної справи не досліджувалась і могла б мати значення для оцінки дій реєстратора при вчиненні вказаної реєстраційної дії. З тих самих підстав суд також в межах даної справи не піддає аналізу і не надає оцінки тому, в якому порядку державний кадастровий реєстратор вніс оспорювані позивачем зміни (в порядку внесення змін до відомостей щодо земельної ділянки за заявою власника чи в порядку виправлення помилки).
Позовна вимога про скасування записів у державному земельному кадастрі про реєстрацію змін, внесених до Поземельних книг, пред`явлена до відповідачів ОСОБА_20 і ОСОБА_9 (які є носіями цивільних прав та обов`язків і які знаходяться у цивільних правовідносинах з позивачем), у сенсі розгляду цивільної справи про захист порушеного цивільного права, є неналежним способом захисту, оскільки навіть і при умові встановлення порушення прав позивача вказаними відповідачами у сфері земельних правовідносини і правовідносин з приводу власності, то такі права не могли б бути поновлені у обраний позивачем спосіб, а саме у спосіб покладення на цих відповідачів обов`язку скасувати оспорені позивачем записи про внесення змін до відомостей про земельні ділянки до Поземельних книг і до ДЗК.
Таким чином, в межах даної цивільної справи, розглядаючи справу за заявленими позовними вимогами і на підставі поданих доказів, суд не вбачає підстав для задоволення позову в цілому.
З причини відмови у позові згідно приписам ст.141 ЦПК України судові витрати у даній справі, понесені позивачем, не відшкодовуються.
Керуючись викладеним, Законом «Про державний земельний кадастр», Порядком ведення державного земельного кадастру, ст.ст.12,13, 141, 263-265 ЦПК України, суд,-
ВИРІШИВ:
У позові ОСОБА_1 до ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , Головного Управління Держгеокадастру у Київській області про скасування запису про реєстрацію внесених змін від 13.10.2017р. №ЗВ-3211912352017 до відомостей в Поземельну книгу про межі земельної ділянки кадастровий номер 3221286001:01:008:0011 та про скасування запису про реєстрацію внесених змін від 13.10.2017р. №ЗВ-3211912382017 до відомостей в Поземельну книгу про межі земельної ділянки, кадастровий номер 3221286001:01:008:0012, - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не буде подано. У разі подання апеляційної скарги рішення набирає законної сили за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи мають право оскаржити рішення в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги протягом 30 днів з дня складення повного рішення. Учасник справи, якому повне рішення не буде вручене в день його складення, має право на поновлення строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга буде ним подана протягом тридцяти днів з дня вручення копії повного рішення. Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду безпосередньо, або - згідно п.15.5 Перехідних положень ЦПК через Броварський міськрайонний суд Київської області.
Повне рішення складене 18 березня 2020р..
Суддя Т.В. Селезньова