Рішення № 88268525, 12.03.2020, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.03.2020
Номер справи
560/44/20
Номер документу
88268525
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/44/20

РІШЕННЯ

іменем України

12 березня 2020 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Салюка П.І.

за участю:секретаря судового засідання Наголюк О.Л., позивача ОСОБА_1 розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Міністерства внутрішніх справ України на Південно-Західній залізниці в особі ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України на Південно - Західній залізниці про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Міністерства внутрішніх справ України на Південно-Західній залізниці в особі ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України на Південно - Західній залізниці, в якому просить:

визнати протиправними дії ліквідаційної комісії Управління МВС на Південно-Західній залізниці щодо не нарахування та невиплати грошового забезпечення підполковнику міліції ОСОБА_1 середньомісячного заробітку за час вимушеного прогулу з 31 березня 2018 року по час звернення до суду з позовом із зазначених підстав;

зобов`язати ліквідаційну комісію Управління МВС України на Південно-Західній залізниці нарахувати та виплатити грошове забезпечення підполковнику міліції ОСОБА_1 середньомісячний заробіток визначений за посадою старшого слідчого відділення лінійного відділу на станції Київ-Пасажирський Управління МВС України на Південно-Західній залізниці за час вимушеного прогулу з 31 березня 2018 року по дату прийняття судового рішення у справі;

встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов`язання ліквідаційної комісії Управління МВС України на Південно-Західній залізниці подати в установлений судом термін, з моменту набрання судовим рішенням законної сили, звіту про виконання рішення суду (ст. 267 КАС України).

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідач відмовляється виконувати рішення суду, яке набрало законної сили 30 липня 2018 року, будь-яких заходів щодо скасування незаконного наказу про звільнення, нарахування та виплати грошового забезпечення позивачу, вжито не було.

Позивач вказує, що неодноразово звертався до відповідача з вимогою виконати рішення судів від 14 вересня 2015 року (справа № 822/3058/15), від 15 лютого 2017 року (справа № 822/224/17) від 27 червня 2018 року (справа № 822/1627/18), у передбаченому порядку, допустити його до роботи та виконання службових обов`язків, нарахувати та виплатити грошове забезпечення (середньомісячний заробіток за час вимушеного прогулу) у повному обсязі, але керівництвом УМВС України на Південно-Західній залізниці, а у подальшому керівництвом ліквідаційної комісії та ГУНП у м. Києві, дані вимоги було проігноровано.

Таким чином, позивач стверджує, що вищевказана бездіяльність відповідача, є грубим порушенням конституційних прав та законних інтересів позивача і вказані умисні, протиправні дії та злочинна бездіяльність, з боку керівництва Управління МВС України на Південно-Західній залізниці, а в подальшому керівництва ліквідаційної комісії Управління МВС України на Південно-Західній залізниці, призвели до погіршення якості життя, здоров`я, серйозних проблем у сім`ї, так, як позивач вказує на те, що його соціальний захист, як поновленого на службі в ОВС працівника міліції - відсутній, будь-які кошти - відсутні (ні заробітної плати, ні середньомісячного заробітку за час вимушеного прогулу), медичне та санаторно-курортне забезпечення - відсутнє, пільг - немає, субсидію - не призначено, тощо, тому позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 16 січня 2020 року відкрито провадження та призначено справу до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.

10 лютого 2020 року представником ліквідаційної комісії Управління МВС на Південно-Західній залізниці подано до суду відзив на адміністративний позов, в якому заперечує проти позовних вимог у повному обсязі та зазначає, що оскільки Хмельницьким окружним адміністративним судом було прийнято рішення скасувати наказ заступника голови ліквідаційної комісії Управління МВС України на Південно-Західній залізниці від 30 березня 2018 року № 2 о/с в частині звільнення ОСОБА_1 з органів внутрішніх справ з 09 вересня 2015 року за пунктом 64 "а" (за віком) Положення про проходження служби рядовим та начальницьким складом органів внутрішніх справ без поновлення його на посаді та враховуючи що у зв`язку з ліквідацією Управління МВС на Південно-Західній залізниці відсутній штатний розпис та всі посади скорочені - поновити ОСОБА_1 на посаді в Управлінні МВС України на Південно-Західній залізниці є неможливим.

Враховуючи вищенаведене, на переконання представника відповідача, оскільки позивач не був поновлений в Управлінні МВС на Південно-Західній залізниці, а відтак відсутні підстави для визнання протиправними дій ліквідаційної комісії Управління МВС на Південно-Західній залізниці щодо не нарахування та не виплати грошового забезпечення Позивачу середньомісячного заробітку за час вимушеного прогулу з 31 березня 2018 року по час звернення позивача до суду з позовом із зазначених підстав.

13 лютого 2020 року позивач надіслав до суду відповідь на відзив, в якій вказує, що вважає, що у відзиві відповідач не спростував твердження та аргументи стосовно позовних вимог, а навпаки визнав та підтвердив правомірність правової позиції позивача щодо заявленого предмету спору про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії.

Крім цього, у відповіді на відзив позивач зазначає, що 14 лютого 2019 року був змушений звернутись зі скаргою до Міністра внутрішніх справ України Авакова ОСОБА_2 Б. з питань тривалого невиконання судового рішення у справі № 822/1627/17 ліквідаційною комісією Управління МВС України на Південно-Західній залізниці. За результатами розгляду зазначеної скарги стала видача Управлінням наказу № 2 о/с від 14 лютого 2019 року.

Таким чином, на переконання позивача, усі наведені відповідачем у відзиві заперечення проти задоволення позовних вимог у справі № 560/44/20, навпаки створюють правові наслідки для врегулювання правовідносин з цим відповідачем нормами права, визначеними п. 24 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ.

У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав повністю та просив суд позов задоволити з підстав викладених у позовній заяві та відповіді на відзив.

Представник відповідача до суду жодного разу не з`явився, про дату час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив.

Заслухавши пояснення та доводи позивача, повно та всебічно дослідивши матеріали справи у їх взаємному зв`язку та сукупності, суд встановив наступне.

Суд встановив, що наказом начальника Управління Міністерства внутрішніх справ України на Південно-Західній залізниці від 26 червня 2015 року №56 о/с, підполковника міліції Мельника Руслана Олеговича старшого слідчого відділення лінійного відділу на станції Київ-Пасажирський УМВС України на ПЗЗ з 01 липня 2015 року на підставі п.64 "а" Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ звільнено (за віком) зі служби в органах внутрішніх справ, установивши премію за червень та липень місяці 2015 року у розмірі 19,00 відсотків.

Наказом начальника УМВС України на ПЗЗ від 09 липня 2015 року №60 о/с внесено зміни до наказу №56 о/с від 26 червня 2015 року в частині визначення вислуги років для виплати одноразової грошової допомоги при звільненні, а саме - зазначено, що вислуга років для виплати одноразової грошової допомоги при звільненні складає 22 роки 00 місяців 19 днів.

Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 14 вересня 2015, залишеною без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 08 грудня 2015 року, у справі № 822/3058/15 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Міністерства Внутрішніх справ України на Південно-Західній залізниці про визнання протиправним та скасування наказу про звільнення та зобов`язання вчинити дії, адміністративний позов задоволено. Визнано протиправними та скасовано Накази Управління міністерства Внутрішніх справ України на Південно-Західній залізниці від 26 червня 2015 року №56 о/с "По особовому складу" та від 09 липня 2015 року №60 о/с "По особовому складу" про звільнення ОСОБА_1 старшого слідчого відділення лінійного відділу на станції Київ-Пасажирський Управління МВС України на Південно-Західній залізниці. Поновлено ОСОБА_1 на посаді старшого слідчого відділення лінійного відділу на станції Київ-Пасажирський Управління МВС України на Південно-Західній залізниці. Зобов`язано управління Міністерства внутрішніх справ України на Південно-Західній залізниці нарахувати та виплатити ОСОБА_1 середньомісячний заробіток за час вимушеного прогулу за період з 01 липня 2015 року по 14 вересня 2015 року.

Згідно з витягом з Наказу Управління МВС України на Південно-Західній залізниці №5 о/с від 08 грудня 2016 року "По особовому складу", на виконання постанови Хмельницького окружного адміністративного суду від 14 вересня 2015 року №822/3058/15 та постанови про відкриття виконавчого провадження відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у м. Києві від 04 лютого 2016 року ВП № 50004572, скасовано пункти наказів Управління МВС України на Південно-Західній залізниці від 26 червня 2015 року №56 о/с та від 09 липня 2015 року № 60 о/с у частині звільнення ОСОБА_1 з органів внутрішніх справ за п. 64 "а" (за віком) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, поновлено підполковника міліції ОСОБА_1 на посаді старшого слідчого відділення лінійного відділу на станції Київ-Пасажирський Управління МВС України на Південно-Західній залізниці (без права роботи з таємними та цілком таємними документами) та встановлено посадовий оклад у розмірі 850 гривень та відповідно до вимог наказу МВС України від 31 грудня 2007 року №499 "Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ" надбавку за виконання особливо важливих завдань у розмірі 100 відсотків, з 01 липня 2015 року.

Відповідно до витягу з Наказу Управління МВС України на Південно-Західній залізниці №6 о/с від 08 грудня 2016 року "По особовому складу", на підставі наказу Управління МВС України на Південно-Західній залізниці від 09 липня 2015 року №61 о/с, відповідно до Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ звільнено з органів внутрішніх справ з 09 вересня 2015 року у запас (із постановкою на військовий облік) за п. 64 "г" (через скорочення штатів), підполковника міліції Мельника Руслана Олеговича старшого слідчого відділення лінійного відділу на станції Київ-Пасажирський Управління МВС України на Південно-Західній залізниці, з 09 вересня 2015 року.

Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 15 лютого 2017 (яка набрала законної сили 13 березня 2017 року) адміністративний позов ОСОБА_1 від 08 січня 2017 року задоволено частково. Скасовано в частині наказ заступника голови ліквідаційної комісії Управління МВС України на Південно-Західній залізниці №6 о/с від 08 грудня 2016 року "По особовому складу" щодо часу звільнення ОСОБА_1 з органів внутрішніх справ, яким є - 09 грудня 2016 року та підстави його звільнення, якою є пункт 64 "а" (за віком) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого Постановою КМ України від 29 липня 1991 року, № 114, визнавши його протиправним у цих частинах. В решті позовних вимог відмовлено.

Наказом Управління МВС України на Південно-Західній залізниці №1 о/с від 30 березня 2018 року "По особовому складу" на виконання постанови Хмельницького окружного адміністративного суду від 15 лютого 2017 року скасовано пункт наказу Управління МВС України на Південно-Західній залізниці №6 о/с від 08 грудня 2016 року у частині звільнення ОСОБА_1 з органів внутрішніх справ за п.64 "г" (через скорочення штатів) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ. Поновлено підполковника міліції ОСОБА_1 на посаді старшого слідчого відділення лінійного відділу на станції Київ-Пасажирський Управління МВС України на Південно-Західній залізниці (без права роботи з таємними та цілком таємними документами) з 1 липня 2015 року.

Відповідно до витягу з Наказу Управління МВС України на Південно-Західній залізниці №2 о/с від 30 березня 2018 року "По особовому складу", на підставі наказу Управління МВС України на Південно-Західній залізниці від 09 липня 2015 року №61 о/с, відповідно до Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ звільнено з органів внутрішніх справ з 09 вересня 2015 року у запас (із постановкою на військовий облік) за п. 64 "а" (за віком), підполковника міліції Мельника Руслана Олеговича старшого слідчого відділення лінійного відділу на станції Київ-Пасажирський Управління МВС України на Південно-Західній залізниці, з 09 вересня 2015 року.

Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 27 червня 2018 року по справі № 822/1627/18 адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано наказ заступника голови ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України на Південно-Західній залізниці №2 о/с від 30 березня 2018 року "По особовому складу" у частині звільнення ОСОБА_1 з органів внутрішніх справ з 09 вересня 2015 року за пунктом 64 "а" (за віком) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого Постановою КМ України від 29.07.1991 №114 та зобов`язано ліквідаційну комісію Управління Міністерства внутрішніх справ України на Південно-Західній залізниці нарахувати та виплатити грошове забезпечення підполковнику міліції ОСОБА_1 середньомісячний заробіток за час вимушеного прогулу з 15 вересня 2015 року по 30 березня 2018 року за посадою старшого слідчого відділення лінійного відділу на станції Київ-Пасажирський Управління МВС України на Південно-Західній залізниці.

12 лютого 2019 року позивачем було направлено ряд скарг до державних органів влади (МВС України, Міністерства юстиції України, Міністерства праці та соціальної політики України) та інших суб`єктів владних повноважень.

06 березня 2019 року державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень УДВС ГТУЮ у м. Києві у ВП № 57834611 винесено постанову про закінчення виконавчого провадження.

В постанові зазначено, що в зв`язку з невиконанням боржником (ліквідаційною комісією УМВС України на Південно-Західній залізниці) рішення суду, державним виконавцем 11 лютого 2019 року та 06 березня 2019 року винесено постанови про накладення на боржника штрафу у розмірі 5100 грн. та 10200 грн. Також на адресу Шевченківського управління поліції ГУНП у м. Києві направлено повідомлення про вчинення посадовими особами ліквідаційної комісії УМВС України на Південно-Західній залізниці кримінального правопорушення.

11 березня 2019 року листом ліквідаційної комісії Управління МВС України на Південно-Західній залізниці від 27 лютого 2019 року за вих. № 37/7-63 позивача повідомлено, що відповідно до постанови Хмельницького окружного адміністративного суду від 27 червня 2018 року по справі № 822/1627/18 визнано протиправним та скасовано наказ заступника голови ліквідаційної комісії Управління МВС України на Південно-Західній залізниці № 2 о/с від 30 березня 2018 року. У зв`язку з цим позивачу потрібно прибути за адресою: м. Київ, вул. Московська, 30 та надати трудову книжку до ліквідаційної комісії Управління МВС України на Південно-Західній залізниці для внесення змін.

Листом від 14 березня 2019 року за вих. № 12/1-М-44 МВС України повідомило, що на виконання постанови Хмельницького окружного адміністративного суду від 27 червня 2018 року у справі № 822/1627/18 Управлінням МВС України на Південно-Західній залізниці видано наказ від 14 лютого 2019 року № 2 о/с "По особовому складу", яким скасовано наказ № 2 о/с від 30 березня 2018 року "По особовому складу" у частині звільнення ОСОБА_1 з органів внутрішніх справ з 09 вересня 2015 року за пунктом 64 "а" (за віком), та передбачено нарахування та виплату грошового забезпечення за час вимушеного прогулу з 15 вересня 2015 року по 30 березня 2018 року.

В свою чергу, ОСОБА_1 на адресу ліквідаційної комісії неодноразово направляв звернення, а саме: від 18 березня 2019 року, 15 квітня 2019 року, 27 травня 2019 року, у яких вказував, що відповідно до вимог чинного законодавства України, а саме, п. 6.3.2. Інструкції: "Усі записи в трудовій книжці вносяться після видання наказу, але не пізніше тижневого строку, а в разі звільнення - у день звільнення" і тому просив ліквідаційну комісію надати (направити поштою) копію наказу № 2 о/с "По особовому складу" від 14 лютого 2019 року для ознайомлення, а у зв`язку з відсутністю коштів для прибуття за адресою: м. Київ, вул. Московська, 30, нарахувати на виплатити середньомісячний заробіток за час вимушеного прогулу з 10 вересня 2015 року по 14 вересня 2015 року (справа № 822/3058/15) та з 15 вересня 2015 року по 30 березня 2018 року (справа № 822/1627/18) за посадою старшого слідчого лінійного відділу на станції Київ-Пасажирський Управління МВС України на Південно-Західній залізниці.

Також у зверненні позивач вказував, що у зв`язку з порушенням нарахування та виплати належного грошового забезпечення, у встановленому чинним законодавством розмірі, за посадою старшого слідчого СВ ЛВ на ст. Київ-Пасажирський Управління МВС України на Південно-Західній залізниці, чи іншою прирівняною до неї посадою, з 10 вересня 2015 року по 30 березня 2018 року та у разі порушення строків розрахунку з вини власника або уповноваженого ним органу, нарахування та виплата належного грошового забезпечення проводиться за весь час затримки по день фактичного розрахунку.

25 липня 2019 року від МВС України позивач отримав лист від 16 липня 2019 року за вих. № 22/1/1-М-1457 в якому зазначено, що згідно зі статтями 2, 10, 49 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до цього Закону, пенсії призначаються і виплачуються органами Пенсійного фонду України після звільнення їх зі служби. Для вирішення питання щодо призначення пенсії необхідно звернутися до ліквідаційної комісії УМВС України на Південно-Західній залізниці із рапортом про звільнення з ОВС, а після звільнення - до сектору із соціально-гуманітарних питань ДК ТМО МВС України по Хмельницькій області із відповідною заявою та надати необхідні документи для призначення пенсії.

Листом ліквідаційної комісії Управління МВС України на Південно-Західній залізниці від 16 липня 2019 року № 37/7-156 позивача повідомлено, що після закінчення двомісячного терміну з дати отримання цього персонального попередження підлягає звільненню з органів внутрішніх справ, з посади старшого слідчого відділення лінійного відділу на станції Київ-Пасажирський Управління МВС України на Південно-Західній залізниці за п. 64 "г" (через скорочення штатів, у зв`язку з відсутністю можливості подальшого використання на службі) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29 липня 1991 року № 114.

Київська місцева прокуратура № 10 листом від 19 липня 2019 року №120191001-2923 повідомила, що за результатами розгляду повідомлення ВПВР УДВС ГТУЮ у м. Києві про вчинення посадовими особами ліквідаційної комісії УМВС України на Південно-Західній залізниці кримінального правопорушення, внесено відомості до ЄРДР за № 12019100100002923 від 26 березня 2019 року за ч. 1 ст. 382 КК України. Досудове розслідування у вищевказаному кримінальному провадженні доручено Шевченківському УП ГУНП у м. Києві та на даний час триває.

24 вересня 2019 року позивач звернувся до ліквідаційної комісії Управління МВС України на Південно-Західній залізниці з рапортом про звільнення з ОВС за п. 64 "б" (через хворобу) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ № 114 та просив надати направлення на медичний огляд (ВЛК) до державної установи "Територіальне медичне об`єднання МВС України у Хмельницькій області".

При цьому, на момент розгляду справи, жодних відомостей стосовно розгляду рапорту позивача від 24 вересня 2019 року відсутні. Керівництвом ліквідаційної комісії направлення на медичний огляд - не надано, а наказ про звільнення з ОВС, з будь-яких підстав також відсутній.

Таким чином, позивач вважаючи протиправною бездіяльність відповідача стосовно не нарахування і невиплати, передбачених чинним законодавством України виплат, заробітної плати та середньомісячного заробітку за час вимушеного прогулу з 31 березня 2018 року, звернувся до суду за захистом своїх прав.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Згідно зі ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з підпунктом "а" пункту 64 Положення, особи середнього, старшого і вищого начальницького складу звільняються зі служби в запас (з постановкою на військовий облік) за віком - при досягненні віку, встановленого для них пунктом 7 цього Положення. Крім того, за віком можуть бути звільнені особи середнього начальницького складу, які мають вислугу 20 і більше років (у пільговому обчисленні), і яким до досягнення встановленого віку перебування на службі залишилося 3 роки і менше, а за їх бажанням при досягненні цього віку - незалежно від наявності вислуги років.

Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Так, Хмельницький окружний адміністративний суд 15 лютого 2017 року у справі № 822/224/17 встановив обставини, які не потребують у подальшому доказуванню при розгляді інших справ, а саме у вказаному рішенні зазначено, що Управління МВС України на Південно-Західній залізниці тільки 08 грудня 2016 року виконало рішення суду про поновлення ОСОБА_1 на посаді старшого слідчого відділення лінійного відділу на станції Київ-Пасажирський Управління МВС України на Південно-Західній залізниці з 01 липня 2015 року, але звільнило його заднім числом - 09 вересня 2015 року і вже не за п. 64 "а" Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, а з іншої підстави - п. 64 "г" цього Положення, що на думку суду є протиправно.

Хмельницький окружний адміністративний суд з урахуванням зазначеної обставини прийняв постанову від 15 лютого 2017 року у справі № 822/224/17, якою постановив: Скасувати в частині наказ заступника голови ліквідаційної комісії Управління МВС України на Південно-Західній залізниці №6 о/с від 08.12.2016 року "По особовому складу" щодо часу звільнення ОСОБА_1 з органів внутрішніх справ, яким є - 09.12.2016 року та підстави його звільнення, якою є пункт 64 "а" ( за віком ) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого Постановою КМ України від 29.0". 1991. № 114. визнавши його протиправним у цих частинах. "

Як встановлено з матеріалів справи, задовольняючи позов у справі № 822/224/17, Хмельницький окружний адміністративний суд, враховуючи висновки у попередній справі, ухвалив рішення лише про скасування винесеного наказу №6 о/с від 08 грудня 2016 року "По особовому складу". Жодних зобов`язань щодо покладення на відповідача вимоги в частині зобов`язання його в судовому порядку повторно поновити з 01 липня 2015 року на посаді старшого слідчого слідчого відділення лінійного відділу на ст. Київ-Пасажирський Управління МВС України на Південно-Західній залізниці цим рішенням не покладено, при цьому зазначена вимога міститься у судовому рішенні у попередній справі, якою є справа № 822/3058/15 від 14 вересня 2015 року.

Однак, враховуючи наведені обставини відповідачем 30 березня 2018 року було видано наказ № 1 о/с від 30 березня 2018 року, який має статус чинного до теперішнього часу включно.

На виконання постанови Хмельницького окружного адміністративного суду від 15 лютого 2017 року відповідач скасував пункт наказу Управління МВС України на Південно-Західній залізниці від 08 грудня 2016 року № 6 о/с у частині звільнення ОСОБА_1 з органів внутрішніх справ за п. 64 "г" (через скорочення штатів) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ та поновив підполковника міліції ОСОБА_1 на посаді старшого слідчого відділення лінійного відділу на станції Київ-Пасажирський Управління МВС України на Південно-Західній залізниці (без права роботи з таємними та цілком таємними документами) та встановлено посадовий оклад у розмірі 850 гривень та відповідно до вимог наказу МВС України від 31.12.2007 року №499 "Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ" надбавку за виконання особливо важливих завдань у розмірі 100 відсотків, з 01 липня 2015 року.

Таким чином, обставини щодо поновлення позивача на посаді старшого слідчого слідчого відділення лінійного відділу на станції Київ-Пасажирський Управління МВС України на Південно-Західній залізниці (без права роботи з таємними та цілком таємними документами) з 1 липня 2015 року наказом Управління МВС України на Південно-Західній залізниці №1 о/с від 30 березня 2018 року "По особовому складу", виникли внаслідок винесення цим наказом вимоги про скасування пункту наказу Управління МВС України на Південно-Західній залізниці №6 о/с від 08 грудня 2016 року у частині звільнення ОСОБА_1 з органів внутрішніх справ за п.64 "г" (через скорочення штатів) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ.

Крім цього, за наслідками розгляду справи № 822/1627/18 позивач погодився з встановленими Хмельницьким окружним адміністративним судом у цій справі обставинами щодо поновлення підполковника міліції ОСОБА_1 на посаді старшого слідчого слідчого відділення лінійного відділу на станції Київ-Пасажирський Управління МВС України на Південно-Західній залізниці (без права роботи з таємними та цілком таємними документами) з 1 липня 2015 року відповідним наказом Управління МВС України на Південно-Західній залізниці №1 о/с від 30 березня 2018 року "По особовому складу" і який до теперішнього часу має статус чинного.

Саме наказ Управління МВС України на Південно-Західній залізниці №1 о/с від 30 березня 2018 року "По особовому складу" у частині поновлення підполковника міліції ОСОБА_1 на посаді старшого слідчого слідчого відділення лінійного відділу на станції Київ-Пасажирський Управління МВС України на Південно-Західній залізниці (без права роботи з таємними та цілком таємними документами) з 1 липня 2015 року, створив правові наслідки для нарахування та виплати грошового забезпечення підполковнику міліції ОСОБА_1 в розмірі середньомісячного заробітку за час вимушеного прогулу з 15 вересня 2015 року по 30 березня 2018 року за посадою старшого слідчого слідчого відділення лінійного відділу на ст. Київ-Пасажирський Управління МВС України на Південно-Західній залізниці, що підтверджено платіжним дорученням № 36 від 27 травня 2019 року.

Виходячи з системного аналізу норми визначеної п. 24 Положення, вбачається висновок про те, що зобов`язальна вимога резолютивної частини судового рішення щодо нарахування та виплатити грошового забезпечення підполковнику міліції ОСОБА_1 середньомісячний заробіток за час вимушеного прогулу з 15 вересня 2015 року по 30 березня 2018 року за відповідною посадою - є похідною від результату розгляду заяви про поновлення на службі, яка як встановив суд розглядається відповідачем вже досить тривали строк.

Разом з тим, відповідач у відзиві на позов зазначив, що лише 27 травня 2019 року згідно платіжного доручення № 36 від 27 травня 2019 року нараховано та виплачено грошове забезпечення підполковнику міліції ОСОБА_1 середньомісячний заробіток за час вимушеного прогулу з 15 вересня 2015 року по 30 березня 2018 року за посадою старшого слідчого слідчого відділення лінійного відділу на ст. Київ-Пасажирський Управління МВС України на Південно-Західній залізниці, що не є предметом спору по даній справі.

При цьому, суд звертає увагу на те, що на даний час наказ № 1 о/с від 30 березня 2018 "По особовому складу" не скасований та являється чинним і через це додаткового поновлення на посаді позивача судом не потребує, оскільки за висновком попереднього судового рішення встановлено, що поновивши 30 березня 2018 року позивача на посаді, відповідач фактично допустив його до роботи, а відтак, дата звільнення позивача не може бути раніше ніж 30 березня 2018 року.

Таким чином, беручи до уваги, що до теперішнього часу нового наказу про звільнення позивача зі служби в ОВС з будь-яких підстав не видано, то на думку суду правовідносини з відповідачем врегульовані відповідними нормами права визначеними Законом України "Про Національну поліцію" та Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого Постановою КМ України від 29 липня 1991 року №114, якими визначено порядок та умови прийняття, проходження та звільнення зі служби в ОВС.

Крім цього, суд критично оцінює посилання відповідача з мотивацією для відмови в задоволенні позовних вимог, у зв`язку з ліквідацією Управління, оскільки такі обставини вже були дослідженні у попередніх судових рішеннях і по результатах розгляду були прийняті рішення, які набрали законної сили та які є обов`язковими до виконання.

При цьому, суд також не погоджується із висновками відповідача про те, що позивач був позбавлений можливості працювати не з вини Управління МВС України на Південно-Західній залізниці, а саме через ліквідацію, оскільки прийняття ОСОБА_1 на службу в ОВС шляхом допуску до служби в ОВС 30 березня 2018 року створює правові наслідки для відповідача щодо подальшого проходження служби в ОВС на запропонованих позивачу посадах, підпорядкованих МВС України, та/або звільнення зі служби в ОВС, згідно чинного законодавства України, на день видачі відповідного наказу про звільнення зі служби в ОВС, що є останнім робочим днем на службі в ОВС.

Питання ефективності правового захисту аналізувалося у рішеннях національних судів. Зокрема, у рішенні від 16 вересня 2015 року у справі № 21-1465а15 Верховний Суд України дійшов висновку, що рішення суду, у випадку задоволення позову, має бути таким, яке б гарантувало дотримання і захист прав, свобод, інтересів позивача від порушень з боку відповідача, забезпечувало його виконання та унеможливлювало необхідність наступних звернень до суду. Спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

Верховний Суд у своїй практиці неодноразово покликався на те, що "ефективний засіб правового захисту" у розумінні ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату. Винесення рішень, які не призводять безпосередньо до змін в обсязі прав та забезпечення їх примусової реалізації - не відповідає зазначеній нормі Конвенції. Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 23 жовтня 2019 року по справі №0840/3112/18.

Відповідно до ч. 4 ст. 245 КАС України у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Частиною 1 ст.2 КАС України вказано, серед іншого, що завданням адміністративного судочинства є вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Вказана норма, у сукупності з наведеними положеннями ч.4 ст. 245 КАС України та наявністю у відповідача права діяти на власний розсуд, покладає на суд обов`язок зобов`язати відповідача вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

З огляду на зазначене, суд приходить до висновку, що оскільки на даний час наказ № 1 о/с від 30 березня 2018 "По особовому складу" не скасований та являється чинним, а поновивши 30 березня 2018 року позивача на посаді, відповідач фактично допустив його до роботи, а відтак з цього часу позивачу належить нарахувати та виплатити грошове забезпечення, середньомісячний заробіток визначений за посадою старшого слідчого відділення лінійного відділу на станції Київ-Пасажирський Управління МВС України на Південно-Західній залізниці за час вимушеного прогулу з 31 березня 2018 року по день прийняття рішення у даній справі, а тому на переконання суду позовні вимоги у цій частині підлягають до задоволення.

При цьому, вирішуючи питання щодо позовної вимоги про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду шляхом зобов`язання ліквідаційної комісії Управління МВС України на Південно-Західній залізниці подати в установлений судом термін, з моменту набрання судовим рішенням законної сили, звіту про виконання рішення суду, суд зазначає наступне.

Так, відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Отже, зобов`язання суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом а не обов`язком суду. Крім цього, враховуючи обставини даної справи у суду не має підстав вважати, що в даному випадку суб`єкт владних повноважень буде порушувати закон не виконуючи рішення суду, тому у задоволенні вимоги про зобов`язання суб`єкта владних повноважень подати звіт про виконання даного судового рішення слід відмовити.

Враховуючи викладене, оскільки відповідачем не надано суду належних та допустимих доказів на підтвердження правомірності його дій у спірних правовідносинах, тому на підставі системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки наданих доказів в їх сукупності суд приходить до висновку, що адміністративний позов слід задоволити частково.

Оскільки позивач був звільнений від сплати судового збору, судових витрат, які визначені ст. 132 КАС України і підлягають розподілу, немає.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов - задоволити частково.

Визнати протиправними дії ліквідаційної комісії Управління МВС на Південно-Західній залізниці щодо не нарахування та невиплати грошового забезпечення підполковнику міліції ОСОБА_1 середньомісячного заробітку за час вимушеного прогулу з 31 березня 2018 року.

Зобов`язати ліквідаційну комісію Управління МВС України на Південно-Західній залізниці нарахувати та виплатити грошове забезпечення підполковнику міліції ОСОБА_1 середньомісячний заробіток визначений за посадою старшого слідчого відділення лінійного відділу на станції Київ-Пасажирський Управління МВС України на Південно-Західній залізниці за час вимушеного прогулу з 31 березня 2018 року по 12 березня 2020 року.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 17 березня 2020 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Управління Міністерства внутрішніх справ України на Південно - Західній залізниці в особі ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України на Південно - Західній залізниці (вул. Чапаєва, 6, Київ 30, 01030 , код ЄДРПОУ - 08602997)

Головуючий суддя П.І. Салюк