Рішення № 88268220, 05.03.2020, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.03.2020
Номер справи
520/10503/19
Номер документу
88268220
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

05 березня 2020 р. № 520/10503/19

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді - Мінаєвої К.В.,

за участю секретаря судового засідання - Остропільця Є.Є.,

за участю:

представника позивача - Калугіна О.Ю.,

представника відповідача - Перетяченко М.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) , ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 )

до Харківської міської ради (майдан Конституції, буд. 7,м. Харків,61003, код ЄДРПОУ 04059243)

про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

До Харківського окружного адміністративного суду звернулись позивачі, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , з адміністративним позовом, в якому, з урахуванням заяви про часткову зміну предмету позову від 09.01.2020 р., просять суд:

- визнати протиправною бездіяльність Харківської міської ради щодо не розгляду питання надання дозволу гр. ОСОБА_1 та гр. ОСОБА_2 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 0,0152 га, кадастровий №6310136600:03:002:0046, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_3 , для експлуатації нежитлової будівлі літ. "А-2" загальною площею 203,7 кв.м. та/або про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки чи про відмову в продажу із зазначенням обґрунтованих причин відмови;

- визнати незаконним та скасувати підпункт 18.1. пункту 18 Додатку до рішення харківської міської ради від 27.11.2019 №1841/19, яким затверджений Перелік юридичних та фізичних осіб, яким продаються земельні ділянки або відмовлено в продажу, яким гр. ОСОБА_1 та ОСОБА_2 за результатом розгляду звернення від 06.03.2019 №б/н відмовлено в продажу земельної ділянки площею 0,0152 га, кадастровий номер 6310136600:03:002:0046, по АДРЕСА_3 , для обслуговування нежитлової будівлі (офіс);

- зобов`язати Харківську міську раду повторно розглянути питання надання дозволу гр. ОСОБА_1 та гр. ОСОБА_2 на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки загальною площею 0,0152 га, кадастровий №6310136600:03:002:0046, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_3 , для експлуатації нежитлової будівлі літ. "А-2" загальною площею 203,7 кв.м. (офіс), чи про відмову у наданні такого дозволу із зазначенням обґрунтованих причин відмови, шляхом ухвалення сесією Харківської міської ради відповідного рішення.

- стягнути з Харківської міської ради (61003, м. Харків, майдан Конституції, 7, ЄДРПОУ 04059243) за рахунок бюджетних асигнувань на користь гр. ОСОБА_1 (місце проживання АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 , паспорт НОМЕР_3 , виданий МВМ Дзержинського РВ ХМУ УМВС України у Харківській області 02.02.2001) та гр. ОСОБА_2 (місце реєстрації АДРЕСА_2 , рнокпп НОМЕР_2 , паспорт НОМЕР_4 , виданий Київським РВ ХМУ УМВС України у Харківській області 22.11.1996) судові витрати в рівних частинах кожному зі сплати судового збору у сумі 2377,6 грн. та витрати на професійну правничу допомогу орієнтовно у сумі 15 000,00 грн., остаточний розмір яких та докази, передбачені ст. 134, ч. 7 ст. 139 КАС України, будуть подані додатково до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду;

- у разі задоволення позовних вимог, керуючись ст. 382 КАС України, встановити контроль за виконанням судового рішення в даній адміністративній справі.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що уповноваженим представником від імені гр. ОСОБА_1 та гр. ОСОБА_2 була подана заява про розгляд питання щодо надання дозволу на продаж земельної ділянки загальною площею 0,0152 га, кадастровий №6310136600:03:002:0046, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_3 , для експлуатації нежитлової будівлі літ. "А-2" загальною площею 203,7 кв.м. Вказана нежитлова будівля належить позивачам на праві приватної власності. Позивачі зазначають, що по-перше, мав місце тривалий нерозгляд заяви, та розглянута вона була лише після звернення до суду, по - друге, відповідно пп.18.1 п.18 додатку до Рішення Харківської міської ради від 27.11.2019 р. №1841/19 було позивачам відмовлено в продажу земельної ділянки площею 0,0152 га, кадастровий №6310136600:03:002:0046, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_3 , для обслуговування нежитлової будівлі з підстав недоцільності продажу земельної ділянки для експлуатації та обслуговування нежитлової будівлі та розташування її за межами "червоних ліній" вулиць, у житловій зоні Ж, підзоні Ж-4: зона змішаної багатоквартирної забудови та громадської забудови, в охоронній зоні пам`яток історії та мистецтва. Позивачі не погоджуються з таким висновком, оскільки "Історико-архітектурний план м. Харкова" на теперішній час у встановленому порядку не затверджений, тобто ухвалюючи таке рішення орган місцевого самоврядування послався на "неіснуючий нормативно-правовий акт".

Від відповідача надійшов відзив, в якому зазначив, що Рішенням Харківської міської ради від 24.12.2008 №355/08 "Про надання згоди на розробку проектів відведення земельних ділянок юридичним та фізичним особам для експлуатації та обслуговуванні будівель і споруд" гр. ОСОБА_3 надано згоду на розробку проекту відведення земельної ділянки по АДРЕСА_3 для обслуговування нежитлової будівлі (офіс). ТОВ "Консультаційно юридичним центром "Землемір" у 2009 було виготовлено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для обслуговування нежитлової будівлі (офіс) за адресою АДРЕСА_3 . Враховуючи викладене, земельна ділянка по АДРЕСА_3 кадастровий номер: 6310136600:03:002:0046 є сформованою, відомості про неї містяться в Державному земельному кадастрі, що свідчить про відсутність порушеного права позивачів і є підставою для прийняття судового рішення про відмову в задоволенні позову. Відповідач посилається на проект науково-проектної документації "Історико- архітектурний опорний план м.Харкова", у складі якої визначені межі Історичних ареалів м.Харкова, що передана Харківською міською радою на погодження до Міністерства культури України, зазначена земельна ділянка розташована у межах історичного ареалу м.Харкова. Враховуючи, що "Історико-архітектурний опорний план м. Харкова", до складу якого увійшла запитувана земельна ділянка, станом на сьогоднішній день не затверджений, вирішення питання щодо віднесення земельної ділянки площею 0,0152 га по вул. Пушкінській, 62-А, (кадастровий номер 6310136600:04:002:0046) до земель під об`єктами, що мають історико-культурну цінність не можливе. Крім цього, відповідач зазначає, що в міській раді відсутня інформація органу культурної спадщини щодо проведення археологічного вишукування в місті розміщення земельної ділянки та наявність або відсутність об`єктів історико-археологічного значення. Згідно з вищенаведеним до Харківської міської ради не було надано документів, необхідних для підготовки проекту рішення щодо продажу спірної земельної ділянки. Враховуючи викладене, просить суд у задоволенні позову відмовити.

Ухвалою суду від 15.10.2019 р. відкрито провадження у справі, призначено проведення підготовчого судового засідання. Ухвалою суду від 03.02.2020 року закрито підготовче провадження у справі.

Судом встановлені наступні обставини справи.

06.03.2019 на ім`я Харківського міського голови була подана уповноваженим представником від імені гр. ОСОБА_1 та гр. ОСОБА_2 заява про розгляд питання щодо надання дозволу на продаж земельної ділянки загальною площею 0,0152 га, кадастровий №6310136600:03:002:0046, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_3 , для експлуатації нежитлової будівлі літ. "А-2" загальною площею 203,7 кв.м. До заяви були додані наступні документи:

- копії паспортів ОСОБА_1 , ОСОБА_2 ,

- нотаріальна копія довіреності, копія паспорта ОСОБА_4 ,

- нотаріальна копія договору купівлі-продажу від 19.10.2017 р. №4500 та витягів №100807014 та №100807144 від 19.10.2017 р.,

- копія договору оренди землі №б/н від 15.10.2010, додаткової угоди №б/н від 31.10.2014 р., витягу №30616889 від 08.12.2014 р.;

- копія витягу з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки від 22.12.2018 р. №1183/0/45-18,

- копія витягу з Державного земельного кадастру про земельну дялінку №НВ-6306905862018 від 20.12.2018 р. із кадастровим планом земельної ділянки №6310136600:03:002:0046. (а.с.22)

Вказана нежитлова будівля літ. "А-2" загальною площею 203,7 кв.м. належить громадянам ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на праві приватної власності на підставі договору купівлі-продажу від 19.10.2017 р. №4500. (а.с.31)

Право користування земельною ділянкою загальною площею 0,0152 га, кадастровий №6310136600:03:002:0046, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_3 , було зареєстровано за попереднім власником нежитлової будівлі на підставі договору оренди землі №б/н від 15.10.2010 та додаткової угоди №б/н від 31.10.2014, згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно №30616889 від 08.12.2014 р. (а.с.33-39)

15.03.2019 р., 13.06.2019 та 27.06.2019 від Департаменту містобудування та архітектури надходили листи до Департамента земельних відносин, відповідно до яких, наданих на виконання п.2.4. Порядку згідно з генеральним планом м. Харкова, затвердженим рішенням сесії Харківської міської ради від 23.06.2004 №89/04, зі змінами, затвердженими рішенням сесії Харківської міської ради від 27.02.2013 №1023/13, земельна ділянка розташована у зоні багатоквартирної житлової забудови. (а.с.52-53, 59).

Від Департаменту земельних відносин у відповідь на звернення позивачів від 06.03.2019 надійшов лист від 02.04.2019 за вих. №КО-1-12060/1-19.08-31, у якому зазначено про необхідність подачі додаткових документів для розгляду питання продажу вищевказаної земельної ділянки. (а.с.44)

З листом Департаменту земельних відносин від 02.04.2019 за вих. №КО-1-12060/1-19.08-31 позивачі не погодились та з нормативно-правовим обґрунтуванням своєї незгоди, 22.05.2019 вдруге звернулись на ім`я міського голови з клопотанням доручити виконавчим органам Харківської міської ради розглянути повторно розглянути звернення від 06.03.2019 та, у разі відсутності правових підстав для його задоволення, надати належне нормативно-правове обґрунтування такої відмови, а також вимоги надати додаткові документи, перелік яких наведений у листі від 02.04.2019 за вих. №КО-1-12060/1-19.08-31, із посиланням на конкретні пункти (підпункти, абзаци, статті тощо) чинного Порядку продажу земельних ділянок або прав на них на підставі цивільно- правових договорів у м. Харкові, затвердженого рішенням Харківської міської ради від 24.12.2008 №362/08 та інших нормативно-правових актів, на підставі яких Департамент пропонує (вимагає) надати документи, перелік яких зазначеним Порядком та Земельним кодексом України не передбачений. (а.с.45-47)

21.06.2019 р. від Департамента земельних відносин надійшов лист, в якому зазначено, що земельна ділянка розташована у зоні багатоквартирної житлової забудови. (а.с.57)

22.07.2019 р. Департаментом земельних відносин направлено лист до позивачів, в якому Департамент посилався на те, що згідно з планом зонування території (зонінгом) м. Харкова, затвердженого рішенням сесії Харківської міської ради від 27.02.2013 р. №1024/13,зі змінами, затвердженими рішенням сесії Харківської міської ради від 26.10.2016 р. №396/16, земельна ділянка, розташована за межами "червоних ліній" вулиць, у житловій зоні Ж підзоні Ж-4: зона змішаної багатоквартирної забудови та громадської забудови, в охоронній зоні пам`яток історії та мистецтва. За результатом розгляду встановлено, що земельна ділянка не відповідає в повному обсязі необхідним параметрам, отже, продаж земельної ділянки Департамент вважає недоцільним. (а.с.61)

27.08.2019 р. позивачі через уповноваженого представника звернулись зі зверненням до Харківського міського голови, про повторний розгляд звернень від 06.03.2019 р., від 22.05.2019 р. та від 27.08.2019 р. та за результатами розгляду розробити проект рішення Харківської міської ради про надання дозволу на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки чи про відмову в продажу.(а.с.62-63)

27.11.2019 р. відповідачем прийнято рішення №1841/19, підпунктом 18.1 пункту 18 Додатку до цього рішення, яким затверджений Перелік юридичних та фізичних осіб, яким продаються земельні ділянки або відмовлено в продажу, за результатами розгляду звернення гр. ОСОБА_1 та ОСОБА_2 від 29.12.2018 б/н (вх. № КО-1-12060/1-19 від 06.03.2019) позивачам відмовлено в продажу земельної ділянки площею 0,0152 га, кадастровий номер 6310136600:03:002:0046, по АДРЕСА_3 , для обслуговування нежитлової будівлі (офіс), із посиланням на приписи ст. ст. 83,128 Земельного кодексу України, а також ст. 32 Закону України "Про культурну спадщину". (а.с.123-124)

Дослідивши матеріали адміністративної справи, доводи позову, заяви про часткову зміну предмета позову та відзиву, додаткових пояснень, зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні відносини, суд виходить з наступних підстав та мотивів.

Щодо визнання протиправною бездіяльності Харківської міської ради щодо не розгляду питання надання дозволу гр. ОСОБА_1 та гр. ОСОБА_2 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 0,0152 га, кадастровий №6310136600:03:002:0046, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_3 , для експлуатації нежитлової будівлі літ. "А-2" загальною площею 203,7 кв.м. та/або про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки, суд зазначає наступне.

Згідно з п. 34 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування» до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад, належить вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин. Відповідно до вимог Закону України «Про місцеве самоврядування», ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування вирішують питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції, шляхом прийняття рішень, які є обов`язковими до виконання на відповідній території. Стаття 33 Закону відносить до видання виконавчих органів міських рад організацію і здійснення землеустрою, погодження проектів землеустрою.

Відповідно до ст. 79 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами. Згідно зі ст. 79-1 ЗК України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.

Відповідно до ст. 122 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Земельним кодексом України визначено спеціальний порядок набуття права власності на землю, зокрема, ст. 128 ЗК України. Згідно з ч. 2 ст. 128 ЗК України громадяни та юридичні особи, зацікавлені у придбанні земельних ділянок у власність, подають заяву (клопотання) до відповідного органу виконавчої влади або сільської, селищної, міської ради чи державного органу приватизації. У заяві (клопотанні) зазначаються місце розташування земельної ділянки, її цільове призначення, розміри та площа, а також згода на укладення договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки.

До заяви (клопотання) додаються:

а) документ, що посвідчує право користування земельною ділянкою (у разі його наявності), та документи, що посвідчують право власності на нерухоме майно (будівлі та споруди), розташоване на цій земельній ділянці (у разі наявності на земельній ділянці будівель, споруд);

б) копія установчих документів для юридичної особи, а для громадянина - копія документа, що посвідчує особу.

Відповідно до ч. 6 ст. 128 ЗК України рішення Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації, сільської, селищної, міської ради про продаж земельної ділянки є підставою для укладання договору купівлі- продажу земельної ділянки.

Згідно з ч.ч. 8 ст. 128 ЗК України ціна земельної ділянки визначається за експертною грошовою оцінкою, що проводиться суб`єктами господарювання, які є суб`єктами оціночної діяльності у сфері оцінки земель відповідно до закону, на замовлення органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування. Ціна земельної ділянки площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд визначається за нормативною грошовою оцінкою, вказаною в технічній документації. Фінансування робіт з проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки здійснюється за рахунок внесеного покупцем авансу, що не може бути більшим ніж 20 відсотків вартості земельної ділянки, визначеної за нормативною грошовою оцінкою земельної ділянки.

Отже, до виключної компетенції міських рад належить вирішення питань про передачу землі у власність, і лише рішення міської ради про продаж земельної ділянки є підставою для укладання договору купівлі-продажу земельної ділянки.

Питання щодо надання дозволу на проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок, затвердження розміру авансового внеску, продажу або відмови в продажу земельних ділянок вирішуються Харківською міською радою відповідно до Земельного кодексу України, Порядку продажу земельних ділянок або прав на них на підставі цивільно-правових договорів у м. Харкові, затвердженого рішенням 29 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 24.12.2008 №362/08.

Так, громадяни та юридичні особи, зацікавлені у придбанні земельних ділянок у власність, подають заяву (клопотання) до Харківської міської ради. У заяві (клопотанні) зазначаються місце розташування земельної ділянки, її цільове призначення, розміри, площа та згода на укладення договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки (п. 2.2. Порядку).

До заяви (клопотання) покупці - громадяни України додають:

а) документ, що посвідчує право користування земельною ділянкою (у разі його наявності);

б) витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки у разі наявності документу, що посвідчує право користування земельною ділянкою;

в) обґрунтування меж та розмірів земельної ділянки для оформлення прав на неї у разі відсутності документу, що посвідчує право користування цією земельною ділянкою;

г) свідоцтво про реєстрацію суб`єкта підприємницької діяльності, у випадку, якщо громадянин зареєстрований як фізична особа - підприємець (нотаріально завірена копія);

ґ) документи, що посвідчують право власності на нерухоме майно (будівлі та споруди), розташоване на цій земельній ділянці, зареєстровані в установленому порядку (нотаріально завірені копії);

д) копія документа, що посвідчує особу.

Відповідно до пункту 2.3. Порядку №362/08 від 24.12.2008 підготовка документів щодо продажу земельних ділянок або прав на них покладено на управління земельних відносин Департаменту містобудування, архітектури та земельних відносин (Департамент земельних відносин).

Згідно з пунктом 2.4. Порядку №362/08 від 24.12.2008 Управління у місячний строк розглядає заяву (клопотання), опрацьовує представлені документи та подає необхідні технічні документи на розгляд та узгодження в управління містобудування та архітектури (Департамент містобудування, архітектури та генерального плану), яке у 10-ти денний термін надає до Управління письмовий висновок щодо можливості викупу земельної ділянки, де в обов`язковому порядку вказуються відповідні обмеження та сервітути.

Пунктом 2.5. Порядку №362/08 від 24.12.2008 передбачено, що після опрацювання представлених документів за результатами розгляду Управління розробляє проект рішення Харківської міської ради про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (якщо такий проект відсутній) та/або про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки чи про відмову в продажу із зазначенням обґрунтованих причин відмови.

Як передбачено у п. 2.6. Порядку № 362/08 від 24.12.2008. Харківська міська рада приймає рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (якщо такий проект відсутній) та/або про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки чи про відмову в продажу із зазначенням обґрунтованих причин відмови.

Підставою для відмови в продажу земельної ділянки, у відповідності до ст. 128 ЗК України, та п. 2.7. Порядку є:

а) неподання документів, необхідних для прийняття рішення щодо продажу такої земельної ділянки;

б) виявлення недостовірних відомостей у поданих документах;

в) якщо щодо суб`єкта підприємницької діяльності порушена справа про банкрутство або припинення його діяльності;

г) встановлена Земельним кодексом України заборона на передачу земельної ділянки у приватну власність;

г) відмова від укладення договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки.

Рішення Харківської міської ради про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та/або про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки та укладення договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки.

Суд зазначає, що первісно позивачі звернулися до Харківського міського голови 06.03.2019 з заявою про розгляд питання щодо надання дозволу на продаж земельної ділянки загальною площею 0,0152 га, кадастровий №6310136600:03:002:0046, яка знаходиться за адресою: м. Харків, вул. Пушкінська, 62-А, для експлуатації нежитлової будівлі літ. "А-2" загальною площею 203,7 кв.м. До заяви були додані відповідні документи.

Департамент земельних листом від 02.04.2019 за вих. №КО-1-12060/1-19.08-31, надав відповідь, в якій зазначено про необхідність подачі додаткових документів для розгляду питання продажу вищевказаної земельної ділянки. Зокрема, зазначив, що відповідно до Земельного кодексу України, Порядку продажу земельних ділянок або прав на них на підставі цивільно-правових договорів у м. Харкові, затвердженого рішенням 29 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 24.12.2008 №362/08, Положення про Департамент територіального контролю, затвердженого рішенням 1 сесії Харківської міської ради 7 скликання «Про затвердження положень виконавчих органів Харківської міської ради 7 скликання» від 20.11.2015 № 7/15, для розгляду Харківською міською радою питання продажу земельної ділянки необхідно надати до Департаменту земельних відносин наступні документи:

довідку з податкової інспекції про відсутність заборгованості з платежів за земельну ділянку (оригінал);

проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки з висновками або технічна документація із землеустрою (копія);

лист попереднього землекористувача на ім`я міського голови про відмову від подальшого землекористування;

акт обстеження земельної ділянки;

фотофіксацію земельної ділянки (з оточенням), яка надається у вигляді фотографій, знятих шляхом панорамної, вузлової і детальної зйомки.

Повідомлено Позивачів про те, що після надання зазначених документів міською радою буде здійснено розгляд питання продажу земельної ділянки по АДРЕСА_3 .

22.05.2019 Позивачі звернулися до Харківської міської ради, у зв`язку з тим, що вважають додаткові документи, які витребувані Департаментом земельних відносин: довідку з податкової інспекції про відсутність заборгованості з платежів за земельну ділянку (оригінал); проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки з висновками або технічна документація із землеустрою (копія); лист попереднього землекористувача на ім`я міського голови про відмову від подальшого землекористування; акт обстеження земельної ділянки; фотофіксацію земельної ділянки (з оточенням), яка надається у вигляді фотографій, знятих шляхом панорамної, вузлової і детальної зйомки такими, що не передбачені чинним законодавством.

20.06.2019 р. Департаментом містобудування та архітектури надано відповідь, що звернення від 06.03.2019 року розглянуто виконавчими органами, Департаментом як співвиконавцем надано інформацію.

15.07.2019 представник позивачів звернуся до Харківського міського голови з інформаційними запитами щодо отримання інформації та копій документів з приводу розгляду наших попередніх звернень.

Листом від 22.07.2019 за №421/0/30-19 Департамент земельних відносин повідомив про розгляд звернень від 06.03.2019 року, 22.05.2019 року, на додаток, зокрема, надав висновок - лист від 27.06.2019 №2944/0/605-19, відповідно до якого Департамент містобудування, архітектури вважає не доцільним продаж земельної ділянки для експлуатації та обслуговування нежитлової будівлі літ. «А-2» по АДРЕСА_3 .

29.08.2019 року представник позивач втретє звернувся до Харківського міського голови з заявою, в якій просив доручити Департаменту земельних відносин та Департаменту містобудування та архітектури повторно розглянути звернення від 06.03.2019, 22.05.2019 та 27.08.2019 року.

Відповідно до приписів ч. З ст. 128 ЗК України орган місцевого самоврядування у місячний строк розглядає заяву (клопотання) і приймає рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (якщо такий проект відсутній) та/або про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки (крім земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд) чи про відмову в продажу із зазначенням обґрунтованих причин відмови.

Відповідно до п.п. 2.5-2.8 Порядку продажу земельних ділянок або прав на них на підставі цивільно-правових договорів у м. Харкові, після опрацювання представлених документів за результатами розгляду Департамент розробляє проект рішення Харківської міської ради про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (якщо такий проект відсутній) та/або про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки чи про відмову в продажу із зазначенням обґрунтованих причин відмови.

Враховуючи наведене, за змістом вказаних норм, Харківська міська рада за наслідком розгляду заяви позивачів протягом місяця мала прийняти рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (якщо такий проект відсутній) та/або про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки чи про відмову в продажу із зазначенням обґрунтованих причин відмови.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що заява позивачів від 06.03.2019 р. по суті була розглянута лише із прийняттям 27.11.2019 р. рішення №1841/19, підпунктом 18.1 пункту 18 Додатку до якого затверджений Перелік юридичних та фізичних осіб, яким продаються земельні ділянки або відмовлено в продажу, за результатами розгляду звернення гр. ОСОБА_1 та ОСОБА_2 від 29.12.2018 б/н (вх. № КО-1-12060/1-19 від 06.03.2019) позивачам відмовлено в продажу земельної ділянки площею 0,0152 га, кадастровий номер 6310136600:03:002:0046, по АДРЕСА_3 , для обслуговування нежитлової будівлі (офіс), із посиланням на приписи ст. ст. 83,128 Земельного кодексу України, а також ст. 32 Закону України "Про культурну спадщину", тобто зі спливом більш, ніж 7 місяців, а отже під час розгляду справи встановлено, що бездіяльність відповідача по розгляду звернень мала місце, що зумовлює наявність підстав для задоволення позовних вимог в цій частині.

Щодо позовних вимог про визнання незаконним та скасувати підпункту 18.1 пункту 18 Додатку до рішення Харківської міської ради від 27.11.2019 №1841/19, яким затверджений Перелік юридичних та фізичних осіб, яким продаються земельні ділянки або відмовлено в продажу, яким громадянам ОСОБА_1 та ОСОБА_2 за результатом розгляду звернення від 06.03.2019 №б/н відмовлено в продажу земельної ділянки площею 0,0152 га, кадастровий номер 6310136600:03:002:0046, по АДРЕСА_3 , для обслуговування нежитлової будівлі (офіс), суд зазначає наступне.

Підпунктом 18.1 пункту 18 додатку до рішення 27.11.2019 р. рішення Харківської міської ради №1841/19, затверджений Перелік юридичних та фізичних осіб, яким продаються земельні ділянки або відмовлено в продажу, за результатами розгляду звернення гр. ОСОБА_1 та ОСОБА_2 від 29.12.2018 б/н (вх. № КО-1-12060/1-19 від 06.03.2019). Позивачам відмовлено в продажу земельної ділянки площею 0,0152 га, кадастровий номер 6310136600:03:002:0046, по АДРЕСА_3 , для обслуговування нежитлової будівлі (офіс), із посиланням на приписи ст. ст. 83,128 Земельного кодексу України, а також ст. 32 Закону України «Про культурну спадщину» (а.с. 123-124).

Зокрема в обґрунтування підстав відмови відповідач посилається на те, що відповідно до листа Управління містобудування та архітектури вих. № 2944/0/605-19 від 27.06.2019 та згідно із планом зонування територій (зонінгом) міста Харкова, затвердженого рішеннями сесії Харківської міської ради від 27.02.2013 № 1024/13, зі змінами, затвердженими рішенням Харківської міської ради від 26.10.2016 № 396/16, земельна ділянка розташована за межами «червоних ліній» вулиць, у житловій зоні Ж, підзоні Ж-4: зона змішаної багатоквартирної забудови та громадської забудови, в охоронній зоні пам`яток історії та мистецтва.

Відповідно до проекту науково-проектної документації «Історико-архітектурний опорний план м. Харкова», у складі якої визначені межі історичних ареалів м. Харкова, що передана Харківською міською радою на погодження до міністерства культури України, зазначена земельна ділянка розташована у межах історичного ареалу м. Харкова.

Відповідно до п. 12 «Порядку визначення меж та режимів використання історичних ареалів населених місць, обмеження господарської діяльності на території історичних ареалів населених місць», науково-проектна документація «Історико-архітектурний опорний план м. Харкова» не затверджена.

Згідно зі ст. 32 Закону України «Про культурну спадщину» визначено, що з метою захисту традиційного середовища окремих пам`яток, їх комплексів (ансамблів), історико- культурних заповідників, історико-культурних заповідних територій навколо них мають встановлюватися зони охорони пам`яток: охоронні зони, зони регулювання забудованих, зони охоронюваного ландшафту, зони охорони археологічного культурного шару.

Межі та режими використання зон охорони пам`яток визначаються відповідною науково- проектною документацією і затверджуються відповідним органом культурної спадщини.

Відповідно до ст. 83 Земельного кодексу України до земель комунальної власності, які не можуть передаватись у приватну власність, належать, окрім іншого, землі під об`єктами природно-заповідного фонду, історико-культурного та оздоровчого призначення, що мають особливу екологічну, оздоровчу, наукову, естетичну та історико-культурну цінність, якщо інше не передбачено законом.

Враховуючи що, оскільки «Історико-архітектурний опорний план м. Харкова», до складу якого увійшла запитувана земельна ділянка, станом на сьогоднішній день не затверджений, вирішення питання щодо віднесення земельної ділянки площею 0,0152 га по АДРЕСА_3 , (кадастровий номер 6310136600:04:002:0046) до земель під об`єктами, що мають історико-культурну цінність не можливе. Крім цього в міській раді відсутня інформація органу культурної спадщини щодо проведення археологічного вишукування в місті розміщення земельної ділянки та наявність або відсутність об`єктів історико-археологічного значення.

Відсутність вищевказаного вказує на неподання документів, необхідних для прийняття рішення щодо продажу такої земельної ділянки та є підставою згідно зі ст. 128 Земельного кодексу України для відмови в продажу земельної ділянки.

Суд зазначає, що зі змісту ст. 83 ЗК України слідує, що не можуть передаватися у приватну власність землі під об`єктами історико-культурного та оздоровчого призначення, що мають особливу екологічну, оздоровчу, наукову, естетичну та історико-культурну цінність.

Відповідачем до матеріалів справи не надано жодних належних доказів, що на спірній земельній ділянці розташований подібний об`єкт.

Як встановлено з матеріалів справи, нежитлова будівля літ. «А-2» загальною площею 203,7 кв.м. належить громадянам ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на праві приватної власності на підставі нотаріально посвідченого договору купівлі-продажу від 19.10.2017 № 4500, зареєстрованого у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно згідно витягів №100807014 та 100807144 від 19.10.2017 (а.с. 31-34).

Право користування земельною ділянкою загальною площею 0,0152 га, кадастровий номер 6310136600:03:002:0046, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_3 , було зареєстровано за попереднім власником нежитлової будівлі на підставі договору оренди землі №б/н від 15.10.2010, зареєстрованого у ХРФ ДП «Центр державного земельного кадастру» в Державному реєстрі земель 31.03.2011 за №631010004000246 та додаткової утоди № б/н від 31.10.2014, згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно №30616889 від 08.12.2014 (а.с. 31-39)

Позивачами до матеріалів справи надано відповідь Департаменту містобудування та архітектури Харківської ОДА від 13.12.2019 №01-04/3137-2/2680 на адвокатський запит №б/н від 10.12.2019, відповідно до якої вищевказана будівля не перебуває на обліку як пам`ятка архітектури та містобудування, науки і техніки, садово-паркового мистецтва. З посиланням на розпорядження Голови ХОДА від 09.12.2019 №690, рекомендовано звернутися до Управління культури та туризму ХОДА з метою отримання відповіді про віднесення цієї будівлі до інших видів об`єктів культурної спадщини (а.с. 140)

Управління культури та туризму ХОДА від 02.01.2020 №02-38/02 на адвокатський запит від 26.12.2019 надало відповідь, що нежитлова будівля літ. «А-2» загальною площею 203,7 кв.м. по АДРЕСА_3 на обліку як пам`ятка історії, монументального мистецтва, археології не перебуває. До відповіді також надана копія висновку від 23.02.2009 №05-05/365 про погодження Управлінням культури та туризму ХОДА проекту землеустрою щодо відведення цієї земельної ділянки попередньому власнику нежитлової будівлі гр. ОСОБА_3 (а.с. 142 -143)

Щодо посилань відповідача на «Історико-архітектурний опорний план м. Харкова», до складу якого увійшла запитувана земельна ділянка, який станом на сьогоднішній день не затверджений, суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 8 Порядку визначення меж та режимів використання історичних ареалів населених місць, обмеження господарської діяльності на території історичних ареалів населених місць, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України, від 13.03.2002, № 318 (із змінами, внесеними Постановою КМУ від 21.02.2018 № 92), проектна документація на нове будівництво, реконструкцію та капітальний ремонт (крім реконструкції та капітального ремонту квартир чи окремих приміщень, які здійснюються без зміни об`ємно-просторових характеристик) у межах історичних ареалів населених місць розробляється з урахуванням вимог затвердженого в установленому законом порядку історико-архітектурного опорного плану.

Відповідно до пунктів 3 та 4 ст. 17 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", для населених пунктів, занесених до Списку історичних населених місць України, в межах визначених історичних ареалів у складі генерального плану населеного пункту визначаються режими регулювання забудови та розробляється історико-архітектурний опорний план, в якому зазначається інформація про об`єкти культурної спадщини. Склад, зміст та порядок розроблення історико-архітектурного опорного плану населеного пункту визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.

Відповідно до пункту 2.1 розділу ІІ Порядку розроблення історико-архітектурного опорного плану населеного пункту, затвердженого Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 02.06.2011 64, історико-архітектурний опорний план розробляється на замовлення виконавчих органів місцевого самоврядування суб`єктами господарювання, спеціалізованими у сфері вивчення, охорони і використання культурної спадщини, які мають у своєму складі архітектора, що має кваліфікаційний сертифікат (далі - розробник). З огляду на викладене, суд зазначає, що відсутність погодженого та затвердженого Історико-архітектурного опорного плану.

Отже, обов`язок вчинити дії щодо розроблення історико-архітектурного опорного плану покладено на виконавчі органи місцевого самоврядування.

Відтак, невчинення органами державної влади дій щодо розроблення історико-архітектурного опорного плану не може бути підставою для відмови особі в реалізації своїх прав.

Щодо посилання у пункті 18.1 пункту 18 додатку до рішення 27.11.2019 р. рішення Харківської міської ради №1841/19 на відсутність інформації органу культурної спадщини щодо проведення археологічного вишукування в місті розміщення земельної ділянки та наявність або відсутність об`єктів історико-археологічного значення, суд зауважує, що подання такої інформації не передбачено, ані з ч. 2 ст. 128 ЗК України, ані п. 2.2.2 Порядку продажу земельних ділянок або прав на них на підставі цивільно-правових договорів у м. Харкові, затвердженого рішенням 29 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 24.12.2008 №362/08.

Крім того, відсутність подібної інформації органу культурної спадщини в сукупності з інформацією, наданою у відповіді Управління культури та туризму ХОДА від 02.01.2020 №02-38/02, за умови неподання відповідачем доказів протилежного, свідчить лише про відсутність в місті розміщення земельної ділянки об`єктів історико-археологічного значення.

Крім того, до матеріалів справи представником позивачів надано висновок 27.12.2019 р. №821-в/19-19 науково - археологічних досліджень на земельній ділянці площею 0,0152 га, яка знаходиться за адресою: м. Харків, вул. Пушкінська, 62-А, Київський район. (а.с.150-152), в якому зазначено, що в результаті проведених наукових археологічних вишукувань (попередніх археологічних досліджень) досліджено ділянку площею 0,0152 га, яка знаходиться за адресою: вул. Пушкінська, 62-А у Київському районі м. Харкова. В результаті проведених досліджень археологічні культурні шари та об`єкти на дослідженій ділянці не виявлені. Отже, використання ділянки для вказаних цілей не суперечитиме вимогам охорони культурної спадщини. (а.с.161-163).

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, про наявність підстав для визнання незаконним та скасування підпункту 18.1 пункту 18 Додатку до рішення Харківської міської ради від 27.11.2019 №1841/19, яким затверджений Перелік юридичних та фізичних осіб, яким продаються земельні ділянки або відмовлено в продажу, яким громадянам ОСОБА_1 та ОСОБА_2 за результатом розгляду звернення від 06.03.2019 №б/н відмовлено в продажу земельної ділянки площею 0,0152 га, кадастровий номер 6310136600:03:002:0046, по АДРЕСА_3 , для обслуговування нежитлової будівлі (офіс)., як необґрунтованого.

Враховуючи наявність порушеного права та необхідність застосування судом ефективного механізму для його відновлення, суд вважає за можливе зобов`язати Харківську міську раду з урахуванням висновків суду повторно розглянути питання надання дозволу громадянам ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки загальною площею 0,0152 га, кадастровий №6310136600:03:002:0046, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_3 , для експлуатації нежитлової будівлі літ. "А-2" загальною площею 203,7 кв.м. (офіс), чи про відмову у наданні такого дозволу з прийняттям відповідного рішення.

Покладення такого обов`язку на відповідача не є перебиранням функції іншого суб`єкта владних повноважень в реалізації відповідних управлінських функцій і вирішенні питань, віднесених до виключної компетенції такого суб`єкта та зобов`язанням його приймати рішення, які входять до його компетенції чи до компетенції іншого органу, з огляду на обов`язковість ефективного механізму захисту порушеного права.

За такого, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивачів є обґрунтованими та підлягають задоволенню. Розподіл судових витрат суд здійснює за правилами статті 139 КАС України.

Керуючись ст. 242-246, 255, 295, пп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Харківської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Харківської міської ради щодо не розгляду питання надання дозволу громадянам ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 0,0152 га, кадастровий №6310136600:03:002:0046, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_3 , для експлуатації нежитлової будівлі літ. «А-2» загальною площею 203,7 кв.м. та/або про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки чи про відмову в продажу із зазначенням обґрунтованих причин відмови.

Визнати незаконним та скасувати підпункт 18.1 пункту 18 Додатку до рішення Харківської міської ради від 27.11.2019 №1841/19, яким затверджений Перелік юридичних та фізичних осіб, яким продаються земельні ділянки або відмовлено в продажу, яким громадянам ОСОБА_1 та ОСОБА_2 за результатом розгляду звернення від 06.03.2019 №б/н відмовлено в продажу земельної ділянки площею 0,0152 га, кадастровий номер 6310136600:03:002:0046, по АДРЕСА_3 , для обслуговування нежитлової будівлі (офіс).

Зобов`язати Харківську міську раду з урахуванням висновків суду повторно розглянути питання надання дозволу громадянам ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки загальною площею 0,0152 га, кадастровий №6310136600:03:002:0046, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_3 , для експлуатації нежитлової будівлі літ. "А-2" загальною площею 203,7 кв.м. (офіс), чи про відмову у наданні такого дозволу з прийняттям відповідного рішення.

У встановлення контролю за виконанням судового рішення в даній адміністративній справі - відмовити.

Стягнути з Харківської міської ради (61003, м. Харків, майдан Конституції, 7, ЄДРПОУ 04059243) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (код НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) судові витрати зі сплати судового збору у сумі 1188 (одна тисяча сто вісімдесят вісім) грн. 40 коп.

Стягнути з Харківської міської ради (61003, м. Харків, майдан Конституції, 7, ЄДРПОУ 04059243) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_2 (код НОМЕР_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ) судові витрати зі сплати судового збору у сумі 1188 (одна тисяча сто вісімдесят вісім) грн. 40 коп.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст рішення виготовлено 16 березня 2020 року.

Суддя Мінаєва К.В.