
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 березня 2020 р. Справа № 480/189/20
Сумський окружний адміністративний суд у складі судді Гелети С.М., розглянувши у письмовому провадженні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Сумській області про визнання протиправною та скасування вимоги,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління ДПС у Сумській області (далі - відповідач, ГУ ДПС у Сумській області), в якій просить визнати протиправною та скасувати вимогу Головного управління ДФС у Сумській області про сплату боргу (недоїмки) від 15.05.2019 № Ф-6522-54 на суму 18573,70 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що спірною вимогою відповідачу нарахована сума боргу по єдиному внеску як фізичній особі-підприємцю. Позивач не погоджується із прийнятим рішенням, оскільки з 2015 року його діяльність як фізичної особи-підприємця припинена. З 2017 року позивач є найманим працівником у створеному ним адвокатському бюро " ОСОБА_1 ", яке нараховує та сплачує єдиний внесок як роботодавець позивача. Оскільки позивач не займається господарською діяльністю як фізична особа-підприємець та не здійснює будь-якої діяльності як самозайнята особа, нарахування йому боргу зі сплати єдиного внеску вважає необґрунтованим, а спірну вимогу такою, що підлягає скасуванню.
Відповідач подав до суду відзив у якому зазначив, що позивач перебував на обліку як платник незалежної професійної діяльності (адвокат) з 26.07.2011 по 22.04.2017. Згідно звіту, поданому позивачем, ним самостійно задекларовано за 2017 рік 4224,00 грн. єдиного внеску. Через технічні причини, протягом 2018-2019 років позивачу продовжував нараховуватись єдиний внесок. Рішенням від 09.01.2020 помилково нараховані суми єдиного внеску в розмірі 21327,88 грн. були вилучені. У зв`язку з відсутністю в ІКП платника заборгованості по єдиному внеску, вимога сплату боргу (недоїмки) від 15.05.2019 № Ф-6522-54 вважається відкликаною.
На вказаний відзив представник позивача надав відповідь у якій зазначив, що про відкликання спірної вимоги ОСОБА_1 не повідомлявся. При цьому спірна вимога від 15.05.2019 № Ф-6522-54 була пред`явлена відповідачем до примусового виконання, а Зарічним відділом ДВС м. Суми відкрито виконавче провадження № 60168339 про стягнення з позивача суми боргу в розмірі 18573,70 грн. Також прийнято постанови про стягнення витрат виконавчого провадження та виконавчого збору. станом на 24.02.2020 виконавчі дії тривають, тобто ГУ ДПС у Сумській області не вжито заходів щодо відкликання спірної вимоги.
Ухвалою від 17.01.2020 судом відкрито провадження, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Дослідивши матеріали справи, встановивши фактичні обставини та оцінивши надані докази в їх сукупності, суд задовольняє позовні вимоги з огляду на наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є адвокатом, що підтверджується копією витягу з Єдиного реєстру адвокатів України (а.с. 18). В 2017 році позивачем засновано адвокатське бюро "ОСОБА_1.", про реєстрацію якого 22.04.2017 внесено відомості до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с. 16).
16.06.2017 ОСОБА_1 подав до контролюючого органу заяву про припинення платника податків (форма 8-ОПП) (а.с. 19).
Згідно з довідкою Адвокатського бюро " ОСОБА_1 " від 12.02.2020 № 12/02/20-01 з квітня 2017 по липень 2019 позивач отримує заробітну плату на яку нараховується та сплачується до бюджету єдиний внесок. Сума сплаченого єдиного внеску за вказаний період складає 23603,36 грн. (а.с. 41).
Не зважаючи на працевлаштування в Адвокатському бюро " ОСОБА_1 " з квітня 2017, ГУ ДФС у Сумській області (на даний час реорганізовано, правонаступник - ГУ ДПС у Сумській області) 15.05.2019 сформовано та направлено позивачу вимогу про сплату боргу (недоїмки) № Ф-6522-54 на суму 18573,70 грн. (а.с. 12).
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон № 2464-VІ).
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону № 2464-VІ єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Пунктом 3 ч. 1 ст. 1 Закону № 2464-VІ визначено, що застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до законодавства підлягає загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачується чи сплачувався у встановленому законом порядку єдиний внесок.
Відповідно до п.п. 14.1.226 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України самозайнята особа - платник податку, який є фізичною особою - підприємцем або провадить незалежну професійну діяльність за умови, що така особа не є працівником в межах такої підприємницької чи незалежної професійної діяльності.
У свою чергу, незалежна професійна діяльність - участь фізичної особи у науковій, літературній, артистичній, художній, освітній або викладацькій діяльності, діяльність лікарів, приватних нотаріусів, приватних виконавців, адвокатів, арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів), аудиторів, бухгалтерів, оцінщиків, інженерів чи архітекторів, особи, зайнятої релігійною (місіонерською) діяльністю, іншою подібною діяльністю за умови, що така особа не є працівником або фізичною особою - підприємцем та використовує найману працю не більш як чотирьох фізичних осіб.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 4 Закону № 2464-VІ платниками єдиного внеску є особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону № 2464-VІ єдиний внесок нараховується для платників, зазначених, зокрема, у пункті 5 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць. У разі якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному році або окремому місяці звітного року, такий платник зобов`язаний визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
Крім іншого, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону № 2464-VІ платниками єдиного внеску є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону № 2464-VІ єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пунктах 1 (крім абзацу сьомого), частини першої статті 4 цього Закону, - на суму нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці", та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.
Відповідно до положень п. 63.5 ст. 63 Податкового кодексу України всі фізичні особи - платники податків та зборів реєструються у контролюючих органах шляхом включення відомостей про них до Державного реєстру фізичних осіб - платників податків у порядку, визначеному цим Кодексом. Фізичні особи - підприємці та особи, які мають намір провадити незалежну професійну діяльність, підлягають взяттю на облік як самозайняті особи у контролюючих органах згідно з цим Кодексом.
В свою чергу правові засади організації діяльності адвокатури та здійснення адвокатської діяльності в Україні визначається Законом України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" статтею 1 якого визначено, що адвокатською діяльністю визнається незалежна професійна діяльність адвоката із здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту.
Згідно зі ст. 13 вказаного Закону, адвокат, який здійснює адвокатську діяльність індивідуально, є самозайнятою особою. Адвокат, який здійснює адвокатську діяльність індивідуально, може відкривати рахунки в банках, мати печатку, штампи, бланки (у тому числі ордера) із зазначенням свого прізвища, імені та по батькові, номера і дати видачі свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю.
Системний аналіз вищевказаних норм свідчить про те, що особа, яка провадить незалежну професійну діяльність, зокрема адвокатську, вважається самозайнятою особою і платником єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування лише при умові, що така особа не є найманим працівником в межах такої незалежної професійної діяльності, здійснює свою діяльність індивідуально і що вона отримує дохід саме від такої незалежної професійної діяльності.
При цьому як встановлено судом, з квітня 2017 позивач є керуючим (директором) Адвокатського бюро " ОСОБА_1 " та не здійснює адвокатську діяльність індивідуально, тобто не є самозайнятою особою. В даному випадку Адвокатське бюро "ОСОБА_1." є юридичною особою, у відношенні до якої ОСОБА_1 є найманим працівником, при цьому на суму заробітної плати позивача нараховується єдиний внесок відповідно до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування".
Зважаючи на те, що з квітня 2017 року позивач є найманим працівником та не здійснює діяльність як самозайнята особа (адвокат), натомість є директором Адвокатського бюро " ОСОБА_1 " (найманим працівником), яке здійснює нарахування та сплату єдиного внеску на суми нарахованої йому заробітної плати, ОСОБА_1 не є платником єдиного внеску. Крім того відповідач у своєму відзиві підтвердив, що за 2018-2019 роки єдиний внесок позивачу нараховано помилково.
Таким чином вимога про сплату боргу (недоїмки) від 15.05.2019 № Ф-6522-54 прийнята всупереч положень Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", без урахування всіх обставин, які мали значення для її прийняття, є протиправною та підлягає скасуванню.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, враховуючи задоволення позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДПС у Сумській області судові витрати в розмірі 840,80 грн.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Сумській області про визнання протиправною та скасування вимоги - задовольнити.
Скасувати вимогу Головного управління ДФС у Сумській області про сплату боргу (недоїмки) від 15.05.2019 № Ф-6522-54 на суму 18573,70 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Сумській області (40009, Сумська область, м. Суми, вул. Іллінська, буд.13, код ЄДРПОУ 43144399) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) суму судового збору в розмірі 840,80 грн.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складено 18.03.2020.
Суддя С.М. Гелета