Ухвала суду № 88267849, 18.03.2020, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.03.2020
Номер справи
440/1033/20
Номер документу
88267849
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову

18 березня 2020 рокум. ПолтаваСправа № 440/1033/20

Полтавський окружний адміністративний суду у складі судді Слободянюк Н.І., розглянувши у порядку письмового провадження заяву про забезпечення позову у справі за адміністративним позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Управління Держпраці у Полтавській області про визнання протиправними дій, визнання протиправною та скасування постанови, -

В С Т А Н О В И В:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління Держпраці у Полтавській області про:

- визнання протиправними дій Управління Держпраці у Полтавській області під час проведення перевірки фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 та винесення постанови про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами №ПЛ6004/168/АВ/П/ПТ/ТД-ФС від 31 січня 2020 року;

- визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами №ПЛ6004/168/АВ/П/ПТ/ТД-ФС від 31 січня 2020 року.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 11 березня 2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи, витребувано докази по справі.

18 березня 2020 року від позивача до суду надійшла заява про забезпечення позову, в якій він просить забезпечити адміністративний позов шляхом зупинення дії постанови про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами №ПЛ6004/168/АВ/П/ПТ/ТД-ФС від 31 січня 2020 року.

Заява вмотивована тим, що старшим державним виконавцем Шевченківського ВДВС у м. Полтаві Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) відкрито виконавче провадження ВП №61558004 з виконання постанови про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами Управління Держпраці у Полтавській області №ПЛ6004/168/АВ/П/ПТ/ТД-ФС від 31 січня 2020 року. Невжиття такого заходу забезпечення позову як зупинення дії оскаржуваної постанови може істотно ускладнити поновлення порушених прав позивача у разі вирішення спору на його користь.

Вирішуючи заяву позивача про забезпечення позову у цій справі, суд виходить з такого.

Відповідно до частин першої та другої статті 150 Кодексу адміністративного судочинства України суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.

Забезпечення позову допускається як до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо: 1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або 2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.

Відповідно до частин першої та другої статті 151 згаданого Кодексу позов може бути забезпечено: 1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта; 2) забороною відповідачу вчиняти певні дії; 4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору; 5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку. Суд може застосувати кілька заходів забезпечення позову. Заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб.

Предметом оскарження у цій справі є постанова про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами Управління Держпраці у Полтавській області №ПЛ6004/168/АВ/П/ПТ/ТД-ФС від 31 січня 2020 року, якою застосовано до ОСОБА_1 штраф у сумі 141690,00 грн.

Відповідно до пункту 9 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2013 року № 509, штраф сплачується протягом одного місяця з дня прийняття постанови про його накладення, про що суб`єкт господарювання або роботодавець повідомляють уповноваженій посадовій особі, яка склала постанову про накладення штрафу, а відповідно до пункту 11 цього Порядку - не сплачені у добровільному порядку штрафи стягуються органами державної виконавчої служби (щодо штрафів, передбачених частиною другою статті 265 Кодексу законів про працю України).

Згідно з частиною шостою статті 265 Кодексу законів про працю України виконання постанови центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, покладається на органи державної виконавчої служби.

Таким чином, постанова про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами Управління Держпраці у Полтавській області №ПЛ6004/168/АВ/П/ПТ/ТД-ФС від 31 січня 2020 року, яка прийнята на підставі частини другої статті 256 Кодексу законів про працю України, є виконавчим документом та підлягає виконанню органом державної виконавчої служби.

Судом встановлено, що за даними Автоматизованої системи виконавчого провадження Міністерства юстиції України та наданих до заяви про забезпечення позову документів старшим державним виконавцем Шевченківського ВДВС у м. Полтаві Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) 17 березня 2020 року відкрито виконавче провадження ВП №61558004 з виконання постанови про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами Управління Держпраці у Полтавській області №ПЛ6004/168/АВ/П/ПТ/ТД-ФС від 31 січня 2020 року.

Статтею 10 Закону України "Про виконавче провадження" № 1404-VIII від 02 червня 2016 року встановлено, що заходами примусового виконання рішень є: 1) звернення стягнення на кошти, цінні папери, інше майно (майнові права), корпоративні права, майнові права інтелектуальної власності, об`єкти інтелектуальної, творчої діяльності, інше майно (майнові права) боржника, у тому числі якщо вони перебувають в інших осіб або належать боржникові від інших осіб, або боржник володіє ними спільно з іншими особами; 2) звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інший дохід боржника; 3) вилучення в боржника і передача стягувачу предметів, зазначених у рішенні; 4) заборона боржнику розпоряджатися та/або користуватися майном, яке належить йому на праві власності, у тому числі коштами, або встановлення боржнику обов`язку користуватися таким майном на умовах, визначених виконавцем; 5) інші заходи примусового характеру, передбачені цим Законом.

Згідно з пунктом 2 частини першої статті 34 Закону України "Про виконавче провадження" виконавець зупиняє вчинення виконавчих дій у разі зупинення судом стягнення на підставі виконавчого документа, а згідно з частиною п`ятою статті 35 цього Закону після усунення обставин, що стали підставою для зупинення вчинення виконавчих дій, виконавець не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли йому стало про це відомо, зобов`язаний продовжити примусове виконання рішення у порядку, встановленому цим Законом, про що виносить відповідну постанову.

Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що застосування судом заходу забезпечення позову у вигляді зупинення дії оскаржуваної постанови не матиме наслідком зупинення вчинення державним виконавцем виконавчих дій. Натомість, зупинення судом стягнення на підставі постанови про накладення штрафу в даному випадку буде належним заходом забезпечення позову, оскільки внаслідок такого зупинення виконавець зупиняє вчинення будь-яких виконавчих дій і загрози подальшого примусового виконання постанови не виникає.

Отже, враховуючи наведені положення Закону України "Про виконавче провадження" та той факт, що державним виконавцем розпочато примусове виконання постанови про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами Управління Держпраці у Полтавській області №ПЛ6004/168/АВ/П/ПТ/ТД-ФС від 31 січня 2020 року та вчиняються дії зі стягнення з позивача суми штрафу, суд доходить висновку, що невжиття такого заходу забезпечення позову як зупинення стягнення на підставі вказаної постанови до набрання законної сили судовим рішенням в адміністративний справі №440/1033/20 може істотно ускладнити поновлення порушених прав позивача у разі вирішення спору на його користь.

При цьому суд вважає, що вжиття судом заходу забезпечення позову не порушить прав та законних інтересів стягувача (відповідача) щодо стягнення штрафу, адже постанова про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами Управління Держпраці у Полтавській області №ПЛ6004/168/АВ/П/ПТ/ТД-ФС від 31 січня 2020 року оспорюється в суді та правомірність накладення на боржника (позивача) штрафу у встановленому порядку не доведена та судом наразі не встановлена.

З огляду на те, що зупинення стягнення на підставі оскаржуваної постанови є належним та достатнім заходом забезпечення позову, суд не вбачає підстав для вжиття такого заходу забезпечення позову як зупинення дії постанови про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами Управління Держпраці у Полтавській області №ПЛ6004/168/АВ/П/ПТ/ТД-ФС від 31 січня 2020 року.

Отже, заява про забезпечення позову підлягає частковому задоволенню.

Керуючись статтями 150, 151, 152, 154, 248, 256, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, -

У Х В А Л И В:

Заяву представника позивача про забезпечення позову у справі №440/1033/20 за адміністративним фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Управління Держпраці у Полтавській області про визнання протиправними дій, визнання протиправною та скасування постанови задовольнити частково.

Забезпечити адміністративний позов №440/1033/20.

Зупинити стягнення на підставі постанови про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами Управління Держпраці у Полтавській області №ПЛ6004/168/АВ/П/ПТ/ТД-ФС від 31 січня 2020 року - до набрання законної сили судовим рішенням в адміністративний справі №440/1033/20.

Копію ухвали направити учасникам справи.

Копію ухвали направити Шевченківському ВДВС у м. Полтаві Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) для вжиття відповідних дій.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

Ухвала може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення шляхом подання апеляційної скарги у порядку, встановленому статтею 297 з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Оскарження ухвали про забезпечення позову не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.

Ухвала суду підлягає негайному виконанню з дня її постановлення незалежно від її оскарження і відкриття виконавчого провадження.

Суддя Н.І. Слободянюк