
Справа № 522/21753/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 березня 2020 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Харченко Ю.В. розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання безпідставними та незаконними дій, зобов`язання вчинити певні дії,–
ВСТАНОВИВ:
У провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходиться справа за позовом ОСОБА_1 , у якому позивач, з урахуванням уточнень (від 22.10.2018р. вхід.№112102/18), просить суд визнати безпідставними і незаконними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови в перерахунку ОСОБА_1 пенсії, виходячи з Листа від 08.11.2017р. №1560/С-11; зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 з 03.10.2017р. по 31.12.2017р. пенсії, виходячи з основного розміру пенсії 80% грошового забезпечення, шляхом включення до складу (розміру) щомісячних додаткових видів грошового забезпечення за період з липня 2010р. по червень 2012р. щомісячних додаткових видів грошового забезпечення за останні 24 календарні місяці у загальному розмірі 38108,25грн., з яких 19423,30грн. – надбавка за виконання особливо важливих завдань; 33724,32грн. – надбавка за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці; 14960,61грн. – премія; зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 з 01.01.2018р. пенсії довічно, виходячи з основного розміру пенсії 80% грошового забезпечення, шляхом включення до складу (розміру) щомісячних додаткових видів грошового забезпечення за період з липня 2010р. по червень 2012р. щомісячних додаткових видів грошового забезпечення за останні 24 календарні місяці у загальному розмірі 38108,25грн., з яких 19423,30грн. – надбавка за виконання особливо важливих завдань; 3724,32грн. – надбавка за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці; 14960,61грн. – премія.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація, одноразова грошова допомога при звільненні, щомісячна додаткова грошова винагорода та премії, з яких сплачено страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія, у зв`язку з чим, повинні враховуватися Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області під час перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
Відповідач – Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області з позовними вимогами не погоджується, та вважає їх необґрунтованими з підстав, викладених у письмовому відзиві на позовну заяву (від 20.01.2020р. вхід.№2180/20), наголошуючи, зокрема, що при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема, щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих що виплачуються раз на місяць. Таким чином, оскільки грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація, одноразова грошова допомога при звільненні, та інші виплати, мають тимчасовий характер, залежать від певних обставин, їх розмір не є фіксованим, а виплата не є щомісячною, на думку відповідача, вони не можуть бути включені до складу грошового забезпечення при звільненні з військової служби, для обчислення пенсії та її подальшого перерахунку. Також, відповідач стверджує, що пенсію ОСОБА_1 призначено з 26.07.2012р. з розрахунку 90% основного розміру, у зв`язку з чим, на думку відповідача, позовна вимога ОСОБА_1 щодо проведення перерахунку та виплати пенсії з 25.07.2012р. з урахуванням 90% основного розміру є необґрунтованою.
Ухвалою Приморського районного суду м.Одеси від 10.12.2019року справу №522/21753/17 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання відмови у перерахунку пенсії незаконною, зобов`язання перерахувати пенсію, передано до Одеського окружного адміністративного суду за підсудністю, відповідно до ст.29 КАС України.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 27.12.2019р. прийнято до свого провадження справу №522/21753/17 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання безпідставними та незаконними дій, зобов`язання вчинити певні дії.
Ухвалою суду від 28.01.2020р. з урахуванням приписів п.3 ч.2 ст.183 КАС України, закрито підготовче провадження, та призначено справу до судового розгляду по суті.
Відповідно до ч.3 ст.194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
Таким чином, беручи до уваги вищевикладене, а також те, що від повноважних представників позивача – ОСОБА_1 , та відповідача – Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до суду надійшли клопотання (від 28.01.2020р. вхід.№3898/20, вхід.№ЕП/772/20) про розгляд справи без їх участі, розгляд даної адміністративної справи, з урахуванням приписів ч.3 ст.194 КАС України, здійснюється в порядку письмового провадження.
Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в сукупності, та системно проаналізувавши приписи чинного законодавства, суд встановив наступне.
Як встановлено судом, та вбачається з наявних у матеріалах справи документів, 25.10.2017р. ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою №1560/С-11 щодо здійснення перерахунку пенсії.
Судом з`ясовано, що за наслідками розгляду вищеозначеної заяви ОСОБА_1 від 25.10.2017р. №1560/С-11, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області на ім`я заявника надіслано Лист-відповідь від 08.11.2017р. №1560/С-11 у якому зазначено, що Законом України від 06.12.2016р. №1774 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” з 01.01.2017р. до частини четвертої статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” внесено зміни, згідно з якими, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Кабінету Міністрів України доручено у тримісячний строк з дня набрання чинності цим Законом привести свої нормативно-правові акти у відповідність з цим Законом. На даний час порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. №45, згідно з пунктом 1 якого перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. Відповідно до пункту 2 Порядку на підставі зазначеного державні органи повідомляють у п`ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє своїм головним управлінням про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, на підставі яких уповноважені рішеннями керівників державних органів структурні підрозділи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи. Таким чином, беручи до уваги вищевикладене, відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії, оскільки з дня призначення ОСОБА_1 пенсії Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру грошового забезпечення не приймалося, повідомлення Міністерства оборони України про підстави для перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям до Пенсійного фонду України не надходило. Крім того, згідно з пунктом 9 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 03.10.2017р. №2148 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій” Кабінету Міністрів України доручено до 1 листопада 2017року підготувати та подати на розгляд Верховної Ради України законопроект про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перерахунку пенсій військовослужбовців з урахуванням оновленого грошового забезпечення.
Не погодившись з вищеозначеною відповіддю Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, викладеною в Листі від 08.11.2017р. №1560/С-11, позивач – ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з даною позовною заявою.
Так, на думку суду, уточнені позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання безпідставними і незаконними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови в перерахунку ОСОБА_1 пенсії, виходячи з Листа від 08.11.2017р. №1560/С-11; зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 з 03.10.2017р. по 31.12.2017р. пенсії, виходячи з основного розміру пенсії 80% грошового забезпечення, шляхом включення до складу (розміру) щомісячних додаткових видів грошового забезпечення за період з липня 2010р. по червень 2012р. щомісячних додаткових видів грошового забезпечення за останні 24 календарні місяці у загальному розмірі 38108,25грн., з яких 19423,30грн. – надбавка за виконання особливо важливих завдань; 33724,32грн. – надбавка за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці; 14960,61грн. – премія; зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 з 01.01.2018р. пенсії довічно, виходячи з основного розміру пенсії 80% грошового забезпечення, шляхом включення до складу (розміру) щомісячних додаткових видів грошового забезпечення за період з липня 2010р. по червень 2012р. щомісячних додаткових видів грошового забезпечення за останні 24 календарні місяці у загальному розмірі 38108,25грн., з яких 19423,30грн. – надбавка за виконання особливо важливих завдань; 3724,32грн. – надбавка за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці; 14960,61грн. – премія, підлягають частковому задоволенню, з урахуванням наступного.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В силу ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Зокрема, як встановлено судом, та вбачається з наявних у матеріалах справи документів, 26.07.2012р. ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років, відповідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Відповідно до ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, та Постанови Кабінету Міністрів України від 02.11.2006р. №1522 "Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян" врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постанова правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007р. №3-1, відповідно до п.23 якого перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону.
Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб визначено Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», відповідно до статті 63 якого перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Таким чином, із системного аналізу вищенаведених законодавчих приписів вбачається, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, у тому числі, може бути відповідна заява пенсіонера, та додані до неї документи, за результатами розгляду якої територіальний орган Пенсійного фонду України ухвалює рішення про перерахунок чи про відмову у перерахунку раніше призначеної пенсії.
Рішення про відмову із зазначенням причини орган ПФУ видає (надсилає) заявникові протягом 5 днів з дня його прийняття.
Так, судом встановлено, що в даному випадку, ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою №1560/С-11 від 25.10.2017р. про перерахунок пенсії з доданими до неї документами, що підтверджують розмір фактично отриманих у складі грошового забезпечення сум, які безпідставно не враховані пенсійним органам під час призначення пенсії.
Водночас, судом з`ясовано, що за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 №1560/С-11 від 25.10.2017р. про перерахунок пенсії, з доданими до неї документами, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області рішення щодо перерахунку або про відмову в перерахунку пенсії не приймалось.
Між тим, відповідно до статей 49 та 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» підставою для повідомлення про відмову у перерахунку пенсії може бути виключно рішення, прийняте з даного питання.
До того ж, суд вважає за доцільне наголосити, що предметом спору в межах розгляду даної справи є наявність у позивача – ОСОБА_1 права на перерахунок пенсії, що відноситься до виключної компетенції територіального органу Пенсійного фонду України.
Таким чином, беручи до уваги вищевикладене, а також з урахуванням відсутності відповідного рішення територіального органу Пенсійного фонду України щодо розгляду заяви ОСОБА_1 №1560/С-11 від 25.10.2017р. про перерахунок пенсії, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання безпідставними і незаконними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови в перерахунку ОСОБА_1 пенсії, виходячи з Листа від 08.11.2017р. №1560/С-11; зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 з 03.10.2017р. по 31.12.2017р. пенсії, виходячи з основного розміру пенсії 80% грошового забезпечення, шляхом включення до складу (розміру) щомісячних додаткових видів грошового забезпечення за період з липня 2010р. по червень 2012р. щомісячних додаткових видів грошового забезпечення за останні 24 календарні місяці у загальному розмірі 38108,25грн., з яких 19423,30грн. – надбавка за виконання особливо важливих завдань; 33724,32грн. – надбавка за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці; 14960,61грн. – премія; зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 з 01.01.2018р. пенсії довічно, виходячи з основного розміру пенсії 80% грошового забезпечення, шляхом включення до складу (розміру) щомісячних додаткових видів грошового забезпечення за період з липня 2010р. по червень 2012р. щомісячних додаткових видів грошового забезпечення за останні 24 календарні місяці у загальному розмірі 38108,25грн., з яких 19423,30грн. – надбавка за виконання особливо важливих завдань; 3724,32грн. – надбавка за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці; 14960,61грн. – премія, не можуть бути предметом судового розгляду.
Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
При цьому, під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.
Отже, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Таким чином, беручи до уваги вищевикладене, а також з урахуванням встановленого судом порушення відповідачем – Головним управлінням Пенсійного Фонду України в Одеській області вимог чинного законодавства в частині щодо не прийняття рішення про перерахунок або відмову у перерахунку пенсії суд, з метою ефективного захисту прав, свобод, та охоронюваних законом інтересів позивача, вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та, відповідно до ч.2 ст.9 КАС України, зобов`язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Одеській області розглянути заяву ОСОБА_1 №1560/С-11 від 25.10.2017р. про перерахунок пенсії, за наслідками розгляду котрої прийняти відповідне рішення.
Згідно з ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 1 статті 72 КАС України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтю 73 КАС України передбачено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.
Відповідно до статей 74-76 КАС України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Статтею 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Згідно зі ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Відтак, беручи до уваги вищевикладене, та оцінюючи наявні в матеріалах справи письмові докази в сукупності, суд дійшов висновку, що уточнені позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання безпідставними та незаконними дій, зобов`язання вчинити певні дії, підлягають задоволенню частково, з вищенаведених підстав.
Керуючись ст.ст.72-77, 139, ч.3 ст.194, ст.ст.241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання безпідставними та незаконними дій, зобов`язання вчинити певні дії,, задовольнити частково.
2. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65107, м.Одеса, вул.Канатна,83, код ЄДРПОУ 20987385) розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) №1560/С-11 від 25.10.2017р. про перерахунок пенсії із прийняттям за наслідками її розгляду відповідного рішення.
3. У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки встановлені ст.ст.293,295 КАС України.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст.255 КАС України.
Суддя Харченко Ю.В.
.