Ухвала суду № 88267774, 18.03.2020, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.03.2020
Номер справи
380/2209/20
Номер документу
88267774
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №380/2209/20

У Х В А Л А

з питань забезпечення позову

18 березня 2020 року

Суддя Львівського окружного адміністративного суду Сподарик Наталія Іванівна, розглянувши в порядку письмового провадження заяву заявника в інтересах ОСОБА_1 про забезпечення позову у справі за позовом ОСОБА_2 в інтересах ОСОБА_1 до Львівської обласної ради про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ) в інтересах ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Львівської обласної ради (79008, м. Львів, вул. Винниченка,18; код ЄДРПОУ 22340506) з вимогами:

визнати протиправним та скасувати рішення Львівської обласної ради від 11.02.2020 за № 986 «Про реорганізацію комунального закладу Львівської обласної ради «Львівський обласний дитячий психоневрологічний диспансер» шляхом приєднання його до комунального некомерційного підприємства Львівської обласної ради «Західноукраїнський спеціальний дитячий медичний центр»;

стягнути з відповідача витрати на професійну правничу допомогу.

Одночасно з позовною заявою позивач подала заяву про забезпечення позову за вх. № 14599, в якій заявник просить суд вжити заходи забезпечення позову, шляхом: зупинення дії рішення Львівської обласної ради від 11.02.2020 № 986 «Про реорганізацію комунального закладу Львівської обласної ради «Львівський обласний дитячий психоневрологічний диспансер» шляхом приєднання його до комунального некомерційного підприємства Львівської обласної ради «Західноукраїнський спеціальний дитячий медичний центр».

В обґрунтування заяви про забезпечення позову заявник зазначив наступне.

11.02.2020 Львівською обласною радою прийнято рішення за № 986 «Про реорганізацію комунального закладу Львівської обласної ради «Львівський обласний дитячий психоневрологічний диспансер» шляхом приєднання його до комунального некомерційного підприємства Львівської обласної ради «Західноукраїнський спеціальний дитячий медичний центр». Позивач вважає, що дане рішення є протиправне. Зазначив, що невжиття заходів щодо зупинення дії рішення істотно ускладнить виконання рішення суду з наступних підстав:

предметом позову є визнання протиправним та скасування рішення Львівської обласної ради № 986, пунктом 6 якого передбачено «внести зміни в додаток 1 «Перелік об`єктів спільної власності територіальних громад області для приватизації способом аукціону» до рішення обласної ради від 28.05.2019 № 852 «Про перелік об`єктів спільної власності територіальних громад області, що підлягають приватизації, та окремі майнові питання», доповнивши його рядком 8 такого змісту: «№ з/п: 8; назва об`єкта: «Комплекс будівель та споруд»; адреса м.Львів, вул. М.Драгоманова, 58, площа 1076,3 кв.; вул.М. Коцюбинського, 36, м.Львів; площа 720,8 кв. м. 25% коштів, виручених з аукціону, скерувати для потреб КНП ЛОР «Західноукраїнський спеціалізований дитячий медичний центр».

Позивач зазначає, що вказаний комплекс будівель та споруд (далі - нерухоме майно) слугує матеріально-технічною базою надання медичних послуг психоневрологічного профілю дітям, які належать до територіальних громад м. Львова і Львівської області. Вищевказане нерухоме майно є об`єктом соціально-культурного призначення, який може бути приватизовано тільки з умовою збереження профілю діяльності (ч. 4 ст. 15 Закону «Про приватизацію державного і комунального майна» № 2269-УІІІ).

Оскільки Рішення № 986 не передбачає збереження профілю діяльності при приватизації закріпленого за Львівським обласним дитячим психоневрологічним диспансером майна, що на момент прийняття рішення перебувало у комунальній власності, то відчуження нерухомого майна, що знаходиться на балансі комунального закладу може істотно ускладнити виконання рішення суду у справі щодо визнання неправомірним рішення № 986.

З огляду на вказані вище обставини, позивач зазначає, що відчуження зазначеного майна також унеможливить чи істотно ускладнить надання на базі вказаного комплексу будівель та споруд медичних послуг психоневрологічного профілю дітям, які належать до територіальних громад м. Львова і Львівської області і потребують та/або можуть потребувати медичної допомоги зазначеного профілю. Тому таке відчуження істотно ускладнить ефективне поновлення порушених прав або інтересів дітей, які належать до територіальних громад м. Львова і Львівської області і потребують та/або можуть потребувати медичної допомоги психоневрологічного профілю.

Вказаний вид забезпечення позову передбачений підпунктом 1 частини 1 статті 151 КАС України, відповідно до якої позов забезпечується шляхом зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акту.

Заява про забезпечення позову розглядається судом в порядку ст.154 Кодексу адміністративного судочинства України без повідомлення учасників справи.

Перевіривши матеріали заяви, суд дійшов наступних висновків.

Відповідно до частини першої статті 150 Кодексу адміністративного судочинства України, суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.

Частиною 2 цієї статті передбачено, що забезпечення позову допускається як до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо:

1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду;

2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.

Відповідно до п.4 ч.1 ст.151 КАС України, адміністративний позов може бути забезпечено забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору.

Частина 2 ст.151 КАС України передбачає, що заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб.

Статтею 154 КАС України передбачено, що заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи. Суд, розглядаючи заяву про забезпечення позову, може викликати особу, яка подала заяву про забезпечення позову, для надання пояснень або додаткових доказів, що підтверджують необхідність забезпечення позову. Залежно від обставин справи, суд може забезпечити позов повністю або частково. Про забезпечення позову або про відмову у забезпеченні позову суд постановляє ухвалу. В ухвалі про забезпечення позову суд зазначає вид забезпечення позову та підстави його обрання. Суд може також зазначити порядок виконання ухвали про забезпечення позову.

Виходячи із наведеного, у випадку звернення сторони із заявою про забезпечення позову, заявник повинен обґрунтувати причини звернення із такою заявою.

Таким чином, із цією метою обов`язковим є подання доказів наявності фактичних обставин, з якими пов`язується застосування певного заходу до забезпечення позову.

Проте, із поданої заяви про забезпечення позову не вбачається підставності для вжиття таких заходів, а лише вказано на протиправність рішення від 11.02.2020 за № 986 «Про реорганізацію комунального закладу Львівської обласної ради «Львівський обласний дитячий психоневрологічний диспансер» шляхом приєднання його до комунального некомерційного підприємства Львівської обласної ради «Західноукраїнський спеціальний дитячий медичний центр», не наведено суду істотних обставин та не надано жодних доказів, які б вказували, що невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист та поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, або ж вказували на наявність очевидних ознак протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, та порушення у зв`язку із цим прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду.

Судом такі підстави також не встановлені.

Більш того, суд до доводів заявника, викладених у заяві про забезпечення позову ставиться критично, позаяк оцінку протиправності рішення від 11.02.2020 за № 986 «Про реорганізацію комунального закладу Львівської обласної ради «Львівський обласний дитячий психоневрологічний диспансер» шляхом приєднання його до комунального некомерційного підприємства Львівської обласної ради «Західноукраїнський спеціальний дитячий медичний центр» буде надано за наслідками розгляду справи по суті заявлених позовних вимог, а не на стадії розгляду заяви про забезпечення позову.

Водночас, суд вбачає за необхідне наголосити на тому, що порушене право заявника/позивача буде відновлене з моменту його порушення, якщо таке буде судом встановлено при розгляді справи по суті.

Враховуючи вище викладене та здійснивши оцінку обґрунтованості доводів заявника щодо необхідності вжиття відповідних заходів забезпечення позову, з урахуванням співмірності таких заходів заявленим позовним вимогам, суд приходить до переконання, що у задоволенні поданої заяви слід відмовити.

Суд зазначає, що співмірність передбачає співвідношення негативних наслідків від вжиття заходів забезпечення позову з тими негативними наслідками, які можуть настати в результаті невжиття цих заходів, з урахуванням відповідності права чи законного інтересу, за захистом яких заявник звертається до суду, майнових наслідків заборони відповідачу здійснювати певні дії.

Аналогічна правова позиція відповідає висновкам Верховного Суду, викладеним у постанові від 03.10.2018 у справі № 826/5233/18 (адміністративне провадження № К/9901/59189/18).

Таким чином, подана заява про забезпечення позову є необґрунтованою та непідтвердженою доказами, а вжиттям такого заходу забезпечення позову фактично ухвалюється рішення без розгляду справи по суті, без встановлення будь-яких обставин, дослідження доказів у судовому засіданні, що не відповідає меті застосування правового інституту забезпечення позову.

Керуючись ст.ст.150, 154, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні заяви ОСОБА_2, в інтересах ОСОБА_1 про забезпечення позову шляхом зупинення дії рішення Львівської обласної ради від 11.02.2020 № 986 «Про реорганізацію комунального закладу Львівської обласної ради «Львівський обласний дитячий психоневрологічний диспансер» шляхом приєднання його до комунального некомерційного підприємства Львівської обласної ради «Західноукраїнський спеціальний дитячий медичний центр»,- відмовити повністю.

Ухвала може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адміністративного суду в порядку, передбаченому ст.297 Кодексу адміністративного судочинства України, та у строки визначені ст.295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвала набирає законної сили в порядку та строки визначені ст.256 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Сподарик Н.І.