Рішення № 88267375, 12.03.2020, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.03.2020
Номер справи
300/2556/19
Номер документу
88267375
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"12" березня 2020 р. справа № 300/2556/19

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

судді Микитин Н.М.,

секретаря судового засідання - Маковійчук С.М.,

представника відповідача - Ясінця В.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Державної служби геології та надр України до товариства з обмеженою відповідальністю "Ґудвеллі Україна" про припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 4691 від 10.09.2015,-

ВСТАНОВИВ:

Державна служба геології та надр України (далі - позивач, Держгеонадра України) звернулася до суду з адміністративним позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Ґудвеллі Україна" (далі - відповідач, надрокористувач, ТОВ "Ґудвеллі Україна") про анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 4691 від 10.09.2015.

В обґрунтування заявлених вимог позивачем зазначено про те, що ТОВ Ґудвеллі Україна" надано спеціальний дозвіл на користування надрами № 4691 від 10.09.2015, з метою геологічного вивчення, у т. ч. дослідно-промислової розробки питних підземних вод, затвердження запасів ДКЗ України. Відповідно до Наказу Державної служби геології та надр України № 22 від 10.01.2019, Департаменту державного геологічного контролю було доручено провести планові перевірки надрокористувачів, щодо яких буде здійснюватися державний геологічний контроль у лютому 2019 року. В зв`язку з чим відповідачу було направлено письмове повідомлення про проведення планової перевірки. За результатами перевірки було складено Акт про недопущення до перевірки № 2- 03/09/2019-05 п-23 від 18.02.2019, яким було встановлено, що посадовим особам Західного міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України було відмовлено у проведенні перевірки та складено припис від 18.02.2019 № 115-19/02 яким було зафіксовано порушення законодавства у сфері надрокористування (недопущення посадових осіб Держгеонадр до здійснення заходів державного нагляду (контролю), які проводились з дотриманням порядку здійснення державного нагляду (контролю) та надано відповідачу строк на його усунення до 28.02.2019. У встановлений строк відповідач не усунув виявленні порушення, зазначених в приписі вимог не виконав та не оскаржував припис. Наказом Держгеонадр № 172 від 29.05.2019 було зупинено дію спеціального дозволу № 4691 від 10.09.2015 та повторно надано надрокористувачу 30 календарних днів для усунення порушень, про що відповідача було повідомлено, шляхом направлення на його юридичну адресу листа № 10132/03/14-19 від 04 червня 2019 року. В зв`язку із тим, що відповідач порушив законодавство в сфері надрокоритсування та не усунув порушення у встановлені строки, позивач вважає, що наявні підстави для анулювання дозволу на користування надрами № 4691 від 10.09.2015 на підставі ст.26 Кодексу України про надра та п.23 Порядку №615.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду 27.12.2019, на підставі статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику сторін (а.с.1-2).

Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 16.01.2020, згідно якого не визнає позову в повному обсязі та заперечує щодо його задоволення в частині анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 4691 від 10.09.2015 з підстав визначених у позові, однак не заперечує щодо анулювання спеціального дозволу на користування надрами з підстав того, що такий дозвіл втратив свою юридичну силу. Зазначає, що ТОВ "Ґудвеллі Україна" не порушувало жодних вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр, оскільки із грудня 2015 використання надр здійснюється не на підставі спеціального дозволу № 4691, а на підставі частини 2 статті 23 Кодексу України "Про надра", таким чином не могло відбуватись порушення вимог спеціального дозволу, так як даний дозвіл не використовується при видобуванні підземних вод для ведення господарської діяльності. В зв`язку із наведеним просить суд в задоволенні позову відмовити повністю (а.с.33-37).

Вищенаведений відзив на позовну заяву був надісланий відповідачем позивачу 16.01.2020, що підтверджується квитанцією про відправлення (а.с.55). Однак, відповіді на відзив у строк, встановлений судом та інших заяв позивач не подав, поважних причин ненадання відповіді на відзив у встановлений судом строк не повідомив.

Згідно ухвали Івано-Франківського окружного адміністративного суду 10.02.2020, суд постановив здійснювати розгляд даної адміністративної справи за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні, з повідомленням учасників справи, згідно із правилами, встановленими статтею 262 КАС України та призначив судове засідання на 21.02.2020.

У зв`язку із перебуванням судді у відрядженні, судове засідання призначене на 21.02.2020 не відбулося.

06.03.2020 на адресу Івано-Франківського окружного адміністративного суду від відповідача надійшло доповнення до відзиву на позов, згідно якого зазначено, що у зв`язку із змінами в законодавстві, ТОВ "Ґудвеллі Україна" з 01.01.2016, як землекористувач який є сільськогосподарським товаровиробником, частка сільськогосподарського товаровиробництва якого за попередній податковий (звітний) рік перевищувала 75 відсотків, отримало право без спеціальних дозволів та гірничою відводу видобувати підземні води (крім мінеральних) для сільськогосподарських, виробничих, а також власних господарсько-побутових потреб.

02.03.2020 в судовому засіданні оголошено перерву до 12.03.2020 о 14:00 год, у зв`язку із витребуванням у представника відповідача додаткових доказів.

Позивач явку представника в судове засідання, яке відбулося 12.03.2020, не забезпечив, на адресу суду подав клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження. Позов підтримує в повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечив з підстав, наведених у відзиві. Зазначив, що анулювання дозволу не порушує прав відповідача, оскільки такий не використовується товариством, однак корисна копалина - питна вода видобувається та використовується для господарсько-виробничих потреб, геологічне вивчення, у т.ч. дослідно-промислова розробка - не проводиться. Про припинення користування спеціальним дозволом на користування надрами № 4691 від 10.09.2015 з грудня 2015 року по дату проведення перевірки товариство позивача не повідомляло. Просив у задоволенні позову відмовити.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу, заслухавши пояснення представника відповідача, вивчивши зміст позовної заяви, дослідивши в сукупності письмові докази, якими обґрунтовуються позовні вимоги, суд зазначає наступне.

Товариству з обмеженою відповідальністю "Ґудвеллі Україна" (попередня назва ТОВ «Даноша») надано спеціальний дозвіл на користування надрами № 4691 від 10.09.2015, з метою геологічного вивчення, у т. ч. дослідно-промислової розробки питних підземних вод, затвердження запасів ДКЗ України строком на п`ять років (а.с.14).

Як додаток до спеціального дозволу на користування надрами № 4691 від 10.09.2015 укладено Угоду про умови користування надрами з метою геологічного вивчення, в тому числі дослідно-промислової розробки питних підземних вод водозабору підприємства від 10.09.2015 (а.с.12-14).

Наказом Державної служби геології та надр України № 450 від 28.11.2017, затверджено Річний план здійснення захопи державного нагляду (контролю) Державною службою геології та надр України на 2019 рік до якого було включено ТОВ "Ґудвеллі Україна"(а.с.15).

На підставі наказу Державної служби геології та надр України № 22 від 10.01.2019 "Про проведення планових заходів державного нагляду (контролю) Державною служби геології та надр України у лютому 2019 року", доручено Департаменту державного геологічного контролю провести планові перевірки надрокористувачів, щодо яких буде здійснюватися державний геологічний контроль у лютому 2019 року, в тому числі і відповідача (а.с.16).

В зв`язку із наведеним, відповідачу направлено повідомлення про проведення планової перевірки, яким поінформовано, що у строк з 11.01.2019 по 22.01.2019 посадовими особами Державної служби геології та надр України буде проведена планова перевірка дотримання вимог законодавства у сфері надрокористування ТОВ "Ґудвеллі Україна", якому наданий спеціальний дозвіл на користування надрами № 4691 від 10.09.2015(а.с.17).

В день виходу представників Держгеонадр на перевірку 18.02.2019 відповідач надав представникам позивача лист № 18-02/2019 від 18.02.2019, в якому повідомив, що вважає дану перевірку такою, що не відповідає закону та залишає за сабою право не допускати посадових осіб Держгеонадр до проведення перевірки (а.с.20-21).

За результатами перевірки було складено Акт про недопущення до перевірки № 2- 03/09/2019-05 п-23 від 18.02.2019, яким було встановлено, що посадовим особам Західного міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України було відмовлено у проведенні перевірки(а.с.18-19).

На підставі акту перевірки № 2- 03/09/2019-05 п-23 від 18.02.2019, складено припис № 115-19/02 від 18.02.2019 яким було зафіксовано порушення ТОВ "Ґудвеллі Україна"законодавства у сфері надрокористування, а саме недопущення посадових осіб Держгеонадр до здійснення заходів державного нагляду (контролю), які проводились з дотриманням порядку здійснення державного нагляду (контролю) та надано відповідачу строк на його усунення до 28.02.2019 (а.с.22-23).

Відповідно до наказу Державної служби геології та надр України "Про поновлення, зупинення дії, анулювання спеціальних дозволів на користування надрами, встановлення термінів на усунення порушень та внесення змін до наказів"№ 172 від 29.05.2019, дію дозволу на користування надрами № 4691 від 10.09.2015 було зупинено та надано надрокористувачу 30 календарних днів для усунення порушень, про що повідомлено відповідача (а.с.24).

Листом від 05.09.2019 вих.№18494/03-14-19 Держгеонадра повідомила відповідача про необхідність надати у 15-ти денний строк власну позицію (згоду/незгоду) на припинення права користування надрами, згідно з спеціальним дозволом на користування надрами № 4691 від 10.09.2015(а.с.25).

ТОВ "Ґудвеллі Україна" свою позицію щодо припинення права користування надрами позивачу не повідомило.

Вважаючи, що надрокористувач, ТОВ "Ґудвеллі Україна", порушило вимоги ст.11 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" та п.5.3 Угоди про умови користування надрами, яка є невід`ємною частиною спеціального дозволу, позивач звернувся до суду з даним позовом про припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами у користувача надр виникають права та обов`язки, передбачені Кодексом України про надра.

Так, згідно з частини 1 статті 4 Кодексу України про надра, надра є виключною власністю Українського народу і надаються тільки у користування. Угоди або дії, які в прямій або прихованій формі порушують право власності Українського народу на надра, є недійсними. Український народ здійснює право власності на надра через Верховну Раду України, Верховну Раду Автономної Республіки Крим і місцеві ради.

У частині 1 статті 11 Кодексу України про надра визначено, що державне управління у галузі геологічного вивчення, використання і охорони надр здійснюють Кабінет Міністрів України, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, органи влади Автономної Республіки Крим, місцеві органи виконавчої влади, інші державні органи та органи місцевого самоврядування відповідно до законодавства України.

Державна служба геології та надр України є центральним органом виконавчої влади, який наділений функціями для забезпечення реалізації державної політики у сфері надрокористування та діє відповідно до Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2015 року №1174 (далі - Положення №1174).

Держгеонадра України відповідно до покладених на неї завдань видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), поновлює їх дію у разі зупинення (підпункти 9, 10 пункту 4 Положення № 1174).

Крім того, згідно з підпунктом 12 пункту 4 Положення Держгеонадра України відповідно до покладених завдань здійснює державний контроль за геологічним вивченням надр (державний геологічний контроль) та раціональним і ефективним їх використанням надр України.

Відповідно до вимог абзацу 1 статті 13 Кодексу України про надра користувачами надр можуть бути підприємства, установи, організації, громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи.

Згідно зі статтею 24 Кодексу України про надра користувачі надр мають право: 1) здійснювати на наданій їм ділянці надр геологічне вивчення, комплексну розробку родовищ корисних копалин та інші роботи згідно з умовами спеціального дозволу або угоди про розподіл продукції; 2) розпоряджатися видобутими корисними копалинами, якщо інше не передбачено законодавством або умовами спеціального дозволу; 3) здійснювати на умовах спеціального дозволу консервацію наданого в користування родовища корисних копалин або його частини; 4) на першочергове продовження строку тимчасового користування надрами; 5) користуватися додатковими правами, передбаченими угодою про розподіл продукції.

Користувачі надр зобов`язані: 1) використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; 2) забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; 3) забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; 4) приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; 4-1) надавати та оприлюднювати інформацію про загальнодержавні та місцеві податки і збори, інші платежі, а також про виробничу (господарську) діяльність, необхідну для забезпечення прозорості у видобувних галузях, відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України; 5) виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.

Права та обов`язки користувача надр виникають з моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами, а в разі надання права користування надрами на умовах угод про розподіл продукції - з моменту набрання чинності такою угодою, якщо інше не передбачено цією угодою.

За змістом частини 1 статті 25 Кодексу України про надра, права користувачів надр охороняються законом і можуть бути обмежені лише у випадках, передбачених законодавством України.

Статтею 26 Кодексу України про надра визначено, що право користування надрами припиняється в разі: 1) якщо відпала потреба у користуванні надрами; 2) закінчення встановленого строку користування надрами; 3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування; 4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров`я населення; 5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр; 6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами; 7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.

Право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.

Статтею 56 Кодексу України про надра передбачено, що основними вимогами в галузі охорони надр є: забезпечення повного і комплексного геологічного вивчення надр; додержання встановленого законодавством порядку надання надр у користування і недопущення самовільного користування надрами; раціональне вилучення і використання запасів корисних копалин і наявних у них компонентів; недопущення шкідливого впливу робіт, пов`язаних з користуванням надрами, на збереження запасів корисних копалин, гірничих виробок і свердловин, що експлуатуються чи законсервовані, а також підземних споруд; охорона родовищ корисних копалин від затоплення, обводнення, пожеж та інших факторів, що впливають на якість корисних копалин і промислову цінність родовищ або ускладнюють їх розробку; запобігання необґрунтованій та самовільній забудові площ залягання корисних копалин і додержання встановленого законодавством порядку використання цих площ для інших цілей; запобігання забрудненню надр при підземному зберіганні нафти, газу та інших речовин і матеріалів, захороненні шкідливих речовин і відходів виробництва, скиданні стічних вод; додержання інших вимог, передбачених законодавством про охорону навколишнього природного середовища.

Відповідно до частини 1 статті 57 Кодексу України про надра у разі порушення вимог статті 56 та інших статей цього Кодексу користування надрами може бути обмежено, тимчасово заборонено (зупинено) або припинено центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, або іншим державним органом, уповноваженим на застосування таких заходів реагування, в порядку, встановленому законодавством.

Згідно частини 2 статті 16 Кодексу України про надра спеціальні дозволи на користування надрами надаються переможцям аукціонів, крім випадків, визначених Кабінетом Міністрів України, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, або Радою міністрів Автономної Республіки Крим щодо розробки родовищ корисних копалин місцевого значення на території Автономної Республіки Крим. Порядок проведення аукціонів з продажу спеціальних дозволів на користування надрами та порядок їх надання встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр (ст.19 цього Кодексу).

На виконання частини 2 статті 16 Кодексу України про надра постановою Кабінету Міністрів України №615 від 30.05.2011 затверджено Порядок надання спеціальних дозволів на користування надрами (надалі - Порядок №615), який регулює питання надання спеціальних дозволів на користування надрами (далі - дозволи) у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також визначає процедуру продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін.

Дія цього Порядку №615 поширюється на всі види користування надрами. Видача (відмова у видачі, переоформлення, видача дубліката, анулювання) дозволу здійснюється відповідно до Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності".

Згідно пункту 10 Порядку №615, невід`ємною частиною дозволу є угода про умови користування надрами, що укладається між органом з питань надання дозволу і надрокористувачем і містить програму робіт, яка оформляється як додаток, та особливі умови надрокористування, що передбачають: вимоги до ефективності робіт; сучасні технології видобування та переробки корисних копалин; порядок видобування корисних копалин, зокрема з метою запобігання негативним екологічним наслідкам і забезпечення безпеки забудованих територій; види, обсяги і строки виконання робіт на ділянці надр; підстави для припинення діяльності, пов`язаної з використанням ділянки надр.

Пункт 22 Порядку №615 передбачає, що дія дозволу може бути зупинена органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням центральних органів виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері здійснення державного гірничого нагляду, епідеміологічного нагляду (спостереження), державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, органів місцевого самоврядування, органів ДФС у разі: 1) порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр; 2) виникнення внаслідок проведення робіт, пов`язаних з користуванням ділянкою надр, безпосередньої загрози життю чи здоров`ю працівників або населення; 3) невиконання в установлений строк приписів уповноважених органів щодо усунення порушень законодавства у сфері надрокористування або охорони навколишнього природного середовища; 4) наявності підстав, передбачених Законом України "Про санкції"; 5) невиконання умов висновків з оцінки впливу на довкілля та/або висновків державної екологічної експертизи; 6) відсутності висновку з оцінки впливу на довкілля та/або висновку державної екологічної експертизи діяльності з видобування корисних копалин, геологічного вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислової розробки родовищ, з подальшим видобуванням нафти, газу (промислова розробка родовищ).

Відповідно до пункту 23 Порядку №615, право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбаченому Кодексом України про надра та Законом України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності".

Згідно з частиною 2 абзацу 7 частини 7 статті 4-1 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарського діяльності" дозвільний орган, що видав документ дозвільного характеру може звернутись до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання документа дозвільного характеру за наявності здійснення суб`єктом господарюванням певних дій щодо провадження господарського діяльності або видів господарської діяльності, на які отримано документ дозвільного характеру, з порушенням вимог законодавства, щодо яких дозвільний орган видавав припис про їх усунення із наданням достатнього часу для їх усунення.

Відповідно до пункту 25 Порядку №615 про надання, продовження строку дії, зупинення, поновлення, переоформлення, видачу дубліката, анулювання дозволу та внесення змін до нього Держгеонадра видає наказ, а Рада Міністрів Автономної Республіки Крим - розпорядження.

Пунктом 5.3. угоди № 4691 від 10.09.2015, яка є невід`ємною частиною спеціального дозволу на користування надрами № 4691 від 10.09.2015, передбачено обов`язок надрокористувача допускати представників Держгеонадр для здійснення державного геологічного контролю (а.с.12-13).

Згідно пункту 5 частини 1 статті 24 Кодексу України про надра користувачі надр зобов`язані виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.

Відповідно до статті 11 Закону "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" суб`єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов`язаний допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю) за умови дотримання порядку здійснення державного нагляду (контролю), передбаченого цим Законом.

Таким чином, за змістом статті 11 Закону "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" , пп.12 пункту 14 Положення № 1174, пункту 5.3. угоди № 4691 від 10.09.2015 яка є невід`ємною частиною спеціального дозволу на користування надрами № 4691 від 10.09.2015, відповідач, як надрокористувач зобов`язаний допускати представників Держгеонадр для здійснення державного геологічного контролю.

Однак суд зазначає, що згідно матеріалів справи посадовими особами позивача складено Акт про недопущення до перевірки № 2-03/09/2019-05 п-23 від 18.02.2019, яким було встановлено, що посадовим особам Західного міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України було відмовлено у проведенні перевірки (а.с.18-19).

За наведених положень законодавства та фактичних обставин справи суд дійшов висновку, що відповідачем не виконано встановлені змістом статті 11 Закону "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" , пп.12 пункту 14 Положення № 1174, пункту 5.3. угоди № 4691 від 10.09.2015 яка є невід`ємною частиною спеціального дозволу на користування надрами № 4691 від 10.09.2015, обов`язку щодо допуску представників Держгеонадр для здійснення державного геологічного контролю.

Щодо доводів представника відповідача про те, що ТОВ "Ґудвеллі Україна" із грудня 2015 використання надр здійснюється не на підставі спеціального дозволу № 4691, а на підставі частини 2 статті 23 Кодексу України "Про надра", таким чином не могло відбуватись порушення вимог спеціального дозволу, так як даний дозвіл не використовується при видобуванні підземних вод для ведення господарської діяльності, суд зазначає наступне.

Стаття 23 Кодексу України "Про надра" передбачає, що землевласники і землекористувачі в межах наданих їм земельних ділянок мають право без спеціальних дозволів та гірничого відводу видобувати корисні копалини місцевого значення і торф загальною глибиною розробки до двох метрів, а також підземні води (крім мінеральних) для всіх потреб, крім виробництва фасованої питної води, за умови, що обсяг видобування підземних вод із кожного з водозаборів не перевищує 300 кубічних метрів на добу. Землевласники і землекористувачі, які є сільськогосподарськими товаровиробниками, частка сільськогосподарського товаровиробництва яких за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків, крім випадків, передбачених частиною першою цієї статті, в межах наданих їм земельних ділянок мають право без спеціальних дозволів та гірничого відводу видобувати підземні води (крім мінеральних) для сільськогосподарських, виробничих, а також власних господарсько-побутових потреб.

Суд погоджується з тим, що ТОВ "Ґудвеллі Україна" є сільськогосподарським товаровиробником, частка сільськогосподарського товаровиробництва якого у 2015-2018 роках перевищувала 75 відсотків, що підтверджується відповідними розрахунками та довідками (а.с.38-51). Але, реалізація права землевласника та землекористувача видобувати підземні води без спеціальних дозволів та гірничого відводу можлива лише при сукупності усіх умов, передбачених статтею 23 Кодексу про надра. На вимогу суду відповідач не надав доказів дотримання вказаних умов, зокрема щодо об`ємів видобування підземних вод, а також доказів повідомлення позивача про припинення використання спеціального дозволу № 4691 від 10.09.2015.

Навпаки, подання до Держгеонадр України звітних балансів використання підземних вод за 2015, 2019 роки форми №7-гр, вказує на виконання відповідачем п. 7.2 угоди № 4691 від 10.09.2015, яка є додатком до спеціального дозволу на користування надрами.

Щодо твердження відповідача про те, що спеціальний дозвіл товариством не використовується, то суд зазначає, що таку обставину вправі були встановити посадові особи Західного міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України під час проведення перевірки, однак ТОВ "Ґудвеллі Україна" було відмовлено у її проведенні.

Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що відповідно до розділу 11 угоди № 4691 від 10.09.2015, яка є додатком до спеціального дозволу на користування надрами, така набирає чинності з дня реєстрації Дозволу та припиняє свою дію з моменту припинення права користування надрами шляхом анулювання дозволу або закінчення строку дії Дозволу. Одностороння відмова від виконання умов цієї угоди повністю або частково не допускається. Право односторонньої відмови від цієї угоди надається Держгеонадрам у випадку припинення права користування надрами шляхом анулювання Дозволу.

Також, відповідач посилається на норми до пункту другого розділу II Прикінцеві та перехідні положення Закону України від 08.12.2015 № 867-VІІІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо дерегуляції в агропромисловому комплексі" (який набрав чинності 01.01.2016), які передбачають, що землевласники і землекористувачі, які на момент набрання чинності цим Законом є сільськогосподарськими товаровиробниками, частка сільськогосподарського товаровиробництва яких за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків, та розпочали відповідно до вимог законодавства процес отримання спеціальних дозволів та гірничого відводу, не потребують з моменту набрання чинності цим Законом таких спеціальних дозволів та гірничого відводу для видобування підземних вод (крім мінеральних) для сільськогосподарських, виробничих, а також власних господарсько-побутових потреб, а також не несуть відповідальності за видобування до набрання чинності цим Законом підземних вод (крім мінеральних) без таких спеціальних дозволів та гірничого відводу.

В матеріалах справи відсутні докази того, що відповідач розпочав відповідно до вимог законодавства процес отримання спеціального дозволу та гірничого відводу станом на 01.01.2016, оскільки такий дозвіл був уже отриманий відповідачем 10.09.2015, то вказаний процес було завершено станом на 01.01.2016, тому посилання на вказану норму є необгрунтованим.

Також, суд бере до уваги позицію відповідача, яка викладена ним у відзиві щодо не використання надр з метою визначеною в спеціальному дозволі - геологічного вивчення, у т.ч. дослідно-промислової розробки, а видобування питних підземних вод з метою виробничих, та власних господарсько-побутових потреб, що є окремою підставою для припинення права користування надрами (п. 5 ст. 26 Кодексу України про надра).

Відповідно до п. 5.3. угоди № 4691 від 10.09.2015, яка є невід`ємною частиною спеціального дозволу на користування надрами № 4691 від 10.09.2015, передбачено обов`язок надрокористувача допускати представників Держгеонадр для здійснення державного геологічного контролю (а.с.12-13).

На момент проведення посадовими особами Державної служби геології та надр України планової перевірки дотримання вимог законодавства у сфері надрокористування ТОВ "Ґудвеллі Україна", наданий спеціальний дозвіл на користування надрами № 4691 від 10.09.2015 є чинним, в зв`язку із чим відповідач зобов`язаний виконувати умови зазначеного договору.

Зібраними у справі доказами підтверджуються обставини щодо яких має місце не виконання відповідачем положень щодо "інших вимог, передбачених обумовленими вище спеціальними дозволами на користування ділянкою надр" суть яких полягає в необхідності допуску представників Держгеонадр для здійснення державного геологічного контролю.

Відтак, вищенаведене є правовою підставою для припинення права на користування надрами надане спеціальним дозволом на користування надрами № 4691 від 10.09.2015.

Верховним Судом України у постановах від 25 червня 2011 року у справі № 21-36а11, від 19 вересня 2011 року у справі № 21-164а11 та від 10 грудня 2013 року у справі № 21-450а13 та постановах Верховного Суду від 10 травня 2018 року у справі № 802/4846/13-а та від 26 червня 2018 року у справі № 802/923/14-а було зроблено правовий висновок про те, що право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, самостійно або у судовому порядку. У разі відсутності спору відповідач має право у випадках, передбачених пунктами 1, 2, 3, 7 частини першої статті 26 Кодексу, самостійно припиняти право користування надрами, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів це право припиняється у судовому порядку.

Зазначена норма спрямована на захист інтересів надрокористувачів шляхом надання їм права вимагати (шляхом надання/висловлення письмової незгоди) від уповноваженого органу судової, а не адміністративної процедури припинення права користування надрами. При цьому, законом презюмується, що саме судовий порядок є додатковою гарантією ефективного захисту прав надрокористувача, що і було забезпечено позивачем у цій справі шляхом звернення до суду.

Отже, орган, який надав надра у користування, уповноважений припинити право користування надрами у випадку, передбаченому пунктом 5 частини першої статті 26 Кодексу України "Про надра", лише за наявності згоди на це користувача надрами.

Як вбачається з матеріалів даної справи, Держгеонадра листом від 05.09.2019 вих. №18494/03-14-19 повідомила відповідача про необхідність надати у 15-ти денний строк власну позицію (згоду/незгоду) на припинення права користування надрами, згідно з спеціальним дозволом на користування надрами № 4691 від 10.09.2015(а.с.43).

Оскільки відповідач не надав згоду на припинення права користування надрами, наявні підстави для припинення цього права в судовому порядку.

Підставою для припинення права користування надрами є п.5 ч.1 ст.26 Кодексу України про надра - використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр.

Під час розгляду даної справи суд враховує положення Висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень (пункти 32-41), в якому, серед іншого, звертається увага на те, що усі судові рішення повинні бути обґрунтованими, зрозумілими, викладеними чіткою і простою мовою, і це є необхідною передумовою розуміння рішення сторонами та громадськістю; у викладі підстав для прийняття рішення необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави захисту; обсяг цього обов`язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення.

При цьому, зазначений Висновок також акцентує увагу на тому, що згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.

Крім того, суд також враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану, зокрема у справах Салов проти України (заява № 65518/01; пункт 89), Проніна проти України (заява № 63566/00; пункт 23) та Серявін та інші проти України (заява № 4909/04; пункт 58): принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії (Ruiz Torija v. Spain) серія A. 303-A; пункт 29).

Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, відповідач не усунув порушення, які стали підставою для зупинення дії спеціального дозволу, та не спростував вказані доводи позивача жодними доказами.

За наведених обставин, суд дійшов висновку про наявність обґрунтованих доказів на підтвердження факту порушення ТОВ "Ґудвеллі Україна" вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування надрами, що відповідно до статті 26 Кодексу України про надра є підставою для припинення права користування надрами.

Таким чином, Державна служба геології та надр України відповідно до наведених вище правових норм правомірно звернулась до суду з даним позовом, а тому суд дійшов висновку про підставність позовних вимог.

Згідно з частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відповідно до вимог частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Враховуючи вищевикладене, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а позов таким що підлягає до задоволення.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позов задовольнити повністю.

Припинити товариству з обмеженою відповідальністю "Ґудвеллі Україна" право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 4691 від 10.09.2015.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Відповідно до статей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Учасники справи:

позивач - Державна служба геології та надр України ( код ЄДРПОУ 37536031, вулиця Антона Цедіка, 16, місто Київ, 03057).

відповідач - товариство з обмеженою відповідальністю "Ґудвеллі Україна" (код ЄДРПОУ 32464900, вул. Лісова, 1, с. Копанки, Калуський район, Івано-Франківська область, 77330).

Суддя /підпис/ Микитин Н.М.

Рішення складене в повному обсязі 17 березня 2020 р.