Рішення № 88267100, 18.03.2020, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.03.2020
Номер справи
300/318/20
Номер документу
88267100
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"18" березня 2020 р. справа № 300/318/20

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Микитюк Р.В., розглянувши в письмовому провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Калуської міської ради про визнання протиправним рішення та зобов`язання до вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі - позивач), 11.02.2020 звернувся в суд із адміністративним позовом до Управління соціального захисту населення Калуської міської ради (надалі - відповідач), в якому просить:

- визнати протиправним рішення Управління соціального захисту населення Калуської міської ради про припинення виплати йому компенсаційних виплат непрацюючій працездатній особі, яка здійснює догляд за особою, яка досягла 80 - річного віку, а саме за ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за період з 26.01.2019 по 23.09.2019;

- зобов`язати Управління соціального захисту населення Калуської міської ради провести нарахування та виплату йому компенсації як особі, яка здійснює догляд за особою, яка досягла 80 - річного віку, а саме за ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що не була нарахована та виплачена йому з 26.01.2019 по 23.09.2019.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 17.02.2020 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи.

10.03.2020 на адресу суду надійшов відзив на позов, в якому відповідач заперечує проти позову. На обґрунтування заперечень по суті позову відповідач зазначив, що під час звернення 24.02.2017 ОСОБА_2 в заяві про призначення компенсації непрацюючим працездатним особам, які здійснюють догляд за особою, яка досягла 80 - річного віку, повідомив, що у разі змін зобов`язується повідомити управління, але про свій виїзд за межі України на три дні в період з 24.01.2019 по 26.01.2019 року не повідомив, тому виплату компенсації по догляду за особою, яка досягла 80-річного віку було припинено з 25.01.2019 у зв`язку з виявленням обставин, що впливають на призначення допомоги (а.с. 33-40).

12.03.2020 на адресу суду від відповідача надійшло доповнення до відзиву на позов, у якому просить відмовити у задоволенні всіх позовних вимог повністю (а.с.51).

Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши в сукупності письмові докази, якими позивач обґрунтовує позовні вимоги та відповідь на відзив, встановив наступне.

Управлінням соціального захисту населення Калуської міської ради на підставі акту №172 від 16.09.2019 прийнято рішення, яким ОСОБА_2 припинено виплату компенсації за догляд за особою, яка досягла 80-річного віку, у зв`язку з виявленням обставин, які впливають на призначення допомоги.

Повідомленням від 09.09.2019 №04-16/4107/08 Управління соціального захисту населення Калуської міської ради повідомило позивача про перерахунок компенсації по догляду за особою, яка досягла 80-річного віку, відповідно до якого позивачу необхідно повернути переплачену суму у розмірі 274,15 грн. до 19.10.2019, оскільки згідно інформації щодо перетинання державного кордону України громадянами України, отриманої з управління Державної прикордонної служби вх. №2174/04-16/08 від 28.05.2019 встановлено факт перебування позивача за кордоном з 24.01.2019.

Зазначена сума позивачем була погашена добровільно (а.с. 49).

Позивач звернувся до відповідача із усною заявою з метою надати пояснення, що за кордоном він перебував менше 2 діб і що у цей час догляд за бабусею здійснювали його сусіди, однак спеціалісти відповідача повідомили позивача, про те, що у випадку неповернення ним отриманої компенсації за період з 25.01.2019 по 30.09.2019 в сумі 274,15 грн. йому також не призначать державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям та позбавлять його права на отримання субсидії.

Не погодившись з таким рішенням відповідача, позивач, 18.10.2019 звернувся з заявою до Департаменту соціальної політики Івано-Франківської ОДА.

Оскільки відповіді не отримав, то повторно 21.11.2019 направив скаргу на адресу Департаменту соціальної політики Івано-Франківської ОДА, в якій просив зобов`язати відповідача переглянути рішення про припинення йому компенсаційних виплат непрацюючій працездатній особі, яка здійснювала догляд за особою, яка досягла 80-річного віку, та поновити виплату зазначеної компенсації з 25.01.2019 (а.с. 11-12).

Департаментом соціальної політики Івано-Франківської ОДА на звернення позивача від 18.10.2019 з питання припинення виплати компенсації особі, яка здійснює догляд за особою, яка досягла 80-річного віку, повідомила листом від 20.11.2019 №М-3703/16-19 про те, що згідно інформації Державної прикордонної служби України щодо перетину державного кордону України громадянами України (лист вх. №2178/04-16/08 від 28.05.2019), було встановлено факт його перебування за кордоном у 2019 в період з 24.01.2019 по 26.01.2019 (3 дні), про що управління соціального захисту населення міської ради йому не було повідомлено своєчасно, що й спричинило припинення позивачу зазначеної компенсації. Також зазначено, що в кінцевому результаті, управлінням соціального захисту населення міської ради було здійснено перерахунок зазначеної компенсації та визначено обсяг надміру виплачених йому коштів у розмірі 274,15 грн. за період з 25.01.2019 по 30.09.2019, які підлягають до відшкодування на рахунок управління, про що позивача було поінформовано у повідомленні від 19.09.2019, який позивач отримав на руки. Одночасно повідомлено, що за новим зверненням позивача, компенсаційні виплати непрацюючій особі, що здійснює догляд за особою, яка досягла 80-річного віку, йому призначено з 24.09.2019 у розмірі 200,70 грн. щомісячно, а також державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям в розмірі 316,10 грн. на місяць з 01.10.2019 (а.с.13 та зворотна сторона).

Вважаючи рішення Управління соціального захисту населення Калуської міської ради з приводу припинення виплати компенсації протиправним, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.

Надаючи оцінку спірним право відносинам, суд зазначає наступне.

Стаття 1 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" визначає, що державні соціальні гарантії - встановлені законами мінімальні розміри оплати праці, доходів громадян, пенсійного забезпечення, соціальної допомоги, розміри інших видів соціальних виплат, встановлені законами та іншими нормативно-правовими актами, які забезпечують рівень життя не нижчий від прожиткового мінімуму. Прожитковий мінімум - вартісна величина достатнього для забезпечення нормального функціонування організму людини, збереження його здоров`я набору продуктів харчування, а також мінімального набору непродовольчих товарів та мінімального набору послуг, необхідних для задоволення основних соціальних і культурних потреб особистості.

У відповідності до ст. 7 Закону України "Про соціальні послуги" фізичним особам, які надають соціальні послуги, призначаються і виплачуються компенсаційні виплати в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.

Серед основних принципів надання соціальних послуг, передбачених статтею 3 Закону України "Про соціальні послуги", зокрема, є принцип добровільності вибору отримання чи відмови від надання соціальних послуг.

Аналіз зазначених приписів законодавства свідчить про те, що виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, мають компенсаційний (заохочувальний характер) і не відносяться до соціальних гарантій.

Відповідно до частини 1 статті 49 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" Кабінет Міністрів України на основі та на виконання Конституції і законів України, актів Президента України, постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, видає обов`язкові для виконання акти - постанови і розпорядження.

Так, на виконання вимог частини восьмої статті 7 Закону України "Про соціальні послуги", 29.04.2004 було затверджено Порядок призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги (далі - Порядок №558; у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до пункту 1 Порядку призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, непрацюючим фізичним особам, які постійно надають соціальні послуги громадянам похилого віку, інвалідам, дітям-інвалідам, хворим, які не здатні до самообслуговування і потребують постійної сторонньої допомоги (крім осіб, що обслуговуються соціальними службами), призначається щомісячна компенсаційна виплата (далі - компенсація).

У відповідності до пункту 5 Порядку №558 компенсація призначається і виплачується структурним підрозділом з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради за місцем проживання, перебування особи, якій надаються соціальні послуги, з дня подання фізичною особою, яка надає соціальні послуги, та особою, яка їх потребує, заяв разом з документами, зазначеними у пункті 6 цього Порядку.

Згідно з п. 14 Порядку №558 виплата компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, і покриття витрат на її доставку провадяться за рахунок коштів місцевих бюджетів.

Відповідно до п. 15 Порядку №558 фізичні особи, які одержують компенсацію, зобов`язані повідомити структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради, що призначають ці виплати, про обставини, які можуть вплинути на умови їх призначення та виплати. У разі виявлення таких обставин виплата компенсації припиняється з дня, що настає за днем виникнення таких обставин. У разі одержання у зв`язку з цим зайвих сум компенсації одержувачі повинні відшкодувати структурним підрозділам з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради надміру виплачені суми за весь період, коли фізична особа не мала права на одержання компенсації. Якщо одержувачем компенсації приховано або подано недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на призначення компенсації та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради: визначає обсяг надміру виплачених коштів та встановлює строки їх повернення; повідомляє отримувачу компенсаційної виплати про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів під час виплати компенсації у наступних періодах проводить щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті. Якщо фізична особа отримала винагороду за роботу, яку виконувала менше календарного місяця, виплата компенсації не припиняється, а здійснюється перерахунок за фактичну кількість днів, протягом яких надавалися соціальні послуги. Якщо фізична особа, якій надаються соціальні послуги, перебуватиме на санаторно-курортному лікуванні або ж на стаціонарному лікуванні самостійно без супроводу та догляду з боку фізичної особи, яка надає соціальні послуги, виплата компенсації тимчасово припиняється та відновлюється на підставі заяви фізичної особи про продовження надання соціальних послуг та довідок про закінчення перебування на санаторно-курортному лікуванні або на стаціонарному лікуванні. Якщо фізична особа не повернула добровільно надміру виплачені суми, вони стягуються в судовому порядку на підставі заяви структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради, що призначив компенсацію.

З метою спрощення надання соціальних виплат через застосування принципу призначення усіх видів соціальної допомоги за однією заявою й підвищення контролю за правильністю призначення та надання усіх видів соціальної допомоги Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19.09.2006 №345 затверджено Інструкцію щодо порядку оформлення і ведення особових справ отримувачів усіх видів соціальної допомоги (далі - Інструкція №345).

Згідно з п. 5.1 Інструкції №345 надання соціальної допомоги припиняється та поновлюється у випадках, передбачених відповідними нормативно-правовими актами, а також згідно із заявою отримувача допомоги.

З матеріалів справи вбачається, що рішення про припинення компенсаційної виплати позивачу Управлінням соціального захисту населення Калуської міської ради прийнято на підставі акту виявлення неповної або недостовірної інформації про доходи, майновий стан, виникнення інших обставин в осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги та житлової субсидії №172 від 16.09.2019.

Відповідно до зазначеного акту вбачається, що заявник одержував компенсаційні виплати як непрацююча працездатна особа, що здійснює догляд за особою яка не досягла 80-ти річного віку - ОСОБА_2 , своєчасно не повідомив відповідача про обставини, які можуть вплинути на умови призначення та виплати даної допомоги, а саме: виїзд за кордон 24.01.2019.

Так, відповідачем було встановлено факт перетину позивачем державного кордону з 24.01.2019 по 26.01.2019 за відсутності повідомлення про такі обставини.

Згідно розрахунку суми переплати встановлено переплату ОСОБА_2 за період з 25.01.2019 по 30.09.2019 коштів в сумі 274,15 грн.

Позивач на спростування доводів відповідача зазначає, що його виїзд за межі України на 2 доби була необхідність закупівлі засобів догляду за перестарілою бабусею, які в Україні значно дорожчі, а часом, і взагалі відсутні. Прибувши додому, 26.01.2019 позивач продовжив доглядати за бабусею і не відмовився від надання їй соціальних послуг. Вказує, що в період, коли він був відсутній, ці дні за бабусею доглядали сусіди.

Оцінюючи ці обставини, суд не вважає їх такими, які надавали відповідачу повноваження прийняти рішення про припинення компенсаційної виплати і не здійснювати її в подальшому, незважаючи на той факт, що позивач продовжує здійснювати догляд за своєю матір`ю.

Так, відповідно до п. 15 Порядку №558 підставою припинення виплати компенсації є неповідомлення про обставини, які можуть вплинути на умови її призначення та виплати. У той же час, зміст заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг, з якою позивач звертався до відповідача, не містить, по-перше, жодного переліку обставин, про які має повідомляти заявник, що відповідало б принципу правової визначеності та дозволяло б заявнику узгодити свою поведінку з вимогами нормативно-правового акту (фактично заявник на власний розсуд має визначати обставини, про які слід повідомляти відповідний державний орган); по-друге, не вказує на взяття на себе заявником обов`язку не перетинати державний кордон України. Суд вважає доречними доводи позивача, що зміст заяви такими обставинами фактично ідентифікує лише відомості про доходи та майно, що впливають на рішення про надання соціальної допомоги, компенсацій та пільг. Будь-яких змін у доходах позивача не відбувалось. Крім того, п. 15 Порядку №558 передбачає й інші механізми реагування на обставини, за яких догляд фактично не здійснюється - тимчасове припинення виплати та перерахунок за фактичну кількість днів, протягом яких надавалися соціальні послуги.

За обставин даної справи, коли позивач на три дні вирушив за кордон, забезпечивши при цьому фактичний догляд за своєю бабусею, суд не може розцінити цей факт як обставину, яка є підставою для прийняття рішення про припинення виплати компенсації. При цьому, відповідачем не приймалось рішень про тимчасове припинення виплати такої компенсації або про її перерахунок, яке б відповідало меті запровадження такої компенсаційної виплати та прийняття Порядку №558.

Оскільки ОСОБА_2 фактично не залишалась без догляду, суд міг би визнати правомірним лише тимчасове припинення виплати компенсації саме позивачу у період з 24.01.2019 по 26.01.2019, чого відповідачем однак зроблено не було.

Таку правову позицію підтверджує Сьомий апеляційний суд у своїх постановах від 20.01.2020 у справі №240/7970/19, від 30.10.2019 у справі №240/7733/19, а також Львівський апеляційний адміністративний суд у постанові від 27.02.2017 у справі №876/1050/17 (а.с.16-25).

Дійшовши до наведеного висновку, суд враховує приписи ч. 2 ст. 2 КАС України, за якими суб`єкт владних повноважень при прийнятті рішення повинен діяти: обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації.

Обставини даної справи, зокрема, щодо строку відсутності позивача за межами України, характеру поїздки, ступеня спорідненості з особою, за якою здійснюється догляд, продовження здійснення такого догляду після прийняття рішення про припинення компенсаційної виплати, свідчать про те, що оскаржуване рішення відповідача не ґрунтується на вимогах ч. 2 ст. 2 КАС України, що є підставою для визнання його протиправним та скасування і задоволення позову.

Частиною 2 статті 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Приписами статті 90 КАС України встановлено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Щодо розподілу судових витрат суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Як вбачається з наявної у матеріалах справи квитанції від 10.02.2020, ОСОБА_2 під час звернення з даним позовом до суду було сплачено судовий збір у розмірі 840 грн., який підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Управління соціального захисту населення Калуської міської ради про припинення ОСОБА_1 компенсаційних виплат непрацюючій працездатній особі, яка здійснює догляд за особою, яка досягла 80 - річного віку, а саме за ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за період з 26.01.2019 по 23.09.2019.

Зобов`язати Управління соціального захисту населення Калуської міської ради (код ЄДРПОУ 03193318, вул. Євшана, 9, м. Калуш, Калуський район, Івано-Франківська область, 77304) провести нарахування та виплату ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) компенсації як особі, яка здійснює догляд за особою, яка досягла 80 - річного віку, а саме за ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що не була нарахована та виплачена йому за період з 26.01.2019 по 23.09.2019.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Калуської міської ради (код ЄДРПОУ 03193318, вул. Євшана, 9, м. Калуш, Калуський район, Івано-Франківська область, 77304) на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) сплачений судовий збір в розмірі 840 (вісімсот сорок) гривень.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя Микитюк Р.В.