Ухвала суду № 88266775, 20.02.2020, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.02.2020
Номер справи
240/11400/19
Номер документу
88266775
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

20 лютого 2020 року м. Житомир справа № 240/11400/19

категорія 108010200

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Черняхович І.Е.,

секретар судового засідання Шевчук Т.А.,

за участю: представника позивача Карплюк Л.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державне підприємство "Олевське лісове господарство" до Державне агентство лісових ресурсів України про визнання протиправним та скасування наказу, визнання дій протиправними,

встановив:

Державне підприємство "Олевське лісове господарство" (далі - позивач) звернулось до суду з позовом до Державного агентства лісових ресурсів України (далі - відповідач), в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати наказ Державного агентства лісових ресурсів України від 17.09.2019 №532 "Про проведення перевірки";

- визнати протиправними дії Державного агентства лісових ресурсів України щодо проведення перевірки Державного підприємства "Олевське лісове господарство" в період з 23.09.2019 по 03.10.2019.

В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначено, що в період з 23.09.2019 по 03.10.2019 Державне агентство лісових ресурсів України на підставі наказу від 17.09.2019 №532 "Про проведення перевірки" здійснило перевірку окремих питань фінансово-господарської діяльності Державного підприємства "Олевське лісове господарство" за період з 01.01.2018 по 01.09.2019. Вищезазначений наказ та саму перевірку Державне підприємство "Олевське лісове господарство" вважає протиправними, оскільки наказ від 17.09.2019 №532 "Про проведення перевірки" не відповідає вимогам Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", а під час проведення самої перевірки Державним агентством лісових ресурсів України не було дотримано процедури, визначеної Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 06 листопада 2019 року відкрито провадження в адміністративній справі №240/11400/19 за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання у справі на 25 листопада 2019 о 10:00.

20 листопада 2019 року до суду надійшло клопотання Державного агентства лісових ресурсів України, в якому відповідач просив закрити провадження у справі у зв`язку з тим, що спір не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.

В обґрунтування клопотання відповідач зазначив, що Державне підприємства "Олевське лісове господарство" є підприємством заснованим на державній власності та належить до сфери управління Державного агентства лісових ресурсів України. Крім того, відповідач вказав, що він є засновником та органом, що здійснює управління майном Державного підприємства "Олевське лісове господарство", а також являється власником нерухомого майна, що передане підприємству в господарське відання. Як орган управління майном Державне агентство лісових ресурсів України має право здійснювати контроль за використанням фінансових і матеріальних ресурсів підприємства, перевірку дотримання вимог чинного законодавства у сфері лісового та мисливського господарства на підприємствах, що належать до сфери його управління. Однак, виконання Державним агентством лісових ресурсів України вказаних функцій не підпадає під дію Закону України "Про основні засади держаного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", а тому відповідач наголосив, що оскаржуваний наказ від 17.09.2019 №532 прийнятий ним по відношенню до державного підприємства саме як органом управління майном, а не як уповноваженим центральним органом виконавчої влади - органом державного нагляду, а тому спірні правовідносини не стосуються здійснення суб`єктом владних повноважень своїх управлінських функцій.

Під час судового засідання, що відбулося представник позивача Карплюк Л.В. заперечувала проти задоволення клопотання Державного агентства лісових ресурсів України про закриття провадження у справі.

Розглянувши вказане клопотання, суд дійшов наступних висновків.

Частиною 1 статті 2 КАС України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

При цьому, згідно з п. 2 ч. 1 ст. 4 КАС України публічно-правовий спір - це спір, у якому:

- хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв`язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або

- хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов`язує надавати такі послуги виключно суб`єкта владних повноважень, і спір виник у зв`язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або

- хоча б одна сторона є суб`єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв`язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб`єкта владних повноважень або іншої особи;

Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС України суб`єкт владних повноважень - це орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.

З наявної у матеріалах справи копії статуту Державного підприємства "Олевське лісове господарство", затвердженого наказом Державного агентства лісових ресурсів України від 13.10.2016 №374 (далі - Статут), судом встановлено, що Державне підприємство "Олевське лісове господарство" відповідно до наказу Міністерства лісового господарства Української РСР від 31.10.1991 №133 "Про організаційну структуру управління лісовим господарством України" засноване на державній власності та належить до сфери управління Державного агентства лісових ресурсів України, яке є органом управління його майном (том 1 а.с.23-33).

Згідно з п. 5.2 Статуту майно Державного підприємства "Олевське лісове господарство" є державною власністю і закріплюється за ним на праві господарського відання.

Правові основи управління об`єктами державної власності визначені в Законі України від 21.09.2006 № 185-V "Про управління об`єктами державної власності" (далі - Закон № 185-V).

Відповідно до ст. 1 Закону № 185-V управління об`єктами державної власності - здійснення Кабінетом Міністрів України та уповноваженими ним органами, іншими суб`єктами, визначеними цим Законом, повноважень щодо реалізації прав держави як власника таких об`єктів, пов`язаних з володінням, користуванням і розпоряджанням ними, у межах, визначених законодавством України, з метою задоволення державних та суспільних потреб.

Об`єктами управління державної власності є, зокрема: майно, яке передане казенним підприємствам в оперативне управління; майно, яке передане державним комерційним підприємствам (далі - державні підприємства), установам та організаціям (ч. 1 ст. 3 Закону № 185-V).

Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону № 185-V суб`єктами управління об`єктами державної власності є зокрема: Кабінет Міністрів України; центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері управління об`єктами державної власності; міністерства, інші органи виконавчої влади та державні колегіальні органи (далі - уповноважені органи управління).

Відповідно до статті 6 Закону №185-V уповноважені органи управління відповідно до покладених на них завдань:

- затверджують стратегічні плани розвитку державних унітарних підприємств та господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі, управління корпоративними правами або контроль за діяльністю яких вони здійснюють, та здійснюють контроль за їх виконанням;

- затверджують річні фінансові та інвестиційні плани, а також інвестиційні плани на середньострокову перспективу (3-5 років) державних підприємств і господарських структур, що належать до сфери їх управління, та здійснюють контроль за їх виконанням у встановленому порядку;

- проводять моніторинг фінансової діяльності, зокрема виконання показників фінансових планів підприємств, що належать до сфери їх управління та вживають заходів до поліпшення їх роботи;

- ведуть облік об`єктів державної власності, що перебувають в їх управлінні, здійснюють контроль за ефективним використанням та збереженням таких об`єктів;

- забезпечують проведення інвентаризації майна державних підприємств, установ, організацій, господарських структур відповідно до визначеного Кабінетом Міністрів України порядку;

- забезпечують проведення екологічного аудиту державних підприємств, господарських структур, у тому числі тих, що передаються в оренду.

Саме на виконання вищезазначених повноважень Державне агентство лісових ресурсів України як уповноважений орган управління Державним підприємством "Олевське лісове господарство" видало оскаржуваний наказ від 17.09.2019 №532 та здійснило перевірку окремих питань фінансово-господарської діяльності позивача.

Таким чином, з матеріалів справи вбачається, що предметом спірних правовідносин у даній справі є спір між юридичною особою публічного права - Державним підприємством "Олевське лісове господарство" та суб`єктом владних повноважень - Державним агентством лісових ресурсів України. Вказаний спір є публічно-правовим, оскільки суть спірних правовідносин зводиться до оскарження наказу Державного агентства лісових ресурсів України від 17.09.2019 №532 про проведення перевірки Державного підприємства "Олевське лісове господарство" та дій Державного агентства лісових ресурсів України щодо проведення такої перевірки. При цьому суд наголошує, що вищезазначений наказ Державного агентства лісових ресурсів України від 17.09.2019 №532 про проведення перевірки є актом індивідуальної дії, прийнятим суб`єктом владних повноважень, оскільки він був прийнятий Державним агентством лісових ресурсів України на виконання наданих йому Закон України від 21.09.2006 № 185-V "Про управління об`єктами державної власності" владних управлінських функцій щодо управління об`єктами державної власності.

Вказане свідчить на користь висновку, що предметом спірних правовідносин у даній справі є публічно-правовий спір юридичної особи із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження, виданого таким суб`єктом на виконання владних управлінських функцій індивідуального акту, а також дій, вчинені таким суб`єктом владних повноважень, при реалізації вищезазначеного індивідуального акту.

З огляду на зазначене та беручи до уваги положення п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС, суд приходить до висновку, що адміністративна справа №240/11400/19 за позовом Державного підприємства "Олевське лісове господарство" до Державного агентства лісових ресурсів України про визнання протиправним та скасування наказу, визнання дій протиправними належить до юрисдикції адміністративних судів, а тому відмовляє Державному агентству лісових ресурсів України в задоволенні клопотання про закриття провадження у справі.

Керуючись статтями 19, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ухвалив:

В задоволенні клопотання Державного агентства лісових ресурсів України про закриття провадження у справі - відмовити.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя І.Е.Черняхович

Повний текст ухвали складено 17.03.2020