Рішення № 88266012, 12.03.2020, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.03.2020
Номер справи
120/186/20-а
Номер документу
88266012
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

12 березня 2020 р. Справа № 120/186/20-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Томчук А.В.,

за участю:

секретаря судового засідання: Михайловський М.В.

позивача: ОСОБА_1

представника позивача: Катеренюк В.М.

відповідача: Вербицька Т.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом: ОСОБА_1

до: Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області

про: визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (далі - ГУ ПФУ у Вінницькій області), в якому просив:

- визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ України у Вінницькій області в проведенні перерахунку та виплати пенсії у відповідності до ч.3 ст.59 ЗУ №796 від 28.02.1991;

- зобов`язати ГУ ПФУ у Вінницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у відповідності до частини 3 ст.59 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796 від 28.02.1991, виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року з 01.07.2019;

- у відповідності до ч.2 ст.9 КАС України вийти суд за межі позовних вимог у зв`язку з необхідністю ефективного захисту порушених прав та інтересів людини і громадянина від порушень з боку суб`єкта владних повноважень - Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області.

Одночасно позивач просив суд встановити судовий контроль за виконанням судового рішення та у встановлений судом строк подати звіт про виконання судового рішення у відповідності до ст. 382 КАС України.

Обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги, позивач зазначає, що має статус учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, є інвалідом ІІІ групи захворювання, пов`язаного з виконанням обов`язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. 24.06.2019 звернувся до відповідача із письмовою заявою про здійснення перерахунку його пенсії у відповідності до ч. 3 ст. 59 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з врахуванням ч. 3 ст. 59 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з врахуванням рішення Конституційного Суду України від 25 квітня 2019 року № 1-р(II0/2019). Відповідач не провів вказаний перерахунок, у зв`язку з чим позивач вдруге звернувся із заявою від 08.07.2019 до пенсійного фонду. Листом ГУ ПФУ у Вінницькій області від 26.07.2019 №2038/К-ІО відмовлено у проведенні перерахунку, власне з цієї відмови позивач дізнався, що перерахунок та виплату його пенсії здійснено відповідачем не у розмірах такої пенсії встановленої ч.3 ст.59 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а у розмірах значно менших по постанові КМУ від 26.06.2019 №543. При цьому відповідач вказує, що здійснення перерахунку його пенсії з 25.04.2019 не передбачений діючим законодавством.

Позивач з таким рішенням відповідача не погоджується, вважає його незаконним і таким, що порушує його право на соціальний захист, а тому за захистом своїх прав та інтересів звернувся до суду.

Ухвалою від 22.01.2020 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

11.02.2020 представником відповідача подано до суду відзив на адміністративний позов та клопотання про закриття провадження у справі. В обґрунтування позиції наведеної у відзиві, представник відповідача вказала, що позивач вже звертався до головного управління з аналогічними позовними вимогами. Рішенням ВОАС від 16.08.2019 у справі №120/2282/19 адміністративний позов задоволено, зобов`язати Управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці провести ОСОБА_1 перерахунок і виплату пенсії обчисленої з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-XII, за період із 25.04.2019 по 30.06.2019 із врахуванням проведених виплат.

Судове рішення було виконано, що підтверджується рішенням №2383.

Особи, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження служби (незалежно від того чи була це строкова служба), набули право на обчислення розміру пенсій відповідно до частини третьої статті 59 Закону №796 після внесення відповідних змін до частини третьої статті 59 Закону №796 та пункту 9-1 Постанови № 1210.

На підставі вищевказаного, Кабінетом Міністрів України 26.06.2019 прийнято постанову № 543 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України», яка надала можливість територіальним управлінням Пенсійного фонду України здійснювати зазначений перерахунок самостійно. Тобто з 01.07.2019 головне управління здійснює зазначені перерахунки самостійно.

Відповідно до пункту 9-1 Постанови № 1210 встановлено розрахунок пенсії по інвалідності виконанням обов`язків військової служби по ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи відповідно до ч.3 ст. 59 Закону №796.

Таким чином, п`ятикратний розмір мінімальної заробітної плати є не сталою величиною, з якої визначається розмір пенсії, а лише складовою формули для визначення середньомісячного коефіцієнту заробітку, з якого проводиться обчислення пенсії відповідно до ч.3 ст.59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Іншого способу обчислення пенсії по інвалідності особам з числа учасників ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи не передбачено.

На підставі вищенаведеного, для обчислення розміру пенсії ОСОБА_1 , у розмірі відшкодування фактичних збитків, завданих здоров`ю внаслідок Чорнобильської катастрофи 70%, визначено середньомісячний коефіцієнт заробітної плати станом на 1 липня 2019 року, який враховується під час обчислення пенсії (Кзс):

1) 4173 гри, (мін зар.плата з 1 січня 2019 року) х 5 = 2,96727

7810,888 грн (середня зар. плата по Україні за попередній 2018 рік )

2) визначаємо заробітну плату для обчислення пенсії:

2,96727 (Кзс) х 3764,40 грн х 1,17 (з 01.03.2019) = 11765,20 грн

3) визначаємо розмір пенсії по інвалідності 2 групи з урахуванням відсотку втрати працездатності, встановленої органами МСЕК (50%).

11765,20 грн х 50% = 5882,60 грн.

Отже, розмір пенсії позивача станом на 01.04.2019 склав 6686,50 грн.

Вказали, що з урахуванням наведеного, управління діє правомірно та в межах чинного законодавства.

Ухвалою від 13.02.2020 вирішено судовий розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження із викликом сторін. Призначено судове засідання на 12.03.2020.

18.02.2020 на адресу суду надійшла відповідь на відзив, в якій позивач вказав, що рішення ВОАС від 16.08.2019 по справі №120/2282/19-а є невиконаним в повному об`ємі до теперішнього часу, так як перерахунок його пенсії здійснено УПФУ в м.Вінниці не по ч. 3 ст. 59 ЗУ №796 від 28.02.1991, а по ст. 54 вказаного Закону. Крім того, рішення УПФУ в м.Вінниці №2383 не існує в природі. Зауважив, що Головне управління не мало право перераховувати пенсію позивача самостійно за формулою постанови КМУ від 26.06.2019 №543, тому що позивач такого бажання не виявив.

Ухвалою від 12.03.2020 відмовлено у задоволенні клопотання представника відповідача про закриття провадження у справі.

У судовому засіданні 12.03.2020 позивач та його представник підтримали заявлені позовні вимоги, надавши пояснення, що відтворюють зміст позову, відповіді на відзив.

Представник відповідача заперечила щодо заявленого позову, посилаючись на обставини, що викладені у відзиві.

Суд, заслухавши пояснення учасників справі, розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є інвалідом IІІ групи згідно з посвідченням серії НОМЕР_1 від 29.12.2010, учасником ліквідації аварії на ЧАЕС 1 категорії, що підтверджується посвідчення серії НОМЕР_2 від 29.12.2010, перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Вінницькій області та отримує пенсію по інвалідності у відповідності до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

У період з 09.09.1986 по 11.12.1986 року позивач приймав участь у ліквідації наслідків Чорнобильської АЕС, що підтверджується довідкою Вінницького об`єднаного міського військового комісаріату від 14.02.2019 року №63/ВК.

Згідно військового квитка серія НОМЕР_3 ОСОБА_1 в період з 09.09.1986 по 11.12.1986 виконував обов`язки по ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС у складі військової частини 55064.

У відповідності до виписки із акту огляду МСЕК серії 10 ААА № 681724 від 23.12.2010 позивачу встановлено ІІІ групу інвалідності безстроково. Причина інвалідності: захворювання, пов`язане з виконанням обов`язків військової служби при ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

10.07.2019 позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці із заявою від 08.07.2019 щодо перерахунку пенсії по постанові КМУ №851 від 15.11.2017.

Листом від 26.07.2019 № 2038/К-10 відповідач повідомив позивачу, що постановою КМУ від 26.06.2019 №543 внесено зміни до Порядку №1210, затвердженого постановою КМУ від 23.11.2011 №1210. Тому з дати набрання чинності вказаною постановою, тобто з 01.07.2019 позивачеві проведено перерахунок пенсії, розмір якої становить 6686,50 грн. Здійснення перерахунку з 25.04.2019 не передбачено діючим законодавством.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з таких мотивів.

Так, рішенням ВОАС від 16.08.2019 у справі №120/2282/19 задоволено частково адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії задовольнити частково. Визнано протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 , як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1-ї категорії, обчисленої з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус та соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 року № 796-XII, за період із 25.04.2019 року по 30.06.2019 року.

Зобов`язано Управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці провести ОСОБА_1 перерахунок і виплату пенсії обчисленої з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 року № 796-XII, за період із 25.04.2019 року по 30.06.2019 року із врахуванням проведених виплат. У задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.

Рішення набуло законної сили.

Вказаним судовим рішенням встановлено, що рішенням (протокол призначення пенсії) № 905290146955 проведено самостійний перерахунок пенсії позивачу ОСОБА_1 . Управлінням Пенсійного фонду України в місті Вінниці із 01.07.2019.

У рішенні від 16.08.2019 у справі №120/2282/19, суд вказав, що із урахуванням встановленого судом факту перерахунку позивачу пенсії, його право на отримання пенсійних виплат у розмірі передбаченому ч. 3 статті 59 Зaкoну Укрaїни № 796-ХІІ починаючи із 01.07.2019 не вважається порушеним. Тому, позовні вимоги про зобов`язання провести перерахунок та виплату пенсії, підлягають задоволенню лише за період із 25.04.2019 року по 30.06.2019 року.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі статтею 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Статтею 46 Конституції України регламентовано, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписом пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Спеціальним законом, який визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення, є Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-XII.

Цей Закон спрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розв`язання пов`язаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території; громадян, які постраждали внаслідок інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, та розв`язання пов`язаних з цим проблем медичного і соціального характеру (ст.1 Закону № 796-XII).

Статтею 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" урегульовано порядок призначення пенсій військовослужбовцям, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.

Так, частинами 1-3 ст. 59 вказаного Закону (в редакції Закону України № 231-V від 05.10.2006, що діяла до 01.10.2017) передбачалося, що пенсії військовослужбовцям призначаються з їх грошового забезпечення згідно з цим Законом та іншими законодавчими актами. Додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, призначається відповідно до статті 51 цього Закону.

Військовослужбовцям пенсії по інвалідності, а членам їх сімей пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи за їх бажанням можуть призначатися на умовах і в порядку, визначених законодавством України для осіб, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, що їх вони дістали при виконанні обов`язків військової служби (службових обов`язків) або відповідно до статті 54 цього Закону.

Особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням цих осіб з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, що був встановлений на час їхнього перебування в зоні відчуження.

Механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настали внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначав Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Порядок № 1210).

Таким чином, відповідно до Порядку № 1210 здійснювався розрахунок пенсій, визначених ч.2 ст.59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", який не розповсюджувався на пенсії, передбачені ч.3 ст.59 вказаного Закону.

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03 жовтня 2017 року № 2148-VIII статтю 59 Закону № 796-ХІІ викладено у новій редакції.

Зокрема, відповідно до частини 3 статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у новій редакції, яка застосовується з 01 жовтня 2017 року, особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Також зазнав змін і Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210.

Так, 15 листопада 2017 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 851 "Про внесення змін до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", яка набула чинності з 01 жовтня 2017 року.

Вказаною постановою внесено зміни до Порядку № 1210, шляхом заміни у першому реченні п.1 слова і цифри "статей 54 і 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" на слова і цифри "статей 54, 57 і 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Водночас постановою № 851 Порядок № 1210 доповнено пунктом 9-1, відповідно до якого за бажанням осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року за формулою: П = Зс х Кзс х (Кв/100%), де:

- П - розмір пенсії;

-Зс-середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, визначається як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки;

-Кзс-середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії;

-Кв - розмір відшкодування фактичних збитків (у відсотках).

Середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії (Кзс), визначається за формулою: Кзс = (Зп(мін) х 5) / Зс1, де:

-Зп(мін)-розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року;

-Зс1- середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному року.

Розмір відшкодування фактичних збитків (Кв) визначається як відсоток втрати працездатності, визначений органами медико-соціальної експертизи.

У разі зміни розміру мінімальної заробітної плати проводиться перерахунок зазначених пенсій виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Отже, починаючи з 01 жовтня 2017 року умови, порядок призначення та обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, та пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, які призначені відповідно до статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", визначаються та розраховуються відповідно до Порядку № 1210.

Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у постановах від 24 грудня 2019 року у справах №816/1962/18 та № 816/1454/18 в яких зазначив, що пункт 9-1 Порядку № 1210 прийнятий на реалізацію норми частини 3 статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а відтак може бути застосований виключно до осіб, на яких поширюється дія частини 3 статті 59 вказаного Закону.

25 квітня 2019 року Конституційний Суд України рішенням № 1-р (ІІ)/2019 у справі № 3-14/2019 (402/19, 1737/19) визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), словосполучення "дійсної строкової", яке міститься у положеннях частини 3 статті 59 Закону, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, а тому воно втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Тобто, згідно з цим рішенням Конституційного Суду України гарантії соціального захисту визначені частиною 3 статті 59 Закону № 796-ХІІ поширюються на усіх військовослужбовців незалежно від виду військової служби, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Отже, прийняття Конституційним Судом України рішення від 25.04.2019 року № 1-р (ІІ)/2019 справа № 3-14/2019 (402/19, 1737/19) стало підставою для поширення права на перерахунок пенсії, виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, в тому числі і на категорію військовослужбовців, до числа яких належить позивач.

У зв`язку з визнанням Конституційним Судом України неконституційним словосполучення "дійсної строкової", яке міститься у положеннях частини 3 статті 59 Закону № 796-XII, постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2019 року № 543 абзац перший пункту 9-1 Порядку № 1210 викладено у такій редакції: "За бажанням військовослужбовців, зокрема військовозобов`язаних, призваних на військові збори, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження військової служби (військових зборів) і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за формулою:".

При цьому, сама формула розрахунку пенсії, призначеної відповідно до ч.3 ст.59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", залишилася незмінною, а відтак органом пенсійного фонду правомірно застосовано останню при розрахунку пенсії ОСОБА_1 .

В той же час, п`ятикратний розмір мінімальної заробітної плати є лише однією із складових, з яких здійснюється розрахунок пенсії за формулою П = Зс х Кзс х (Кв/100%), а не розміром пенсії, як помилково вважає позивач.

З огляду на вищезазначене, суд погоджується з доводами відповідача, що ними правомірно здійснено перерахунок пенсії по інвалідності, призначеної ОСОБА_1 відповідно до ч.3 ст.59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у відповідності до вимог п.9-1 Порядку № 1210.

В спростування позиції позивача щодо того, що перерахунок пенсії згідно з наявним в матеріалах справи рішенням про перерахунок, йому здійснено на підставі ст.54 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а мав би бути здійснений на підставі ч.3 ст.59 вказаного закону, суд зважає на пояснення представника відповідача, згідно яких остання пояснила суду, що позивачу з 01.07.2019 здійснено перерахунок пенсії відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону № 796-ХІІ, а зазначення у протоколі ст.54 ЗУ № 796-ХІІ є шаблонним, оскільки внесення змін до протоколу неможливе, за причини відсутності у програмному забезпеченні відповідного шаблону.

Суд зазначає, що постанова Кабінету Міністрів України “Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 23 листопада 2011 року №1210 є чинною та не скасованою. Тому, розмір пенсії позивачеві перерахований з 01.07.2019 відповідно до чинного законодавства.

З огляду на наведене, судом не встановлено, що відповідачем порушено механізм обчислення пенсії позивачу передбачений Порядком, та з неправильним встановленням середньомісячного коефіцієнту заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії (Кзс), а отже позовні вимоги задоволенню не підлягають.

За приписами вимог пункту 4 частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку, про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову та як наслідок відсутність підстав для встановлення судового контролю у даній справі.

Підстави для відшкодування судових витрат у справі відповідно до ст. 139 КАС України відсутні.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 )

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (Хмельницьке шосе, 7, м.Вінниця, код ЄДРПОУ 13322403)

Повний текст рішення складено 18.03.20

Суддя Томчук Андрій Валерійович