Рішення № 88265969, 18.03.2020, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.03.2020
Номер справи
120/505/20-а
Номер документу
88265969
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

18 березня 2020 р. Справа № 120/505/20-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Свентуха Віталія Михайловича, розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до начальника відділу документального забезпечення Головного управління Національної поліції у Вінницькій області підполковника поліції Горбенко Оксани Дмитрівни, Головного управління Національної поліції у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,-

в с т а н о в и в :

до Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до начальника відділу документального забезпечення Головного управління Національної поліції у Вінницькій області підполковника поліції Горбенко Оксани Дмитрівни (відповідач 1), Головного управління Національної поліції у Вінницькій області (відповідач 2) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач вказує, що у відповідь на його запит про надання публічної інформації, відповідач направив листа, в якому зазначив неповну відповідь на поставлені питання.

Ухвалою від 17.02.2020 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Даною ухвалою також надано відповідачам строк на подання відзиву.

06.03.2020 на адресу суду надійшли відзиви на позовну заяву, в яких відповідачі 1, 2 просять відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, оскільки Головне управління Національної поліції у Вінницькій області не володіє та не зобов`язане володіти запитуваною інформацією, тому що це не передбачено чинним законодавством.

Відповідно до частини 2 статті 262 КАС України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).

Розглянувши матеріали адміністративної справи, суд встановив наступне.

31.01.2020 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Національної поліції у Вінницькій області із запитом про надання публічної інформації, у якому просив надати інформацію про:

- розклад особистого прийому усіх керівників Головного управління Національної поліції у Вінницькій області;

- положення про особистий прийом громадян Головного управління Національної поліції у Вінницькій області;

- інформацію про дати й час, тривалість, місце здійснення особистого прийому громадян, кількість прийнятих громадян згідно графіку прийому персонально начальником слідчого управління Головного управління Національної поліції у Вінницькій області ОСОБА_2 у 2019 році;

- причини відсутності особистого прийому ОСОБА_2 , згідно графіку прийому у 2019 році, з обґрунтуванням наведених фактів.

Листом №11/К-21 від 06 лютого 2020 року Головного управління Національної поліції у Вінницькій області надано відповідь на запит. Лист підписаний начальником відділу документального забезпечення Головного управління Національної поліції у Вінницькій області підполковником поліції Горбенко Оксаною Дмитрівною.

Вважаючи дану відповідь на запит неповною й не точною, позивач звернувся з даним адміністративним позовом до суду.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною 2 статті 34 Конституції України кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір.

Відповідно до статті 40 Конституції України, усі мають право направляти письмові звернення до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов`язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановленим законом строк.

Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес визначає Закон України "Про доступ до публічної інформації" від 13.01.2011 року № 2939-VI (далі - Закон № 2939-VI).

За визначенням статті 1 Закону № 2939-VI публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.

Статтею 3 Закону № 2939-VI встановлено гарантії, забезпечення права на доступ публічної інформації. Право на доступ до публічної інформації гарантується обов`язком розпорядника інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків передбачених законом; визначенням розпорядником інформації спеціальних структурних-підрозділів або посадових осіб, які організовують у встановленому порядку доступ до публічної інформації, якою він володіє; максимальним спрощенням процедури подання запиту та отримання інформації, доступу до засідань колегіальних суб`єктів владних повноважень крім випадків, передбачених законодавством, здійснення парламентського, громадського та державного контролю за дотриманням прав на доступ до публічної інформації; юридичною відповідальністю за порушення законодавства.

Відповідно до статті 4 цього Закону доступ до публічної інформації здійснюється на принципах: прозорості та відкритості діяльності суб`єктів владних повноважень; вільного отримання, поширення та будь-якого іншого використання інформації, що було надано або оприлюднено відповідно до цього закону, крім обмежень, встановлених законом; рівноправності, незалежно від ознак раси, політичних, релігійних та інших переконань статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних або інших ознак. Частиною 2 цієї статті визначено, що публічна інформація є відкритою крім випадків встановлених законом.

Згідно статті 12 Закону № 2939-VI суб`єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є: запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об`єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб`єктів владних повноважень; розпорядник інформації - суб`єкти, визначені у статті 13 цього Закону; структурний підрозділ або відповідальна особа з питань доступу до публічної інформації, розпорядник інформації.

Частиною 1 статті 13 цього Закону встановлено, що розпорядником інформації для цілей цього закону визначається: суб`єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб`єкти що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов`язковими для виконання.

Згідно статті 20 цього ж Закону розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту. У разі якщо запит стосується великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20-ти робочих днів з обґрунтуванням такого продовження. У разі, якщо запит на інформацію стосується інформації необхідної для захисту життя чи свободи особи, щодо стану довкілля, якості харчових продуктів і предметів побуду, аварій, катастроф, небезпечних природних явищ, та інших надзвичайних подій, що сталися або можуть статися і загрожують безпеці громадян, відповідь має бути надана не пізніше 48-ми годин з дня отримання запиту.

Згідно статті 24 Закону № 2939-VI відповідальність за порушення законодавства несуть особи, винні у вчиненні таких порушень: ненадання відповіді на запит; ненадання інформації на запит; безпідставна відмова задоволення на запит, не оприлюднення інформації відповідно до статті 15 цього Закону; надання або оприлюднення недостовірної, неточної або неповної інформації; несвоєчасне надання інформації; необґрунтоване віднесення інформації до інформації з обмеженим доступом; нездійснення реєстрації документів; навмисне приховування або знищення інформації чи документів. Особи, на думку яких їхні права та законні інтереси порушені розпорядниками інформації мають право на відшкодування матеріальної та моральної шкоди в порядку визначеним законом.

Судом встановлено, що на запит позивача про доступ до публічної інформації відповідач додав копію графіку особистого прийому керівництвом Головного управління Національної поліції України у Вінницькій області та копію порядку особистого прийому громадян в Головному управлінні Національної поліції України у Вінницькій області.

У відповіді на запит про отримання публічної інформації відповідач (1) вказав, що згідно затвердженого графіку особистого прийому громадян керівництвом Головного управління Національної поліції у Вінницькій області у 2019 році, заступник начальника-начальник слідчого управління, підполковник поліції, ОСОБА_3 проводив прийом громадян щопонеділка з 15:00 до 18:00 год. У випадках неможливості проведення особистого прийому відповідно р.ІІІ п. 19 наказу МВС від 15.11.2017 року №930 "Про затвердження Порядку розгляду звернень та організації проведення особистого прийому громадян в органах та підрозділах НПУ" заступник начальника доручав проведення особистого прийому своїм заступникам.

Також вказано, що за 2019 рік заступником начальника-начальником слідчого управління Головного управління Національної поліції у Вінницькій області та його заступниками прийнято 102 особи.

Однак, на переконання суду відповідач надав неповну інформацію на запит ОСОБА_1 , а саме на поставлені питання що стосуються дати й часу, тривалості та місця здійснення особистого прийому громадян, кількість прийнятих громадян особисто (персонально) начальником слідчого управління Головного управління Національної поліції України у Вінницькій області ОСОБА_2 у 2019 році та причини відсутності особистого прийому.

Слід зазначити що, пунктом І розділу І Порядку особистого прийому громадян в Головному управлінні Національної поліції України у Вінницькій області передбачено, що особистий прийом громадян здійснюється керівництвом ГУНП у Вінницькій області, а у разі їх відсутності - уповноваженими ними посадовими особами, до компетенції яких належать відповідні питання, за попереднім записом у дні та години визначені графіком особистого прийому громадян затвердженим керівником ГУНП області.

Відповідно до розділу ІІ Порядку особистого прийому громадян в Головному управлінні Національної поліції України у Вінницькій області виїзний прийом громадян здійснюється начальником ГУНП області та його заступниками не рідше одного разу на місяць.

Виїзні особисті прийоми громадян керівництвом ГУНП області здійснюється за окремим графіком особистих виїзних прийомів громадян, затвердженим керівником ГУНП області та оприлюднюється працівниками відділу комунікації шляхом розміщення в засобах масової інформації та офіційному веб-сайті ГУНП у Вінницькій області.

Інформацію про дату, місце і час проведення особистого прийому громадян керівництвом ГУНП керівники відділів та відділень розміщують на інформаційних дошках біля відділів та відділень, селищних (міських) радах, у місцях з масовим перебуванням громадян.

Місце прийому громадян визначають посадові особи, які здійснюють такі прийоми.

Під час проведення особистого виїзного прийому громадян відповідальна особа веде картку особистого виїзного прийому громадян, яку разом з оригіналом звернення громадянина (якщо таке наявне) не пізніше наступного дня передає до ВДЗ ГУНП області. Картки особистого виїзного прийому громадян після реєстрації працівниками ВДЗ ГУНП передають виконавцям відповідно до резолюції керівника, який здійснював особистий прийом.

Таким чином, кількість прийнятих громадян, місце, дата, час та тривалість особистого прийому громадян підлягає документуванню у Головному управлінні Національної поліції у Вінницькій області.

Що стосується питання про причини відсутності особистого прийому, з обґрунтуванням наведених фактів, то відповідно до пункту 16 розділу 1 Порядку особистого прийому громадян в Головному управлінні Національної поліції України у Вінницькій області у випадках, коли керівник ГУНП або його заступники в день особистого прийому громадян з поважних причин не можуть здійснити прийом, відвідувачам надають вичерпні пояснення і пропонують зустріч з іншою посадовою особою, до компетенції якої належать вирішення порушеного питання, або посадовими особами, які визначені керівництвом ГУНП області. У разі відмови від такої зустрічі відвідувачу пропонують залишити письмове звернення, про яке доповідають керівництву ГУНП у Вінницькій області.

В даних спірних правовідносинах, суд вважає за доцільне застосувати правову позицію Верховного Суду викладену у постановах від 20.06.2018 року по справі №820/4261/17 та від 31.07.2018 року по справі №820/4263/17, у яких вказано, що з аналізу статті 1 Закону України "Про доступ до публічної інформації" випливає, що визначальною ознакою для публічної інформації є те, що вона заздалегідь зафіксована будь-якими засобами та на будь-яких носіях і знаходилася у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації. Якщо запит стосується інформації, яка міститься в кількох документах і може бути зібрана і надана без значних інтелектуальних зусиль (наприклад, без проведення додаткового змістовного аналізу), то така інформація відповідає критеріям "відображеності та задокументованості" і є публічною. Не є інформаційним запитом звернення, для відповіді на яке необхідно створити інформацію, крім випадків, коли розпорядник не володіє запитуваною інформацією, але зобов`язаний нею володіти.

Отже, враховуючи наведену позицію Верховного Суду, проаналізувавши зміст поставлених питань у запиті, суд вважає, що запитувана інформація відповідає критерію "відображеності та задокументованості", оскільки не потребує проведення додаткового змістовного аналізу та створення нової інформації.

Порядком особистого прийому громадян в Головному управлінні Національної поліції у Вінницькій області передбачено, як алгоритм дій при неможливості здійснення особистого прийому, зокрема надання вичерпних пояснень щодо поважності причин нездійснення особистого прийому, так і документування особистого прийому громадян начальником ГУНП області та його заступниками.

Стаття 23 Закону України "Про доступ до публічної інформації" передбачає право на оскарження рішень, дій чи бездіяльності розпорядників інформації.

Відповідно до частини 1 цієї статі рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації можуть бути оскаржені до керівника розпорядника, вищого органу або суду.

Частина друга визначає, що запитувач має право оскаржити: 1) відмову в задоволенні запиту на інформацію; 2) відстрочку задоволення запиту на інформацію; 3) ненадання відповіді на запит на інформацію; 4) надання недостовірної або неповної інформації; 5) несвоєчасне надання інформації; 6) невиконання розпорядниками обов`язку оприлюднювати інформацію відповідно до статті 15 цього Закону; 7) інші рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації, що порушили законні права та інтереси запитувача.

Оскарження рішень, дій чи бездіяльності розпорядників інформації до суду здійснюється відповідно до КАС України.

На підставі викладеного суд вважає, що відповідачі будучи розпорядниками інформації мали надати повну інформацію за запитом позивача, чого у повній мірі виконано не було.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача про визнання протиправними дій начальника відділу документального забезпечення Головного управління Національної поліції у Вінницькій області підполковника поліції Горбенко Оксани Дмитрівни щодо надання неповної публічної інформації за запитом ОСОБА_1 від 31.01.2020 року та зобов`язання Головного управління Національної поліції у Вінницькій області надати повну інформацію, що запитувалась Ковальовим Олександром ОСОБА_4 у запиті від 31.01.2020 року підлягають задоволенню.

За приписами вимог пункту 4 частини 1 статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання протиправними дії суб`єкта владних повноважень та зобов`язання вчинити певні дії.

Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, про наявність підстав для задоволення даного адміністративного позову.

Враховуючи відсутність судових витрат у даній справі, питання про їх розподіл судом не вирішується.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, 19, 34, 40 Конституції України, ст. 1, 3, 4, 12, 13, 20, 23, 24 Закону України "Про доступ до публічної інформації" № 2939-VI від 13.01.2011 року, суд-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправними дії начальника відділу документального забезпечення Головного управління Національної поліції у Вінницькій області підполковника поліції Горбенко Оксани Дмитрівни щодо надання неповної публічної інформації за запитом ОСОБА_1 від 31.01.2020 року.

Зобов`язати Головне управління Національної поліції у Вінницькій області надати повну інформацію, що запитувалась Ковальовим Олександром ОСОБА_4 у запиті від 31.01.2020 року.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 );

Відповідач (1): Начальник відділу документального забезпечення Головного управління Національної поліції у Вінницькій області підполковник поліції Горбенко Оксана Дмитрівна (вул. Театральна, 10, м. Вінниця, 21050, ЄДРПОУ 40108672);

Відповідач (2): Головне управління Національної поліції у Вінницькій області (вул. Театральна, 10, м. Вінниця, 21050, ЄДРПОУ 40108672).

Суддя Свентух Віталій Михайлович