
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12.03.2020 м. Івано-ФранківськСправа № 909/1331/19
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Фрич М. М., секретар судового засідання Попович Л. І., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "О.І Груп",
вул. Набережна ім. В. Стефаника, 45-а,м. Івано-Франківськ,76018
до відповідача: Крихівецької сільської ради Івано-Франківської міської ради,
Площа Двір, буд.1,с. Крихівці, Івано-Франківської міської ради,76493
про визнання незаконним та скасування рішення та зобов`язання до вчинення дій
за участю:
від позивача: Говзан М.М., довіреність від 11.12.19, адвокат
від відповідача: Кузь А.П., довіреність від 16.01.2020, посвідчення адвоката №001419 від 23.11.18, адвокат
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "О.І. Груп" звернулось з позовом до Крихівецької сільської ради Івано-Франківської міської ради про визнання протиправним, скасування рішення №39-61/2019 від 07.11.2019 та зобов`язання до вчинення дій.
Ухвалою суду від 27.12.2019 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження і призначено підготовче засідання на 04.02.2020. В судовому засіданні 04.02.2020 оголошено перерву у підготовчому засіданні до 18.02.2020. В судовому засіданні 18.02.2020 продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів і відкладено підготовче засідання на 10.03.2020. В судовому засіданні 10.03.2020 закрито підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду по суті на 12.03.2020. Ухвалою суду від 10.03.2020 відмовлено в задоволенні клопотання відповідача про зупинення провадження у справі.
В судовому засіданні 12.03.2020 позивач позовні вимоги підтримав в повному обсязі, представник відповідача проти позову заперечив.
Позиція позивача.
Позивач вказує на те, що Крихівецька сільська рада рішенням №39-61/2019 від 07.11.2019 відмовила позивачу у наданні в оренду земельну ділянку для обслуговування будинку відпочинку та технічних споруд площею 0,4 га терміном на 10 років, мотивуючи тим, що на час розгляду заяви сільська рада виступила замовником технічного паспорту на водний об`єкт, який розташований на вказаній земельній ділянці. Проте, відповідно до частини 3 статті 123 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в місячний строк розглядає відповідне клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Відмова в задоволенні клопотання є можливою тільки при наявності певних обставин, перелік яких є вичерпним. Проте, обставина, на яку зроблено посилання в спірному рішенні, не відповідає дійсності.
На підставі ст. 3, 59, 123 позивач вважає таке рішення відповідача незаконним.
Позиція відповідача.
Відповідач проти позову заперечив, свою позицію виклав у відзиві на позовну заяву (вх.№911/20 від 20.01.2020), де вказує, що на земельній ділянці, поруч будинку відпочинку знаходиться водний об`єкт - водойма площею 0,22 га, довкола якої встановлюється прибережна захисна смуга. За словами відповідача, землі прибережних захисних смуг перебувають у державній та комунальній власності та можуть надаватися в користування лише для цілей, визначених цим кодексом.
Відповідач вказав, що відсутні будь-які документи, які б посвідчували право ТОВ "О.І. Груп" на користування вказаною водоймою.
Фактичні обставини справи, встановлені судом.
Відповідно до Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, товариство з обмеженою відповідальністю "О.І. Груп" є власником нерухомого майна по вул. 22 січня, 166-а в с. Крихівці Івано-Франківської міської ради, а саме будинку відпочинку №29, інженерної споруди №1 та огорожі.
В жовтні 2019 року товариство з обмеженою відповідальністю "О.І. Груп" звернулося до Крихівецької сільської ради Івано-Франківської міської ради із заявою про надання в оренду земельної ділянки для обслуговування будинку відпочинку та технічних споруд площею 0,4 га, терміном на 10 років.
Рішенням Крихівецької сільської ради Івано-Франківської міської ради від 07.11.2019 року №39-61/2019, відмовлено позивачу в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі в користування, яка знаходиться в с. Крихівці, вул. 22 Січня, 166а, площе. 0,40 га, у зв`язку з тим, що на сьогоднішній день сільська рада виготовляє технічний паспорт на водний об`єкт, який розташований на вищевказаній земельній ділянці.
Виходячи з матеріалів справи та керуючись вимогами діючого законодавства, суд дійшов в спірному випадку висновків про обґрунтованість вимог позивача з огляду на таке.
Відповідно до ст.144 Конституції України - органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов`язковими до виконання на відповідній території. Рішення органів місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції чи законам України зупиняються у встановленому законом порядку з одночасним зверненням до суду.
Відповідно до п.10 ст.59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" - акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Статтею 116 Земельного кодексу України встановлено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Відповідно до ст. 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.
Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Частиною 3 ст. 123 Земельного кодексу України передбачено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Як вбачається з матеріалів справи, рішенням Крихівецької сільської ради Івано-Франківської міської ради від 07.11.2019 року №39-61/2019, відмовлено позивачу в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі в користування, яка знаходиться в с. Крихівці, вул. 22 Січня, 166а, площе. 0,40 га, у зв`язку з тим, що на сьогоднішній день сільська рада виготовляє технічний паспорт на водний об`єкт, який розташований на вищевказаній земельній ділянці.
Відповідно до ст.1 Водного кодексу України, водний об`єкт - природний або створений штучно елемент довкілля, в якому зосереджуються води (море, лиман, річка, струмок, озеро, водосховище, ставок, канал, а також водоносний горизонт).
Відповідно до ст. 5 Водного кодексу України до водних об`єктів загальнодержавного значення належать:
1) внутрішні морські води, територіальне море, а також акваторії морських портів;
2) підземні води, які є джерелом централізованого водопостачання;
3) поверхневі води (озера, водосховища, річки, канали), що знаходяться і використовуються на території більш як однієї області, а також їх притоки всіх порядків;
4) водні об`єкти в межах територій природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, а також віднесені до категорії лікувальних.
До водних об`єктів місцевого значення належать:
1) поверхневі води, що знаходяться і використовуються в межах однієї області і які не віднесені до водних об`єктів загальнодержавного значення;
2) підземні води, які не можуть бути джерелом централізованого водопостачання.
Статтею 6 Водного кодексу України передбачено, що води (водні об`єкти) є виключно власністю Українського народу і надаються тільки у користування.
Державний облік поверхневих вод здійснюється: центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері гідрометеорологічної діяльності, шляхом проведення постійних гідрометричних, гідрохімічних спостережень за кількісними і якісними характеристиками поверхневих вод згідно з програмою, що затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері гідрометеорологічної діяльності, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, і центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства;
центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства, у частині обліку поверхневих водних об`єктів/ст.26 Водного кодексу України/.
Відповідно до ст. 27 цього ж кодексу - державний облік підземних вод здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, шляхом спостережень за кількісними і якісними характеристиками підземних вод за програмою, яка затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища.
Крім того, діючими положеннями водного законодавства /стаття 28 Водного кодексу/ передбачено ведення Державного кадастру на який покладається систематизація даних державного обліку вод та визначення наявних для використання водних ресурсів.
Державний водний кадастр ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, та центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері гідрометеорологічної діяльності в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, відповідач по справі, приймаючи рішення про відмову в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки , яка знаходиться в с.Крихівці, вул.22 Січня, 166а площею 0,40 га з підстав виготовлення технічного паспорта на водний об"ект, який, як вказано в самому тексті спірного рішення, розрашований на вищевказаній земельній ділянці - не надав суду відповідні докази про те, що такий об"ект в дійсності існує.
Дністровське басейнове управління водних ресурсів Державного агенства водних ресурсів України в листі від 10.10.2018р. № 06-13/1373 /а.с.19/ вказало, що водні об"екти не знаходяться на балансі управління, а фактично являються землями водного фонду та входять в загальний кадастр земель зазначеного населеного пункту. Інформація про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями зазначається у довідці з державної статистичної звітності /форма 6-зем/, фактичну наявність та розміщення водних об"ектів в межах населеного пункту наведеного в його генеральному плані.
Отже, враховуючи, що ст.123 Земельного кодексу передбачено вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, наявність яких у спірному випадку відповідачем не доказана, також відсутні належні докази в підтвердження тієї обставини, яка зазначена в самому тексті рішення - в суду відсутні підстави для визнання спірного рішення таким, що відповідає вимогам діючого законодавства.
За таких обставин, рішення Крихівецької сільської ради Івано-Франківської міської ради від 07.11.2019 року "Про заяву ТзОВ "О.І.Груп" є таким, що не відповідає вимогам діючого законодавства, а відтак відповідно до п.10 ст.59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" є підстави для визнання його недійсним.
Щодо вимоги позивача про зобов"язання Крихівецьку сільську раду повторно розглянути на сесії звернення позивача про надання земельної ділянки в оренду та прийняття відповідного рішення - суд вважає за правильне задоволити, оскільки розгляд питань та прийняття рішень щодо земельних питань діючим законодавством віднесено до компетенції органів місцевого самоврядування, а відтак такі органи зобов"язані діяти в порядку та в спосіб, який встановлений таким законодавством.
Крім того, суд погоджується з доводами позивача про те, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та посиланням позивача на судову практику /постанова ВСУ від 16 вересня 2015р. у справі № 21-1465а15/
Суд дослідивши подані докази, визнав їх належними доказами в розумінні статей Господарського процесуального кодексу України (надалі за текстом - ГПК України). На підставі цих доказів з урахуванням обставин по справі та діючого законодавства суд дійшов до висновку про те, що вимоги позивача слід задоволити.
Згідно зі ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Відповідно до ст.86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Відповідно до ст.123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. Відповідно до ст.129 ГПК України у разі задоволення позову - судові витрати покладаються на відповідача.
Таким чином, керуючись ст.144 Конституції України, п.10 ст.59 Закону України "Про місцеве самоврядування", ст.ст. 116, 122-123 Земельного кодексу України, ст.ст.1,5,6, 26-28 Водного кодексу України, ст.ст. 73-86, 123,129, 233,236,237 -238,240 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "О.І Груп" /вул. Набережна ім. В. Стефаника, 45-а,м. Івано-Франківськ,76018/ до Крихівецької сільської ради Івано-Франківської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення №39-61/2019 від 07.11.2019 року яким відмовлено ТзОВ "О.І. Груп" у наданні в оренду земельної ділянки для обслуговування будинку відпочинку та технічних споруд площею 0,4 га терміном на 10 років та зобов`язання Крихівецької сільської ради Івано-Франківської міської ради повторно розглянути на сесії звернення ТзОВ "О.І. Груп" про надання в оренду земельної ділянки для обслуговування будинку відпочинку та технічних споруд площею 0,4 га терміном на 10 років та прийняти рішення відповідно до чинного законодавства - задоволити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Крихівецької сільської ради Івано-Франківської міської ради №39-61/2019 від 07.11.2019, року яким відмовлено ТзОВ "О.І. Груп" /вул. Набережна ім. В. Стефаника, 45-а,м. Івано-Франківськ,76018 / у наданні в оренду земельної ділянки для обслуговування будинку відпочинку та технічних споруд площею 0,4 га терміном на 10 років.
Крихівецькій сільській раді Івано-Франківської міської ради повторно розглянути на сесії звернення ТзОВ "О.І. Груп" /вул. Набережна ім. В. Стефаника, 45-а,м. Івано-Франківськ,76018/ про надання в оренду земельної ділянки для обслуговування будинку відпочинку та технічних споруд площею 0,4 га терміном на 10 років та прийняти рішення відповідно до чинного законодавства.
Стягнути з відповідача - Крихівецькій сільській раді Івано-Франківської міської ради на користь позивача -ТзОВ "О.І. Груп" /вул. Набережна ім. В. Стефаника, 45-а,м. Івано-Франківськ,76018 - судовий збір в розмірі 3842 грн.
Видати наказ після вступу рішення в законну силу.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Західного апеляційного господарського суду протягом 20 днів з дня складення повного тексту рішення.
Повне рішення складено 17.03.2020
Суддя Фрич М. М.