Рішення № 88236255, 11.03.2020, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.03.2020
Номер справи
520/13195/19
Номер документу
88236255
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710, код

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

11 березня 2020 р. № 520/13195/19

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Шляхової О.М.,

за участю секретаря судового засідання - Молчанової О.М.,

представника позивача - Ханіна В.А.,

представника відповідача - Дейнеги К.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Приватного підприємства Фірми "Антей" до Департаменту містобудування та архітектури Харківської міської ради про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В :

Позивач, Приватне підприємство «Фірма «Антей»», звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Департаменту містобудування та архітектури Харківської міської ради Харківської області - далі відповідач, в якому просить суд:

- визнати відмову Департаменту містобудування та архітектури Харківської міської ради у наданні Приватному підприємству Фірмі «Антей», містобудівних умов та обмежень – не законною;

- зобов`язати Департамент містобудування та архітектури Харківської міської ради надати Приватному підприємству Фірмі «Антей» містобудівні умови та обмеження для проектування та будівництва об`єкта - «Комп`ютерний центр» по вул. Пушкінській, 79/1 у м. Харкові.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач вказав, що відмова відповідача у наданні містобудівних умов та обмежень для проектування та будівництва об`єкту: «Комп`ютерний центр» по вул. Пушкінській, 79/1 у м. Харкові, яка викладена у листі Департаменту містобудування та архітектури Харківської міської ради від 28.08.2019р. №4324/0/605-19, порушує його права та є протиправною, оскільки прийнята відповідачем безпідставно, всупереч вимог ч.4 ст.29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», якою визначено вичерпний перелік підстав відмови у наданні містобудівних умов та обмежень.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 09.12.2019 відкрито провадження по справі №520/13195/19.

Відповідач надав відзив на адміністративний позов, в якому, з посиланням на частини 3, 4 ст.29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», зазначив про обґрунтованість та законність спірної відмови у наданні містобудівних умов та обмежень.

Вказав, що договір оренди земельної ділянки від 09.12.1999 №231/99, який долучено позивачем до Заяви про надання містобудівних умов, не є належним та достатнім документом для надання містобудівних умов та обмежень

З посиланням на Земельний Кодекс України, Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» вказує, що для надання містобудівних умов та обмежень, позивачу необхідно отримати від Харківської міської ради попередню згоду на здійснення проектування та будівництво об`єкту.

Зазначив про недотримання позивачем вимог ст.29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» щодо подання повного пакету документів, необхідних для прийняття відповідачем рішення про надання містобудівних умов та обмежень, що й зумовило відмову у наданні містобудівних умов та обмежень.

Вказав, що позовна вимога позивача, в частині зобов`язання Департаменту містобудування та архітектури Харківської міської ради надати містобудівні умови та обмеження, є втручанням в дискреційні повноваження відповідача.

Просить відмовити у задоволенні позову.

Позивач, через канцелярію суду, 03.02.2020р. надав заперечення на відзив, в якому підтримав власну правову позицію, навів нормативно-правове обґрунтування заперечень проти відзиву, вказав про надання повного пакету документів перелік яких встановлений ч.3 ст. 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» і є вичерпним. Позовні вимоги просить задовольнити.

Представник відповідача до суду надав заперечення проти заперечень позивача на відзив, в якому зазначено про законність та обґрунтованість спірної відмови та про неможливість втручання в дискреційні повноваження відповідача.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне:

Позивач, Приватне підприємство «Фірма «Антей», відповідно до Договору оренди земельної ділянки №231/99 від 21.12.1999р., та Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, від 04.01.2019р., №НВ-6306949522019, є користувачем (орендарем) земельної ділянки, кадастровий номер 6310136600:02:018:0106, загальною площею 0,0687га. по вул. Пушкінській, 79/1 у м. Харкові.

Позивач, з метою проектування та будівництва об`єкту: «Комп`ютерний центр», листом від 14.08.2019р. №182 звернувся до відповідача з заявою про надання вихідних даних - містобудівних умов та обмежень, необхідних для проектування об`єкту будівництва.

Разом з заявою позивач подав документи: копію документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою - договір оренди земельної ділянки №231/99 від 21.12.1999р.; викопіювання з топографо-геодезичного плану М 1:2000; витяг із Державного земельного кадастру №НВ-630694952019 від 04.01.2019р. та містобудівний розрахунок, що визначає інвестиційні наміри замовника (позивача), складений у довільній формі з доступною та стислою інформацією про основні параметри об`єкта будівництва.

Відповідач, листом від 28.08.2019р. №4324/0/605-19, відмовив позивачеві у наданні містобудівних умов та обмежень.

Обґрунтовуючи вказану відмову, відповідач вказав про необхідність отримання позивачем попередньої згоди Орендодавця земельної ділянки на проектування та будівництва об`єкту: «Комп`ютерний центр».

Позивач, листом від 05.11.2019р. №203, звернувся до відповідача, про роз`яснення відмови у наданні містобудівних умов та обмежень.

Відповідач, листом від 20.11.2019р. №6074/0/605-19, з посиланням на п.34 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», роз`яснив, що попередню згоду необхідно отримати від Харківської міської ради у вигляді відповідного рішення сесії Харківської міської ради.

Ураховуючи вказані обставини, предметом спору у справі, що розглядається, є правомірність прийняття Департаментом містобудування та архітектури Харківської міської ради рішення про відмову у наданні містобудівних умов та обмежень у проектуванні та забудови земельної ділянки.

З матеріалів справи та пояснень представників сторін суд встановив, що відмова відповідача у видачі містобудівних умов та обмежень мотивована п.1 ч.4 ст.29 Закону №3038-VI, подання позивачем неповного пакету документів, перелік яких визначено ч.3 ст.29 Закону України від 17.02.2011р. №3038-VI «Про регулювання містобудівної діяльності» (Закон №3038-VI), а саме відсутність рішення сесії Харківської міської ради про попередню згоду на здійснення позивачем проектування та будівництво об`єкту.

Представник відповідача у судовому засіданні вказав, що договір оренди земельної ділянки не є належним та достатнім документом для отримання містобудівних умов та обмежень на проектування об`єкта будівництва: «Комп`ютерний центр».

Пояснюючи власну правову позицію, послався зокрема на пп. а) п. 3.1.1; пп. б) п. 3.2.1 Договору оренди земельної ділянки №231/99 від 21.12.1999р. статей 24, 25 Закону України «Про оренду землі», Земельний кодекс України та вказав про необхідність додаткового отримання позивачем рішення сесії Харківської міської ради щодо попередньої згоди на здійснення проектування та будівництва об`єкту.

Вказав, що згідно з п. 1.2 Договору оренди, вид використання земельної ділянки - для експлуатації офісу, а згідно пп. б) п. 3.2.1 Договору оренди, Орендар має право за попередньою письмовою згодою Орендодавця зводити у встановленому законодавством порядку житлові, виробничі, культурно-побутові та інші будівлі і споруди.

Зазначені доводи представника відповідача суд, вважає необґрунтованими з урахуванням наступного:

Як було зазначено вище позивач є орендарем земельної ділянки кадастровий номер 6310136600:02:018:0106, загальною площею 0,0687га. по АДРЕСА_1 . Харкові

Відповідно до Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, від 04.01.2019р. номер витягу НВ-6306949522019:

Земельна ділянка, кадастровий номер - 6310136600:02:018:0106;

Місце розташування: Харківська область, місто Харків, Київський район, вулиця Пушкінська 79/1;

Відомості про оренду: орендар - Приватне підприємство Фірма «Антей»;

Дата державної реєстрації речового права: 21.12.1999р.;

Цільове призначення земельної ділянки: « 03.10. Для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури (адміністративних будинків, офісних приміщень та інших будівель громадської забудови, які використовуються для здійснення підприємницької та іншої діяльності, пов`язаної з отриманням прибутку)».

Категорія земель - землі житлової та громадської забудови

Правові та організаційні основи містобудівної діяльності, що спрямовані на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів, встановлює Закон №3038-VI.

Таким чином, Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності» є спеціалізованим законом у сфері містобудівної діяльності.

Згідно абзацу 2 ч.1 ст.4 Закону №3038-VI, об`єктами містобудування на місцевому рівні є планувальна організація території населеного пункту, його частини (групи земельних ділянок) зі спільною планувальною структурою, об`ємно-просторовим рішенням, інженерно-транспортною інфраструктурою, комплексом об`єктів будівництва, що визначаються відповідно до: у населених пунктах - меж населених пунктів, їх функціональних зон (сельбищної, промислової тощо), житлових районів, мікрорайонів (кварталів), приміських зон відповідно до містобудівної документації на місцевому рівні; за межами населених пунктів - меж приміських зон, а також функціональних зон відповідно до містобудівної документації на регіональному рівні.

Пунктом 7 ч.1 ст.1 Закону №3038-VI визначено, що містобудівна документація це затверджені текстові та графічні матеріали з питань регулювання планування, забудови та іншого використання територій.

Згідно з п.7 ч.1 ст.2 Закону №3038-VI, планування і забудова територій - діяльність державних органів, органів місцевого самоврядування, юридичних та фізичних осіб, яка передбачає розроблення містобудівної та проектної документації, будівництво об`єктів.

Згідно ст.5 Закону №3038-VI, програми розвитку регіонів та населених пунктів, програми господарського, соціального та культурного розвитку повинні узгоджуватися з містобудівною документацією відповідного рівня. Вимоги містобудівної документації є обов`язковими для виконання всіма суб`єктами містобудування.

Відповідно до ч. 1 ст.16 Закону №3038-VI планування територій на місцевому рівні здійснюється шляхом розроблення та затвердження генеральних планів населених пунктів, планів зонування територій і детальних планів території, їх оновлення та внесення змін до них. Містобудівна документація на місцевому рівні розробляється з урахуванням даних державного земельного кадастру на актуалізованій картографічній основі в цифровій формі як просторово орієнтована інформація в державній системі координат на паперових і електронних носіях.

Статтею 17 Закону №3038-VI, генеральний план населеного пункту є основним видом містобудівної документації на місцевому рівні, призначеної для обґрунтування довгострокової стратегії планування та забудови території населеного пункту(ч.1).

Статтею 18 Закону №3038-VI, план зонування території розробляється на основі генерального плану населеного пункту (у його складі або як окремий документ) з метою визначення умов та обмежень використання території для містобудівних потреб у межах визначених зон(ч.1).

План зонування території встановлює функціональне призначення, вимоги до забудови окремих територій (функціональних зон) населеного пункту, їх ландшафтної організації(ч.2).

Пунктом 9) ч.1 ст.1 Закону №3038-VI, план зонування території (зонінг) - містобудівна документація, що визначає умови та обмеження використання території для містобудівних потреб у межах визначених зон;

Рішенням 22 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 27.02.2013р. №1024/13 «Про затвердження плану зонування території (зонінгу) м. Харкова, з урахуванням Рішення 9 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 26.10.2016р. №396/16 «Про затвердження проекту внесення змін до плану зонування території (зонінгу) міста Харкова», затверджено план зонування території (зонінгу) міста Харкова.

Відповідно до Плану зонування території (зонінгу) міста Харкова, земельна ділянка, кадастровий номер 6310136600:02:018:0106, загальною площею 0,0687га. по вул. Пушкінській, АДРЕСА_2 1 у м. АДРЕСА_3 знаходиться в зоні громадської забудови (громадська зона - «Г»; навчальна зона - «Г-2» в якій, до супутніх видів забудови та іншого використання (підрозділ - Б) передбачено зокрема, проектування та будівництво комп`ютерних центрів).

Стаття 1 Закону України «Про землеустрій» містить визначення поняття «цільове призначення земельної ділянки», згідно з яким це є її використання за призначенням, визначеним на підставі документації із землеустрою у встановленому законодавством порядку.

За змістом ст. 19 ЗК України, землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії:

а) землі сільськогосподарського призначення;

б) землі житлової та громадської забудови;

в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення;

г) землі оздоровчого призначення;

ґ) землі рекреаційного призначення;

д) землі історико-культурного призначення;

е) землі лісогосподарського призначення;

є) землі водного фонду;

ж) землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення.

Частиною 5 ст.20 ЗК України встановлено, що види використання земельної ділянки в межах певної категорії земель (крім земель сільськогосподарського призначення та земель оборони) визначаються її власником або користувачем самостійно в межах вимог, встановлених законом до використання земель цієї категорії, з урахуванням містобудівної документації та документації із землеустрою.

Статтями 38, 39 ЗК України встановлено, що до земель житлової та громадської забудови належать земельні ділянки в межах населених пунктів, які використовуються для розміщення житлової забудови, громадських будівель і споруд, інших об`єктів загального користування.

Використання земель житлової та громадської забудови здійснюється відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, плану земельно-господарського устрою з дотриманням будівельних норм, державних стандартів і норм.

Згідно п.1.4. Наказу Державного комітету України із земельних ресурсів, від 23.07.2010 №548 «Про затвердження Класифікації видів цільового призначення земель», КВЦПЗ визначає поділ земель на окремі види цільового призначення земель, які характеризуються власним правовим режимом, екосистемними функціями, типами забудови, типами особливо цінних об`єктів.

Відповідно до розділу II КВЦПЗ секції «В» підрозділ 03.10 до земель громадської забудови відносяться: землі, які використовуються для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури (адміністративних будинків, офісних приміщень та інших будівель громадської забудови, які використовуються для здійснення підприємницької та іншої діяльності, пов`язаної з отриманням прибутку).

Тобто, нормативно-правовими актами, що регламентують порядок розроблення і затвердження містобудівної документації, визначено, що така документація визначає функціональне призначення територій, а не вид використання земельної ділянки, який, за приписами ч.5 ст.20 ЗК України, визначаються її власником або користувачем самостійно.

Згідно зі статтею 24 Закону України «Про оренду землі», орендодавець має право вимагати від орендаря: використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди.

Вказаній нормі кореспондує норма пункту «а» частини першої статті 96 ЗК України, згідно з якою землекористувачі зобов`язані забезпечувати використання землі за цільовим призначенням.

Частиною першою статті 193 ЗК України встановлено, що державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах кордонів України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами.

Отже, відомості щодо цільового призначення земельної ділянки, відповідно до приписів вищевказаних правових норм, відображуються у державному земельному кадастрі.

Відповідно до вимог частин 1, 2 ст. 36 Закону України «Про Державний земельний кадастр», на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, оприлюднюються відомості про цільове призначення земельних ділянок.

Відомості, зазначені у частині першій цієї статті, підлягають оприлюдненню на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, з моменту їх внесення до Державного земельного кадастру.

Матеріали справи містять інформацію(в паперовому вигляді) розміщену та оприлюднену на офіційному веб-сайті Держгеокадастру (https://newmap.land.gov.ua) в яких містяться відомості про земельну ділянку кадастровий номер - 6310136600:02:018:0106, цільове призначення якої: 03.10 Для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури (адміністративних будинків, офісних приміщень та інших будівель громадської забудови, які використовуються для здійснення підприємницької та іншої діяльності, пов`язаної з отриманням прибутку) для експлуатації офісу.

Згідно ч.2 ст.8 Закону №3038-VI, планування та забудова земельних ділянок здійснюється їх власниками чи користувачами в установленому законодавством порядку.

Забудова земельної ділянки здійснюється в межах її цільового призначення, встановленого відповідно до законодавства (абзац 2 ч.2 ст.24 Закону №3038-VI).

Виходячи з викладеного, намір позивача з проектування та будівництва об`єкту: «Комп`ютерний центр», на орендованій земельній ділянці по вул. Пушкінській, АДРЕСА_2 /1 у АДРЕСА_4 Харкові, кадастровий номер - 6310136600:02:018:0106, з цільовим призначенням: 03.10 Для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури (адміністративних будинків, офісних приміщень та інших будівель громадської забудови, які використовуються для здійснення підприємницької та іншої діяльності, пов`язаної з отриманням прибутку), відповідають вимогам містобудівної документації на місцевому рівні.

Вищезазначене, підтверджує право позивача на отримання містобудівних умов та обмежень для проектування об`єкту будівництва на орендованій земельній ділянки по АДРЕСА_1 , кадастровий номер - 6310136600:02:018:0106, в межах її цільового призначення, визначеного в Державному земельному кадастрі.

Окрім іншого, суд зазначає: відповідно ст.5 Закону №3038-VI, при здійсненні містобудівної діяльності повинні бути забезпечені: розробка містобудівної документації, проектів конкретних об`єктів згідно з вихідними даними на проектування, з дотриманням державних стандартів, норм і правил;

Частиною 1 статті 29 Закону №3038-VI встановлено, що основними складовими вихідних даних є: 1) містобудівні умови та обмеження; 2) технічні умови; 3) завдання на проектування.

В розумінні п.8 ч.1 ст.1 Закону №3038-VI, містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки - це документ, що містить комплекс планувальних та архітектурних вимог до проектування і будівництва щодо поверховості та щільності забудови земельної ділянки, відступів будинків і споруд від червоних ліній, меж земельної ділянки, її благоустрою та озеленення, інші вимоги до об`єктів будівництва, встановлені законодавством та містобудівною документацією.

Приписами ч.5 ст. 26 Закону №3038-VI, встановлено хронологічний перелік етапів проектування та будівництва об`єктів, а саме: проектування та будівництво об`єктів здійснюється власниками або користувачами земельних ділянок у такому порядку:

1) отримання замовником або проектувальником вихідних даних;

2) розроблення проектної документації та проведення у випадках, передбачених статтею 31 цього Закону, її експертизи;

3) затвердження проектної документації;

4) виконання підготовчих та будівельних робіт;

5) прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів;

6) реєстрація права власності на об`єкт містобудування.

Статтею 9 Закону України «Про архітектурну діяльність», встановлено, що будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об`єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил у порядку, визначеному Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності».

З аналізу вищевикладеного вбачається, що отримання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки передбачається тільки на етапі проектування будівництва та є складовою вихідних даних на будівництво

Враховуючи, що ч.5 ст. 26 Закону України №3038-VI, встановлено хронологічний перелік етапів проектування та будівництва об`єктів, першим з яких, є отримання замовником або проектувальником вихідних даних, відмова відповідача в наданні позивачеві містобудівних умов та обмежень порушує права позивача на одержання вихідних даних, містобудівних умов та обмежень необхідних для здійснення проектування об`єкту.

Надання містобудівних умов та обмежень не визначає беззаперечне (обов`язкове) здійснення в подальшому будівництва об`єкту, яке залежить від проектних рішень, технічних умов, техніко-економічного обґрунтування будівництва, визначення джерел фінансування та прийняття забудовником (інвестором) остаточного рішення щодо будівництва і лише тільки після цього отримання від Харківської міської ради згоди на будівництво об`єкта.

Отже, містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки, які є складовою частиною вихідних даних для розроблення проектної документації на будівництво об`єкту, повинні бути надані уповноваженим органом для здійснення проектування об`єкту будівництва, яке передує стадії виконання будівельних робіт (будівництво об`єкта).

А відтак, вимога відповідача про необхідність отримання попередньої згоди Харківської міської ради на здійснення позивачем будівництва об`єкту – є передчасною.

Містобудівним законодавством визначено, право на забудову це право забудовника на одержання вихідних даних на проектування, здійснення проектно-пошукових робіт і одержання дозволу на виконання будівельних робіт у порядку, установленому законодавством.

Таке право має особа, яка законно користується земельною ділянкою, яку має намір забудувати і подала відповідну заяву.

Закон №3038-VI встановлює правові та організаційні основи містобудівної діяльності і спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.

Частиною 3 ст. 29 Закону №3038-VI, містобудівні умови та обмеження надаються відповідними уповноваженими органами містобудування та архітектури на підставі містобудівної документації на місцевому рівні на безоплатній основі за заявою замовника, до якої додаються: копія документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або копія договору суперфіцію; копія документа, що посвідчує право власності на об`єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці, або згода його власника, засвідчена в установленому законодавством порядку (у разі здійснення реконструкції або реставрації); викопіювання з топографо-геодезичного плану М 1:2000; витяг із Державного земельного кадастру.

Для отримання містобудівних умов та обмежень до заяви замовник також додає містобудівний розрахунок, що визначає інвестиційні наміри замовника, який складається у довільній формі з доступною та стислою інформацією про основні параметри об`єкта будівництва.

Цей перелік документів для надання містобудівних умов та обмежень є вичерпним.

Суд зауважує, що містобудівним законодавством не передбачено надання будь яких інших документів для отримання містобудівних умов та обмежень ніж ті, які визначені ч.3 ст. 29 Закону №3038-VI, зокрема й рішення сесії Харківської міської ради про попередню згоду на проектування та будівництво об`єкту.

Частиною 4 ст. 29 Закону №3038-VI визначено, що підставами для відмови у наданні містобудівних умов та обмежень є: 1)неподання визначених частиною третьою цієї статті документів, необхідних для прийняття рішення про надання містобудівних умов та обмежень; 2) виявлення недостовірних відомостей у документах, що посвідчують право власності чи користування земельною ділянкою, або у документах, що посвідчують право власності на об`єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці; 3) невідповідність намірів забудови вимогам містобудівної документації на місцевому рівні.

Відмова у наданні містобудівних умов та обмежень здійснюється шляхом направлення листа з обґрунтуванням підстав такої відмови відповідним уповноваженим органом містобудування та архітектури у строк, що не перевищує встановлений строк їх надання.

З аналізу наведених норм слідує, що частинами 3, 4 ст. 29 Закону N 3038-VI встановлено, як вичерпний перелік документів необхідних для надання містобудівних умов та обмежень так і підстав відмови у наданні містобудівних умов та обмежень, які не підлягають розширеному тлумаченню.

Таким чином, в межах спірних правовідносин, суд доходить висновку, що правова позиція відповідача щодо необхідності надання позивачем до заяви про надання містобудівних умов та обмежень додаткового документу – рішення сесії Харківської міської ради про попередню згоду на здійснення будівництва, який не передбачено ч.3 ст. 29 Закону N 3038-VI, не відповідає вимогам містобудівного законодавства.

Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що відмова відповідача у наданні позивачеві містобудівних умов та обмежень, суперечить статтям 26, 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», а відтак є протиправною.

Окрім іншого, представник відповідача заперечуючи проти позову вказав, що позовна вимога ППФ «Антей», в частині зобов`язання відповідача - Департаменту містобудування та архітектури Харківської міської ради, надати містобудівні умови та обмеження, є втручанням у дискреційні повноваження останнього.

Суд з зазначеною правовою позицією відповідача не погоджується з урахуванням наступного:

Статтею 29 Закону №3038-VI, визначено. що містобудівні умови та обмеження надаються відповідними уповноваженими органами містобудування та архітектури на підставі містобудівної документації на місцевому рівні на безоплатній основі за заявою замовника(ч.3).

Надання містобудівних умов та обмежень або прийняття рішення про відмову в їх наданні здійснюється відповідним уповноваженим органом містобудування та архітектури протягом 10 робочих днів з дня реєстрації заяви, затверджується наказом такого органу(ч.6).

Відповідно ч.2.ст.6 Закону №3038-VI, до уповноважених органів містобудування та архітектури належать органи, визначені у статті 13 Закону України «Про архітектурну діяльність».

Статтею 13 Закону України «Про архітектурну діяльність», до уповноважених органів містобудування та архітектури належать: виконавчі органи сільських, селищних, міських рад з питань архітектури.

Рішенням 1 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 20.11.2015р. №7/15, «Про затвердження положень виконавчих органів Харківської міської ради 7 скликання (зі змінами внесеними 29 сесією 7 скликання від 21.08.2019р. №1689/19), затверджено Положення про Департамент містобудування та архітектури Харківської міської ради (нова редакція).

Відповідно до Положення, 1.1. Департамент містобудування та архітектури Харківської міської ради (далі - Департамент) є самостійним виконавчим органом Харківської міської ради, який утворюється міською радою.

2.1. Департамент є юридичною особою, веде самостійний баланс, має право відкривати реєстраційні рахунки в органах Державної казначейської служби України та відповідно до чинного законодавства України рахунки в установах банків, укладати від свого імені угоди з юридичними та фізичними особами, набувати майнових та особистих немайнових прав, нести зобов`язання, бути позивачем та відповідачем у суді.

2.5. Юридична адреса Департаменту: м. Харків, вул. Квітки-Основ`яненка, 7.

3.1. Метою діяльності Департаменту є забезпечення реалізації державної політики у сфері містобудування та архітектури на місцевому рівні.

4.1. На Департамент відповідно до його завдань покладаються такі повноваження, зокрема: 4.1.9. Ведення реєстру містобудівних умов та обмежень для проектування об`єктів будівництва. 4.1.23. Надання містобудівних умов та обмежень для проектування об`єктів будівництва.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пункт 1.6. Наказу Мінюст від 24.04.2017 №1395/5 «Про затвердження Методології проведення антикорупційної експертизи», визначає: «Дискреційні повноваження» - це сукупність прав та обов`язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених нормативно-правовим актом, проектом нормативно-правового акта.

Тобто, дискреційними є повноваження суб`єкта владних повноважень обирати у конкретній ситуації між альтернативами, кожна з яких є правомірною.

Умови, за яких орган відмовляє у наданні містобудівних умов і обмежень, визначені ч. 4ст. 29 Закону № 3038-VI.

Якщо такі умови відсутні, уповноважений орган містобудування та архітектури за заявою замовника відповідно до ч. 3 ст. 29 Закону N 3038-VI на безоплатній основі на підставі містобудівної документації на місцевому рівні повинен надати містобудівні умови та обмеження.

Ці повноваження та порядок їх реалізації передбачають лише один вид правомірної поведінки відповідного органу - надати містобудівні умови та обмеження або відмовити у їх наданні.

За Законом №3038-VI у відповідача немає вибору між декількома можливими правомірними рішеннями.

Таким чином, повноваження відповідача, як органу влади у сфері містобудівних правовідносин на місцевому рівні щодо надання чи відмови у наданні містобудівних умов та обмежень, не є дискреційними.

За умови подачі позивачем необхідних документів, відповідач зобов`язаний надати містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки.

А відтак, відповідач не мав права відмовити у видачі містобудівних умов та обмежень у зв`язку з відсутністю попередньої згоди, у вигляді рішення Харківської міської ради, наявність якої не передбачено виключним переліком документів, які надаються позивачем до заяви, як то встановлено ч.3 ст.29 Закону № 3038-VI, що свідчить про відсутність у відповідача можливості вибору конкретного рішення з певного кола варіантів на власний розсуд та наявність обов`язку надати містобудівні умови та обмеження.

Водночас реалізацією відповідачем своїх дискреційних повноважень при наданні містобудівних умов та обмежень буде вважатися визначення Департаментом містобудування та архітектури Харківської міської ради, змісту таких умов та обмежень.

Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом у постанові від 05 червня 2019 року (справа № 522/6069/14-а), а відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України суди зобов`язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Повноваження державних органів не є дискреційними, коли є лише один правомірний та законно обґрунтований варіант поведінки суб`єкта владних повноважень.

Тобто, у разі настання визначених законодавством умов відповідач зобов`язаний вчинити конкретні дії і, якщо він їх не вчиняє, його можна зобов`язати до цього в судовому порядку.

Доводи відповідача про втручання у дискреційні повноваження Департаменту містобудування та архітектури Харківської міської ради - суб`єкта владних повноважень, є необґрунтованими, оскільки втручання належить відрізняти від судового захисту, шляхом зобов`язання відповідача виконати обов`язок встановлений Законом № 3038-VI.

Частиною 4 ст.245 КАС України визначено, що у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (частини перша, друга статті 77 КАС України).

Відповідно до ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових та службових осіб, інших суб`єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, зокрема, чи прийняті (вчинені) вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Враховуючи вищевикладене, адміністративний позов є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст.9, 72-77, 139 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Приватного підприємства Фірми "Антей" до Департаменту містобудування та архітектури Харківської міської ради про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати відмову Департаменту містобудування та архітектури Харківської міської ради у наданні Приватному підприємству Фірмі «Антей», містобудівних умов та обмежень - не правомірною.

Зобов`язати Департамент містобудування та архітектури Харківської міської ради надати Приватному підприємству Фірмі «Антей» містобудівні умови та обмеження для проектування та будівництва об`єкта - «Комп`ютерний центр» по вул. Пушкінській, 79/1 у м. Харкові.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення виготовлено та підписано 17 березня 2020 року.

Суддя О.М. Шляхова