
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 березня 2020 р. Справа № 480/768/20
Сумський окружний адміністративний суд у складі судді Кравченка Є.Д., розглянувши в порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовною заявою до Управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області (далі - відповідач), в якій просить:
- визнати протиправними дії Управління державної служби України з надзвичайних ситуацій в Сумській області щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України В Сумській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру пенсії ОСОБА_1 ;
- зобов`язати Управління державної служби України з надзвичайних ситуацій в Сумській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ, статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови № 704, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 .
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 10.02.2020 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без виклику сторін та встановлено строк відповідачу для подання відзиву та доказів наявних у відповідача.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач проходив службу в Управлінні ДСНС України в Сумській області та на підставі наказу т.в.о. начальника управління державної служби України з надзвичайних ситуацій в Сумській області від 25.02.2015 № 43 був звільнений у відставку. Відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» позивачу було призначено пенсію у розмірі 61% за повних 22 роки служби, яка обчислювалась з грошового забезпечення, а саме посадового окладу - 645 грн., окладу за спеціальним званням - 65 грн., процентної надбавки за вислугу років - 35%, надбавки за виконання особливо важливих завдань - 50%, надбавки за особливі умови служби, пов`язані з підвищеним ризиком для життя -25%, премії - 102%.
Постановою Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 року «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб», яка набрала законної сили з 01.03.2018, були змінені розміри посадових окладів, окладів за військовим званням, процентної надбавки за вислугу років, встановлено надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, введено преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового, начальницького складу відповідно до їх особистою внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів.
Кабінет Міністрів України своїм рішенням про перерахунок пенсій призначених відповідно до Закону України № 2262-ХІІ, постановою № 103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільненні з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» вніс зміни до Порядку проведення перерахунку пенсій, який затверджений Постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 року «Про затвердження порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону «про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а саме до пункту п`ять, зазначивши три складові грошового забезпечення для перерахунку пенсії: 1) посадовий оклад; 2) оклад за військовим званням; 3) процентну надбавку за вислугу років, таким чином не зазначив додаткові види грошового забезпечення передбачені частиною три статті 43 Закону України № 2262-ХІІ, а також встановив нову форму довідки відповідно до додатку 2 постанови КМУ № 45 від 13.02.2008 року, в якій не значаться додаткові види грошового забезпечення.
Таким чином, на підставі надісланого Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області списку від 02.03.2018 № 2182/03.2-05, та на підставі вимог постанови КМУ № 45 від 13.02.2008 в редакції станом на 24.02.2018, Управлінням державної служби України з надзвичайних ситуацій в Сумській області було направлено відповідну довідку №10-1670 від 02.04.2018 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області для здійснення перерахунку пенсії позивача без врахування додаткових видів грошового забезпечення, які йому виплачувались станом на 31 березня 2018 року.
Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва по адміністративній справі 826/3858/18 від 12.12.2018, яке залишено без змін постановою шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними 1,2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Вважаючи, що його законні права на отримання пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, які передбачені частиною три статті 43 Закону України № 2262-ХІІ, які позивач отримував до перерахунку, та враховуючи норми Закону України «Про звернення громадян», ОСОБА_1 звернувся з відповідною заявою від 27.12.2019 до Управління державної служби України з надзвичайних ситуацій в Сумській області з проханням направлення нової довідки, з врахуванням змін які введені постановою КМУ № 704 від 30.08.2017 року, а також включення до неї додаткових видів грошового забезпечення - які йому виплачувались станом на 31 березня 2018 рок до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області.
Однак, листом від 10.01.2020 № П-126/П-74/01-15 Управління державної служби України з надзвичайних ситуацій в Сумській області фактично відмовило позивачу в підготовці та направленні такої довідки з посиланням на те, що існуючий порядок проведення перерахунку пенсії не передбачає видачу Управлінням державної служби України з надзвичайних ситуацій в Сумській області довідок із зазначенням відомостей про розмір додаткових видів грошовою забезпечення, крім передбачених постановою № 103 та пунктом 5 Порядку № 45.
Позивач вважає, що Управління державної служби України з надзвичайних ситуацій в Сумській області не законно та безпідставно відмовило йому в підготовці та направленні оновленої довідки до Головного Управління Пенсійного фонду України у Сумській області, оскільки після скасування судом пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 у позивача виникло право на перерахунок пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, які йому виплачувались станом на 31 березня 2018 року.
Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що відповідно до алгоритму дій, визначених нормами чинного законодавства України, довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії виготовляються державними органами виключно за запитуваним списком органу пенсійного фонду, при цьому, будь-який нормативно-правовий акт не наділяє Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області правом самостійно направляти такі довідки до органу пенсійного фонду за зверненням особи, якій призначено пенсію. Виходячи з вищевикладеного, Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області, відповідно до вимог ч. 2, ст. 19 Конституції України, не має законних підстав направляти довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії до Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області за зверненням позивача.
Крім того, відповідач зауважив, що до 28.02.2018 включно, грошове забезпечення виплачувалось на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 02.11.2007 № 1294, а з 01.03.2018 на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704. Тобто, рішення Уряду про зміну видів грошового забезпечення для відповідних осіб набрало чинності з 01.03.2018, і після цієї дати жодних рішень щодо зміни видів грошового забезпечення Урядом не приймалось.
При цьому, посилання позивача на п. 24 Порядку, затвердженого постановою ПФУ від 30.01.2007 № 3-1, як на підставу повідомлення ГУ ПФУ у Сумській області для виготовлення списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку не може братися до уваги, оскільки види грошового забезпечення були змінені тільки 01.03.2018, на виконання чого Управлінням, після отримання списків осіб направлено довідку до ГУ ПФУ у Сумській області за формою згідно додатку 2 Порядку, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 (за нормами чинними на 01.03.2018, про що зазначено в самій довідці). З 05.03.2019 рішення щодо зміни видів грошового забезпечення Урядом не приймалось, а тому у відповідача не виникало обов`язку повідомляти ГУ ПФУ у Сумській області для виготовлення ним списків.
Представник позивача подав до суду відповідь на відзив, в якій з аргументами, викладеними у відзиві, не погодився, наполягав на задоволенні позовних вимог.
Крім того, від представника позивача Середи І.Є. до суду надійшла письмова заява, в якій він зазначив, що стаття 162 КАС України передбачає надсилання відзиву всім учасникам справи, однак представником позивача Середою І.Є. копії відзиву не отримано, у зв`язку з чим просив суд зобов`язати відповідача направити відзив на ім`я представника позивача.
Суд відмовляє у задоволенні вказаної заяви, оскільки відповідачем виконано обов`язок направлення копії відзиву іншим учасникам справи, а саме позивачу, що підтверджується доданою до відзиву поштовою квитанцією про відправлення.
Відповідач подав до суду заперечення на відповідь на відзив, в якому просив звернути увагу на неможливість застосування судом нечинного (скасованого) акту Кабінету Міністрів України.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовна заява не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що до 27.02.2015 ОСОБА_1 проходив службу в Управлінні ДСНС України в Сумській області на посаді командира відділення в 1 державної пожежно-рятувальної частини 1 державного пожежно-рятувального загону державній пожежної частини управління ДСНС України в Сумській області.
Наказом т.в.о. начальника управління державної служби України з надзвичайних ситуацій в Сумській області від 25.02.2015 № 43 ОСОБА_1 був звільнений зі служби відставку за підпунктом 3 пункту 176 (за станом здоров`я) (а.с. 9).
ОСОБА_1 було призначено пенсію за вислугу років відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 61% за повних 22 роки служби, яка обчислювалась з грошового забезпечення, а саме посадового окладу - 645 грн., окладу за спеціальним званням - 65 грн., процентної надбавки за вислугу років - 35%, надбавки за виконання особливо важливих завдань - 50%, надбавки за особливі умови служби, пов`язані з підвищеним ризиком для життя -25%, премії - 102% (а.с. 12).
На підставі Списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку з 01.01.2018, що надійшов до Управління ДСНС України в Сумській області листом від 02.03.2018 № 2182/03.2-05 (а.с. 30) відповідачем на ім`я ОСОБА_1 складено довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії від 02.04.2018 № 10-1670, відповідно до якої грошове забезпечення за нормами чинними на 01.03.2018 за посадою командир відділення 1ДПРЧ 1 ДПРЗ Управління ДСНС України у Сумській області становить: посадовий оклад - 3080, 00 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням старший прапорщик - 1020,00 грн.; надбавка за вислугу років (45 відсотків) - 1845, 00 грн.; усього - 5945, 00 грн. (а.с. 13).
Листом від 02.04.2018 № 10-1855 вказана довідка була направлена на адресу ГУ ПФУ у Сумській області для перерахунку пенсії ОСОБА_1 (а.с. 32).
27.12.2019 ОСОБА_1 звернувся до Управління ДСНС України у Сумській області із заявою, в якій в зв`язку з набранням законної сили рішення Окружного адміністративного суду м. Києва по справі № 826/3858/18 від 12.12.2018, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, про визнання протиправними та не чинними пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, за деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», просив направити до Пенсійного фонду України у Сумській області довідку про розмір його грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, відповідно до діючого Порядку постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», який діяв на час його звільнення, тобто станом на 27.02.2015, з урахуванням вимог статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а саме з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, які зазначені я грошовому атестаті № 2 від лютого 2015 року, а саме: 1) надбавка за особливі умови служби, пов`язана з підвищеним ризиком життя; 2) надбавка за виконання особливо - важливих завдань; 3) премія; а також основних видів грошового забезпечення: 1) посадового окладу; 2) надбавку за вислугу років; 3) окладу за військовим званням з урахуванням норм постанови Кабінету Міністрів України від 17.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» станом на 01 березня 2018 року (а.с. 10).
Листом від 10.01.2020 № 10-126/П-74/01-15 відповідач повідомив позивача, що довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії виготовляються державними органами виключно за запитуваним списком органу пенсійного фонду, при цьому, будь-який нормативно-правовий акт не наділяє Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області правом самостійно направляти такі довідки до органу пенсійного фонду за зверненням особи, якій призначено пенсію. Виходячи з вищевикладеного, Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області, відповідно до вимог ч. 2, ст. 19 Конституції України, не має законних підстав направляти довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії до Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області за зверненням позивача (а.с. 16).
Надаючи оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ).
Відповідно до частини третьої (четвертої) статті 63 Закону № 2262-ХІІ (в редакції на момент призначення пенсії) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у строки, встановлені частиною другою статті 51 цього Закону.
Зі змісту наведеної норми права, наведена норма не вказує на рішення суб`єкта владних повноважень про зміну видів грошового забезпечення військовослужбовців як на підставу для перерахунку пенсії, а пов`язує її перерахунок з фактичною зміною видів грошового забезпечення.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06.12.2016 № 1774-VIII частину 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ викладено у такій редакції: "усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України" (набрання чинності з 01.01.2017).
Таким чином, починаючи з 01.01.2017 законодавцем змінено правові підстави перерахунку пенсії військовослужбовцям та віднесено до повноважень Кабінету Міністрів України визначати умови, порядок проведення перерахунку пенсії та встановлювати розміри проведених виплат.
Постановою Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 №103 (далі - Постанова № 103), яка набрала чинності з 01 березня 2018 року, передбачено, що військовослужбовцям та деяким іншим особам перерахунок пенсій здійснюватиметься із урахуванням трьох складових оновленого грошового забезпечення, визначеного на 1 березня 2018 року: окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.
Крім того, Постановою №103 також внесено зміни до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою КМУ № 45 від 13.02.2008 (надалі - Порядок № 45), зокрема: пункт 5 викладено в такій редакції: "Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням"; додаток 2 до Порядку викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Згідно з пунктом 1 Порядку № 45 у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пунктами 2, 3 названого Порядку передбачено, що Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Відповідно до частини 1 статті 49 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" від 27 лютого 2014 року № 794-VII Кабінет Міністрів України на основі та на виконання Конституції і законів України, актів Президента України, постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, видає обов`язкові для виконання акти - постанови і розпорядження.
Отже, оскільки постановою Кабінету Міністрів України № 103 при перерахунку пенсії не передбачалось врахування надбавки за особливо умови служби та премії, які отримував позивач, на момент виникнення у нього права на призначення пенсії, вони правомірно не були включені до довідки про розмір грошового забезпечення. Вказана Постанова № 103 була чинною та не була скасована на момент складення довідки відповідачем та перерахунку пенсії.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабміну від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", які затверджені відповідною постановою Уряду.
05 березня 2019 року Шостий апеляційний адміністративний суд апеляційну скаргу Кабінету Міністрів України залишив без задоволення, рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року - без змін.
Відповідно до ч. 2 ст. 265 КАС України, нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 325 КАС України, постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.
Таким чином, пункти 1, 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб" втратили чинність з 05 березня 2019 року, як того вимагає ч. 2 ст. 265 КАС України.
Слід зазначити, що після скасування в судовому порядку пунктів п. 1, 2 Постанови №103 відповідач не повинен був повторно складати та направляти до органу Пенсійного фонду нову довідку про розмір грошового забезпечення.
Специфіка призначення та перерахунку пенсій військовим пенсіонерам полягає у тому, що розмір пенсій, які призначаються за Законом № 2262-ХІІ, знаходиться у пропорційному відношенні до розміру грошового забезпечення за посадою, яку пенсіонер займав на момент звільнення зі служби або за відповідною посадою (при перерахунку пенсії). До 01.01.2017 на законодавчому рівні закріплено правило, згідно з яким підставою для проведення перерахунку пенсії була фактична зміна видів грошового забезпечення (введення додаткових видів грошового забезпечення або підвищення рівня грошового забезпечення).
Водночас після прийняття Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06.12.2016 № 1774-VIII, яким внесено зміни до частини 4 статті 63 Закону №2262-ХІІ, підставою для перерахунку пенсії зазначено рішення Кабінету Міністрів України, до повноважень якого належить визначення на яких умовах та в якому розмірі слід здійснити перерахунок пенсії. Отже, саме Кабінет Міністрів України за наявності фінансових можливостей держави визначає підстави коли може бути проведено перерахунок пенсії особам, яким пенсія призначена за нормами Закону № 2262-ХІІ, але в будь-якому випадку з урахуванням закріплених в Преамбулі Закону № 2262-ХІІ вимог щодо гідного пенсійного забезпечення у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення.
Окремо слід зазначити, що вказані зміни до Закону № 2262-ХІІ не визнавалися не конституційними у встановленому порядку, є чинними та підлягають застосуванню до спірних правовідносин.
В контексті розгляду спірних правовідносин таке рішення про перерахунок пенсії прийнято Кабінетом Міністрів України у формі Постанови № 103 та на виконання вказаної постанови було проведено перерахунок пенсії усім категоріям осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ. Питання правомірності проведення такого перерахунку з урахуванням неповного грошового забезпечення військовослужбовців в межах розгляду цієї справи судом не надається. Отже, проведення наступного перерахунку пенсії буде наслідком прийняття Кабінетом Міністрів України нового рішення про перерахунок пенсії.
За таких обставин визнання протиправним та нечинним пунктів 1, 2 Постанови № 103 за відсутності рішення Кабінету Міністрів України про перерахунок пенсії не створює для УДСНС у Сумській області обов`язку скласти та видати повторно довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу.
Слід зазначити, що у відповідача відсутній обов`язок застосовувати положення Порядку № 45 в попередній редакції, оскільки визнання протиправним та нечинними змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 не зумовлює автоматичне відновлення дії попередньої редакції норм Порядку № 45.
За таких обставин, у випадку коли спеціальним Законом № 2262-ХІІ передбачено право, форми і види пенсійного забезпечення, але не унормовано розмір та види складових перерахунку пенсії та віднесено визначення підстав для перерахунку пенсії до повноважень Кабінету Міністрів України, то підвищення розміру грошового забезпечення та/або введення додаткових видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців без прийняття відповідного урядового рішення не зумовлює для уповноваженого органу обов`язку вчиняти дії, спрямовані на видачу довідки для проведення перерахунку пенсії.
В свою чергу, оскільки Порядком № 45 (додаток 2 до Постанови) не унормовано порядок видачі довідки про грошове забезпечення з урахуванням всіх видів грошового забезпечення (премії, надбавки за особливі умови служби), відмова у видачі такого документа не може визнаватися протиправною, оскільки в даному випадку право на перерахунок пенсії залежить від механізму його реалізації - прийняття відповідного рішення Кабінетом Міністрів України про перерахунок пенсії відповідним категоріям військовослужбовців з урахуванням всіх видів грошового забезпечення за посадою. Чинним Порядком № 45 не встановлено механізму визначення відсоткових розмірів додаткових видів грошового забезпечення. Постанова № 704, на яку посилається позивач, містить положення про те в якому максимальному або мінімальному розмірі може встановлюватися відповідні надбавки, водночас, встановлення конкретних розмірів надбавок чи в середньому розмірі за відповідною посадою вказаним нормативно-правовим актом не передбачено.
Дані висновки суду узгоджуються із позицією Другого апеляційного адміністративного суду, викладеною у постанові від 16.07.2019 по справі № 520/2098/19.
Враховуючи вищезазначене, суд вважає, що відповідач діяв з дотриманням вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України, а тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії – відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Є.Д. Кравченко