
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№813/708/18
У Х В А Л А
про відстрочення виконання рішення суду
13 березня 2020 року м.Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді – Коморний О.І.,
секретар судового засідання Бабич Ю.Б.
з участю:
прокурор Бучко Р.В.
представника заявника Браславський І.Л.
представника позивача Дутканич Н.І.
розглянув у відкритому судовому засіданні заяву Державного підприємства Міністерства оборони України “Західвійськбуд” про відстрочення виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 23 березня 2018 року у справі № 813/708/18 за позовом Заступника військового прокурора Львівського гарнізону в інтересах держави, уповноваженим органом якої здійснювати відповідні функції в спірних правовідносинах є Головне управління ДПС у Львівській області про стягнення з Державного підприємства Міністерства оборони України “Західвійськбуд” податкового боргу.
В с т а н о в и в :
В провадженні Львівського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом Заступника військового прокурора Львівського гарнізону в інтересах держави, уповноваженим органом якої здійснювати відповідні функції в спірних правовідносинах є Головне управління ДФС у Львівській області про стягнення з Державного підприємства Міністерства оборони України “Західвійськбуд” податкового боргу в сумі 412662, 04 грн.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 23 березня 2018 року позов задоволено повністю, стягнуто з Державного підприємства Міністерства оборони України «Західвійськбуд» до бюджету з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника та з рахунків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, кошти за податковим боргом в сумі 412662 грн. 04 коп. Відстрочено виконання рішення суду строком на 1(один) рік.
04.03.2020 Державне підприємство Міністерства оборони України «Західвійськбуд» звернулося до суду із заявою про відстрочення рішення Львівського окружного адміністративного суду від 23 березня 2018 року у справі № 813/708/18 за позовом Заступника військового прокурора Львівського гарнізону в інтересах держави, уповноваженим органом якої здійснювати відповідні функції в спірних правовідносинах є Головне управління ДФС у Львівській області про стягнення з Державного підприємства Міністерства оборони України «Західвійськбуд» податкового боргу, а саме: відстрочити виконання рішення терміном на один рік.
Подане клопотання мотивоване тим, що державне підприємство Міністерства оборони України «Західвійськбуд» є госпрозрахунковим підприємством, яке отримує основний дохід виключно за рахунок здійснення своєї господарської діяльності та не отримує дотацій чи пільг з державного бюджету.
Вказує, що на підприємстві обліковується 21 особа. Основна частина коштів, які містяться на банківських рахунках, використовується відповідачем для виплати заробітної плати працівникам та нарахувань з неї, а також для сплати загальнообов`язкових платежів до Державного бюджету України. Таким чином, протягом 2019 року виплачено заробітну плату у сумі 1427 тис. грн, з яких сплачено 285,4 тис. грн податків з доходу та військовий збір; 329,0 тис. грн ЄСВ. Також відповідачем в період з 01.01.2019 по 29.02.2020 сплачено 106,8 тис. грн земельного податку та 639,4 тис. грн податку на додану вартість.
Зазначає, що підприємство залишається боржником перед стягувачами, згідно зведеного виконавчого провадження № 49886786, яке перебуває на виконанні у Жовківському районному відділі державної виконавчої служби Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів). Незважаючи на те, що Жовківським ВДВС ЗМУМЮ (м. Львів) за період із 01.01.2019 по 14.02.2020 із рахунків Підприємства стягнуто кошти на користь юридичних та фізичних осіб, а також держави на загальну суму 150 606 грн, рахунки та майно Підприємства залишається арештованим. Зазначає, що з метою виконання рішення по справі №813/708/18 від 23 березня 2018 року та погашення податкового боргу, відповідачем було здійснено оплати сум грошового зобов`язання 20 570, 22 грн за 2019 рік. Залишок коштів, якщо такий є, відповідач спрямовує на розрахунки в межах своєї господарської діяльності та для мінімального підтримання життєдіяльності підприємства в цілому.
Враховуючи все вищезазначене, фінансове становище ДП МО України «Західвійськбуд» залишається вкрай важким. Зокрема, станом на 29.02.2020 на рахунках відповідача (в тому числі на рахунках структурного підрозділу відповідача - Філії ДП МО України «Західвійськбуд» « 66 УНР») залишок коштів становить 13 626, 33 грн. Відповідно до даних балансу підприємства та звіту про фінансові результати, станом на 31.12.2018 та 31.12.2019 підприємство стало та продовжує бути прибутковим.
Також стверджує, що не зважаючи на всі обставини та надані документи, які в сукупності свідчать про скрутне фінансове становище підприємства, відповідач докладає та буде продовжувати докладати всіх фінансових зусиль для погашення податкового боргу, а при наявності коштів першочергово повністю погасить заборгованість перед державним бюджетом. Зазначає, що винесене судом у даній справі рішення про задоволення позовних вимог суттєво вплинуло на фінансовий стан підприємства та може призвести до несвоєчасної виплати заробітної плати працівникам, відповідно в подальшому - до виникнення заборгованості з заробітної плати, також до виникнення заборгованості з оплати за постачання комунальних послуг та, взагалі, до повної зупинки господарської діяльності державного підприємства Міністерства оборони України «Західвійськбуд».
Ухвалою суду від 06 березня 2020 року заяву про відстрочення виконання рішення призначено до розгляду.
В судовому засіданні суд допустив процесуальне правонаступництво позивача у справі на Головне управління ДПС у Львівській області.
Представник заявника в судовому засіданні підтримав заявлене клопотання.
Прокурор не заперечив проти заяви відповідача про відстрочення рішення суду.
Представник позивача в судовому засіданні заперечив щодо заяви та подав письмові заперечення в яких зокрема зазначив, що обставини наведені відповідачем не дають підстав для висновку, що вони є такими, що ускладнюють виконання рішення суду.
Відповідно до ч. 2 ст. 378 Кодексу адміністративного судочинства України заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Суд заслухав доводи представника заявника в обґрунтування цієї заяви, дослідив долучені до матеріалів заяви докази, та при її вирішенні керується таким.
Згідно з ч. ч. 1, 3, 4, 5 ст. 378 КАС України, за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: 1) ступінь вини відповідача у виникненні спору; 2) щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім`ї, її матеріальне становище; 3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення рішення, ухвали, постанови.
Пленум Верховного Суду України в пункті 10 Постанови «Про практику розгляду судами скарг на рішення, дії або бездіяльність органів і посадових осіб державної виконавчої служби та звернень учасників виконавчого провадження» № 14 від 26.12.2003 року зазначив, що при вирішенні заяв державного виконавця чи сторони про відстрочку або розстрочку виконання рішення, встановлення або зміну способу й порядку його виконання суду потрібно мати на увазі, що їх задоволення можливе лише у виняткових випадках, які суд визначає виходячи з особливого характеру обставин, що ускладнюють або виключають виконання рішення (хвороба боржника або членів його сім`ї, відсутність у нього майна, яке за рішенням суду має бути передане стягувачу, стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо).
Таким чином, розстрочення виконання судового рішення передбачає наявність дійсних та реальних обставин, що об`єктивно унеможливлюють, або створюють значні перешкоди у виконанні рішення суду. Такі обставини можуть виникати, зокрема, у зв`язку із відсутністю у боржника відповідних коштів, у разі, коли стягнення усієї суми боргу призведе до порушень або зупинення роботи боржника, інших істотних обставин.
При цьому, підставою для відстрочки, розстрочки, зміни способу та порядку виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у визначений строк або встановленим судом способом.
Вирішуючи питання про відстрочку чи розстрочку виконання рішення, зміну способу і порядку виконання рішення, суд повинен враховувати матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, наявність інфляційних процесів у економіці держави та інші обставини справи, зокрема, щодо фізичної особи (громадянина) - тяжке захворювання її самої або членів її сім`ї, скрутний матеріальний стан, стосовно юридичної особи - наявну загрозу банкрутства, відсутність коштів на банківських рахунках і майна, на яке можливо було б звернути стягнення, щодо як фізичних, так і юридичних осіб - стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Отже, єдиною правовою підставою для відстрочення виконання судового рішення можуть бути виняткові обставини, які ускладнюють його виконання. Факт наявності таких обставин має підтверджуватись певними доказами, як це встановлено положеннями ст.ст. 72-77 КАС України. При цьому, обов`язок доказування покладається на сторони, а тому кожна сторона повинна довести наявність тих обставин, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Заява відповідача про відстрочення рішення суду мотивоване тим, що ДП МО України «Західвійськбуд» є структурним підрозділом органу державної виконавчої влади - Міністерства оборони України та засноване на майні Збройних Сил України, крім того, є госпрозрахунковим підприємством, яке отримує основний дохід виключно за рахунок здійснення своєї господарської діяльності. Державне підприємство не отримує дотацій та пільг з державного бюджету.
З 2012 року державними виконавцями були арештовані банківські рахунки відповідача. Станом на сьогоднішній день арешти з банківських рахунків не зняті, фінансове становище ДП МО України «Західвійськбуд» є вкрай важким.
На підтвердження обґрунтованості заяви про відстрочення виконання судового рішення та складного матеріального становища до матеріалів справи надано наступні копії документів: баланс підприємства станом на 31.12.2019; звіт про фінансові результати за 2019 рік., докази сплати земельного податку та податку на додану вартість у 2019 році (т.2 а.с.111).
У п. 49 рішення у справі «Іммобільяре Саффі проти Італії» Європейський суд в черговий раз наголосив на тому, що втручання, яким можна вважати відстрочення виконання рішення суду, особливо коли воно має розглядатися в контексті частини другої статті 1 Протоколу N 1 до Конвенції, має забезпечити «справедливу рівновагу» між вимогами загальних інтересів і вимогами захисту основних прав людини. Має бути розумне співвідношення між засобами, що використовуються, і поставленою метою.
Суд дійшов висновку, що враховуючи виплати заробітної плати працівникам та нарахувань з неї, а також сплати загальнообов`язкових платежів до Державного бюджету України, крім того мінімального підтримання життєдіяльності підприємства в цілому, виконання рішення суду від 23 березня 2018 року в даній справі суттєво вплине на і так скрутний фінансовий стан боржника, а зупинення діяльності підприємства та звільнення працівників державного підприємства не забезпечить «справедливу рівновагу» між вимогами загальних інтересів і вимогами захисту основних прав людини.
З урахуванням поданих заявником доказів суд вважає за необхідне відстрочити виконання рішення суду у справі № 813/708/18 від 23.03.2018 року строком на 1(один) рік.
Керуючись ст.ст. 241, 256, 295, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
постановив :
1. Заяву Державного підприємства Міністерства оборони України «Західвійськбуд» про відстрочення виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 23 березня 2018 року у справі № 813/708/18 - задовольнити.
2. Відстрочити виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 23 березня 2018 року у справі № 813/708/18 про стягнення з Державного підприємства Міністерства оборони України “Західвійськбуд” податкового боргу строком на 1(один) рік.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддями.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається через Львівський окружний адміністративний суд протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст ухвали складений 16.03.2020.
Суддя Коморний О.І.