Рішення № 88235256, 17.03.2020, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.03.2020
Номер справи
300/86/20
Номер документу
88235256
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"17" березня 2020 р. справа № 300/86/20

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Матуляка Я.П., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС в Івано-Франківській області до товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія Рона" про стягнення податкового боргу в розмірі 8004306,01 грн., -

ВСТАНОВИВ:

Головне управління ДПС в Івано-Франківській області звернулося до суду з позовом до ТОВ "Компанія Рона" про стягнення податкового боргу в сумі 8004306,01 грн.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 22.01.2020 року відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Позовні вимоги мотивовані наявністю у відповідача заборгованості перед бюджетом, що виникла внаслідок несплати узгоджених сум грошового зобов`язання за податковими зобов`язаннями, за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) та пені, зокрема по сплаті податку на прибуток підприємств в загальному розмірі 5976578,56 грн., податку на додану вартість в загальній сумі 124168,66 грн., податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки в загальній сумі 24655,29 грн., земельного податку в загальному розмірі 2706,77 грн., орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності в загальній сумі 66956,73 грн., а також адміністративних штрафів та інших санкцій в загальному розмірі 1809240,00 грн., що разом становить 8004306,01 грн.

29.01.2020 року відповідач отримав копію ухвали суду про відкриття провадження в даній адміністративній справі, що підтверджується підписом уповноваженої особи ТОВ "Компанія Рона" на рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення. Заяв чи клопотань відповідач суду не подав, правом на подання відзиву на позов, у десятиденний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі, не скористався. Також відповідачем не повідомлено суд про поважність причин ненадання такого відзиву.

Розглянувши матеріали адміністративної справи в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами у відповідності до вимог статті 262 КАС України, дослідивши і оцінивши докази, судом встановлено наступне.

ТОВ "Компанія Рона" 06.07.2005 року зареєстроване як юридична особа, що підтверджується витягом з Єдиного держаного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с.90-95) та перебуває на обліку в контролюючому органі як платник податків.

За результатами здійснення фінансово-господарської діяльності за ТОВ "Компанія Рона", станом на 03.01.2020 року, обліковується заборгованість на загальну суму 8004306,01 грн., яка утворилась внаслідок несплати грошових зобов`язань за платежами:

- податок на прибуток приватних підприємств в загальному розмірі 5976578,56 грн., що виник на підставі: податкового повідомлення-рішення форми "Р" від 02.08.2019 року за № 0006151411 (а.с.10) та нарахованої пені згідно облікової картки платника податків (а.с.8-9);

- податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) в загальному розмірі 124168,66 грн., що виник на підставі: податкових повідомлень-рішень форми "Н" від 24.11.2017 року за № 0013724810 (а.с.44), форми "Ш" від 24.11.2017 року за № 0013754810 (а.с.42), форми "ПС" від 03.04.2018 року за № 0022135501 (а.с.49), форми "Н" від 24.05.2018 року за № 0030185501 (а.с.51), форми "ПС" від 02.08.2019 року за № 0006171411 (а.с.12) та нарахованої пені згідно облікової картки платника податків (а.с.38-40);

- податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачене юридичними особами, які є власниками об`єктів нежитлової нерухомості в загальному розмірі 24655,29 грн., що виник на підставі: податкових повідомлень-рішень форми "Р" від 02.08.2019 року за № 0006201411 (а.с.68), форми "ПС" від 02.08.2019 року за № 0006211411 (а.с.67), форми "Р" від 02.08.2019 року за № 0006181411 (а.с.89), форми "ПС" від 02.08.2019 року за № 0006191411 (а.с.88) та нарахованої пені згідно облікової картки платника податків (а.с.66, 87);

- земельний податок з юридичних осіб в загальному розмірі 2706,77 грн., що виник на підставі: звітної податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2016 рік від 27.02.2017 року (а.с.72-73), уточнюючої податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2017 рік від 29.03.2017 року (а.с.74-75), податкових повідомлень-рішень форми "ПС" від 29.03.2017 року за № 0000891202 (зворотній бік в.с.76), форми "ПС" від 28.03.2018 року за № 0007555101 (а.с.79);

- орендна плата з юридичних осіб в загальному розмірі 66956,73 грн., що виник на підставі: податкових повідомлень-рішень форми "Ш" від 09.02.2018 року за № 0003215301 (а.с.83), форми "ПС" від 02.08.2019 року за № 0006231411 (а.с.85), форми "Р" від 02.08.2019 року за № 0006221411 (а.с.86) та нарахованої пені згідно облікової картки платника податків (а.с.80-81);

- адміністративні штрафи та інші санкції (надходження коштів, контроль за справлянням яких закріплений за ГУ ДФС у районі) в загальному розмірі 1809240,00 грн., що виник на підставі: податкових повідомлень-рішень форми "ПС" від 05.12.2017 року за № 0014274813 (а.с.61), форми "ПС" від 02.08.2019 року за № 0006241411 (а.с.11).

Судом встановлено, що сума грошових зобов`язань за податковими зобов`язаннями, за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) та пені з податку на прибуток підприємств в розмірі 5976578,56 грн., податку на додану вартість в розмірі 124168,66 грн., податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки в розмірі 24655,29 грн., земельного податку в розмірі 2706,77 грн., орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності в розмірі 66956,73 грн., адміністративних штрафів та інших санкцій в розмірі 8004306,01 грн., а всього разом 8004306,01 грн., є узгодженою.

На виконання вимог абзацу 1 пункту 59.1. статті 59 Податкового кодексу України, контролюючим органом надсилались відповідачу податкові вимоги форми "Ю" від 20.04.2017 року за № 743-17 та від 27.04.2017 року за № 510-48, які 20.04.2017 року та 27.04.2017 року відповідно отримані ТОВ "Компанія Рона", що підтверджується підписом уповноваженої особи відповідача на корінці податкових вимог (а.с.65, 7). На час розгляду справи податкові вимоги є неоскаржені та невідкликані.

Відповідно до частини 1 статті 67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідач у відповідності до пункту 15.1. статті 15 Податкового кодексу України являється платником податків та згідно пункту 16.1.4 статті 16 Податкового кодексу України несе обов`язок по сплаті податків та зборів у строки та розмірах, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до підпункту 16.1.4. пункту 16.1. статті 16 Податкового кодексу України платники податків зобов`язані сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи, що, у відповідності до статті 36 Кодексу, є податковим обов`язком. Податковий обов`язок виникає у платника за кожним податком, збором та є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов`язків платника податків, крім випадків, передбачених законом. Підстави припинення податкового обов`язку, крім його виконання, визначені пунктом 37.3. статті 37 Податкового кодексу України. Згідно пункту 38.1. статті 38 Податкового кодексу України виконанням податкового обов`язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов`язань у встановлений податковим законодавством строк. Пунктом 38.2. статті 38 Податкового кодексу України визначено, що сплата податку та збору здійснюється платником податку безпосередньо, а у випадках, передбачених податковим законодавством, - податковим агентом, або представником платника податку.

Приписами пункту 57.1. статті 57 Податкового кодексу України визначено, що платник податків зобов`язаний самостійно сплатити суму податкового зобов`язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

У відповідності до пункту 287.3. статті 287 Податкового кодексу України податкове зобов`язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Згідно пункту 56.11. статті 56 Податкового кодексу України не підлягає оскарженню грошове зобов`язання, самостійно визначене платником податків.

Приписами пункту 54.3. статті 54 Податкового кодексу України встановлено, що контролюючий орган зобов`язаний самостійно визначити суму грошових зобов`язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо: платник податків не подає в установлені строки податкову (митну) декларацію, а при здійсненні заходів податкового контролю встановлено факти здійснення платником податків діяльності, що призвела до виникнення об`єктів оподаткування, наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу та наявності діючих (у тому числі призупинених) ліцензій на право здійснення діяльності з підакцизною продукцією, яка підлягає ліцензуванню згідно із законодавством; дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов`язань, суми бюджетного відшкодування та/або від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках; згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов`язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган; дані перевірок щодо утримання податків у джерела виплати, в тому числі податкового агента, свідчать про порушення правил нарахування, утримання та сплати до відповідних бюджетів податків і зборів, передбачених цим Кодексом, у тому числі податку на доходи фізичних осіб таким податковим агентом; результати митного контролю, отримані після закінчення процедури митного оформлення та випуску товарів, свідчать про заниження або завищення податкових зобов`язань, визначених платником податків у митних деклараціях.

Відповідно до пункту 57.3 статті 57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

Згідно пункту 129.1. статті 129 Податкового кодексу України нарахування пені розпочинається: при нарахуванні суми грошового зобов`язання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків податкового зобов`язання, визначеного цим Кодексом (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження); при нарахуванні суми податкового зобов`язання, визначеного контролюючим органом у випадках, не пов`язаних з проведенням податкових перевірок, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов`язання (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження); при нарахуванні суми податкового зобов`язання, визначеного платником податків або податковим агентом, у тому числі у разі внесення змін до податкової звітності внаслідок самостійного виявлення платником податків помилок відповідно до статті 50 цього Кодексу, - після спливу 90 календарних днів (270 календарних днів у разі здійснення платником податків самостійного коригування відповідно до підпункту 39.5.4 пункту 39.5 статті 39 цього Кодексу), наступних за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов`язання.

Нарахування пені закінчується у випадках, визначених пунктом 129.3. статті 129 Податкового кодексу України.

Відповідно до пункту 131.1. статті 131 Податкового кодексу України нараховані контролюючим органом суми пені самостійно сплачуються платником податків.

Згідно підпункту 20.1.19. пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України контролюючі органи наділені, зокрема, правом застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов`язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; стягувати суми недоїмки із сплати єдиного внеску; стягувати суми простроченої заборгованості суб`єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України.

Підпунктом 14.1.156. пункту 14.1. статті 14 Податкового кодексу України визначено, що податкове зобов`язання – це сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).

Відповідно до підпункту 14.1.175. пункту 14.1. статті 14 Податкового кодексу України податковий борг – це сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

Враховуючи вищевикладене, суд зазначає, що сума узгодженого податкового зобов`язання з податку на прибуток підприємств в загальному розмірі 5976578,56 грн., податку на додану вартість в загальній сумі 124168,66 грн., податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки в загальній сумі 24655,29 грн., земельного податку в загальному розмірі 2706,77 грн., орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності в загальній сумі 66956,73 грн., адміністративних штрафів та інших санкцій в загальному розмірі 1809240,00 грн., а всього разом 8004306,01 грн., є податковим боргом відповідача, який ним не сплачено.

Податковий борг відповідача підтверджується також довідкою про суми податкового боргу від 03.01.2020 року (а.с.6) та зворотнім боком облікових карток платника податків (а.с.8-9, 38-40, 55, 66, 87, 69-71, 80-71).

Доказів, які б свідчили про погашення заборгованості, що є предметом стягнення або спростування її наявності, відповідачем суду не надано.

За таких обставин суд приходить до висновку, що відповідач зобов`язаний погасити податковий борг в загальній сумі 8004306,01 грн. Наявність такого обов`язку у відповідача є визначальною для вирішення вказаного спору, крім того, даний обов`язок забезпечується статтею 67 Конституції України.

Відповідно до пункту 95.1. статті 95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Згідно пункту 95.3. статті 95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Головного управління ДПС в Івано-Франківській області про стягнення з ТОВ "Компанія Рона" податкового боргу в сумі 8004306,01 грн. є обґрунтованими, а позов таким що підлягає до задоволення.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов Головного управління ДПС в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 43142559, вул. Незалежності, 20, м. Івано-Франківськ, 76018) до товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія Рона" (код ЄДРПОУ 31789757, вул. Максимовича, 8, м. Івано-Франківськ, 76018) про стягнення податкового боргу в сумі 8004306,01 грн. - задовольнити повністю.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія Рона" (код ЄДРПОУ 31789757, вул. Максимовича, 8, м. Івано-Франківськ, 76018) в дохід бюджету податковий борг в сумі 8004306 (вісім мільйонів чотири тисячі триста шість) гривень 01 копійку з розрахункових рахунків у банках, які обслуговують дане підприємство та за рахунок готівки, що належить відповідачу.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя Матуляк Я.П.