Рішення № 88234891, 04.03.2020, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.03.2020
Номер справи
1.380.2019.005750
Номер документу
88234891
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №1.380.2019.005750

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 березня 2020 року зал судових засідань №6

Львівський окружний адміністративний суд,

у складі:

головуючої-судді Братичак У.В.,

секретар судового засідання Тронка О.В.,

за участю сторін:

представника позивача Мельника С.І.,

представника відповідача Гурняк О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові в порядку загального позовного провадження справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Енергія-Новий Розділ” до Головного управління ДПС у Львівській області про визнання протиправним та скасування наказу, -

в с т а н о в и в:

Товариство з обмеженою відповідальністю “Енергія-Новий Розділ” (місцезнаходження: вул.Грушевського, 37, м.Новий Розділ, Львівська область, 81652; код ЄДРПОУ: 33525073) звернулося з позовною заявою до Головного управління ДПС у Львівській області (місцезнаходження: вул.Стрийська, 35, м.Львів, 79003; код ЄДРПОУ: 39462700), в якій просить визнати протиправним та скасувати наказ ГУ ДПС у Львівській області №1266 “Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТзОВ “Енергія-Новий Розділ” від 16.10.2019.

В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що оскаржуваний наказ №1266 від 16.10.2019 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТзОВ «Енергія-Новий Розділ» прийнятий на підставі незаконного коригування плану-графіка перевірок, є протиправним та підлягає скасуванню. Окрім того, зазначає, що таке коригування суперечить положенням про планові заходи і здійснення державного нагляду (контролю), що врегульовані Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», відповідно до ч.1 ст.5 якого внесення змін до річних планів здійснення заходів державного нагляду (контролю) не допускається, крім випадків зміни найменування суб`єкта господарювання та виправлення технічних помилок. У зв`язку з наведеним, просить позовні вимоги задовольнити.

Ухвалою судді від 03.12.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження.

Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому посилається на те, що ТзОВ «Енергія-Новий Розділ» включено до плану – графіку проведення перевірок правомірно, так як коригування плану – графіку передбачено Порядком №524 від 02.06.2015 та не забороняється Податковим кодексом України, а також дане підприємство за останні три роки до плану – графіку не включалося і не перевірялось. Просить відмовити в задоволенні позовних вимог.

Протокольною ухвалою суду від 14.01.2020 року закрито підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, викладених в позовній заяві, просив суд позов задовольнити повністю.

В судовому засіданні представник відповідача просила суд відмовити в задоволенні позовних вимог.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши подані документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

На виконання плану-графіку Головним управлінням ДФС у Львівській області видано наказ №6144 від 22.10.2018 про проведення документальної планової виїзної перевірки ТзОВ «Енергія - Новий Розділ» з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної фіскальної служби, за період діяльності з 01.01.2015 по 30.09.2018 року.

Позивач оскаржив наказ від 22.10.2018 №6144 в судовому порядку, однак рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 31.05.2019 по справі № 1.380.2019.000598 у задоволенні позову ТзОВ «Енергія - Новий Розділ» було відмовлено повністю. Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 20.08.19 відмовлено в задоволенні апеляційної скарги ТзОВ «Енергія - Новий Розділ», а рішення суду першої інстанції залишено без змін.

У подальшому, на підставі п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20, п.п.75.1.2 п. 75.1 ст.75, ст.77, п.82.1 ст.82 Податкового кодексу України та згідно із затвердженим ДФС України планом-графіком документальних перевірок на 2019 рік, відповідачем прийнято наказ від 16.10.2019 №1266 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТзОВ «Енергія - Новий Розділ», яким призначено проведення документальної виїзної перевірки з 29.10.2019 тривалістю 20 робочих днів за період діяльності з 01.07.2016 по 30.09.2019.

16.10.2019 Головним управління ДПС у Львівській області на адресу ТзОВ «Енергія - Новий Розділ» надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію наказу на проведення перевірки від 16.10.2019 №1266 та письмове повідомлення від 16.10.2019 №75 із зазначенням дати початку проведення перевірки.

При виході на адресу платника, директором ТзОВ «Енергія Новий Розділ» відмовлено у отриманні направлення на проведення перевірки та не допущено відповідача до проведення перевірки, про що складено відповідний акт.

Не погоджуючись з винесеним наказом про проведення перевірки, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Вирішуючи спір, суд застосовує наступні норми права.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з вимогами п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Відповідно до вимог п.п.75.1.2 п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов`язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.

Як вбачається з п.77.1 ст.77 Податкового кодексу України, документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок. План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки.

Порядок формування та затвердження плану-графіка, перелік ризиків та їх поділ за ступенями встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Відповідно до вимог п.77.4 ст.77 Податкового кодексу України про проведення документальної планової перевірки керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу приймається рішення, яке оформлюється наказом. Право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки вручено під розписку або надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки.

Згідно пп.14.1.164 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України план - графік документальних виїзних перевірок - перелік платників податків, що підлягають плановій перевірці контролюючими органами у відповідний період календарного року.

Згідно п.77.2 ст.77 Податкового кодексу України до плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи.

Згідно абз.3 п.77.2 ст.77 Податкового кодексу України порядок формування та затвердження плану-графіка, перелік ризиків та їх поділ за ступенями встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Так, згідно пункту 1 Порядку формування та затвердження плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 02.06.2015 №524 (далі - Порядок) оновлення річного плану-графіка здійснюється у разі його коригування територіальними органами ДФС. Згідно п.2 Порядку формування (коригування) планів-графіків територіальних органів ДФС України здійснюється у порядку, встановленому у розділах ІІІ-V цього Порядку.

Формування (коригування) планів-графіків здійснюється засобами інформаційно-телекомунікаційних систем Державної фіскальної служби України (далі - ДФС).

Проекти річних планів-графіків складаються територіальними органами ДФС не пізніше 01 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки, квартальних планів-графіків - не пізніше 20 числа останнього місяця поточного кварталу засобами інформаційно-телекомунікаційних систем ДФС.

Разом з проектом плану-графіка (коригування плану-графіка) формуються інформаційно-аналітичні довідки за кожним платником податків з використанням інформаційно-телекомунікаційних систем ДФС.

Після остаточного узгодження проектів планів-графіків (коригування планів-графіків) територіальні органи ДФС надають департаментам аудиту та податків і зборів з фізичних осіб засобами автоматизованої інформаційної системи Управління документами плани-графіки (коригування планів-графіків) з відповідними додатками та обґрунтування підстав включення платника податків до плану-графіка (коригування плану-графіка)

Відповідно до пункту 5 розділу І Порядку № 524 план-графік складається із планів-графіків територіальних органів ДФС та затверджується Головою ДФС.

Затверджений план-графік є обов`язковим для виконання всіма підрозділами територіальних органів ДФС.

Належну якість формування плану-графіка та його коригування забезпечує територіальний орган ДФС, який сформував план-графік (коригування плану-графіка).

Як слідує з матеріалів справи, управлінням податкових перевірок, трансферного ціноутворення та міжнародного оподаткування Головного управління ДПС у Львівській області, враховуючи особливості контрольно-перевірочної роботи управління, пов`язаних в тому числі із виконанням судових рішень та ефективного проведення документальних перевірок платників податків, подано доповідну записку про коригування плану-графіка проведення планових документальних перевірок платників податків у жовтні 2019 року. У зв`язку з чим управління просить погодити включити до плану-графіка проведення документальних перевірок на 2019 рік (жовтень) ТзОВ «Енергія - Новий Розділ» (рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 31.05.2019 по справі №1.380.2019.000598, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 20.08.2019 відмовлено у задоволенні позову про визнання протиправним та скасування наказу від 22.10.2018 № 6144 "Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТзОВ «Енергія - Новий Розділ»).

Однак, згідно оскаржуваного наказу не вбачається, що така перевірка проводиться на підставі рішення суду від 31.05.2019 по справі №1.380.2019.000598. Окрім того, оскаржуваним наказом передбачено проведення перевірки за період діяльності з 01.07.2016 по 30.06.2019.

Поряд з цим, у справі №1.380.2019.000598 оскаржувався наказ від 22.10.2018 №6144, який стосувався проведення перевірки за інший період діяльності, а саме, з 01.05.2015 по 30.09.2018.

Окрім того, суд звертає увагу на те, що у розділах ІІІ-V Порядку не передбачено можливість коригування у поточному році вже сформованого і затвердженого річного плану-графіка проведення перевірок шляхом включення до нього нових платників податків.

Водночас, таке «коригування» суперечить положенням про планові заходи зі здійснення державного нагляду (контролю), що врегульовані Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», відповідно до ч. 1 ст. 5 якого внесення змін до річних планів здійснення заходів державного нагляду (контролю) не допускається, крім випадків зміни найменування суб`єкта господарювання та виправлення технічних помилок.

Оскільки згідно чинного законодавства України у податкових органів відсутні повноваження щодо коригування у поточному році вже сформованого і затвердженого річного плану-графіка проведення перевірок шляхом включення до нього нових платників податків, то оновлений оприлюднений план-графік проведення документальних планових перевірок платників податків на 2019 рік є протиправним.

Як вже зазначалось, у відповідності до розділу І Порядку №524 проекти річних планів-графіків складаються територіальними органами ДФС не пізніше 01 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки, квартальних планів-графіків - не пізніше 20 числа останнього місяця поточного кварталу засобами інформаційно-телекомунікаційних систем ДФС.

Включення в план-графік на 2019 рік повинно було бути до грудня 2018 року. Відповідно за загальним правилом до 01 грудня 2019 року включаються платники податку в план-графік проведення перевірок на 2020 рік. Однак, відповідачем порушено процедуру включення в план-графік перевірок на 2019 рік.

Встановлене статями 75-81 ПК правове регулювання податкових перевірок визначає певні обов`язкові умови та порядок прийняття контролюючими органами рішень про проведення перевірок, дотримання яких може бути належною підставою для прийняття керівником податкового органу наказу про проведення перевірки.

Процедурні порушення при призначенні перевірки мають наслідком протиправність прийнятого керівником податкового органу наказу про проведення перевірки.

Така правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального права висловлена колегією суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України у постанові від 27.01.2015 (справа №21-425а14), відповідно до якої лише дотримання умов та порядку прийняття контролюючими органами рішень про проведення перевірок може бути належною підставою для видання наказу про проведення перевірки.

Враховуючи вищенаведене, суд вважає що, наказ №1266 “Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТзОВ “Енергія-Новий Розділ” від 16.10.2019 є таким, що не ґрунтується на нормах податкового законодавства та підлягає скасуванню.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. А, згідно ч.1 ст.90 цього ж Кодексу, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Таким чином, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Щодо судових витрат, то згідно ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України такі відшкодовуються позивачу в повному обсязі.

Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, -

в и р і ш и в:

позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління ДПС у Львівській області №1266 “Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТзОВ “Енергія-Новий Розділ” від 16.10.2019.

Стягнути з Головного управління ДПС у Львівській області (місцезнаходження: вул.Стрийська, 35, м.Львів, 79003, код ЄДРПОУ: 43143039) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Енергія-Новий Розділ” (місцезнаходження: вул.Грушевського, 37, м.Новий Розділ, Львівська область, 81652; код ЄДРПОУ: 33525073) судовий збір в сумі 1921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна) грн 00 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складено 16.03.2020 року.

Суддя Братичак Уляна Володимирівна