Рішення № 88233893, 03.03.2020, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.03.2020
Номер справи
160/13400/19
Номер документу
88233893
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 березня 2020 року Справа № 160/13400/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Ніколайчук С.В.,

при секретарі судового засідання Федуркіній А.В.,

за участі:

представника позивача Войтенко К.В.,

представників відповідача Нагорний Б.В.,

Вишньовка О.Л.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпрі в загальному порядку адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "ФЕНОМ ВЕСТ" (49101, м. Дніпро, вул. Вознесенська, буд. 25, к. 11, код ЄДРПОУ 40930702) до головного управління ДПС у Дніпропетровській області (вул. Сімферопольська, б. 17-а, м. Дніпро, 49005, код ЄДРПОУ 43145015) про визнання неправомірної відмови у погашені простого векселя, -

ВСТАНОВИВ:

07 жовтня 2019 року товариство з обмеженою відповідальністю «Феном Вест» звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до головного управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області, в якій просить суд визнати неправомірною відмову головного управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області у погашені простого векселя серії АА 1562268 від 13 червня 2019 року, викладену у листі ГУ ДПС у Дніпропетровській області № 2448/10/04-36-32-04-16 від 13.09.2019 р.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на виконання вимог підпункту 229.8.10 пункту 229.8. статті 229 Податкового кодексу України ТОВ «ФЕНОМ ВЕСТ» листом від 09.09.2019 р. № 09/09/19 надав контролюючому органу первинні документи для погашення вищевказаного податкового векселя з наданням пояснень щодо таких документів та відповідні акцизні накладні по реалізації імпортованого товару з квитанціями № 2 про реєстрацію відповідних акцизних накладних в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, проте, позивачем було отримано засобами поштового зв`язку лист ГУ ДПС у Дніпропетровській області №2448/10/04-36-32-04-16 від 13.09.2019 року, у якому головне управління ДПС у Дніпропетровській області повідомляє, що станом на 10.09.2019 року відсутні документи, надання яких передбачено п.п.229.8.10 п.229.8 ст.229 та п.26 розділу ХХ перехідних положень Податкового кодексу України, зокрема зареєстровані належним чином акцизні накладні, які підтверджують цільове використання ввезеного палива для реактивних двигунів по всьому ланцюгу постачання.

На думку позивача, відповідні дії відповідача є протиправними, у зв`язку з чим він звернувся до суду з даним позовом та просить позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.01.2020 року відкрито провадження в адміністративній справі №160/13400/19 та призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання, за наявними у справі матеріалами.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27 січня 2020 року у клопотанні представника головного управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області про залишення без розгляду позов ТОВ «Феном Вест» до головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання неправомірною відмову - відмовлено.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.01.2020 року на підставі заяви відповідача заява про здійснення розгляду справи у судовому засіданні з повідомленням сторін судом вирішено подальший розгляд адміністративної справи №160/13400/19 здійснювати за правилами загального позовного провадження.

На виконання вимог ухвали Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.01.2020 року на адресу суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву.

В наданому до суду відзиві зазначено, що станом на 10.09.2019 року (граничний термін погашення векселя) у головного управління ДПС у Дніпропетровській області були відсутні правові підстави для підтвердження здійснення операцій, визначених у підпунктах 1)-4) пл.229.8.10 п.229.8 ст.229 Податкового кодексу України, та погашення податкового векселю серії АА1562268 від 13.06.2019 без сплати суми акцизного податку, яка визначена у податковому векселі, оскільки серед наданих ТОВ «Феном вест» документів для погашення вказаного векселя були відсутні всі документи, надання яких передбачено п.п.229.8.10 п.229.8 ст.229 та п.26 розділу ХХ перехідних положень ПК України, зокрема, зареєстровані належним чином акцизні накладні, які підтверджують цільове використання ввезеного палива для реактивних двигунів по всьому ланцюгу постачання.

Суд, дослідивши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзиви, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення позову по суті, проаналізувавши застосування норм матеріального та процесуального права, встановив наступне.

Головне управління ДПС у Дніпропетровській області є законним векселедержателем простого векселя серії АА156268, виданого 13.06.2019 року на суму 14 505 534,16 грн векселедавцем - ТОВ «Феном Вест» (до 25.07.2019 року ТОВ «Оптимус Конекшн»).

ТОВ «Феном Вест» було здійснено митне оформлення палива для реактивних двигунів відповідно до митних декларацій форми МД-2 серії ІМ 40 АА №903110/2019/00826, № 903110/2019/000876, № 903110/2019/000963.

Подальша реалізація імпортованого товару за вказаними деклараціями була здійснена на адресу ТОВ «Торгова фірма Арон», яка, в свою чергу, реалізувала імпортований товар на адресу ДП «Хлібна база № 77», яке є підприємством державного резерву.

На виконання вимог підпункту 229.8.10 пункту 229.8. статті 229 Податкового кодексу України ТОВ «ФЕНОМ ВЕСТ» листом від 09.09.2019 р. №09/09/19 надав контролюючому органу первинні документи для погашення вищевказаного податкового векселя з наданням пояснень щодо таких документів та відповідні акцизні накладні щодо реалізації імпортованого товару з квитанціями №2 про реєстрацію відповідних акцизних накладних в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.

12.09.2019 р. ТОВ «ФЕНОМ ВЕСТ» листом №12/09/19 надало контролюючому органу додаткові документи для підтвердження обставин, які є необхідними для погашення податкового векселя.

12.09.2019 р. ТОВ «ФЕНОМ ВЕСТ» звернулося до головного управління ДФС у Дніпропетровській області із заявою про отримання інформації щодо погашення вказаних векселів, оскільки станом на 12.09.2019р. товариством не отримав жодної інформації про погашення векселів.

У відповідь на лист ТОВ «Феном Вест» від 12.09.2019 р. № 12/09/19 позивачем було отримано засобами поштового зв`язку лист головного управління ДПС у Дніпропетровській області №2448/10/04-36-32-04-16 від 13.09.2019 р. У вказаному листі від 13.09.2019 р. головного управління ДПС у Дніпропетровській області повідомлено, що станом на 10.09.2019 р. відсутні документи, надання яких передбачено п.п.229.8.10 п.229.8 ст.229 та п.26 розділу ХХ перехідних положень Податкового кодексу України, зокрема, зареєстровані належним чином акцизні накладні, які підтверджують цільове використання ввезеного палива для реактивних двигунів по всьому ланцюгу постачання.

З матеріалів справи вбачається, що позивачем для погашення векселя було надано відповідний пакет документів, який складався з акцизних накладних та первинних документів, а саме: копія акцизної накладної №33 від 17.06.2019 року та квитанції, копія акцизної накладної № 34 від 27.06.2019 року та копія квитанції № 1, копія акцизної накладної форми П №1 від 15.07.2019 року та копія квитанції №2; копія акцизної накладної форми П №1 від 16.07.2019 року та копія квитанції № 2; копія акцизної накладної форми П №2 від 13.07.2019 року та копія квитанції № 2; копія акцизної накладної форми П №1 від 17.07.2019 року та копія квитанції № 2; копія акцизної накладної форми П № 1 від 13.07.2019 року та копія квитанції № 2; копія акцизної накладної форми П №2 від 15.07.2019 року та копія квитанції № 2; копія акцизної накладної форми П №2 від 14.07.2019 року та копія квитанції № 2; копія акцизної накладної форми П №1 від 14.07.2019 року та копія квитанції № 2; копія акцизної накладної форми П №1 від 18.07.2019 року та копія квитанції № 2; копія акцизної накладної форми П №2 від 18.07.2019 року № 2; копія акцизної накладної форми П № 3 від 17.07.2019 року та квитанція № 2; копія акцизної накладної форми П №2 від 17.07.2019 року та квитанція № 2; копія акцизної накладної форми П № 3 від 18.07.2019 року та квитанція № 2; копія акцизної накладної форми П №2 від 16.07.2019 року та копія квитанції № 2; копія акцизної накладної форми П № 1 від 13.07.2019 року та квитанція № 1; копія акцизної накладної форми П №2 від 13.07.2019 року та квитанція № 1; копія акцизної накладної форми П № 2 від 14.07.2019 року та квитанція № 1; копія акцизної накладної форми П № 2 від 14.07.2019 року та квитанція № 1; копія акцизної накладної форми П №1 від 15.07.2019 року та квитанція № 1; копія акцизної накладної форми П № 2 від 15.07.2019 року та квитанція № 1; копія акцизної накладної форми П № 1 від 16.07.2019 року та квитанція № 1; копія акцизної накладної форми П № 2 від 16.07.2019 року та квитанція № 1; копія акцизної накладної форми П №1 від 17.07.2019 року та квитанція № 1; копія акцизної накладної форми П № 2 від 17.07.2019 року та квитанція № 1; копія акцизної накладної форми П № 3 від 17.07.2019 року та квитанція № 1; копія акцизної накладної форми П № 1 від 18.07.2019 року та квитанція № 1; копія акцизної накладної форми П №2 від 18.07.2019 року та квитанція № 1.

На підтвердження факту реалізації імпортованого товару у відповідності з пп. 4 пп. 229.8.10 п 229.8. ст. 229 Податкового кодексу України ТОВ «Феном Вест» надало до органу контролю підтверджуючі первинні документи по реалізації товару на ТОВ «Торгова фірма Арон»: договір поставки № ДЖ-03/06 від 03.06.2019 року, видаткова накладна № 163 від 17.06.2019 року, видаткова накладна № 164 від 17.06.2019 року, видаткова накладна № 165 від 27.06.2019 року, видаткова накладна № 166 від 17.06.2019 року, видаткова накладна № 167 від 27.06 2019 року, видаткова накладна № 168 від 17.06.2019 року, видаткова накладна № 169 від 17.06.2019 року, видаткова накладна № 170 від 27.06.2019 року, видаткова накладна від 171 від 17.06.2019 року, видаткова накладна № 172 від 27.06.2019 року, видаткова накладна від 173 від 17.06.2019 року, видаткова накладна № 174 від 17.06.2019 року, видаткова накладна № 175 від 27.06.2019 року, видаткова накладна № 176 від 27.06.2019 року, видаткова накладна № 177 від 13.07.2019 року, видаткова накладна № 178 від 14.07.2019 року, видаткова накладна № 179 від 14.07.2019 року, видаткова накладна № 180 від 13.07.2019 року, видаткова накладна № 181 від 15.07.2019 року, видаткова накладна № 182 від 15.07.2019 року, видаткова накладна № 183 від 16.07.2019 року, видаткова накладна № 184 від 17.07.2019 року, видаткова накладна № 185 від 16.07.2019 року, видаткова накладна № 186 від 17.07.2019 року, видаткова накладна № 187 від 17.07.2019 року, видаткова накладна № 188 від 18.07.2019 року, видаткова накладна № 189 від 18.07.2019 року, видаткова накладна № 190 від 18.07.2019 року та відповідні підтверджуючі документи щодо подальшої реалізації імпортованого товару ТОВ «Торгова фірма Арон» на користь ДП «Хлібна база № 77», а саме: договір поставки нафтопродуктів № 0406-01 від 04.06.2019 року, видаткова накладна № 235 від 17.06.2019 року, видаткова накладна № 236 від 17.06.2019 року, видаткова накладна № 237 від 17.06.2019 року, видаткова накладна № 238 від 17.06.2019 року, видаткова накладна № 239 від 239 від 17.06.2019 року, видаткова накладна № 240 від 17.06.2019 року, видаткова накладна № 241 від 17.06.2019 року, видаткова накладна № 242 від 17.06.2019 року, видаткова накладна № 243 від 17.06.2019 року, видаткова накладна № 244 від 17.06.2019 року, видаткова накладна № 245 від 17.06.2019 року, видаткова накладна № 246 від 17.06.2019 року, видаткова накладна № 247 від 17.06.2019 року, видаткова накладна № 248 від 17.06.2019 року, видаткова накладна № 249 від 27.06.2019 року, видаткова накладна № 250 від 27.06.2019 року, видаткова накладна № 251 від 27.06.2019 року, видаткова накладна № 252 від 27.06.2019 року, видаткова накладна № 253 від 27.06.2019 року, видаткова накладна № 254 від 27.06.2019 року, видаткова накладна № 255 від 27.06.2019 року, видаткова накладна № 256 від 27.06.2019 року, видаткова накладна № 257 від 27.06.2019 року, видаткова накладна № 258 від 27.06.2019 року, видаткова накладна № 221 від 13.07.2019 року, видаткова накладна № 222 від 13.07.2019 року, видаткова накладна № 223 від 14.07.2019 року, видаткова накладна № 224 від 14.07.2019 року, видаткова накладна № 225 від 15.07.2019 року, видаткова накладна № 226 від 15.07.2019 року, видаткова накладна № 227 від 16.07.2019 року, видаткова накладна № 228 від 16.07.2019 року, видаткова накладна № 229 від 17.07.2019 року, видаткова накладна № 230 від 17.07.2019 року, видаткова накладна № 231 від 17.07.2019 року, видаткова накладна № 232 від 18.07.2019 року, видаткова накладна № 233 від 18.07.2019 року, видаткова накладна № 234 від 18.07.2019 року, товарно-транспортні накладна на відпуску нафтопродуктів (нафти) N: 13/07/19, товарно-транспортні накладна на відпуску нафтопродуктів (нафти) N: 13/07/19-1, товарно-транспортні накладна на відпуску нафтопродуктів (нафти) N: 14/07/19, товарно-транспортні накладна на відпуску нафтопродуктів (нафти) N: 14/07/19, товарно-транспортні накладна на відпуску нафтопродуктів (нафти) N: 15/07/19-1, товарно-транспортні накладна на відпуску нафтопродуктів (нафти) N: 15/07/19, товарно-транспортні накладна на відпуску нафтопродуктів (нафти) N: 16/07/19-1, товарно-транспортні накладна на відпуску нафтопродуктів (нафти) N: 16/07/19, товарно-транспортні накладна на відпуску нафтопродуктів (нафти) N: 18/07/19, товарно-транспортні накладна на відпуску нафтопродуктів (нафти) N: 18/07/19-1, товарно-транспортні накладна на відпуску нафтопродуктів (нафти) N: 18/07/19-2, товарно-транспортні накладна на відпуску нафтопродуктів (нафти) N: 17/07/19-1, товарно-транспортні накладна на відпуску нафтопродуктів (нафти) N: 17/07/19, товарно-транспортні накладна на відпуску нафтопродуктів (нафти) N: 17/07/19-1, товарно-транспортні накладна на відпуску нафтопродуктів (нафти) N: 18/06/19-1, товарно-транспортні накладна на відпуску нафтопродуктів (нафти) N: 18/06/19-2, товарно-транспортні накладна на відпуску нафтопродуктів (нафти) N: 18/06/19-3, товарно-транспортні накладна на відпуску нафтопродуктів (нафти) N: 18/06/19, товарно-транспортні накладна на відпуску нафтопродуктів (нафти) N: 18/06/19-1, товарно-транспортні накладна на відпуску нафтопродуктів (нафти) N: 18/07/19-2, товарно-транспортні накладна на відпуску нафтопродуктів (нафти) N: 19/06/19, товарно-транспортні накладна на відпуску нафтопродуктів (нафти) N: 19/06/19-1, товарно-транспортні накладна на відпуску нафтопродуктів (нафти) N: 19/06/19-2, товарно-транспортні накладна на відпуску нафтопродуктів (нафти) N: 19/06/19-3, товарно-транспортні накладна на відпуску нафтопродуктів (нафти) N: 19/07/19, товарно-транспортні накладна на відпуску нафтопродуктів (нафти) N: 19/07/19-1, товарно-транспортні накладна на відпуску нафтопродуктів (нафти) N: 19/07/19-2, товарно-транспортні накладна на відпуску нафтопродуктів (нафти) N: 20/06/19, товарно-транспортні накладна на відпуску нафтопродуктів (нафти) N: 20/06/19-1, товарно-транспортні накладна на відпуску нафтопродуктів (нафти) N: товарно-транспортні накладна на відпуску нафтопродуктів (нафти) N: 20/06/19-2, товарно-транспортні накладна на відпуску нафтопродуктів (нафти) N: 20/06/19-3, товарно-транспортні накладна на відпуску нафтопродуктів (нафти) N: 20/07/19, товарно-транспортні накладна на відпуску нафтопродуктів (нафти) N: 20/07/19-1, товарно-транспортні накладна на відпуску нафтопродуктів (нафти) N: 20/07/19-2, товарно-транспортні накладна на відпуску нафтопродуктів (нафти) N: 20/07/19-2, товарно-транспортні накладна на відпуску нафтопродуктів (нафти) N: 21/06/19, товарно-транспортні накладна на відпуску нафтопродуктів (нафти) N: 21/06/19-1, товарно-транспортні накладна на відпуску нафтопродуктів (нафти) N: 21/06/19-2, товарно-транспортні накладна на відпуску нафтопродуктів (нафти) N: товарно-транспортні накладна на відпуску нафтопродуктів (нафти) N: 21/06/19-3, товарно-транспортні накладна на відпуску нафтопродуктів (нафти) N: 05/07/19, товарно-транспортні накладна на відпуску нафтопродуктів (нафти) N: 05/07/19-1, товарно-транспортні накладна на відпуску нафтопродуктів (нафти) N: 05/07/19-2, товарно-транспортні накладна на відпуску нафтопродуктів (нафти) N: 05/07/19-3, товарно-транспортні накладна на відпуску нафтопродуктів (нафти) N: 06/07/19, товарно-транспортні накладна на відпуску нафтопродуктів (нафти) N: 06,07/19-1, товарно-транспортні накладна на відпуску нафтопродуктів (нафти) N: 06/07/19-2, товарно-транспортні накладна на відпуску нафтопродуктів (нафти) N: 06/07/19-3, товарно-транспортні накладна на відпуску нафтопродуктів (нафти) N: 07/07/19, товарно-транспортні накладна на відпуску нафтопродуктів (нафти) N: 07/07/19-1, товарно-транспортні накладна на відпуску нафтопродуктів (нафти) N:, 07/07/19-2, товарно-транспортні накладна на відпуску нафтопродуктів (нафти) N: 07/07/19-3, товарно-транспортні накладна на відпуску нафтопродуктів (нафти) N: 08/07/19, товарно-транспортні накладна на відпуску нафтопродуктів (нафти) N: 08/07/19-1, товарно-транспортні накладна на відпуску нафтопродуктів (нафти) N: 08/07/19-2, товарно-транспортні накладна на відпуску нафтопродуктів (нафти) N: 08/07/19-3, товарно-транспортні накладна на відпуску нафтопродуктів (нафти) N: 10/07/19, товарно-транспортні накладна на відпуску нафтопродуктів (нафти) N: 10/07/19-1, товарно-транспортні накладна на відпуску нафтопродуктів (нафти) N: 10/07/19-2, товарно-транспортні накладна на відпуску нафтопродуктів (нафти) N: 11/07/19, товарно-транспортні накладна на відпуску нафтопродуктів (нафти) N: 11/07/19-1, товарно-транспортні накладна на відпуску нафтопродуктів (нафти) N: 11/07/19-2, товарно-транспортні накладна на відпуску нафтопродуктів (нафти) N: 12/07/19, товарно-транспортні накладна на відпуску нафтопродуктів (нафти) N: 12/07/19-1, товарно-транспортні накладна на відпуску нафтопродуктів (нафти) N: 05/07/19, товарно-транспортні накладна на відпуску нафтопродуктів (нафти) N: 05/07/19-1, 05/07/19-2, товарно-транспортні накладна на відпуску нафтопродуктів (нафти) N: 05/07/19-3, товарно-транспортні накладна на відпуску нафтопродуктів (нафти) N: 06/07/19, товарно-транспортні накладна на відпуску нафтопродуктів (нафти) N: 06/07/19-1, товарно-транспортні накладна на відпуску нафтопродуктів (нафти) N: 06/07/19-2, товарно-транспортні накладна на відпуску нафтопродуктів (нафти) N: 06/07/19-3, товарно-транспортні накладна на відпуску нафтопродуктів (нафти) N: 07/07/19, 07/07/19-1, товарно-транспортні накладна на відпуску нафтопродуктів (нафти) N: 07/07/19-2, товарно-транспортні накладна на відпуску нафтопродуктів (нафти) N: 07/07/19-3, товарно-транспортні накладна на відпуску нафтопродуктів (нафти) N: 08/07/19, товарно-транспортні накладна на відпуску нафтопродуктів (нафти) N: 08/07/19-1, товарно-транспортні накладна на відпуску нафтопродуктів (нафти) N: 08/07/19-2, товарно-транспортні накладна на відпуску нафтопродуктів (нафти) N: товарно-транспортні накладна на відпуску нафтопродуктів (нафти) N: 08/07/19-3, товарно-транспортні накладна на відпуску нафтопродуктів (нафти) N: товарно-транспортні накладна на відпуску нафтопродуктів (нафти) N: 10/07/19, товарно-транспортні накладна на відпуску нафтопродуктів (нафти) N: товарно-транспортні накладна на відпуску нафтопродуктів (нафти) N: 10/07/19-1, товарно-транспортні накладна на відпуску нафтопродуктів (нафти) N:10/07/19-2, товарно-транспортні накладна на відпуску нафтопродуктів (нафти) N: 11/07/19, товарно-транспортні накладна на відпуску нафтопродуктів (нафти) N: 11/07/19-1, товарно-транспортні накладна на відпуску нафтопродуктів (нафти) N: 11/07/19-2, товарно-транспортні накладна на відпуску нафтопродуктів (нафти) N: 12/07/19, товарно-транспортні накладна на відпуску нафтопродуктів (нафти) N: 12/07/19-1, товарно-транспортні накладна на відпуску нафтопродуктів (нафти) N: 12/07/19-2, товарно-транспортні накладна на відпуску нафтопродуктів (нафти) N: 13/07/19, товарно-транспортні накладна на відпуску нафтопродуктів (нафти) N: 13/07/19-1, товарно-транспортні накладна на відпуску нафтопродуктів (нафти) N: 13/07/19-2, товарно-транспортні накладна на відпуску нафтопродуктів (нафти) N: 14/07/19, товарно-транспортні накладна на відпуску нафтопродуктів (нафти) N: 14/07/19-1, товарно-транспортні накладна на відпуску нафтопродуктів (нафти) N: 14/07/19-2, товарно-транспортні накладна на відпуску нафтопродуктів (нафти) N: 14/07/19-3, товарно-транспортні накладна на відпуску нафтопродуктів (нафти) N: 15/07/19, товарно-транспортні накладна на відпуску нафтопродуктів (нафти) N: 15/07/19-1, товарно-транспортні накладна на відпуску нафтопродуктів (нафти) N: 15/07/19-2, товарно-транспортні накладна на відпуску нафтопродуктів (нафти) N: 16/07/19, товарно-транспортні накладна на відпуску нафтопродуктів (нафти) N: 16/07/19-1, товарно-транспортні накладна на відпуску нафтопродуктів (нафти) N: товарно-транспортні накладна на відпуску нафтопродуктів (нафти) N: 16/07/19-2, товарно-транспортні накладна на відпуску нафтопродуктів (нафти) N: 17/07/19, товарно-транспортні накладна на відпуску нафтопродуктів (нафти) N:17/07/19-1, товарно-транспортні накладна на відпуску нафтопродуктів (нафти) N: 17/07/19-2, товарно-транспортні накладна на відпуску нафтопродуктів (нафти) N: 17/07/19-3, товарно-транспортні накладна на відпуску нафтопродуктів (нафти) N: 18/06/19, акцизна накладна № 33 від 17.06.2019 року, та квитанція № 1, акцизна накладна № 34 від 27.06.2019 року та квитанція № 1, акцизна накладна форми «П» № 1 від 16.07.2019 року та квитанція № 2, акцизна накладна форми «П» № 2 від 13.07.2019 року та квитанція № 2, акцизна накладна форми «П» № 1 від 17.07.2019 року та квитанція № 2, акцизна накладна форми «П» № 1 від 13.07.2019 року та квитанція № 2, акцизна накладна форми «П» № 2 від 15.07.2019 року та квитанція № 2, акцизна накладна форми «П» № 2 від 14.07.2019 року та квитанція № 2, акцизна накладна форми «П» № 1 від 14.07.2019 року та квитанція № 2, акцизна накладна форми «П» № 1 від 18.07.2019 року та квитанція № 2, акцизна накладна форми «П» № 2 від 18.07.2019 року, акцизна накладна форми «П» № 3 від17.07.2019 року та квитанція № 2, акцизна накладна форми «П» № 1 від 15.07.2019 року та квитанція № 2, акцизна накладна форми «П» № 2 від 17.07.2019 року та квитанція № 2, акцизна накладна форми «П» № 3 від 18.07.2019 року та квитанція № 2, акцизна накладна форми «П» № 2 від 16.07.2019 року та квитанція № 2, акцизна накладна форми «П» № 2 від17.07.2019 року та квитанція № 2, акцизна накладна форми «П» № 1 від 13.07.2019 року та квитанція № 1-АН, акцизна накладна форми «П» № 2 від13.07.2019 року та квитанція № 1-АН, акцизна накладна форми «П» № 1 від 14.07.2019 року та квитанція № 1-АН, акцизна накладна форми «П» № 2 від 14.07.2019 року та квитанція № 1-АН, акцизна накладна форми «П» № 1 від 15.07.2019 року та квитанція № 1-АН, акцизна накладна форми «П» № 2 від 15.07.2019 року та квитанція № 1-АН, акцизна накладна форми «П» № 1 від 16.07.2019 року та квитанція № 1-АН, акцизна накладна форми «П» № 2 від 16.07.2019 року та квитанція № 1-АН, акцизна накладна форми «П» № 1 від 17.07.2019 року та квитанція № 1-АН, акцизна накладна форми «П» № 2 від 17.07.2019 року та квитанція № 1-АН, акцизна накладна форми «П» № 3 від 17.07.2019 року та квитанція № 1-АН, акцизна накладна форми «П» № 1 від 18.07.2019 року та квитанція № 1-АН, акцизна накладна форми «П» № 2 від 18.07.2019 року та квитанція № 1-АН, акцизна накладна форми «П» № 3 від 18.07.2019 року та квитанція № 1-АН, акти прийому-передачі нафтопродуктів за договором поставки від 13.07.2019 року, від 14.07.2019 року, від 15.07.2019 року, 16.07.2019 року, 17.07.2019 року, 18.07.2019 року, 27.06.2019 року, 17.06.2019 року,

Між тим, відповідач вказує, що серед наданих органу контролю податкових накладних, деякі з них були не зареєстровані в установленому законом порядку, що і стало причиною відмови в погашені векселя.

В ході розгляду даної справи судом дійсно встановлено, а позивачем не заперечувалось, що ТОВ «Феном вест» (попередня назва ТОВ «Оптімус Конекшн») направив на реєстрацію акцизну накладну № 33 від 17.06.2019 р. та акцизну накладну № 34 від 27.06.2019 р., складених на поставку товару від ТОВ «Оптімус Конекшн» на користь ТОВ «Торгова фірма Арон». Після направлення до Єдиного реєстру акцизних накладних позивач отримав квитанції № 1, в яких було зазначено: «Документ не може бути прийнятий – закінчення дії форми – липень 2019 р.».

На думку позивача, контролюючим органом неправомірно було відмовлено в реєстрації акцизної накладної №33 від 17.06.2019 р. та акцизної накладної № 34 від 27.06.2019 року, оскільки на підтвердження здійснення відповідних поставок товару від ТОВ «Оптімус Конекшн» на користь ТОВ «Торгова фірма Арон» позивачем було здійснено відповідну реєстрацію акцизних накладних, копії яких були додані до листа позивача від 09.09.2019 р. на адресу відповідача.

Також, позивачем від ТОВ «Торгова фірма Арон» отримано копії акцизних накладних, складених ТОВ «Торгова фірма арон» на користь державного підприємства «Хлібна база № 77» Державного агентства резерву України, та копії квитанцій № 1 про відмову в реєстрації відповідних акцизних накладних із зазначенням наступної причини відмови: «Документ не може бути прийнятий – Порушено вимоги п. 231.1. статті 231 Податкового кодексу України, а саме: повинна бути зазначена відмітка «акцизна накладна складена суб`єктами господарювання, які здійснюють авіапаливозабезпечення».

11.09.2019 року головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області до АТ КБ «Приватбанк» було направлено лист (вх. № 163/10/04-32-32-04-16) з опротестованим податковим векселем АА156268 від 13.06.2019 року та виконавчим написом з вимогою переказати суму, зазначену в податковому векселі, на користь головного управління ДПС у Дніпропетровській області.

Вказано, що у відповіді від АТ КБ «Приватбанк» від 16.09.2019 року № Е.35.0.0.0./4-441 позивач не звертався до банку відносно авалювання векселів, укладання договорів про авалювання або генеральних угод про авалювання векселів

Не погодившись з рішенням податкового органу щодо відмови в реєстрації акцизних накладних, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Вирішуючи заявлений спір по суті, суд зазначає наступне.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, щодо компетенції контролюючих органів, повноважень і обов`язків їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальності за порушення податкового законодавства, врегульовані Податковим кодексом України, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин.

Для ввезення на митну територію України або реалізації вироблених в Україні бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів імпортер бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів (далі - імпортер) оформлює податковий вексель у трьох примірниках, а виробник бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів (далі - виробник) - у двох примірниках. Перший примірник подається до контролюючого органу (векселедержателя) за місцезнаходженням імпортера або виробника, другий примірник залишається імпортеру або виробнику, а третій примірник подається до контролюючого органу за місцем митного оформлення таких бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів. (п. 229.8.2 Податкового кодексу України)

Податковий вексель видається на суму акцизного податку, нарахованого на обсяг ввезених на митну територію України або вироблених в Україні бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів, виходячи із ставки, яка визначається як різниця між ставкою, встановленою підпунктом 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу із застосуванням підвищувального коефіцієнта 10, та ставкою, встановленою підпунктом 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу без застосування підвищувального коефіцієнта 10. До податкового векселя додається розрахунок суми акцизного податку.

Реалізація обсягів бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів суб`єктами господарювання, які отримали акцизні накладні, зареєстровані в Єдиному реєстрі акцизних накладних, із зазначенням в них реквізитів податкового векселя, виданого на суму акцизного податку, нарахованого на такі обсяги, здійснюється без сплати акцизного податку. (п. 229.8.3. Податкового кодексу України)

Податковий вексель без сплати коштами зазначеної в ньому суми акцизного податку погашається у разі підтвердження факту цільового використання бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів протягом строку, на який виданий такий вексель, шляхом реєстрації акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних на операції з:

1) реалізації (заправлення повітряних суден) бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів, складених суб`єктами господарювання, які здійснюють авіапаливозабезпечення згідно з чинним сертифікатом на відповідність вимогам авіаційних правил України на здійснення наземного обслуговування, виданим уповноваженим органом з питань цивільної авіації;

2) реалізації бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів суб`єктам літакобудування, на яких поширюється дія норм статті 2 Закону України "Про розвиток літакобудівної промисловості", складених платником податку, який здійснює таку реалізацію;

3) реалізації бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів замовникам, які здійснили закупівлю для забезпечення потреб держави або територіальної громади відповідно до Закону України "Про публічні закупівлі", складених платником податку, який здійснює таку реалізацію;

4) реалізації бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів підприємствам, установам та організаціям системи державного резерву, складених платником податку, який здійснює таку реалізацію.

Акцизні накладні на такі операції складаються на підставі первинних документів.

Податковий вексель без сплати коштами зазначеної в ньому суми акцизного податку за операціями, визначеними у підпунктах 2-4 цього підпункту, погашається у разі подання до контролюючого органу копій первинних документів, що підтверджують здійснення таких операцій.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, після реєстрації акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних, складених на такі операції, автоматично враховує відповідні обсяги бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів для погашення відповідного податкового векселя. (п. 229.8.10 Податкового кодексу України).

Згідно з п.26 розділу ХХ Перехідних положень ПК України тимчасово підтвердження факту цільового використання бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів для погашення податкових векселів, виданих з 1 січня до 30 листопада 2019 року (включно) виробниками та імпортерами бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів згідно з пунктом 229.8 статті 229 цього Кодексу, здійснюється шляхом подання такими виробниками та імпортерами до контролюючого органу - векселедержателя копій первинних документів, що підтверджують здійснення операцій з:

1) реалізації (заправлення повітряних суден) бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів суб`єктами господарювання, які здійснюють авіапаливозабезпечення згідно з діючим сертифікатом на відповідність вимогам авіаційних правил України на здійснення наземного обслуговування, виданим уповноваженим органом з питань цивільної авіації;

2) реалізації бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів суб`єктам літакобудування, на яких поширюється дія норм статті 2 Закону України "Про розвиток літакобудівної промисловості";

3) реалізації бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів замовникам, які здійснили закупівлю для забезпечення потреб держави або територіальної громади відповідно до Закону України "Про публічні закупівлі";

4) реалізації бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів підприємствам, установам та організаціям системи державного резерву.

Таким чином, вказаними положеннями законодавства передбачено, що для погашення податкового векселя платник податку зобов`язаний подати до контролюючого органу копії первинних документів, які будуть підтверджувати здійснення відповідних операцій, зазначених в підпункті 229.8.10 Податкового кодексу України. Вимоги даної норми не обмежують поняття первинних документів виключно акцизними накладними.

З аналізу вищевказаних первинних документів по господарським операціям позивача суд зробив висновок, що такі господарські операції підпадають під дію п.п.4 п.229.8.10 ПК України і є операціями з реалізації бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів підприємствам, установам та організаціям системи державного резерву, складених платником податку, який здійснює таку реалізацію, і для погашення податкового векселя платник повинен подати відповідачу копії первинних документів, які будуть підтверджувати здійснення відповідних операцій, зазначених в підпункті 229.8.10 Податкового кодексу України, що останнім і було зроблено.

Приймаючи оскаржуване рішення про відмову в погашені податкового векселя відповідач вказав, що серед поданих позивачем документів були відсутні всі документи, надання яких передбачено п.26 розділу ХХ Перехідних положень ПК України, зокрема, зареєстровані належним чином акцизні накладні, які підтверджують цільове використання ввезеного палива для реактивних двигунів по всьому лянцюгу постачання.

Дані доводи відповідача суд оцінює критично, оскільки матеріалами справи підтверджується, що позивачем надано усі наявні у нього первинні документи, які підтверджують здійснення відповідних операцій, зазначених в підпункті 229.8.10 Податкового кодексу України, в тому числі і зареєстровані акцизні накладні зареєстровані. Не враховані відповідачем кілька акцизних накладних, які не зареєстровані, не можна ототожнювати з поняттям відсутності усіх первинних документів.

Податковий орган в оскаржуваному рішенні не встановив причин відмови в реєстрації акцизних накладних, не дослідив наявності інших первинних документів, в тому числі і зареєстрованих акцизних накладних, суми по яких підлягають погашеню по податковому векселю.

ТОВ «Торговельна фірма Арон» здійснила заповнення на направлення на реєстрацію акцизних накладних, складених на підставі підпункту 4) підпункту 229.8.10 пункту 229.8. ст.229 Податкового кодексу України, проте, їй було відмовлено в реєстрації акцизних накладних на тій підставі, що відповідні акцизні накладні були складені не на підставі підпункту 1) підпункту 229.8.10 пункту 229.8. ст.229 Податкового кодексу України та з підстав несвоєчасного подання їх на реєстрацію, оскільки п.26 розділу ХХ Перехідних положень ПК України визначено особливий період (з 1 січня до 30 листопада 2019 року (включно)), в який повинна бути зареєстрована акцизна накладна, не реєстрація акцизних накладних у цей період, позбавляє в подальшому права платника на її реєстрацію та відповідно права на погашення векселя.

Пунктом 9 Порядку ведення Єдиного реєстру акцизних накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2016 р. № 114 (в редакції станом на червень 2019 року), встановлено, що причиною неприйняття акцизної накладної/розрахунку коригування для реєстрації в Реєстрі є:

1) наявність помилок, допущених під час складання акцизної накладної/розрахунку коригування;

2) відсутність у Реєстрі відомостей, що містяться в акцизній накладній, яка коригується;

3) факт реєстрації акцизної накладної/розрахунку коригування з такими самими реквізитами;

4) порушення вимог щодо наявності обсягу пального, обчисленого відповідно до пункту 232.3 статті 232 Податкового кодексу України (після завершення перехідного періоду);

5) порушення вимог, установлених пунктом 231.1 статті 231 Податкового кодексу України.

Нормами Податкового кодексу не обмежується граничний термін реєстрації акцизних накладних, проте, за порушення строків реєстрації акцизних накладних ст. 120-2 Податкового кодексу України встановлено штрафні санкції.

Таким чином, ні норми ПК України, ні норми вказаного Порядку №114 не містять імперативної норми, яка б не дозволяла платнику зареєструвати акцизні накладні з пропуском строку реєстрації.

Окрім того, підпунктом 229.8.10 Податкового кодексу України встановлено чотири окремі випадки здійснення погашення податкового векселю контролюючим органом, і здійснення платником податків операцій з погашення податкового векселя на підставі підпункту 4) підпункту 229.8.10. Податкового кодексу України, а не на підставі підпункту 1) підпункту 229.8.10. Податкового кодексу України є правом платника податків, яке він обирає самостійно.

Інформація про факти подання відповідних акцизних накладних станом на 10.10.2019 містилася в Єдиному реєстрі акцизних накладних, ведення якого забезпечується контролюючим органом, та була відома відповідачу.

Відповідно до пп. 4.1.4 п. 4.1. ст. 4 Податкового кодексу України податкове законодавство України ґрунтується на таких принципах, презумпція правомірності рішень платника податку в разі, якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов`язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу.

Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Враховуючи вищенаведені обставини справи та норми права, суд зробив висновок, що позивачем було надано відповідачу всі необхідні документи у строк, який передбачений чинним законодавством, для погашення відповідного податкового векселя, зокрема, первинні документи, які підтверджують постачання товару по всього ланцюгу постачання, а відповідач, як суб`єкт владних повноважень, не довів прийняття ним рішення на підставі, у межах та у спосіб, що передбаченні чинним законодавством України, з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), не вказав мотивів не врахування ним інших первинних документів, недоліків до яких він не мав, адже приписи підпункту 4) підпункту 229.8.10 пункту 229.8. ст.229 Податкового кодексу України не обмежують поняття первинних документів виключно акцизними накладними.

Відповідно до ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань. За положеннями ст. 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.

Згідно з п.1 ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Відповідно до ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.

Оцінивши надані сторонами у справі докази, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, відповідно до ст.86 КАС України, та надавши відповідь на кожен із специфічних, доречних та важливих доводів заявника в світлі висновку, викладеного в пункті 25 Рішення Європейського Суду з прав людини «Проніна проти України» (заява №63566/00, Страсбург 18 липня 2006 року), суд зробив висновок про можливість винесення законного і об`єктивного рішення у справі з урахуванням всіх обставин, наведених вище.

При цьому, суд зауважує, що п.1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення.

Аналогічна позиція стосовно обов`язку доказування була висловлена Європейським судом з прав людини у пункті 36 справи «Суомінен проти Фінляндії» (Suominen v. Finland), від 01 липня 2003 року №37801/97, в якому він зазначив, що хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов`язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (рішення).

Згідно з частиною 2 статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відтак, відмова відповідача у погашенні податкового векселю, викладена у листі головного управління ДПС у Дніпропетровській області № 2448/10/04-36-32-04-16 від 13.09.2019 р., не грунтується на положеннях Податкового кодексу України та є протиправною, а позов підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 143 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

При задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу адміністративного судочинства України, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа (ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України).

Позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору за подання позову до суду в розмірі 3842 грн.

Отже, оскільки позовну заяву задоволено, сплачений судовий збір за подачу позову до суду в сумі 3842 грн. підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст. ст.ст. 241-246,255,295,297 , Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву товариства з обмеженою відповідальністю "ФЕНОМ ВЕСТ" (49101, м. Дніпро, вул. Вознесенська, буд. 25, к. 11, код ЄДРПОУ 40930702) до головного управління ДПС у Дніпропетровській області (вул. Сімферопольська, б. 17-а, м. Дніпро, 49005, код ЄДРПОУ 43145015) - задоволити.

Визнати неправомірною відмову головного управління ДПС у Дніпропетровській області у погашені простого векселя серії АА 1562268 від 13 червня 2019 року, викладену у листі головного управління ДПС у Дніпропетровській області № 2448/10/04-36-32-04-16 від 13.09.2019 року.

Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю "ФЕНОМ ВЕСТ" (49101, м. Дніпро, вул. Вознесенська, буд. 25, к. 11, код ЄДРПОУ 40930702) за рахунок бюджетних асигнувань головного управління ДФС у Дніпропетровській області (49000, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, 17-а, код ЄДРПОУ 39394856) судовий збір у розмірі 1921,00 грн. 54 коп.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення суду складений 16 березня 2020 року.

Суддя С.В. Ніколайчук