
Справа № 686/25950/19
Провадження № 2/686/548/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ЗАОЧНЕ
27 лютого 2020 року
Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області в складі:
головуючого судді Мазурок О.В.
при секретарі Колісник Л.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Хмельницькому, в порядку ст. 247 ЦПК України справу за позовом Хмельницької міської ради до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про стягнення безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати, -
В С Т А Н О В И В:
Хмельницька міська рада звернулась до суду з позовом до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про стягнення безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати в сумі 44149 гривень 50 копійок. На обґрунтування вимог в позовній заяві зазначено, що ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 є власниками нежитлового приміщення по АДРЕСА_1 , що підтверджується інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта №176415008 від 06.08.2019 року.
З моменту оформлення права власності, 2012 року, ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 користувалися земельною ділянкою, що по АДРЕСА_1 без правовстановлюючих документів, не сплачували за таке користування кошти, договір оренди земельної ділянки не укладали.
Управлінням земельних ресурсів та земельної реформи департаменту архітектури, містобудування та земельних відносин на адресу Головного управління ДФС у Хмельницькій області стосовно ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 було направлено запит з метою здійснення контролю за використання земельних ділянок з порушенням земельного законодавства щодо інформації по сплаті орендної плати /земельного податку на земельну ділянку по АДРЕСА_1 в період 2016-2019 роки.
На вищевказаний запит Головним управлінням ДФС у Хмельницькій області було надано інформацію щодо задекларованих та сплачених коштів орендної плати земельного податку та вказано, що ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 за земельну ділянку по АДРЕСА_1 за період 2016-2019 роки коштів не сплачували.
На підставі вищевказаних відомостей управлінням земельних ресурсів та
земельної реформи департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів Хмельницької міської ради було нараховано розмір орендної плати в період з 01.01.2017 року до 31.12.2019 року, які мали б сплати ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 у випадку виконання чинного законодавства України – укладення договору оренди землі.
За положеннями п. 289.1 ст. 289 ПК України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Рішенням другої сесії Хмельницької міської ради №20 від 15.12.2010 року було затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Хмельницького.
Після оформлення за собою у 2012 році права власності на нерухоме майно по АДРЕСА_1 ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 договір оренди вказаної земельної ділянки не укладали, орендної плати за користування землею не здійснювали. В наслідок цього територіальна громада міста Хмельницького в особі Хмельницької міської ради позбавлена можливості отримати дохід у розмірі 44149,50 грн. від здачі земельної ділянки в оренду.
ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 не є власниками та постійними землекористувачами земельної ділянки, а тому не є суб`єктами плати за землю у формі земельного податку, при цьому, єдина можлива форма здійснення плати за землю для них, як землекористувачів, є орендна плата.
На сьогоднішній день дана земельна ділянка є сформованою відповідно до чинного законодавства та їй присвоєно кадастровий номер, розмір безпідставно збережених коштів, який відповідає орендній платі за користування земельною ділянкою, було вирішено нарахувати саме на сформовані земельні ділянки площею 0,0180 га.
ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 у період з 01.01.2017 року до 31.12.2019 року не сплачували за користування земельною ділянкою плату за землю у встановленому законодавчими актами розмірі.
Представник позивача направила до суду заяву про слухання справи у її відсутність, підтримання позову, проти постановлення заочного рішення суду не заперечує.
Відповідачі у судове засідання не з`явились, про час та місце слухання справи повідомлені належним чином, про що свідчить розписка про вручення судової повістки, до суду не направили відзив на позов. Зі згоди позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст.280 ЦПК України.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 є власниками нежитлового приміщення, що по
АДРЕСА_1 .
З 2012 року ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 користувалися земельною ділянкою площею без правовстановлюючих документів, не сплачували за таке користування кошти, договір оренди земельної ділянки не укладали.
Відповідно до Акту обстеження від 29.01.2019 року, складеного головним спеціалістом відділу оренди та продажу землі управління земельних ресурсів та земельної реформи департаменту архітектури, містобувавання та земельних ресурсів встановлено, що земельна ділянка, що по АДРЕСА_1 знаходиться на закритій території, на ділянці – будівля.
Станом на сьогоднішній день, в порядку ст. 120 ЗК України громадянами ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 не оформлено право на землю на АДРЕСА_1 .
Відповідно до листа Головного управління ДФС у Хмельницькій області від 21.01.2019 р. ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 у 2016-2019 роках плати за користування земельною ділянкою по АДРЕСА_1 не вносили.
Згідно «Розрахунку розміру орендної плати» ОСОБА_1 ,
ОСОБА_2 , ОСОБА_3 за користування земельною ділянкою по АДРЕСА_1 за період з 01.01.2017 року по 01.09.2019 року загальна сума неодержаного доходу від орендної плати за землю за вказаний період становить 44149,50 грн.
Відповідно до статті 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об`єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Статтею 80 ЗК України визначено, що суб`єктами права власності на землі комунальної власності, є - територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування.
Згідно ч.2 ст.152 ЗК України, власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
За змістом глави 15 ЗК України, право користування земельною ділянкою комунальної власності реалізується через право постійного користування або право оренди.
Частина перша статті 93 ЗК України встановлює, що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Землекористувачі також зобов`язані своєчасно сплачувати орендну плату (пункт «в» частини першої статті 96 ЗК України).
Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав (стаття 125 ЗК України).
За змістом вказаних приписів виникнення права власності на жилий будинок, будівлю, споруду не є підставою для виникнення права оренди земельної ділянки, на якій вони розміщені і яка не була відведена в оренду попередньому власнику. Право оренди земельної ділянки виникає на підставі відповідного договору з моменту державної реєстрації цього права. Проте, відповідно до приписів частини другої статті 120 ЗК України не вважається правопорушенням відсутність у власника будинку, будівлі, споруди зареєстрованого права оренди на земельну ділянку, яка має іншого власника і на якій розташоване це нерухоме майно.
До моменту оформлення власником об`єктів нерухомості права оренди земельних ділянок, на яких ці об`єкти розташовані, відносини з фактичного користування земельними ділянками без укладених договорів їх оренди та недоотримання їхнім власником доходів у вигляді орендної плати є за своїм змістом кондикційними.
Відповідно до ст. 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Відповідно до ст. 1214 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе без достатньої правової підстави, зобов`язана відшкодувати всі доходи, які вона одержала або могла одержати від цього майна з часу, коли ця особа дізналася або могла дізнатися про володіння цим майном без достатньої правової підстави. З цього часу вона відповідає також за допущене нею погіршення майна.
Положення глави 83 Цивільного кодексу України застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
А тому, фактичний користувач земельних ділянок, який без достатньої правової підстави за рахунок власника цих ділянок зберіг у себе кошти, які мав заплатити за користування ділянками, зобов`язаний повернути ці кошти власнику земельних ділянок на підставі частини першої статті 1212 ЦК України (аналогічні висновки сформульовані у постановах Великої Палати Верховного Суду від 23 травня 2018 року у справі № 629/4628/16-ц та від 20 листопада 2018 року у справі № 922/3412/17).
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що слід стягнути з ОСОБА_1 29433 гривні, ОСОБА_2 – 7358 гривень 32 копійки, ОСОБА_3 – 7358 гривень 32 копійок на користь Хмельницької міської ради безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати за використання земельної ділянки по АДРЕСА_1 без правовстановлюючих документів.
Відповідно до ст.141 ЦПК України, слід стягнути сплочений судовий збір пропорційно сумі задоволених вимог: з ОСОБА_1 - 1280 гривень, ОСОБА_2 - 320 гривень 16 копійок, ОСОБА_3 - 320 гривень 16 копійок на користь Хмельницької міської ради.
Керуючись ст.ст.2,12,13,76,81,141,258,259,263-265,281,282 ЦПК України, ст.ст.15,80,93,96,120,125,152 ЗК України, ст.ст.1212, 1214 ЦК України, ст.13 Конституції України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позов задоволити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Хмельницької міської ради 29433 гривні безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати за земельну ділянку по АДРЕСА_1 .
Стягнути з ОСОБА_2 на користь Хмельницької міської ради 7358 гривень 32 копійки безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати за земельну ділянку по АДРЕСА_1 .
Стягнути з ОСОБА_3 на користь Хмельницької міської ради 7358 гривень 32 копійки безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати за земельну ділянку по АДРЕСА_1 на
(р/р UA378999980000031417611022002, ЄДРПОУ 38045529, одержувач коштів: УК у м. Хмельницькому /м. Хмельницький/ 24062200, банк одержувача: Казначейство України, призначення платежу – кошти за шкоду, що заподіяна на земельних ділянках державної та комунальної власності внаслідок їх самовільного зайняття, використання не за цільовим призначенням.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в сумі 1280 гривень, з ОСОБА_2 судовий збір в сумі 320 гривень 16 копійок; з ОСОБА_3 судовий збір в сумі 320 гривень 16 копійок на користь Хмельницької міської ради (р/р UA098999980000031418535022002, банк одержувача: Казначейство України (ЕАП), код за ЄДРПОУ 38045529, одержувач коштів: УК у м. Хмельниц./м. Хмельниц./21080500, призначення платежу - інші надходження.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Хмельницького апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 30 денний строк з дня виготовлення повного судового рішення апеляційної скарги .
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд – якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Позивач: Хмельницька міська рада, яка знаходиться в м. Хмельницький
вул. Гагаріна, 3, (р/р UA378999980000031417611022002, ЄДРПОУ 38045529, одержувач коштів: УК у м. Хмельницькому /м. Хмельницький/ 24062200, банк одержувача: Казначейство України, призначення платежу – кошти за шкоду, що заподіяна на земельних ділянках державної та комунальної власності внаслідок їх самовільного зайняття, використання не за цільовим призначенням.
Відповідачі:
- ОСОБА_1 , ід.н. НОМЕР_1 , проживає в
АДРЕСА_2 .
- ОСОБА_2 , ід.н. НОМЕР_2 , проживає в
АДРЕСА_2
- ОСОБА_3 , ід.н. НОМЕР_3 , проживає в
АДРЕСА_2
Повний текст рішення складено 10.03.2020 року.
Суддя: