
233 № 233/6225/19
ЗАОЧНЕ Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 лютого 2020 року Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого судді Мартиненко В. С. ,
за участі секретаря судового засідання Ліман С.М.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в м. Костянтинівка цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської районної державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні позивача - Департамент соціального захисту населення Маріупольської міської ради, про повернення безпідставно набутого майна, -
В С Т А Н О В И В:
До Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області з вказаним позовом звернулося Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської районної державної адміністрації, в якому просило стягнути з ОСОБА_1 допомогу при народженні дитини в розмірі 23220,00 грн, виплачену за відсутності достатніх правових підстав, та судові витрати у розмірі 1921,00 грн.
В обґрунтування вказаних вимог позивач посилався на те, що ОСОБА_1 12 липня 2016 року звернулася до позивача із заявою про призначення допомоги у зв`язку з народженням дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . На підставі рішення позивача відповідачу була призначена допомога на періоди з 01.08.2015 року по 31.08.2015 року в розмірі 10320,00 грн, з 01.09.2015 року по 31.08.2018 року в розмірі 860,00 грн щомісячно. Проте в результаті перевірки було виявлено, що 05 серпня 2016 року ОСОБА_1 також звернулася до Управління соціального захисту населення Кальміуської районної адміністрації Маріупольської міської ради за призначенням допомоги при народженні дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Їй була призначена допомога на періоди з 01.08.2015 року по 31.08.2015 року в розмірі 10320,00 грн, з 01.09.2015 року по 31.08.2018 року в розмірі 860,00 грн щомісячно. Внаслідок неповідомлення ОСОБА_1 про отримання допомоги в іншому органі соціального захисту населення станом на 01.02.2017 року за нею виникла переплата в розмірі 23220,00 грн., яку добровільно відповідач не провертає.
Представник позивача в судове засідання не з`явився, про дату, час і місце розгляду справи позивач був повідомлений належним чином, надав клопотанням про розгляд справи за відсутності його представника, не заперечував проти заочного розгляду справи.
Представник третьої особи в судове засідання не з`явився, про дату, час і місце розгляду справи третя особа була повідомлена належним чином, причини неявки свого представника не повідомила.
Відповідач в судове засідання повторно не з`явилася, була повідомлена про дату, час та місце розгляду справи належним чином, про причини неявки не повідомила, клопотання про розгляд справи за її відсутності та відзив на позов не надала.
Ухвалою Костянтинівського мiськрайонного суду Донецької області від 25.02.2020 року постановлено провести заочний розгляд зазначеної справи.
З`ясувавши обставини справ, дослідивши докази, подані на їх підтвердження, суд дійшов висновку про необхідність задовольнити позовні вимоги з таких підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Донецьку Донецької області народила дитину ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 , виданим 29 жовтня 2015 року Жовтневим відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Маріупольського міського управління юстиції у Донецькій області, яким 29 жовтня 2015 року було складено актовий запис № 1306.
12 липня 2016 року ОСОБА_1 звернулася до Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської районної державної адміністрації, вказавши, що разом із дитиною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , фактично перемістилася з тимчасово окупованої території України до Костянтинівського району Донецької області, та проживає в АДРЕСА_1 .
ОСОБА_1 було взято на облік як внутрішньо переміщену особу за вказаною адресою, що підтверджується відповідною довідкою за № 1440009060 від 12.07.2016 р.
Також 12 липня 2016 року ОСОБА_1 подала до Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської районної державної адміністрації заяву про призначення їй допомоги при народженні дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується відповідною заявою, в якій, зокрема, вказала, що її повідомлено, що в разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання соціальної допомоги, вона зобов`язана повідомити про них орган праці та соціального захисту населення.
Рішенням Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської районної державної адміністрації від 16 серпня 2016 року ОСОБА_1 була призначена допомога на періоди з 01.08.2015 року по 31.08.2015 року в розмірі 10320,00 грн, з 01.09.2015 року по 31.08.2018 року в розмірі 860,00 грн щомісячно відповідно до Закону України Про державну допомогу сім`ям з дітьми».
Рішенням Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської районної державної адміністрації від 16 січня 2017 року виплату допомоги ОСОБА_1 було припинено з 01 січня 2017 року.
Станом на 01 лютого 2017 року відповідачем ОСОБА_1 від позивача отримано допомогу при народженні дитини в загальному розмірі 23220,00 грн, що підтверджується протоколами від 20.01.2017 р., 02.02.2017 р., довідкою від 02.02.2017 р.
05.08.2016 року ОСОБА_1 звернулася до Управління соціального захисту населення Кальміуського району Маріупольської міської ради з заявою про виплату допомоги при народжені дитини, копія якої долучена до матеріалів справи.
Згідно з відомостями, наданими ліквідаційною комісією Управління соціального захисту населення Кальміуського району Маріупольської міської ради, вказаним Управлінням відповідачу ОСОБА_1 за період з 01.08.2015 року по 31.10.2016 року була нарахована допомога при народженні дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в сумі 22360,00 грн, в тому числі одноразова виплата допомоги в сумі 10320,00 грн, та перерахована на рахунок ОСОБА_1 в АТ «Ощадбанк» в жовтні 2016 року в сумі 22360,00 грн, в листопаді 2016 року в сумі 860,00 грн, в судовому порядку вказані кошти з відповідача не стягувалися.
В серпні 2017 рок Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської районної державної адміністрації звернулось до відповідача з листом з вимогою повернути безпідставно отримані грошові кошти в розмірі 23220,00 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» (в редакції, що діяла на час виникнення правовідносин) громадяни України, в сім`ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України. Так, зокрема, відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 3 вказаного Закону таким сім`ям призначається допомога при народженні дитини.
Допомога при народженні дитини за цим Законом надається одному з батьків дитини (опікуну), який постійно проживає разом з дитиною (ч. 1 ст. 10 вказаного Закону).
Допомога батькам при народженні дитини призначається на підставі свідоцтва про народження дитини. Для призначення допомоги при народженні дитини до органу праці та соціального захисту населення за умови пред`явлення паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, та свідоцтва про народження дитини подається одним з батьків (опікуном), з яким постійно проживає дитина, заява за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, та копія свідоцтва про народження дитини. Даний перелік документів є вичерпним (ч. ч. 1-2 ст. 11 вказаного Закону).
Орган праці та соціального захисту населення за місцем проживання одного з батьків (опікуна), з яким постійно проживає дитина, має право отримувати від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій відомості, необхідні для призначення допомоги при народженні дитини.
Допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини.
Допомога при народженні дитини призначається у розмірі 41280 гривень. Виплата допомоги здійснюється одноразово у сумі 10320 гривень, решта суми допомоги виплачується протягом наступних 36 місяців рівними частинами у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (ч. 1 ст. 12 вказаного Закону).
Згідно з п. 49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751, особи, яким виплачується державна допомога сім`ям з дітьми, зобов`язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім`ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім`ї тощо). Суми державної допомоги сім`ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.
Органи, що призначають і виплачують державну допомогу сім`ям з дітьми, мають право перевіряти матеріальне становище сімей з дітьми.
Органи соціального захисту населення мають право робити запити та у строк до 15 календарних днів з дня надходження відповідного запиту безоплатно отримувати від територіальних органів ДФС, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування інформацію, необхідну для перевірки достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням державної допомоги сім`ям з дітьми.
Для підтвердження даних про доходи (відсутність доходів) використовуються відомості ДФС з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мінфіном.
Оскільки судом було встановлено, що ОСОБА_1 05.08.2016 року звернулася до Управління соціального захисту населення Кальміуського району Маріупольської міської ради з заявою про виплату допомоги при народжені дитини до прийняття рішення Управлінням праці та соціального захисту населення Костянтинівської районної державної адміністрації від 16.08.2016 року про призначення такої допомоги та її виплати, проте позивача про вказані обставини не повідомила, хоча зобов`язана була це зробити, суд дійшов висновку про те, що відповідач без достатньої правової підстави набула грошові кошти за рахунок позивача в сукупному розмірі 23220,00 грн.
Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Частиною першою статті 1215 ЦК України передбачено, що не підлягає поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Оскільки судом встановлено, що відповідач без достатньої правової підстави набула грошові кошти за рахунок позивача в сукупному розмірі 23220,00 грн внаслідок недобросовісності з боку набувача, суд дійшов висновку про те, що вказане майно підлягає поверненню як безпідставно набуте.
Підсумовуючи вищенаведене, суд дійшов висновку про необхідність стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської районної державної адміністрації безпідставно набуту допомогу при народженні дитини в розмірі 23220 гривень 00 копійок.
Згідно з ч.1 ст.141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. А отже, з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір, сплачений ним при подачі позову до суду в розмірі 1921,00 грн., що підтверджено відповідною квитанцією в матеріалах справи.
Керуючись ст.ст. 141, 259, 264 - 265, 273, 280 - 282, 289, 354, п.п.15.5 розділу ХІІІ Перехідних положень ЦПК України, -
В И Р І Ш И В:
Позов Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської районної державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні позивача - Департамент соціального захисту населення Маріупольської міської ради, про повернення безпідставно набутого майна - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської районної державної адміністрації безпідставно набуту допомогу при народженні дитини в розмірі 23220 (двадцяти трьох тисяч двохсот двадцяти) гривень 00 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської районної державної адміністрації витрати, пов`язані зі сплатою судового збору, в розмірі 1921 (однієї тисячі дев`ятисот двадцяти однієї) гривні.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Донецького апеляційного суду через Костянтинівський міськрайонний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської районної державної адміністрації, місцезнаходження: Донецька область, Костянтинівський район, с. Маркове, вул. Молодогвардійців, буд. 30, ЄРДПОУ 26020313; відповідач: ОСОБА_1 , останнє відоме зареєстроване місце проживання внутрішньо переміщеної особи: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ; третя особа: Департамент соціального захисту населення Маріупольської міської ради, місцезнаходження: Донецька область, м. Маріуполь, пр. Миру, буд. 70, ЄДРПОУ 41336065.
Суддя