
Справа № 420/4185/19
УХВАЛА
10 березня 2020 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Глуханчука О.В.,
секретар судового засідання - Любімова О.Є.
розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву товариства з обмеженою відповідальністю "Таврія-В" про заміну сторони виконавчого провадження,
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду у справі № 420/4185/19 від 16 серпня 2019 року задоволено позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Таврія-В" до Одеської митниці ДФС. Визнано протиправним та скасовано рішення про коригування митної вартості № UA 500060/2019/000042/2 від 17.04.2019 року. Визнано протиправним та скасовано картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № UA 500060/2019/00293 від 17.04.2019 року. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Одеської митниці ДФС (65078, м. Одеса, вул. Івана та Юрія Лип, 21а, код ЄДРПОУ 39441717) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Таврія-В" (65091, м. Одеса, вул. Мясоїдівська, 14, код ЄДРПОУ 19202597) судові витрати у розмірі 3842 (три тисячі вісімсот сорок дві) грн.
23 січня 2020 року рішення суду, після апеляційного перегляду, набрало законної сили.
04 лютого 2020 року Одеським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист № 420/4185/19 про стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Одеської митниці ДФС (65078, м. Одеса, вул. Івана та Юрія Лип, 21а, код ЄДРПОУ 39441717) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Таврія-В" (65091, м. Одеса, вул. Мясоїдівська, 14, код ЄДРПОУ 19202597) судових витрат у розмірі 3842 (три тисячі вісімсот сорок дві) грн.
Строк пред`явлення виконавчого документа до виконання - 24 січня 2023 року.
27 лютого 2020 року до суду надійшла заява товариства з обмеженою відповідальністю "Таврія-В" про заміну сторони виконавчого провадження, а саме заміну боржника з Одеської митниці ДФС на правонаступника - Одеську митницю Держмитслужби.
Заява мотивована тим, що згідно листа заступника голови комісії з реорганізації Одеської митниці ДФС від 12.02.2020 року, з 01 січня 2020 року утримання Одеської митниці ДФС здійснюється в межах видатків, передбачених Одеською митницею Держмитслужби. Таким чином, безспірне списання судового збору за виконавчим листом №420/4185/19 має здійснюватися в межах видатків Одеської митниці Держмитслужби, що є підставою для заміни сторони виконавчого провадження, оскільки відповідно до постанови КМУ від 02.10.2019 року № 858, Одеська митниця ДФС реорганізується шляхом приєднання до Одеської митниці Держмитслужби.
Відповідно до ч. 2 ст. 379 КАС України, суд розглядає питання про заміну сторони виконавчого провадження в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або заінтересованої особи, які звернулися з поданням (заявою), та учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
У судове засідання, призначене на 10 березня 2020 року, повідомлені у встановленому законом порядку про дату, час і місце розгляду заяви, заявник, боржник та заінтересована особа - Одеська митниця Держмитслужби не з`явились.
Враховуючи, що неявка у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду, суд ухвалив продовжити розгляд справи за відсутності учасників справи.
Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Розглянувши заяву товариства з обмеженою відповідальністю "Таврія-В" про заміну сторони виконавчого провадження, суд дійшов наступного.
Постановою від 02 жовтня 2019 року № 858 «Про утворення територіальних органів Державної митної служби», Кабінет Міністрів України постановив:
1. Утворити як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної митної служби за переліком згідно з додатком 1.
2. Реорганізувати деякі територіальні органи Державної фіскальної служби шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної митної служби за переліком згідно з додатком 2.
3. Установити, що територіальні органи Державної фіскальної служби, які реорганізуються, продовжують здійснювати свої повноваження до передачі таких повноважень територіальним органам Державної митної служби.
Згідно Додатку 1 постанови Кабінету Міністрів України від 02 жовтня 2019 року №858 «Перелік територіальних органів Державної митної служби, що утворюються», утворюється Одеська митниця Держмитслужби.
Згідно Додатку 2 постанови Кабінету Міністрів України від 02 жовтня 2019 року №858 «Перелік територіальних органів Державної фіскальної служби, що реорганізуються», до Одеської митниці Держмитслужби приєднується Одеська митниця ДФС, яка реорганізується.
Згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Одеська митниця ДФС (Код ЄДРПОУ: 39441717) з 27.11.2019 року перебуває в стані припинення за рішенням засновників.
06.11.2019 року проведено державну реєстрацію юридичної особи - Одеської митниці Держмитслужби (Код ЄДРПОУ: 43333459), номер запису в Єдиному державному реєстрі 1 556 102 0000 072181.
Механізм здійснення заходів, пов`язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади (далі - органи виконавчої влади) та їх територіальних органів визначає Порядок здійснення заходів, пов`язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20 жовтня 2011 р. № 107 (далі - Порядок № 107).
Відповідно до п. 2 Порядку № 107, органи виконавчої влади утворюються, реорганізуються або ліквідуються Кабінетом Міністрів України за поданням Прем`єр-міністра України.
За приписами п. 4 Порядку № 107, орган виконавчої влади утворюється шляхом утворення нового органу виконавчої влади або в результаті реорганізації (злиття, поділу, перетворення) одного чи кількох органів виконавчої влади.
Згідно з п. 5 Порядку № 107, орган виконавчої влади припиняється шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації.
У разі приєднання одного або кількох органів виконавчої влади до іншого органу виконавчої влади права та обов`язки органів виконавчої влади переходять до органу виконавчої влади, до якого приєднано один або кілька органів виконавчої влади (п. 6 Порядку №107).
Відповідно до п. 8 Порядку № 107, внаслідок реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) органів виконавчої влади припиняється той орган виконавчої влади, майнові права та обов`язки якого переходять його правонаступникам.
Розпорядженням від 04 грудня 2019 року № 1217-р «Питання Державної митної служби» Кабінет Міністрів України погодився з пропозицією Міністерства фінансів щодо можливості забезпечення здійснення з 8 грудня 2019 р. Державною митною службою покладених на неї постановою Кабінету Міністрів України від 6 березня 2019 р. № 227 "Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України" функцій і повноважень Державної фіскальної служби, що припиняється, з реалізації державної митної політики, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування законодавства з питань державної митної справи.
Листом від 12 лютого 2020 року №35/10/15-70-05-01 за підписом заступника голови комісії з реорганізації Одеської митниці ДФС, ТОВ "Таврія-В" повідомлено, що з 01 січня 2020 року утримання Одеської митниці ДФС (оплата заробітної плати працівників митниці, сплата податків та зборів, безспірне списання коштів судового збору, правничої допомоги) здійснюється в межах видатків передбачених Одеською митницею Держмитслужби.
На виконання листа Державної фіскальної служби України від 10 грудня 2019 року № 32076/7/99-99-10-03-17, Одеською митницею ДФС передані Одеській митниці Держмитслужби судові справи, що знаходились у провадженні станом на 18 грудня 2019 року.
Відповідно до ст. 52 КАС України, у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов`язкові для особи, яку він замінив.
У відповідності з ч. 1 ст. 379 КАС України, у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Аналогічні положення містить ч. 5 ст. 15 Закону України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016 року №1404-VIII, згідно якої, у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов`язковими тією мірою, якою вони були б обов`язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
Відповідно до п. 9 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України №2 від 06.03.2008 року "Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ", при визначенні процесуального правонаступництва судам слід виходити з того, хто є правонаступником у спірних правовідносинах, та враховувати, що якщо під час розгляду адміністративної справи буде встановлено, що орган державної влади, орган місцевого самоврядування, рішення, дії чи бездіяльність яких оскаржуються, припинили свою діяльність, то в такому випадку суду необхідно залучити до участі у справі їх правонаступників. У випадку ж відсутності правонаступників суду необхідно залучити до участі у справі орган, до компетенції якого належить вирішення питання про усунення порушень прав, свобод чи інтересів позивача.
Тобто, заміна сторони виконавчого провадження відбувається у разі вибуття однієї зі сторін (стягувача або боржника), зокрема, внаслідок реорганізації юридичної особи. Заміна сторони полягає у вступі на її місце правонаступника.
При цьому, заміна сторони у відносинах, щодо яких виник спір, (процесуальне правонаступництво) можлива на будь-якій стадії адміністративного процесу, як на стадії розгляду справи так і на стадії виконання судового рішення, яке набрало законної сили, зокрема, і до видання виконавчого листа, і відбувається виключно за відповідним рішенням суду, а не державного виконавця (що стосується заміни сторони виконавчого провадження), незалежно від того виданий судом виконавчий лист на момент звернення із заявою про правонаступництво та чи пред`явлений він (виконавчий лист) до примусового виконання.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постановах від 03 травня 2018 року (справа №2-а-1864/10), від 29 січня 2020 року (справа №815/1303/17).
Як встановлено судом, боржником за виконавчим листом № 420/4185/19 є Одеська митниця ДФС, яка в результаті реорганізації приєднується до Одеської митниці Держмитслужби, що у відповідності до ст. 379 КАС України є підставою для заміни сторони виконавчого провадження.
На підставі постанови Кабінету Міністрів України від 02 жовтня 2019 року №858 правонаступником Одеської митниці ДФС, що реорганізується, є Одеська митниця Держмитслужби, до якої приєднується Одеська митниця ДФС.
З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку про те, що заява товариства з обмеженою відповідальністю "Таврія-В" про заміну сторони виконавчого провадження є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Щодо видачі нового виконавчого листа по справі № 420/4185/19 із зазначенням у ньому боржником Одеську митницю Держмитслужби, суд зазначає таке.
Відповідно до ч. 1 ст. 373 КАС України, виконання судового рішення здійснюється на підставі виконавчого листа, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції.
Згідно з ч. 7 ст. 373 КАС України, у разі вирішення питання про виправлення помилки у виконавчому документі; визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню; забезпечення виконання судового рішення; стягнення на користь боржника безпідставно одержаного стягувачем за виконавчим документом; поновлення пропущеного строку для пред`явлення виконавчого документа до виконання; відстрочення чи розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання; зупинення виконання (дії) судового рішення; заміну сторони виконавчого провадження суд вносить відповідну ухвалу до Єдиного державного реєстру виконавчих документів не пізніше двох днів з дня її постановлення у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті.
Відповідно до Розділу VI «Прикінцеві положення» КАС України, частини четверта, сьома та восьма статті 373 (в частині внесення документів до Єдиного державного реєстру виконавчих документів), абзац другий частини третьої статті 374 цього Кодексу вводяться в дію через 30 днів із дня опублікування Державною судовою адміністрацією України повідомлення про початок функціонування Єдиного державного реєстру виконавчих документів у газеті "Голос України".
Відповідно до пп. 18 п. 1 Розділу VIІ «Перехідні положення» КАС України, до дня початку функціонування Єдиного державного реєстру виконавчих документів: 18.1) оформлення і видача виконавчих документів здійснюється в паперовій формі судом, який ухвалив відповідне рішення, за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу; 18.2) оформлення і видача судових рішень, якими вносяться зміни до виконавчих документів (у тому числі про виправлення помилки у виконавчому документі; визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню; стягнення на користь боржника безпідставно одержаного стягувачем за виконавчим документом; поновлення пропущеного строку для пред`явлення виконавчого документа до виконання; відстрочку чи розстрочку виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання; зупинення виконання судового рішення; заміну сторони виконавчого провадження), здійснюються в паперовій формі судом, який розглядав справу як суд першої інстанції, за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Таким чином, для виконання судового рішення в адміністративній справі, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, особі, на користь якої воно ухвалено, видається один виконавчий лист. Внесення змін до виконавчих документів, зокрема заміна сторони виконавчого провадження, оформлюється відповідним судовим рішенням, у даному випадку ухвалою суду в паперовій формі про заміну сторони виконавчого провадження.
Враховуючи викладене, відсутні підстави для видачі нового виконавчого листа по справі № 420/4185/19 у зв`язку із заміною боржника на Одеську митницю Держмитслужби.
Керуючись ст.ст. 44, 52, 229, 248, 256, 293, 373, 379 КАС України,
УХВАЛИВ:
Заяву товариства з обмеженою відповідальністю "Таврія-В" про заміну сторони виконавчого провадження - задовольнити.
Замінити сторону виконавчого провадження в адміністративній справі № 420/4185/19, а саме: замінити боржника з Одеської митниці ДФС (65078, м. Одеса, вул. Івана та Юрія Лип, 21а, код ЄДРПОУ 39441717) на Одеську митницю Держмитслужби (65078, м. Одеса, вул. Івана та Юрія Лип, 21а, код ЄДРПОУ 43333459).
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги до Одеського окружного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Повний текст ухвали складено та підписано судом 16 березня 2020 року.
Суддя О.В. Глуханчук