Рішення № 88201848, 13.03.2020, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.03.2020
Номер справи
140/3922/19
Номер документу
88201848
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 березня 2020 року ЛуцькСправа № 140/3922/19

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Плахтій Н.Б.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Волинській області до Державного підприємства «Експериментально-дослідне господарство «Еліта» Волинської державної сільськогосподарської дослідної станції Національної академії аграрних наук України» про стягнення заборгованості та податкового боргу,

ВСТАНОВИВ:

Головне управління ДПС у Волинській області (далі - позивач, ГУ ДПС у Волинській обл.) звернулося з позовом до Державного підприємства «Експериментально-дослідне господарство «Еліта» Волинської державної сільськогосподарської дослідної станції Національної академії аграрних наук України» (далі - відповідач, ДП «ЕДГ «Еліта») про стягнення заборгованості частини чистого прибутку в сумі 66926,09 грн та податкового боргу в сумі 433151,94 грн.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що за відповідачем рахується податковий борг на загальну суму 433151,94 грн, з яких: 348,06 грн - податок на додану вартість сільськогосподарських підприємств за операціями з продукцією тваринництва; 429,61 грн - податок на додану вартість с/г підприємств за операціями з с/г товарами/послугами; 906,11 грн - податок на додану вартість с/г підприємств за операціями із зерновими і технічними культурами; 136,31 грн - акцизний податок на пальне; 17708,37 грн - податок на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності; 9143,37 грн - податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт послуг); 404480,11 грн - земельний податок з юридичних осіб, а також заборгованість з частини чистого прибутку в сумі 66926,09 грн. Позивачем в установлені законом строки вживались заходи щодо стягнення заборгованості шляхом надіслання податкової вимоги, однак дані заходи не призвели до погашення податкового боргу відповідачем. ГУ ДПС у Волинській обл. просить стягнути до державного бюджету з ДП «ЕДГ «Еліта» заборгованість частини чистого прибутку (доходу) господарських організацій в сумі 66926,09 грн та з рахунків відповідача податковий борг в сумі 433151,94 грн в судовому порядку.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 13.01.2020 прийнято дану позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за цим позовом та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами (а.с.154-155).

Відповідач відзив на позов не подав, хоча копія ухвали про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у адміністративній справі була надіслана відповідачу рекомендованою кореспонденцією за адресою місця реєстрації, зазначеної у Витязі з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с.17-21), проте поштове відправлення повернулося 24.01.2020 на адресу суду із відміткою відділення поштового зв`язку «за закінченням встановленого строку зберігання», тобто зазначена копія ухвали не була вручена відповідачу з незалежних від суду причин. Відтак, в силу вимог частини 11 статті 126 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) слід вважати, що копія ухвали про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у адміністративній справі вручена відповідачу належним чином (а.с.161-164).

Згідно із частиною шостою статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Враховуючи вимоги статті 262 КАС України судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення з огляду на наступне.

Судом встановлено, що ДП «ЕДГ «Еліта» 16.10.2007 зареєстроване як юридична особа та перебуває на обліку в Луцькій ДПІ як платник податків, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с.17-21).

Відповідно до пункту 15.1 статті 15 Податкового кодексу України (далі - ПК України) платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об`єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об`єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов`язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

Згідно з підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 ПК України платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до пункту 54.1 статті 54 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов`язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов`язання та/або пені вважається узгодженою.

Згідно із пунктом 57.3 статті 57 ПК України, у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

Відповідно до підпункту 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 ПК України грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Як передбачено підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України, податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

Судом встановлено, що за відповідачем рахується податковий борг на загальну суму 433151,94 грн, з яких: 348,06 грн - податок на додану вартість сільськогосподарських підприємств за операціями з продукцією тваринництва; 429,61 грн - податок на додану вартість с/г підприємств за операціями з с/г товарами/послугами; 906,11 грн - податок на додану вартість с/г підприємств за операціями із зерновими і технічними культурами; 136,31 грн - акцизний податок на пальне; 17708,37 грн - податок на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності; 9143,37 грн - податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт послуг); 404480,11 грн - земельний податок з юридичних осіб, що підтверджується розрахунком сум податкового боргу (а.с.11-16) та зворотнім боком облікової картки з податку на додану вартість сільськогосподарських підприємств за операціями з продукцією тваринництва (а.с.95-102); зворотнім боком облікової картки з податку на додану вартість с/г підприємств за операціями з с/г товарами/послугами(а.с.103-109); зворотнім боком облікової картки з податку на додану вартість с/г підприємств за операціями із зерновими і технічними культурами (а.с.110-117); зворотнім боком облікової картки з акцизного податку на пальне (а.с.118-121); зворотнім боком облікової картки з податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності (а.с.122-124); зворотнім боком облікової картки з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт послуг) (а.с.125-132); зворотнім боком облікової картки з земельного податку з юридичних осіб (а.с.133-149).

Заборгованість з податку на додану вартість сільськогосподарських підприємств за операціями з продукцією тваринництва виникла внаслідок несплати грошового зобов`язання за податковим повідомленням-рішенням (форми «Ш») №0040501207 від 02.05.2018, яким донараховано штрафну санкцію на підставі ст.126 ПК України відповідно до акта від 12.04.2018 №5780/03-20-12-07 у сумі 348,06 грн (а.с.31).

Водночас, заборгованість по податку на додану вартість с/г підприємств за операціями з с/г товарами/послугами виникла внаслідок несплати грошового зобов`язання за податковим повідомленням-рішенням (форми «Ш») №0031015512 від 23.10.2018, яким донараховано штрафну санкцію на підставі ст.126 ПК України у сумі 429,61 грн (а.с.33).

Заборгованість по податку податок на додану вартість с/г підприємств за операціями із зерновими і технічними культурами виникла внаслідок несплати грошового зобов`язання за податковим повідомленням-рішенням (форми «Ш») №0031025512 від 23.10.2018, яким донараховано штрафну санкцію на підставі ст.126 ПК України у сумі 909,17 (а.с.35). У зв`язку з наявною переплатою в сумі 3,06 грн сума в цій частині боргу зменшилась до 906,11 грн.

Заборгованість по акцизному податку на пальне виникла внаслідок несплати грошового зобов`язання за податковим повідомленням-рішенням (форми «Ш») №0002224003 від 12.09.2018 в загальній сумі 297,50 грн. У зв`язку з наявною переплатою в сумі 161,19 грн сума в цій частині боргу зменшилась до 136,31 грн (а.с.69).

Водночас, заборгованість по податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності, в загальній сумі 17708,37 грн виникла внаслідок: несплати грошового зобов`язання за податковим повідомленням-рішенням (форми «Ш») №0061851207 від 19.06.2018 в сумі 698,37 грн та в результаті самостійного нарахування платником грошового зобов`язання за податковими деклараціями з податку на прибуток підприємства №9311184455 від 28.02.2019 термін сплати 11.03.2019 в сумі 9720,00 грн; №9311184455 від 28.02.2019 термін сплати 11.03.2019 в загальній сумі 7290,00 грн (а.с.71-75).

Як свідчать матеріали справи, заборгованість по земельному податку з юридичних осіб виникла внаслідок несплати відповідачем узгоджених грошових зобов`язань згідно з деклараціями:

№9026268226 від 20.02.2018 (термін сплати 30.04.2018) в сумі 9496,07 грн (станом на 30.04.2019 рахувалася переплата в сумі 3,93 грн, залишок несплаченої частини на суму 9492,14 грн.);

№9026268226 від 20.02.2018 (термін сплати 30.05.2018) в сумі 9496,07 грн.

№9026268226 від 20.02.2018 (термін сплати 30.06.2018) в сумі 9496,07грн.

№9026268226 від 20.02.2018 (термін сплати 30.07.2018) в сумі 9496,07грн.

№9026268226 від 20.02.2018 (термін сплати 30.08.2018) в сумі 9496,07грн.

№9026268226 від 20.02.2018 (термін сплати 30.09.2018) в сумі 9496,07грн.

№9026268226 від 20.02.2018 (термін сплати 30.10.2018) в сумі 9496,07грн.

№9026268226 від 20.02.2018 (термін сплати 30.11.2018) в сумі 9496,07грн.

№9026268226 від 20.02.2018 (термін сплати 30.12.2018) в сумі 9496,07грн.

№9026268226 від 20.02.2018 (термін сплати 30.01.2019) в сумі 9496,03 грн.

№9026603061 від 20.02.2019 (термін сплати 02.03.2019) в сумі 9496,07 грн.

№9027620194 від 21.02.2019 (термін сплати 02.03.2019) в сумі 22157,48 грн.

№9026603061 від 20.02.2019 (термін сплати 30.03.2019) в сумі 9496,07 грн.

№9027620194 від 21.02.2019 (термін сплати 30.03.2019) в сумі 22157,48 грн.

№9026603061 від 20.02.2019 (термін сплати 30.04.2019) в сумі 9496,07 грн.

№9027620194 від 21.02.2019 (термін сплати 30.04.2019) в сумі 22157,48 грн.

№9026603061 від 20.02.2019 (термін сплати 30.05.2019) в сумі 9496,07 грн.

№9026603061 від 20.02.2019 (термін сплати 30.06.2019) в сумі 9496,07 грн.

№9026603061 від 20.02.2019 (термін сплати 30.07.2019) в сумі 9496,07 грн.

№9026603061 від 20.02.2019 (термін сплати 30.08.2019) в сумі 9496,07 грн.

№9026603061 від 20.02.2019 (термін сплати 30.09.2019) в сумі 9496,07 грн.

№9026603061 від 20.02.2019 (термін сплати 30.10.2019) в сумі 9496,07 грн.

№9026603061 від 20.02.2019 (термін сплати 30.11.2019) в сумі 9496,07 грн (а.с.47-50, 61-64).

Разом з тим, заборгованість по земельному податку з юридичних осіб виникла внаслідок несплати відповідачем нарахованих самостійно основних платежів згідно уточнюючих звітів (термін сплати поточний рік) податкового розрахунку земельного податку №9027620194 від 21.02.2019 (термін сплати 30.05.2019) в сумі 22157,48 грн; №9027620194 від 21.02.2019 (термін сплати 30.06.2019) в сумі 22157,48 грн; №9027620194 від 21.02.2019 (термін сплати 30.07.2019) в сумі 22157,48 грн; №9027620194 від 21.02.2019 (термін сплати 30.08.2019) в сумі 22157,48 грн; №9027620194 від 21.02.2019 (термін сплати 30.09.2019) в сумі 22157,48 грн; №9027620194 від 21.02.2019 (термін сплати 30.10.2019) в сумі 22157,48 грн; №9027620194 від 21.02.2019 (термін сплати 30.11.2019) в сумі 22157,48 грн (а.с.65-68).

Крім того, борг по земельному податку з юридичних осіб виник через несплату відповідачем грошових зобов`язань, визначених контролюючим органом в податкових повідомленнях-рішеннях (нараховано штрафні санкції відповідно до ст.126 ПК України): №0084621207 від 10.08.2018 в сумі 6727,01 грн, №0084631207 від 10.08.2018 в сумі 1635,96 грн, №0006795512 від 08.10.2018 в сумі 1898,43 грн, №0006815512 від 08.10.2018 в сумі 1,57 грн, №0035175512 від 29.10.2018 в сумі 2000,00 грн (а.с.51, 53, 55, 57, 59).

Водночас, на підставі підпункту 129.1.1 пункту 129.1 статті 129 ПК України нарахована пеня за період з 31.05.2018 по 21.09.2018 на податковий розрахунок земельного податку №9026268226 від 20.02.2018 в сумі 111,13 грн, а також нарахована пеня в сумі в сумі 113,78 грн.

З урахуванням сплати суми податків і зборів/єдиного внеску платіжних доручень від 23.08.2018 в сумі 9500,00 грн; від 21.09.2018 в сумі 10000,00 грн сума боргу зменшилась до 4044880,11 грн.

Водночас, заборгованість по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт послуг) в загальній сумі 9143,37 грн виникла внаслідок несплати відповідачем узгодженого грошового зобов`язання за податковим повідомленням-рішенням від 04.06.2019 (форми «Ш») №0134415512 в сумі 609,82 грн. У зв`язку з наявною переплатою в сумі 545,45 грн, залишок несплаченої частини становить 64,37 грн. Також сума податкового боргу збільшилась на підставі самостійного нарахування платником грошового зобов`язання за податковою декларацією з податку на додану вартість від 19.11.2019 №9275436063 на суму 9079,00 грн з терміном сплати 30.11.2019 (а.с.82-84).

Відтак, загальна сума податкового боргу становить 433151,94 грн.

Відповідно до пункту 59.1 статті 59 ПК України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Згідно з пунктом 59.4 статті 59 ПК України податкова вимога надсилається (вручається) також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов`язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Пунктом 59.5 статті 59 ПК України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

В силу вимог пункту 59.1 статті 59 ПК України контролюючим органом сформована та надіслана відповідачу податкова вимога від 08.05.2018 №19818-17, яка вручена платнику 16.05.2018 (а.с.30).

Вжиті контролюючим органом заходи не призвели до погашення податкового боргу. Доказів добровільної сплати заборгованості відповідачем суду не надано.

Відповідно до підпункту 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.

Згідно з пунктами 95.1, 95.3 статті 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Про наявність у ДП «ЕДГ «Еліта» відкритих рахунків у банках свідчить довідка Головного управління ДПС у Волинській області (а.с.9-10).

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про підставність позовних вимог в частині стягнення з відповідача на користь держави податкового боргу у розмірі 433151,94 грн.

Щодо позовної вимоги про стягнення заборгованості частини чистого прибутку (доходу) господарських організацій в сумі 66926,09 грн, то суд зазначає наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, за ДП «ЕДГ «Еліта» рахується борг по сплаті частини чистого прибутку (доходу) господарських організацій на загальну суму 66926,09 грн, що підтверджується розрахунком сум податкового боргу (а.с.11-16).

Вказана заборгованість виникла у зв`язку з несплатою відповідачем штрафних санкцій, застосованих згідно з податковими повідомленнями-рішеннями (форма «Ш») №0061941207 від 19.06.2018 в сумі 3062,76 грн, №0061931207 від 19.06.2018 в сумі 1209,81 грн, №0230875504 від 04.11.2019 в сумі 2660,00 грн (а.с.37, 39, 150).

Крім того, відповідачем до Луцької ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області подано розрахунки частини чистого прибутку (доходу), що підлягають сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх об`єднаннями, в яких самостійно визначені грошові зобов`язання:

№9166201673 від 09.08.2018 термін сплати 19.08.2018 в сумі 12000,00 грн.

№9310623492 від 20.02.2019 термін сплати 20.02.2019 в сумі 5250,00 грн.

№9310624196 від 20.02.2019 термін сплати 20.02.2019 в сумі 6750,00 грн.

№9310626141 від 20.02.2019 термін сплати 20.02.2019 в сумі 14250,00 грн.

№9310784766 від 25.02.2019 термін сплати 11.03.2019 в сумі 14250,00 грн.

№9311470042 від 04.04.2019 термін сплати 04.04.2019 в сумі 12000,00 грн (а.с.41-46);

№9094240232 від 10.05.2019 термін сплати 20.05.2019 в сумі 3000,00 грн.

№9159889358 від 23.07.2019 термін сплати 19.08.2019 в сумі 5000,00 грн.

№9249594816 від 25.10.2019 термін сплати 19.11.2019 в сумі 11500,00 грн (а.с.76-81).

Водночас на підставі підпункту 129.1.1 пункту 129.1 статті 129 ПК України відповідачу нарахована пеня за період з 30.07.2018 по 03.04.2019 в сумі 1152,94 грн, з 18.11.2018 по 26.06.2019 в сумі 140,58 грн.

З урахуванням зменшення платником самостійно основного платежу на суму 12000 грн та сплати суми частини чистого прибутку до бюджету в розмірі 1300 грн, загальна сума заборгованості по вказаному виду платежу становить 66926,09 грн.

Обґрунтовуючи свої позовні вимоги в частині стягнення з ДП «ЕДГ «Еліта» заборгованості чистого прибутку, позивач вказує, що є уповноваженим контролюючим органом, якому надано право на звернення до суду з позовами про стягнення у бюджет чистого прибутку (доходу) господарських операцій (державних унітарних підприємств та їх об`єднань) у разі не перерахування їх підприємством самостійно.

Суд погоджується з таким твердженням позивача з огляду на таке.

Відповідно до статті 1 ПК України цей кодекс, зокрема, регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Вичерпний перелік загальнодержавних і місцевих податків і зборів визначено у статтях 9-10 цього Кодексу.

Частина прибутку (доходу), що сплачується до державного бюджету унітарними підприємствами, не входить до переліку загальнодержавних чи місцевих податків і зборів (обов`язкових платежів), визначеного статями 9 та 10 ПК України.

Однак, порядок відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об`єднаннями затверджено Постановою Кабінет Міністрів України від 23.02.2011 №138 (далі - Порядок №138).

Згідно з пунктами 2, 3 Порядку №138 визначено, що частина чистого прибутку (доходу) сплачується державними унітарними підприємствами та їх об`єднаннями до державного бюджету наростаючим підсумком щоквартальної фінансово-господарської діяльності за відповідний період у строк, встановлений для сплати податку на прибуток підприємств.

Частина чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету, визначається державними унітарними підприємствами та їх об`єднаннями відповідно до форми розрахунку, встановленої Державною податковою службою, та зазначається у декларації з податку на прибуток підприємства.

Розрахунок частини чистого прибутку (доходу) разом з фінансовою звітністю, складеною відповідно до положень (стандартів) бухгалтерського обліку, подається державними унітарними підприємствами та їх об`єднаннями до органів державної податкової служби у строк, передбачений для подання декларації з податку на прибуток підприємств.

Тобто, частина чистого прибутку визначається за результатами фінансово-господарської діяльності, розраховується за правилами бухгалтерського обліку та формою розрахунку, встановленої Державною податковою службою, та декларується і сплачується у строк та в порядку, передбачені для податку на прибуток підприємств.

Зважаючи на зазначене вище, частина чистого прибутку не є податковим платежем у розумінні норм ПК України, оскільки цей платіж не віднесений ні до загальнодержавних податків та зборів, ні до місцевих податків, однак є обов`язковим до сплати цими підприємствами платежем.

Положеннями пункту 40.1 статті 40 ПК України передбачено, що Розділ ІІ ПК України «Адміністрування податків, зборів, платежів» визначає порядок адміністрування податків та зборів, визначених у розділі I цього Кодексу, а також порядок контролю за дотриманням вимог податкового та іншого законодавства у випадках, коли здійснення такого контролю покладено на контролюючі органи (до яких, згідно статті 41 ПК України віднесено й органи доходів і зборів).

Відповідно до приписів Постанови Кабінету Міністрів України №106 від 16 лютого 2011 року «Деякі питання ведення обліку податків, зборів, платежів та інших доходів бюджету» на контролюючі органи покладено обов`язок забезпечення відповідно до законодавства здійснення контролю за правильністю та своєчасністю надходження до державного та місцевих бюджетів доходів за кодом бюджетної класифікації 21010100 (частина чистого прибутку (доходу) господарських організацій (державних унітарних підприємств та їх об`єднань), що вилучається до бюджету відповідно до закону), а також ведення обліку таких платежів у розрізі платників з метою забезпечення повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного або місцевих бюджетів.

Водночас, згідно з пп.19-1.1.45 п.19-1.1 статті 19-1 ПК України до функцій контролюючих органів віднесено звернення до суду у випадках, передбачених законодавством.

Таким чином, в силу вимог наведених вище положень законодавства та враховуючи обставину законодавчо передбаченого у податкових органів повноваження здійснювати контроль за правильністю та своєчасністю надходження до державного та місцевих бюджетів частини чистого прибутку (доходу) господарських організацій, податковий орган наділений повноваженням щодо звернення до суду з позовом про стягнення частини чистого прибутку (доходу), що сплачується державними унітарними підприємствами до державного бюджету. Такі завдання неможливо забезпечити без права звернення до суду з позовом про стягнення частини чистого прибутку у разі, якщо контролюючим органом буде встановлено не правильна або не своєчасна його сплата.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 27.11.2019 у справі №826/14937/15.

З врахуванням вищевикладеного суд дійшов висновку, що позовні вимоги контролюючого органу про стягнення з відповідача частини чистого прибутку (доходу) в сумі 66926,09 грн також підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з банківських рахунків Державного підприємства «Експериментально-дослідне господарство «Еліта» Волинської державної сільськогосподарської дослідної станції Національної академії аграрних наук України»» (45626, Волинська обл., Луцький район, смт.Рокині, вул.Шкільна, будинок 2, код ЄДРПОУ 35495203) до бюджету податковий борг в сумі 433151,94 грн (чотириста тридцять три тисячі сто п`ятдесят одна грн 94 коп).

Стягнути з Державного підприємства «Експериментально-дослідне господарство «Еліта» Волинської державної сільськогосподарської дослідної станції Національної академії аграрних наук України»» (45626, Волинська обл., Луцький район, смт.Рокині, вул.Шкільна, будинок 2, код ЄДРПОУ 35495203) до бюджету заборгованість частини чистого прибутку (доходу) господарських організацій (державний унітарних підприємств та їх об`єднань) в сумі 66926,09 грн (шістдесят шість тисяч дев`ятсот двадцять шість грн 06 коп).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий-суддя Н.Б. Плахтій