
Провадження №3/760/910/20
Справа№760/33954/19
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 березня 2020 року суддя Солом?янського районного суду м. Києва Педенко А.М. розглянувши матеріали, що надійшли від Національного агентства з питань запобігання корупції, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (РНОКПП НОМЕР_1 ), зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ст. 212-15 КУпАП, -
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 29.11.2019 року № 50-25/1185, складеного повноваженою особою - головним спеціалістом відділу роботи із політичними партіями, що отримують державне фінансування на статутну діяльність Департаменту з питань запобігання політичній корупції - Семенюк О.С. , ОСОБА_1 , вчинив адміністративне правопорушення, передбачене статтею 212-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП), а саме: порушення порядку надання внеску на підтримку політичної партії.
Так, за результатами аналізу Звіту про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру (далі - Звіт), поданого політичною партією «ГОЛОС» (код ЄДРПОУ 39651598) (далі - Партія) за II квартал 2019 року встановлено, що на розрахунковий рахунок Партії в АТ «Райффайзен Банк Аваль» (р/р 26005643697) 04.06.2019 надано внесок від ОСОБА_1 , у розмірі 1 489 200,00 грн. На підтвердження інформації, зазначеної у Звіті Партії, надана банківська виписка, згідно з якою 04.06.2019 від ОСОБА_1 на користь Партії надано внесок через АТ «ОТП Банк» за розрахунковим документом №11 у розмірі 1489200,00 грн., з призначенням платежу «Внесок на підтримку ПП «Голос».
У листі Державної податкової служби України від 06.09.2019 № 205/5/99-00- 10-02-16 повідомляється, що за даними інформаційної системи органів ДПС, станом на 04.06.2019 у ОСОБА_1 , обліковувався податковий борг у сумі 28.67 грн.
Пунктом 8 частини першої статті 15 Закону України «Про політичні партії в Україні» передбачено, що не допускається здійснення внесків на підтримку політичної партії фізичними та юридичними особами, які мають непогашений податковий борг.
Вищезазначені порушення зафіксовано в Акті про проведення аналізу Звіту Партії від 27.09.2019 та Висновку про результати аналізу Звіту Партії від 01.10:2019 №488, затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 04.10.2019 №3262.
Таким чином, ОСОБА_1 , вчинив порушення встановленого законом порядку надання внеску, відповідальність за яке передбачено статтею 212-15 КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_1 , не з`явився, від нього до суду надійшла заява про розгляд справи без його участі.
Захисник ОСОБА_1 - адвокат Сіняк Д.В., просив суд закрити провадження в справі відносно ОСОБА_1 , за відсутністю в його діях події та складу адміністративного правопорушення виходячи з наступного.
Лист Державної податкової служби України від 06.09.2019 р. № 205/5/99-00-10-02-16 з інформацією про наявність у ОСОБА_1 податкового боргу у сумі 28,67 грн. станом на 04.06.2019 р. (день здійснення ОСОБА_1 внеску на підтримку Політичної партії «ГОЛОС») було отримано Національним агентством з питань запобігання корупції 09.09.2019 р. Згідно позиції Верховного Суду днем виявлення правопорушення слід вважати день, коли до уповноваженого органу надійшли будь-які відомості про можливе вчинення адміністративного правопорушення. Тобто, днем виявлення НАЗК інкримінованого ОСОБА_1 , адміністративного правопорушення є 09.09.2019 р. Натомість в Протоколі зазначається інша дата - 27.09.2019 р.
Крім того, обставина того, що НАЗК було виявлене інкриміноване ОСОБА_1 порушення значно раніше ніж дата вказана в Протоколі є лист НАЗК на адресу ПП «ГОЛОС» від 12.09.2019 року № 50-18/67956/19, яким НАЗК повідомило, що ним було виявлено, зокрема, наявність у ОСОБА_1 податкового боргу станом на 04.06.2019 року.
Протокол про адміністративне правопорушення складено 29.11.2019 р., таким чином, уповноважена особа НАЗК допустила грубі порушення щодо дотримання строків складання Протоколу про адміністративне правопорушення, який є пересічним та не може бути продовженим. Протокол складено з порушенням норм КУпАП та Порядку оформлення протоколів про адміністративні правопорушення та внесення приписів Національним агентством з питань запобігання корупції затвердженого Рішенням НАЗК від 09.06.2016 № 5 (далі - Порядок) зокрема, без участі ОСОБА_1 без роз`яснення йому прав та обов`язків без відібрання пояснень та без належного повідомлення ОСОБА_1 , про складення Протоколу.
Станом на 04.06.2019 р. (день здійснення ОСОБА_1 внеску на підтримку Політичної партії «ГОЛОС») за ОСОБА_1 обліковувався податковий борг по земельному податку з фізичних осіб (код класифікації доходів бюджету 18010700) у загальній сумі 28,67 грн. у ГУ ДПС у Київській області (Обухівський район). Податкове повідомлення-рішення від 29.10.2018 року № 9315027-5502-1013 було направлене ОСОБА_1 тільки 10.06.2019 року тобто після дня здійснення ОСОБА_1 внеску на підтримку Політичної партії «ГОЛОС» (04.06.2019 року), що підтверджується датою подання, зазначеною на повідомленні про вручення поштового відправлення № 0870201715460.
Крім того, 16.01.2020 р. набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо запобігання і протидії політичній корупції» 410-ІХ від 19.12.2019 р., яким було виключено норму п. 8 ч. 1 ст. 15 Закону України «Про політичні партії», згідно з якою заборонялось здійснення внесків на підтримку партій особами, які мають непогашений податковий борг.
Крім того, п. 3 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 410-ІХ встановлено, що розпочаті провадження у справах про адміністративні правопорушення, пов`язані з порушенням порядку надання або отримання внесків на підтримку політичних партій, відповідно до обмежень передбачених пунктом 8 частини першої статті 15 Закону України «Про політичні партії в Україні» в редакції, що діяла на день опублікування цього Закону, підлягають закриттю.
Дослідивши наявні матеріали справи, суддя приходить до наступного висновку.
Згідно ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, вина (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган(посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 КУпАП.
Частиною другою статті 8 КУпАП передбачено, що закони, які пом`якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають. Провадження в справах про адміністративні правопорушення ведеться на підставі закону, що діє під час і за місцем розгляду справи про правопорушення.
Частиною 1 статті 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.
Дослідивши матеріали справи та письмові пояснення особи, що притягується до адміністративної відповідальності, станом на день складання протоколу про адміністративне правопорушення 29.11.2019 року, суд вбачає в діях ОСОБА_1 склад адміністративного правопорушення передбаченого ст.. 212-15 КУпАП, оскільки твердження про те, що ОСОБА_1 не викликався для складання протоколу про адміністративне правопорушення та не отримував його копію, не був ознайомлений з його правами, спростовується матеріалами справи, оскільки в матеріалах справи є підтвердження того, що він двічі викликався для надання пояснень з приводу правопорушення та складання протоколу про адміністративне правопорушення. У зв`язку з його неодноразовою неявкою на складання протоколу про адміністративне правопорушення, сам протокол було складено значно пізніше ніж виявлено правопорушення. А також, в матеріалах справи є підтвердження того, що ОСОБА_1 , направлявся складений відносно нього протокол про адміністративне правопорушення.
Крім того, ОСОБА_1 був обізнаний і про те, що він має обов`язок для сплати земельного податку з фізичних осіб.
Зважаючи, що 16.01.2020 р. набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо запобігання і протидії політичній корупції» 410-ІХ від 19.12.2019 р., яким було виключено норму п. 8 ч. 1 ст. 15 Закону України «Про політичні партії», згідно з якою заборонялось здійснення внесків на підтримку партій особами, які мають непогашений податковий борг.
Крім того, п. 3 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 410-ІХ встановлено, що розпочаті провадження у справах про адміністративні правопорушення, пов`язані з порушенням порядку надання або отримання внесків на підтримку політичних партій, відповідно до обмежень передбачених пунктом 8 частини першої статті 15 Закону України «Про політичні партії в Україні» в редакції, що діяла на день опублікування цього Закону, підлягають закриттю.
Враховуючи вимоги закону, що діють на день розгляду справи в суді, та норми Конституції України, КУпАП відповідно до яких закони, які пом`якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів, суд приходить до висновку, що відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження по справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 підлягає закриттю у зв`язку з скасуванням акту, який встановлює адміністративну відповідальність.
На підставі викладеного, керуючись ст. 58 Конституції України, ст.ст. 8, 9, 212-15, 247 ч. 1 п. 6, 251, 256, 278 КУпАП, -
П О С Т А Н О В И В:
Закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , за ст. 212-15КУпАП, у зв`язку з скасуванням акту, який встановлює адміністративну відповідальність.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Солом`янський районний суд м. Києва протягом 10 днів з моменту винесення.
Суддя: