
Дата документу 12.03.2020
ЄУН № 937/1995/20
Провадження № 1-кс/937/1259/20
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 березня 2020 року м. Мелітополь
Слідчий суддя Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області Юрлагіна Т.В., за участю секретаря Бондаренко Г.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання слідчого Першого слідчого відділу слідчого управління Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Мелітополі, Мирошниченка Ю.Б., погоджене прокурором Ковалевським М.А., у кримінальному провадженні № 62019080000000432, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 13.09.2019 року за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, про відсторонення від посади, -
за участю сторін кримінального провадження:
слідчого Першого слідчого відділу слідчого управління ТУ ДБР у м. Мелітополі – Мирошниченка Ю.Б.,
прокурора - Ковалевського М.А. (у режимі відеоконференції),
підозрюваного – ОСОБА_1 ,
захисника підозрюваного - адвоката Скрипки О.В.,
В С Т А Н О В И В:
Слідчий Першого слідчого відділу слідчого управління Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Мелітополі, Мирошниченко Ю.Б., 12 березня 2020 року звернувся до Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області з клопотанням про відсторонення підозрюваного ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від посади начальника прикордонного оперативно - розшукового відділу (з місцем дислокації н.п. Бердянськ) головного оперативно - рошукового відділу 8 прикордонного загону Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України, строком на два місяці.
Клопотання обґрунтовано тим, що Першим слідчим відділом слідчого управління Територіального управління ДБР, розташованим у м. Мелітополь, здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 62019080000000432 від 13.09.2019 року, за підозрою ОСОБА_1 у вимаганні неправомірної вигоди за не притягнення заявника ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності, за попередньою правовою кваліфікацією кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що відповідно до наказу начальника Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України № 58-ОС від 19.02.2020 ОСОБА_1 , який з 17.11.2017 займав посаду старшого офіцера (старшого оперуповноваженого) другого сектору міжрайонного оперативно - розшукового відділу (з місцем дислокації н.п. Бердянськ) оперативно - розшукового управління Азово-Чорноморського регіонального управління Державної прикордонної служби України, призначено на посаду начальника прикордонного оперативно - розшукового відділу (з місцем дислокації н.п. Бердянськ) головного оперативно - розшукового відділу 8 прикордонного загону Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України.
Відповідно до п. 1 примітки до ст. 364 КК України, службовими особами у статтях 364, 368, 368-2, 369 цього Кодексу є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також обіймають постійно чи тимчасово в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на державних чи комунальних підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною особою підприємства, установи, організації, судом або законом.
Згідно з ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів», правоохоронними органами є органи прокуратури, Національної поліції, служби безпеки, Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, Національне антикорупційне бюро України, органи охорони державного кордону, органи доходів і зборів, органи і установи виконання покарань, слідчі ізолятори, органи державного фінансового контролю, рибоохорони, державної лісової охорони, інші органи, які здійснюють правозастосовні або правоохоронні функції.
Таким чином, ОСОБА_1 , обіймаючи посаду начальника прикордонного оперативно - розшукового відділу (з місцем дислокації н.п. Бердянськ) головного оперативно - рошукового відділу 8 прикордонного загону Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України, є службовою особою, яка займає відповідальне становище, працівником правоохоронного органу, наділеним повноваженнями представника влади.
Відповідно до ст. 19 Закону України «Про державний прикордонний контроль», на Державну прикордонну службу України відповідно до визначених законом завдань покладаються: організація запобігання кримінальним та адміністративним правопорушенням, протидію яким законодавством віднесено до компетенції Державної прикордонної служби України, їх виявлення та припинення, здійснення провадження у справах про адміністративні правопорушення згідно із законами; контроль за дотриманням прикордонного режиму; контроль за дотриманням невійськовими суднами та військовими кораблями встановленого порядку плавання і перебування в територіальному морі та внутрішніх водах України; здійснення самостійно або разом із спеціально уповноваженими на те органами виконавчої влади і посадовими особами контролю у районах несення служби за збереженням природних ресурсів і підводної культурної та археологічної спадщини, додержанням правил промислової та іншої діяльності, охороною довкілля; інформування в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, Центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги про кожний випадок затримання осіб згідно з дорученням правоохоронних органів України та адміністративного затримання осіб, крім випадків, якщо особа захищає себе особисто чи запросила захисника.
Відповідно до п. 22 Положення «Про прикордонний режим» (далі - Положення), у районах, прилеглих до узбережжя моря, що охороняється Державною прикордонною службою, у межах територіального моря і внутрішніх вод, де встановлено прикордонну смугу та контрольований прикордонний район, крім зазначених у пунктах 7-21 цього Положення режимних обмежень, забороняється зберігання на об`єктах базування, місцях базування суден флоту рибної промисловості, плавання та пересування маломірних суден, інших плавзасобів, суден флоту
рибної промисловості, що не підлягають нагляду класифікаційного товариства, не зареєстрованих в установленому порядку в органах, які здійснюють нагляд за такими суднами і засобами.
Згідно п. 24 Положення, Після реєстрації в установленому порядку маломірні судна, інші плавзасоби приписуються до об`єктів базування, а судна флоту рибної промисловості, що не підлягають нагляду класифікаційного товариства, беруться на облік в місцях базування та забезпечуються постійними місцями для стоянки (зберігання).
Відповідно до п. 33 Положення, Випуск маломірних суден, інших плавзасобів у територіальне море, внутрішні води України здійснюється
адміністраціями об`єктів базування після належного оформлення згідно з інструкціями про порядок обліку та випуску маломірних суден, інших плавзасобів у територіальне море та внутрішні води України, які затверджуються Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними та Севастопольською міською державними адміністраціями за погодженням з органами охорони державного кордону, в зоні відповідальності яких вони розташовані.
Випуск суден флоту рибної промисловості, що не підлягають нагляду класифікаційного товариства, здійснюється адміністрацією місця базування відповідно до порядку, затвердженого Мінекоенерго за погодженням з Адміністрацією Держприкордонслужби.
Експлуатація об`єктів базування всіх форм власності та випуск з них маломірних суден та інших плавзасобів без наявності адміністрацій об`єктів базування забороняється.
Маломірні судна, інші плавзасоби можуть виходити (крім засобів розваг на воді, які виходять на відстань до 2 морських миль) у територіальне море та внутрішні води України згідно з інструкціями про порядок обліку та випуску маломірних суден, інших плавзасобів у територіальне море та внутрішні води України за умови завчасного, не пізніше ніж за одну годину до виходу, інформування адміністраціями об`єктів базування, які ними обліковуються, відповідних підрозділів Державної прикордонної служби, у зоні відповідальності яких вони перебувають.
Забороняється тримання маломірних суден, інших плавзасобів поза об`єктами базування, а суден флоту рибної промисловості, що не підлягають нагляду класифікаційного товариства, - поза місцями базування, крім випадків, визначених цим пунктом.
Проте, ігноруючи наведеними вище вимогами законодавства, майор Державної прикордонної служби України ОСОБА_1 вчинив кримінальне правопорушення за наступних обставин.
Так, на початку 2019 року, більш точний час досудовим розслідуванням не встановлено, ОСОБА_1 в силу свого службового становища стало відомо, що на підконтрольній йому території, в акваторії Азовського моря, неподалік від міста Бердянськ, ОСОБА_2 здійснюється вилов риби відповідно до дозвільних документів та встановлених норм на її вилов.
В подальшому ОСОБА_1 стало відомо, що незважаючи на наявність вищевказаних дозвільних документів, риболовний промисел здійснюється ОСОБА_2 з порушенням вимог чинного законодавства у сфері охорони державного кордону, так як плавзасіб останнього знаходиться поза місцем розташування об`єктів базування, а вихід в акваторію Азовського моря з метою вилову риби здійснюється ОСОБА_2 без відповідного інформування Державної прикордонної служби, за що передбачена адміністративна відповідальність відповідно до ст. 202 КУпАП.
Після отримання вищезазначеної інформації у ОСОБА_1 виник злочинний умисел на отримання від ОСОБА_2 грошових коштів у якості неправомірної вигоди за не притягнення останнього до адміністративної відповідальності у сфері порушення законодавства щодо охорони державного кордону, а також різного роду допомоги у вирішенні питань, пов`язаних з виловом риби в акваторії Азовського моря.
З метою реалізації свого злочинного умислу, ОСОБА_1 розробив злочинну схему, відповідно до якої він в силу свого службового становища надає можливість безперешкодно реалізовувати наміри ОСОБА_2 , направлені на зайняття рибним промислом, за що останній повинен щомісячно передавати ОСОБА_1 обумовлену суму грошових коштів у якості неправомірної вигоди за не притягнення його до адміністративної відповідальності, на що останній був змушений погодитися.
Достовірно знаючи, що вказаний вид діяльності є єдиним джерелом доходу ОСОБА_2 , погрожуючи, що його плавзасіб буде постійно затримуватися співробітниками Державної прикордонної служби для складання відповідних протоколів про адміністративні правопорушення, ОСОБА_2 10.01.2020, приблизно о 12 годині 00 хвилин, знаходячись біля будинку за адресою: АДРЕСА_1 , вимушено погодився задовольнити незаконні вимоги ОСОБА_1 та надав останньому частину обумовленої раніше неправомірної вигоди у сумі 3000 гривень.
У подальшому, продовжуючи реалізовувати свій злочинний умисел, ОСОБА_1 , 10.03.2020, приблизно о 19 годині 30 хвилин, перебуваючи біля свого будинку за адресою: АДРЕСА_1 , усвідомлюючи протиправний характер своїх дій та бажаючи їх настання, діючи умисно, з корисливих мотивів, одержав від ОСОБА_2 грошові кошти в розмірі 7000 гривень у якості неправомірної вигоди для себе за не притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за порушення законодавства у сфері охорони державного кордону відповідно до ст. 202 КУпАП, а також різного роду допомоги у вирішенні питань, пов`язаних з виловом риби в акваторії Азовського моря.
Своїми умисними діями, які виразились в проханні надати та одержані службовою особою, яка займає відповідальне становище, неправомірної вигоди для себе за невчинення такою службовою особою в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду дії з використанням наданого їй службового становища, ОСОБА_1 вчинив кримінальне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 368 КК України.
10.03.2020 о 19 год. 45 хв. ОСОБА_1 затримано в порядку ст. 208 КПК України за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.
11.03.2020 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянину України, уродженцю села Борисів Ізяславського району, Хмельницької області, одруженому, маючому на утриманні двох малолітніх дітей, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 та фактично проживає за адресою: АДРЕСА_3 , раніше не судимому, повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.
Обставини, що дають підстави підозрювати ОСОБА_1 у вчиненні кримінального правопорушення (злочину) є: Лист (повідомленням) Управління Служби безпеки України в Запорізькій області № 59/3/2-1430нт від 13.09.2019 в порядку ст. 214 КПК України про вчинення кримінального правопорушення; Протоколи допитів свідка ОСОБА_2 від 13.09.2019 та 10.03.2020, який повідомляє про обставини прохання та одержання грошових коштів у якості неправомірної вигоди начальником прикордонного оперативно - розшукового відділу (з місцем дислокації н.п. Бердянськ) головного оперативно - рошукового відділу 8 прикордонного загону Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України ОСОБА_1 , а також щодо зустрічей з останнім, їх телефонного спілкування, у ході якого він повідомляв заявника про те, що у певні дні у районі, де він виходить в море, патрулює водна поліція, рибінспекція та службові особи Державної прикордонної служби, назначав зустрічі із заявником з метою отримання від нього обумовленої раніше суми грошових коштів у якості неправомірної вигоди; Матеріали виконаного доручення Управління Служби безпеки України в Запорізькій області № 59/3/2-1569нт від 16.10.2019; Протоколи допитів понятих ОСОБА_3 та ОСОБА_4 від 10.03.2020, присутніх при проведенні затримання ОСОБА_1 , а також інших процесуальних дій; Протокол огляду, ідентифікації, помітки та вручення грошових коштів від 10.03.2020; Протокол затримання особи, підозрюваної у вчиненні злочину від 10.03.2020, відповідно до якого о 19 год. 45 хв. 10.03.2020 за підозрою у вчиненні злочину, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, затримано ОСОБА_1 ; Протокол освідування ОСОБА_1 від 10.03.2020.
Наказом начальника Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України № 58-ОС від 19.02.2020 ОСОБА_1 , який з 17.11.2017 займав посаду старшого офіцера (старшого оперуповноваженого) другого сектору міжрайонного оперативно - розшукового відділу (з місцем дислокації н.п. Бердянськ) оперативно - розшукового управління Азово-Чорноморського регіонального управління Державної прикордонної служби України, призначено на посаду начальника прикордонного оперативно - розшукового відділу (з місцем дислокації н.п. Бердянськ) головного оперативно - рошукового відділу 8 прикордонного загону Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України.
Під час досудового розслідування встановлено, що підозрюваний ОСОБА_1 є діючим працівником 8 прикордонного загону Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України та на час вчинення кримінального правопорушення перебував на посаді начальника прикордонного оперативно - розшукового відділу (з місцем дислокації н.п. Бердянськ) головного оперативно - розшукового відділу, є службовою особою та працівником правоохоронного органу.
Згідно вимог ст. 154 КПК України, відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину середньої тяжкості, тяжкого чи особливо тяжкого злочину, і незалежно від тяжкості злочину - щодо особи, яка є службовою особою правоохоронного органу.
ОСОБА_1 підозрюється у вчиненні тяжкого злочину, за який передбачено основне покарання виключно у виді позбавлення волі на строк від 5 до 10 років, відповідно до вимог ст. 12 КК України віднесено до категорії тяжкого злочину. Крім того, він є службовою особою, яка займає відповідальне становище, працівником правоохоронного органу.
Обставини інкримінованого ОСОБА_1 кримінального правопорушення свідчать про те, що він використовував своє службове становище для особистого збагачення. У разі подальшого перебування на начальника прикордонного оперативно - розшукового відділу (з місцем дислокації н.п. Бердянськ) головного оперативно - рошукового відділу 8 прикордонного загону Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України, існує ризик того, що він може продовжувати вчиняти злочинні дії та чинити тиск на свідків.
З урахуванням вищевикладеного, підозрюваний ОСОБА_1 , усвідомлюючи ступінь тяжкості вчиненого ним кримінального правопорушення, яке передбачає покарання виключно у виді позбавлення волі на строк від 5 до 10 років, з метою уникнення притягнення до відповідальності, може перешкоджати кримінальному провадженню.
Крім того, на думку слідчого, та яка підтримана в судовому засіданні прокурором, існують достатні підстави вважати, що перебуваючи на посаді може використовуючи своє службове становище впливати на свідків у вказаному кримінальному провадженні, що перешкодить встановленню істини під час досудового розслідування та судового слідства.
На даний час стороною обвинувачення вживаються заходи до встановлення всіх обставин кримінального правопорушення, у тому числі допит свідків, які можуть бути використані як докази у кримінальному провадженні.
Згідно з ч. 5 ст. 65 Закону України «Про запобігання корупції» особа, якій повідомлено про підозру у вчиненні нею злочину у сфері службової діяльності, підлягає відстороненню від виконання повноважень на посаді в порядку, визначеному законом. Вказана норма є імперативною та передбачає обов`язкове відсторонення ОСОБА_1 , від займаної ним посади.
На підставі вищевикладеного, слідчий вважає, що достатньо підстав вважати, що для запобігання протиправній поведінці підозрюваного, спрямованій на перешкоджання досудовому розслідуванню, слід вжити такий захід забезпечення кримінального провадження як відсторонення від посади.
Прокурор в судовому засіданні підтримав клопотання, наполягав на його задоволенні.
Підозрюваний ОСОБА_1 у судовому засіданні причетність до скоєного не визнав, заперечував щодо задоволення клопотання про відсторонення від посади.
Захисник підозрюваного адвокат Скрипка О.В. у судовому засіданні заперечував щодо задоволення клопотання, зазначив що його підзахисному обрано запобіжний захід у виді тримання під вартою, відповідно до умов якого він не має можливості перешкоджати органу досудового розслідування під час проведення досудового слідства. Тому зазначені в клопотанні ризики втратили свою актуальність, а крім того йому не може бути інкриміноване кримінальне правопорушення передбачене ст. 368 ч. 3 КК України з підстав того, що він не має повноважень щодо притягнення осіб до адміністративної відповідальності, підзахисний не є службовою особою, яка займає відповідальне становище, твердження органу досудового розслідування щодо використання ним службового становища з метою збагачення не підтверджується доказами, обставини зазначені слідчим, як підстави для підозри також не підтверджуються доказами. Не доведено, що він перебуваючи на посаді знищить чи підробить документи, може впливати на свідків, а також не підтверджено ризик продовження вчиняти правопорушення, як і не зазначено якими діями він буде перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином. Крім того просить врахувати що він є єдиним утриманцем родини, дружина перебуває у декретній відпустці.
Згідно ст. 107 КПК України фіксування кримінального провадження здійснюється за допомогою технічних засобів.
Досліджуючи вказане клопотання, вислухавши думки учасників кримінального провадження, слідчий суддя бере до уваги наступне.
Судом встановлено, що Першим слідчим відділом слідчого управління Територіального управління ДБР, розташованим у м. Мелітополь, здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 62019080000000432 від 13.09.2019 року, за підозрою ОСОБА_1 у вимаганні неправомірної вигоди за не притягнення заявника ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності, за попередньою правовою кваліфікацією кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.
Наказом начальника Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України № 58-ОС від 19.02.2020 ОСОБА_1 призначено на посаду начальника прикордонного оперативно - розшукового відділу (з місцем дислокації н.п. Бердянськ) головного оперативно - рошукового відділу 8 прикордонного загону Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України.
10.03.2020 року о 19 год. 45 хв. ОСОБА_1 затримано в порядку ст. 208 КПК України за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.
11.03.2020 року ОСОБА_1 , повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.
Відповідно до вимог ст. 154 КПК України відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину середньої тяжкості, тяжкого чи особливо тяжкого злочину, і не залежно від тяжкості злочину - щодо особи, яка є службовою особою правоохоронного органу. Відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців, в межах строку досудового розслідування.
Відповідно до вимог ст. 154 КПК України відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину середньої тяжкості, тяжкого чи особливо тяжкого злочину, і не залежно від тяжкості злочину - щодо особи, яка є службовою особою правоохоронного органу. Відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців, в межах строку досудового розслідування.
Щодо доводів захисника про необґрунтованість підозри ОСОБА_1 , у вчиненні інкримінованого правопорушення, слідчий суддя вважає необхідним зазначити, що у розумінні положень, що наведені у численних рішеннях Європейського суду з прав людини («Нечипорук, Йонкало проти України» № 42310/04 від 21.04.2011, «Фокс, Кемпбелл і Харті проти Сполученого Королівства» №№ 12244/86, 12245/86, 12383/86 від 30.08.1990, «Мюррей проти Сполученого Королівства» № 14310/88 від 28.10.1994 та ін.), термін «обґрунтована підозра» означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об`єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення. Матеріали кримінального провадження, на які посилалися слідчий у клопотанні, дають підстави вважати підозру ОСОБА_1 у вчиненні кримінального правопорушення обґрунтованою, а обставини здійснення підозрюваною конкретних дій та доведеність її вини, як на те посилається сторона обвинувачення, потребують перевірки та оцінки в сукупності з іншими доказами у кримінальному провадженні під час подальшого досудового розслідування. Такий висновок цілком узгоджується з правовими позиціями, наведеними в рішеннях Європейського суду з прав людини. Так, у справі «Мюррей проти Сполученого Королівства» № 14310/88 від 23.10.1994 року суд зазначив, що «факти, які є причиною виникнення підозри не повинні бути такими ж переконливими, як і ті, що є необхідними для обґрунтування вироку чи й просто висунення обвинувачення, черга якого надходить на наступній стадії процесу кримінального розслідування».
Одночасно, питання винуватості чи невинуватості в скоєні кримінального правопорушення, а також питання належності та допустимості доказів вирішуються під час іншої стадії кримінального процесу - судового провадження під час розгляду справи по суті в суді першої інстанції. Встановлення того, вчинила чи не вчинила особа кримінальне правопорушення, є завданням подальшого провадження, сприяти якому й покликаний захід забезпечення кримінального провадження.
Приймаючи таке рішення, слідчий суддя виходить з того, що зазначені у клопотанні обставини підозри мають місце та підтверджуються на цьому етапі розслідування достатньою сукупністю даних, які приведені у клопотанні слідчого та доданих матеріалах та з того, що слідчий суддя на даному етапі провадженні не вправі вирішувати питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинною у вчиненні злочину, а лише зобов`язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих даних визначити, що причетність особи до вчинення кримінального правопорушення є вірогідною та достатньою для застосування щодо неї заходів забезпечення кримінального провадження, то з огляду на наведені у клопотанні прокурора дані у слідчого судді є всі підстави для висновку про наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_1 кримінального правопорушення, інкримінованого йому стороною обвинувачення.
Також, варто зазначити, що ризики, на які посилається сторона обвинувачення, як на одну з підстав для відсторонення підозрюваного від посади, доводиться також і з огляду на початкову стадію досудового розслідування (рішення ЄСПЛ у справі Яжинський проти Польщі (Jarzynski v. Poland, § 43)).
При встановленні наявності ризику впливу на свідків, слід враховувати встановлену КПК процедуру отримання показань від осіб, які є свідками, у кримінальному провадженні, а саме спочатку на стадії досудового розслідування показання отримуються шляхом допиту слідчим чи прокурором, а після направлення обвинувального акту до суду на стадії судового розгляду – усно шляхом допиту особи в судовому засіданні (частини 1, 2 статті 23, стаття 224 КПК). Суд може обґрунтовувати свої висновки лише на показаннях, які він безпосередньо сприймав під час судового засідання або отриманих у порядку, передбаченому статтею 225 КПК, тобто допитаних на стадії досудового розслідування слідчим суддею. Суд не вправі обґрунтовувати судові рішення показаннями, наданими слідчому, прокурору, або посилатися на них (частина 4 статті 95 КПК).
За таких обставин ризик впливу на свідків існує не лише на початковому етапі кримінального провадження при зібранні доказів, а й на стадії судового розгляду до моменту безпосереднього отримання судом показань від свідків та дослідження їх судом.
Слідчий суддя, відповідно до вимог ст. 157 КПК України, враховує наявність правових підстав для відсторонення від займаної посади ОСОБА_1 , який підозрюється у вчиненні тяжкого злочину, обґрунтованість підозри у вчиненні злочину, передбаченого ч.3 ст. 368 КК України, обставини його вчинення, які вказують те, що саме перебування на посаді сприяло вчиненню даного кримінального правопорушення, відсторонення від посади, яку станом на час розгляду клопотання, обіймає ОСОБА_1 , необхідно для запобігання його можливій протиправній поведінці, оскільки існує ризик того, що перебуваючи на посаді, може чинити тиск на свідків або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
Враховуючи те, що ОСОБА_1 , є службовою особою, підозрюється у вчиненні тяжкого злочину, а тому з підстав та у порядку, визначеному КПК України, до нього може бути застосовано відсторонення від посади.
Застосування запобіжного заходу та відсторонення від посади є різними видами заходів забезпечення кримінального провадження та не виключають їх застосування одночасно.
Слідчий суддя вважає, що відсторонення ОСОБА_1 від посади у даному кримінальному провадженні забезпечить швидке, повне та неупереджене досудове розслідування, а тому потреби досудового розслідування виправдовують ступінь втручання у права та свободи останнього.
Слідчий суддя враховуючи те, що негативні наслідки відсторонення від посади ОСОБА_1 , який підозрюється у тяжкого злочину не перевищують необхідність та можливість досягнення завдань у даному кримінальному правопорушенні, а його перебування на посаді буде суперечити завданням кримінального судочинства та інтересам громадського суспільства загалом, а тому вважає за необхідне клопотання задовольнити та відсторонити підозрюваного від займаної посади на даний час, в межах строку досудового розслідування.
За наслідками розгляду клопотання слідчий суддя, вважає за неможливе вилучити службове посвідчення ОСОБА_1 на час відсторонення від посади, оскільки відповідно до протоколу затримання, його було вилучено та постановою слідчого визнано речовим доказом.
Керуючись ст.ст. 154, 155, 158, 309 КПК України, слідчий суддя, -
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання слідчого Першого слідчого відділу слідчого управління Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Мелітополі, Мирошниченко Ю.Б., погоджене прокурором Ковалевським М.А., у кримінальному провадженні № 62019080000000432, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 13.09.2019 року за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, про відсторонення від посади - задовольнити.
Відсторонити підозрюваного ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від посади начальника прикордонного оперативно - розшукового відділу (з місцем дислокації н.п. Бердянськ) головного оперативно - розшукового відділу 8 прикордонного загону Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України, строком на 2 місяці, в межах строку досудового розслідування, тобто до 11 травня 2020 року включно.
Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Запорізького апеляційного суду протягом 5 днів з дня її оголошення.
Повний текст ухвали проголошено 13 березня 2020 року о 08-30 годині.
Слідчий суддя: