
Справа №570/3025/16-а
номер провадження 2-а/570/44/2016
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 вересня 2016 року Рівненський районний суд Рівненської області
(як місцевий адміністративний суд)
в особі судді Сидоренко С.М.
при секретарі судового засідання Бартош О.Ю.
з участю позивача ОСОБА_1
представника відповідача Булака Р.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Рівне справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Рівненського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
встановив :
Позивачами подано до суду адміністративний позов до Рівненського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області в якому він просить визнати протиправними дії Рівненського об`єднаного упраівління Пенсійного фонду України в Рівненській області, які полягають у відмові здійснити обрахунок, призначення та виплатуйому пенсії за віком по довідці про заробітну плату №7 від 22.07.2013 року та зобов`язати Рівненське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Рівненській області призначити та виплачувати йому пенсію за віком, врахувавши для обчислення пенсії за віком довідку про заробітну плату№7 від 22.07.2013 року з дня звернення за призначенням пенсії.
В обгрунтування своїх вимог зазначає, що працював на підприємстві ВАТ "Здолбунівське автотранспортне підприємство № 1761" з 01.04.1987 по 28.08.2000 року. 20.11.2015 року йому виповнилось 60 років та він набув право на державне пенсійне забезпечення за віком. 01.12.2015 року він звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком та врахування при призначенні та обчисленні розміру пенсії довідки про заробітну плату №7 від 22 липня 2013 року. Однак, згідно листа Управління Пенсійного Фонду України у Рівненському районі Рівненської області від 10.03.2016 року йому було відмовлено у врахуванні даної довідки при призначенні та обчисленні розміру пенсії. Свою позицію відповідач аргументував тим, що не має можливості здійснити перевірку документів на підставі яких була видана довідка про заробітну плату. Вважає відмову відповідача щодо врахування довідки про заробітну плату №3 від 22 липня 2013 року при обчисленні пенсії неправомірною.
Представник відповідача позов не визнав із підстав викладених в письмових запереченнях до позову. Вказав, що не має можливості провести перевірку правильності нарахування заробітної плати, яка враховується при обчисленні пенсії згідно представленої позивачем довідки, оскільки підприємство яке надало довідку ліквідовано, а первинні документи до архівного відділу не надійшли. В задоволені позову просить відмовити.
Зважаючи на пояснення, позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, враховуючи принципи диспозитивності, суд дійшов висновку що позов підлягає до задоволення частково.
Судом встановлено, що позивачу призначено пенсію за віком, з 01.12.2015 року на підставі заяви від 01.12.2015 року. Пенсія призначена згідно Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» без врахування довідки про заробітну плату №7 від 22 липня 2013 року. Позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України в Рівненському районі, правонаступником якого є відповідач, з заявою про призначення пенсії за віком та обчислити пенсію відповідно до довідки про заробітну плату №7 від 22 липня 2013 року видану ВАТ «Здолбунівське автотранспортне підприємство №1761».
Листом №1551/03 від 10.03.2016 року відповідач відмовив позивачу врахувати довідку про заробітну плату №7 від 22 липня 2013 року при обчисленні та нарахуванні пенсії.
Відповідно до ч.1 ст.40 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 01 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 01 січня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01 липня 2000 року незалежно від перерв.
Такими первинними документами є: розрахунково-платіжні відомості, розрахункові відомості по заробітній платі, особові рахунки по заробітній платі або ж платіжні відомості по заробітній платі.
Згідно з пунктом 17 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 р. №22-1 і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 р. за №1566/11846, довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за необхідними документами для оформлення пенсії. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або державними архівними установами.
До заяви-звернення при призначенні пенсії позивач долучив довідку ВАТ «Здолбунівське автотранспортне підприємство №1761» №7 від 22 липня 2013 року про заробітну плату за період з 1988 року по 1992 року.
Довідка видана на підставі особових рахунків за 1988-1992 роки завірена підписами керівника та головного бухгалтера та мокрою печаткою. В довідці зазначена адреса підприємства, яка її видала. Зазначена довідка видана до ліквідації ВАТ «Здолбунівське автотранспортне підприємство №1761».
Довідка про заробітну плату для обчислення пенсії видана позивачу ОСОБА_1 , ВАТ «Здолбунівське автотранспортне підприємство» від 22 липня 2013 року згіно додатку №1 до пункту №7 Порядку надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно доЗакону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» тобто відповідного зразка згідно діючого законодавства на час її видачі.
Статтею 44 регламентується порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії. Де зазначається, що заява про призначення (перерахунок) пенсії або про її відстрочення та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально. Заява про призначення пенсії за віком може бути подана застрахованою особою не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.
Відповідно до ст.45 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку.
Пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Відповідно до вимог ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а в адміністративних справах про протиправність рішень обов`язок щодо правомірності свого рішення та надання відповідних доказів покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Отже, в адміністративному процесі, як виняток із загального правила, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень встановлена презумпція його винуватості. Презумпція винуватості покладає на суб`єкта владних повноважень обов`язок аргументовано, посилаючись на докази, довести правомірність свого рішення, дії чи бездіяльності та спростувати твердження позивача про порушення його прав, свобод чи інтересів. Такий обов`язок відсутній, якщо відповідач визнає позов.
Згідно частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дій); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З урахуванням листа-відповіді відповідачем не надано жодних доказів стосовно правомірності прийнятого ним рішення.
Відповідач не довів, що зазначена довідка про заробітну плату, яку представив позивач для врахування її при призначенні та обчисленні пенсіївидана ВАТ «Здолбунівське автотранспортне підприємство №1761» не обґрунтована, а лише зазначив про неможливість перевірити обґрунтованість її видачі.
Суд вважає, що дії відповідача, які виразились у відмові здійснити обчислення пенсії позивачу з урахуванням довідки №7 від 22 липня 2013 року про заробітну плату видану ВАТ «Здолбунівське автотранспортне підприємство №1761» є протиправними.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.
Рівненське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, як територіальний представницький орган Пенсійного фонду України, зобов`язано керуватися у своїй діяльності лише виключно діючим законодавством України в межах своїх повноважень.
Статтею 64 Конституції України визначено, що конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Відповідно до Розділу 11 Конституції України право на соціальний захист віднесено до основоположних прав і свобод. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням і забезпечується ч. 2 ст. 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані (частина друга) при прийняті нових законів або внесення змін до чинних законів, не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод (частина третя). Скасування конституційних прав і свобод це їх офіційна (юридична або фактична) ліквідація. Звуження змісту та обсягу прав і свобод є їх обмеженням.
Адміністративний позов підлягає до часткового задоволення, в межах строку, визначеного ст. 99 КАС України, з моменту коли позивач дізнався про порушення своїх прав, а саме з 10 березня 2016 року.
Керуючись Законом України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», ст.ст.2, 6,9, 11, 17, 18, 71, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України,суд
п о с т а н о в и в :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Рівненського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії задоволити частково.
Визнати протиправними дії Рівненського об`єднаного упраівління Пенсійного фонду України в Рівненській області, які полягають у відмові здійснити обрахунок, призначення та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком по довідці про заробітну плату №7 від 22.07.2013 року з 10 березня 2016 року.
Зобов`язати Рівненське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Рівненській області призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком, врахувавши для обчислення пенсії за віком довідку про заробітну плату№7 від 22.07.2013 року з 10 березня 2016 року.
В решті позовних вимог відмовити.
Апеляційа скарга на постанову подається протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови до Житомирського апеляцiйного адміністративного суду через Рiвненський районний суд.
Суддя Сидоренко С.М.