Рішення № 88185489, 13.03.2020, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.03.2020
Номер справи
620/240/20
Номер документу
88185489
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 березня 2020 року Чернігів Справа № 620/240/20

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лобана Д.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін в приміщенні суду справу за позовом заступника керівника Прилуцької місцевої прокуратури до Малодівицької селищної ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

Заступник керівника Прилуцької місцевої прокуратури (далі - позивач) звернувся до суду з позовом, в якому, з урахуванням уточнень, просить визнати протиправною бездіяльність Малодівицької селищної ради щодо оформлення права власності на будівлю дитячого садка, що знаходиться по вул. Шевченка, 2а в с. Товкачівка Прилуцького району Чернігівської області, зобов`язавши Малодівицьку селищну раду прийняти у власність та оформити право комунальної власності Малодівицької селищної ради на будівлю дитячого садка, що знаходиться по вул. Шевченка, 2а в с. Товкачівка Прилуцького району Чернігівської області.

Свої вимоги обґрунтовує тим, що відповідачем не забезпечено оформлення права власності на будівлю дитячого садка, що знаходиться по вул. Шевченка, 2а в с. Товкачівка Прилуцького району Чернігівської області.

Ухвалою судді Чернігівського окружного адміністративного суду від 20.01.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.

У відзиві на позовну заяву представник відповідача проти позовних вимог не заперечував, зазначив, що уточнений позов визнає повністю.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив на нього, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Вивченням стану додержання вимог законодавства Малодівицькою селищною радою Прилуцькою місцевою прокуратурою установлено порушення вимог законодавства щодо неоформления права власності та взяття на облік комунального майна об`єднаної територіальної громади Малодівицької селищної ради - будівлі Товкачівського дитячого садка.

Прилуцькою місцевою прокуратурою в порядку ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» вивчено інформацію щодо стану додержання вимог законодавства з питань збереження мережі дитячих дошкільних навчальних закладів на території Прилуцького району.

Встановлено, що на території Малодівицької об`єднаної громади, а саме в с. Товкачівка по вул. Шевченка, 2а, Прилуцького району, розташована будівля недіючого дитячого садка. Дане приміщення не перебуває на балансі об`єднаної територіальної громади Малодівицької селищної ради, до якої входить с. Товкачівка Прилуцького району (лист Малодівицької селищної ради № 03- 05/20 від 17.11.2019).

Так, згідно інформації Малодівицької селищної ради № 03-05/19 від 05.12.2019 дитячий садок розташований по вул. Шевченка, 2а, в с. Товкачівка на баланс Малодівицької селищної ради під час переходу в листопаді 2017 року в об`єднану територіальну громаду Товкачівською сільською радою не передавався та на балансовий облік в Малодівицькій селищній раді не взятий. Інвентарні картки на вказане приміщення не заводились, у зв`язку з чим під час передачі майна територіальній об`єднаній громаді Малодіівицької селищної ради у січні 2018 році не передавався. Згідно свідоцтва на право власності серії САВ № 462173 від 22.12.2006 нежитлова будівля (колишній дитячий садок), розташована по вул. Шевченка, 2а в с. Товкачівка Прилуцького району Чернігівської області відноситься до комунальної власності територіальної громади села Товкачівка.

Заходи щодо взяття будівель і споруд дитячого садка, розташованого по АДРЕСА_1 , в АДРЕСА_2 . Товкачівка Прилуцького району АДРЕСА_3 , на баланс об`єднаної громади та оформлення правовстановлюючих документів на них Малодівицькою селищною радою не вживались.

Відповідно до листа Малодівицької селищної ради № 03-05/19 від 05.12.2019 безгосподарський об`єкт - колишній дитячий садок на території Товкачівського старостинського округу, знаходиться за адресою: по вул. Шевченка АДРЕСА_4 2 АДРЕСА_5 с АДРЕСА_6 району.

Земельна ділянка, яка знаходиться в АДРЕСА_1 , не приватизована і належить територіальній громаді Малодівицької селищної ради.

Згідно рішення Товкачівської сільської ради від 30.10.2006 вищезазначений дитячий садок прийнятий (переданий) у комунальну власність Товкачівської сільської ради та створено комісію про передачу його на баланс згідно вимог чинного законодавства.

На нежитлову будівлю, розташовану за адресою: Чернігівська область, Прилуцький район, с. Товкачівка, вул. Шевченка, 2 а, 22.12.2006 зареєстровано право комунальної власності за Територіальною громадою села Товкачівка, згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна № 194668030, сформованого 24.12.2019.

Рішенням сесії Малодівицької селищної ради від 16.11.2017 розпочато процес реорганізації сільських рад, зокрема, Товкачівську сільську раду приєднано до Малодівицької селищної ради.

Майно Товкачівської сільської ради 02.01.2018 передано Малодівицькій селищній раді згідно передавального акту, який затверджено рішенням сесії Малодівицької селищної ради від 06.02.2018 року.

Однак до передавального акту від 02.01.2018 дитячий садок, що знаходиться по вул. Шевченка, 2а, в с. Товкачівка Прилуцького району не увійшов та до комунального майна об`єднаної територіальної громади Малодівицької селищної ради не включений.

Крім того, будівлю дитячого садка, розташованого по вул. Шевченка, 2 а в с. Товкачівка Прилуцького району не взято на баланс комунального майна об`єднаної територіальної громади Малодівицької селищної ради, що і призвело до протиправної бездіяльності, яка виразилася у не оформленні права власності на будівлю дитячого садка.

Враховуючи викладене, позивач звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку, суд зазначає таке.

Згідно ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Частиною 1 ст. 140 Конституції України місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об`єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

Відповідно до ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (в редакції чинній на момент виникнення правовідносин, станом на 13.01.2006 рік) (далі - Закон України) сільські, селищні ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Пунктом 2 ст. 32 Закону України до власних повноважень виконавчих органів сільських селищних рад належить, в тому числі створення належних умов для виховання дітей.

Згідно зі ст. 25 Закону України сільські, селищні ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Відповідно до п. 30 ст. 26 Закону України до виключної компетенції сільських, селищних рад відноситься в тому числі про включення до об`єктів комунальної власності майна, відчуженого у процесі приватизації.

У зв`язку із реалізацією реформи децентралізації влади і відповідно до ч. 3 ст.8 Закону України «Про добровільне об`єднання територіальних громад» об`єднана територіальна громада є правонаступником всього майна, прав та обов`язків територіальних громад, що об`єдналися, з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною такою об`єднаною територіальною громадою.

У ст. 104 ЦК України також зазначено, що у разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов`язки переходять до правонаступників.

Відповідно до ст. 327 ЦК України у комунальній власності є майно, яке належить територіальній громаді. Управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.

Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень регулює Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (далі - Закон № 1952-VI), який спрямований на забезпечення визнання та захисту державою таких прав.

За визначенням статті 2 Закону № 1952-VI державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Відповідно до частини першої статті 3 Закону № 1952-VI загальними засадами державної реєстрації прав є: гарантування державою об`єктивності, достовірності та повноти відомостей про зареєстровані права на нерухоме майно та їх обтяження; обов`язковість державної реєстрації прав у Державному реєстрі прав, публічність державної реєстрації прав; внесення відомостей до Державного реєстру прав виключно на підставах та в порядку, визначених цим Законом; відкритість та доступність відомостей Державного реєстру прав.

Речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації (частина 2 статті 3 Закону № 1952-VI).

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 4 Закону №1952-VI державній реєстрації прав підлягають, зокрема, право власності.

Усупереч наведеного, право комунальної власності під час об`єднання територіальної громади Малодівицької селищної ради на приміщення дитячого садка, розташованого в Прилуцькому районі с. Товкачівка вул. Шевченка 2а, яке прийнято у комунальну власність згідно рішення Товкачівської сільської ради від 30.10.2006, Малодівицькою селищною радою не оформлено, чим допущено протиправну бездіяльність.

Як вбачається з матеріалів справи, про наявність даного дитячого садка було відомо Малодівицькій селищній раді як під час реорганізації, так і на даний час, що підтверджується листом № 03-05/19 від 05.12.2019, проте належних заходів до прийняття на баланс раніше неврахованого (необлікованого) майна - будівлі Товкачівського дитячого садка під час інвентаризації майна Товкачівської сільської ради не здійснено. Фактично комунальне майно на балансі у жодного органу, уповноваженого управляти таким майном, не перебуває, що залишилося поза увагою Малодівицької сільської ради та свідчить про протиправну бездіяльність з боку відповідача - Малодівицької селищної ради.

Отже, в порушення вимог цивільного законодавства, Закону України «Про дошкільну освіту» права власності на будівлю дитячого садка, що знаходиться по вул. Шевченка, 2а в с. Товкачівка Прилуцького району Чернігівської області не оформлено, державну реєстрацію права власності не проведено.

Згідно ст. 23 Закону України “Про прокуратуру” від 14.10.2014 № 1697, прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Тобто прокурор може звернутися до суду, зокрема в інтересах держави.

10.02.2020 від представника відповідача надійшов відзив, у якому зазначено про визнання позову повністю.

Відповідно до частини 1 та 4 статті 189 Кодексу адміністративного судочинства України позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві. У разі визнання позову відповідачем повністю або частково суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову повністю або у відповідній частині вимог.

Отже, враховуючи викладене та те, що відповідачем позов визнається, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог повністю.

Керуючись статтями 139, 142, 189, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Малодівицької селищної ради щодо оформлення права власності на будівлю дитячого садка, що знаходиться по вул. Шевченка, 2а в с. Товкачівка Прилуцького району Чернігівської області.

Зобов`язати Малодівицьку селищну раду прийняти у власність та оформити право комунальної власності Малодівицької селищної ради на будівлю дитячого садка, що знаходиться по вул. Шевченка, 2а в с. Товкачівка Прилуцького району Чернігівської області.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення, або безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Позивач: заступник керівника Прилуцької місцевої прокуратури (вул. 1 Травня, 50-а, м. Прилуки, Чернігівська область,17500, код ЄДРПОУ - 02910114).

Відповідач: Малодівицька селищна рада (вул. Слобідська, буд. 3, смт. Мала Дівиця, Прилуцький район, Чернігівська область, 17523, код ЄДРПОУ - 04412490).

Повний текст рішення виготовлено 13 березня 2020 року.

Суддя Д.В. Лобан