
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 березня 2020 року м. Кропивницький Справа №340/3320/19
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого – судді Момонт Г.М., розглянув в порядку спрощеного провадження (письмове провадження) в м. Кропивницькому адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_1
до відповідача: Кіровоградського обласного військового комісаріату,
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області,
про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії.
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Кіровоградського обласного військового комісаріату про:
- визнання протиправними дій Кіровоградського обласного військового комісаріату щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та надані до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 р., у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 р. №2262 – ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунок з 01.04.2019 р., основного розміру пенсії за вислугу років;
- зобов`язання Кіровоградського обласного військового комісаріату підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 р., у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 р. №2262 – ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 р., №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 р., перерахунку основного розміру пенсії за вислугу років.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що з 08.08.2010 р. перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Позивач вказує, що 21.11.2019 р. звернувся до Кіровоградського обласного військового комісаріату із заявою про складання та подання до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 р., відповідно до вимог статей 43, 63 Закону №2262-ХІІ, положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. №704, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 р. основного розміру пенсії. Однак, листом від 25.11.2019 р. №4285 Кіровоградський обласний військовий комісаріат повідомив про неможливість включення до довідки про розмір грошового забезпечення суми додаткових видів грошового забезпечення та направлення такої довідки до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області. Позивач вважає протиправними дії відповідача та в обґрунтування правової позиції посилається на висновок Верховного Суду від 17.12.2019 р. у зразковій справі №160/8324/19.
Представником відповідача подано відзив на позовну заяву відповідно до якого позовні вимоги не визнаються. Представник відповідача зазначає, що підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців. Також відповідач вказує, що оскільки постановою Кабінету Міністрів України №103 при перерахунку пенсії не передбачалось врахування надбавки за особливо важливі завдання та премії, які отримував позивач, на момент виникнення у нього права на призначення пенсії, вони правомірно не були включені до довідки про розмір грошового забезпечення. Вказана постанова була чинною та не була скасована на момент складення довідки відповідачем та перерахунку пенсії. Відповідач зауважує, що 28.03.2018 р. Кіровоградським обласним військовим комісаріатом в повному обсязі виконано обов`язок щодо видання та направлення довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному рішенням КМУ станом на 01.03.2018 р. до Головного управління ПФУ в Кіровоградській області, а тому позовна вимога позивача, на думку відповідача, є незаконною та необґрунтованою. Відповідач вважає, що скасування пунктів 1, 2 постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не дає Кіровоградському ОВК додаткових або нових підстав для складення нової довідки про розмір грошового забезпечення та направлення її до пенсійного органу, оскільки військовий комісаріат керується чинними приписами постанови №103 та порядку №45. Відповідач наголошує на тому, що порядок від 13.02.2008 р. №45 не передбачає надсилання довідок уповноваженим органом до головних управлінь Пенсійного фонду України за вимогою осіб, які отримують пенсію на підставі Закону України №2262. Окрім того, відповідач зазначає, що у травні 2019 року ОСОБА_2 звертався з позовом до Кіровоградського обласного військового комісаріату, у якому просив визнати протиправними дії Кіровоградського обласного військового комісаріату щодо складання довідки від 26.03.2018 р. ФГ38220 про розмір грошового забезпечення для перерахунку йому пенсії за вислугу років без врахування середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення та зобов`язання Кіровоградського обласного військового комісаріату скласти та подати до Головного управління ПФУ в Кіровоградській області нову довідку про розмір грошового забезпечення, станом на 01.03.2018 р. для перерахунку йому пенсії за вислугу років, з урахуванням середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення, однак рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 07.06.2019 р. у справі №340/1100/19 у задоволенні позову відмовлено. Також позивач вдруге звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з аналогічними позовними вимогами, але рішенням від 27.11.2019 р. у справі №340/2390/19 у задоволенні позову відмовлено (а.с.36-40).
Позивачем подано відповідь на відзив у якій, з посиланням на висновок Верховного Суду України, викладений у постанові від 22.04.2014 р. у справі №21-484а13 та висновок Верховного Суду, наведений у постанові від 10.10.2019 р. у справі №553/3619/16-а, вказує, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють ПФУ. При цьому позивач вважає, що у зв`язку з набуттям 05.03.2019 р. чинності рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 р. по справі №826/3858/18, він має право на подальше підвищення пенсії, а саме, включення до довідки про розмір грошового забезпечення щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії відповідно до вимог нормативно-правових актів вищої юридичної сили: статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, статті 9 Закону №2011-ХІІ та відповідно до положень Постанови №704. Позивач вважає, що саме довідка про розмір грошового забезпечення Кіровоградського обласного військового комісаріату з включенням до неї щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії і буде додатковим документом, який дає право на подальше підвищення пенсії, в розумінні ч.2 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 р. №2262-ХІІ, п.23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 р. №3-1. Також позивач заперечує проти доводів відповідача, що спір у цій справі є аналогічним спору, який виник між позивачем та Кіровоградським обласним військовим комісаріатом у справі №340/1100/19 та №340/2390/19. У справі №340/1100/19 спір між позивачем та Кіровоградським обласним військовим комісаріатом вирішувався з приводу протиправності дій Кіровоградського обласного військового комісаріату щодо складання довідки від 26.03.2018 р. №ФГ38220 про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018 р. без врахування середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача за вислугу років на виконання Постанови №103. У справі №340/2390/19 спір між позивачем та Кіровоградським обласним військовим комісаріатом виник з приводу неправильного визначення розмірів посадового окладу і окладу за військовим званням під час складання довідки від 26.03.2018 р. №ФГ38220 про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018 р. для перерахунку пенсії позивача, де помилково застосовано прожитковий мінімум, в той час як обрахунок має здійснюватися виходячи з 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01.01.2018 р. та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти. У даній справі спір між позивачем та Кіровоградським обласним військовим комісаріатом виник з приводу відмови у складанні та наданні Головному управлінню Пенсійного фонду України в кіровоградській області оновленої довідки про грошове забезпечення позивача станом на 05.03.2019 р. відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 р. №2262-ХІІ, положень постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, та деяких інших осіб» від 30.08.2017 р. №704, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 р. основного розміру пенсії за вислугу років (а.с.29-31).
Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 27.12.2019 р. позовну заяву ОСОБА_1 до Кіровоградського окружного адміністративного суду про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії (а.с.21).
Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 13.01.2020 р. відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (а.с.1-2).
12.02.2020 р. проведено перше судове засідання та розпочато розгляд справи по суті (а.с.42).
Ухвалою від 12.02.2020 р. залучено до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача – Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (в.ч.43).
Третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача надано пояснення у яких зазначено, що оскілки спірні додаткові види грошового забезпечення, які отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не виплачувалися, то ці надбавки правомірно не вказані у довідці про розмір грошового забезпечення. При цьому третя особа посилається на правову позицію Верховного Суду у рішенні від 12.03.2018 р. у справі №802/2196/17-а (Пз/9901/1/18). Також третя особа вказує, що аналогічні позовні вимоги ОСОБА_1 розглядалися у справах №340/1100/19 та №340/2390/19, а відповідно до ч.4 ст.78 КАС України, обставини встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини. Третя особа зазначає, що предмет спору та судового розгляду у справі №340/3320/19 вже досліджувався судами першої та апеляційної інстанції у справах №340/1100/19 та №340/2390/19, де сторонами виступали ті ж позивач, відповідач та третя особа, що й у справі №340/3320/19. Відмінність між вищезазначеними позовними вимогами ОСОБА_1 до Кіровоградського обласного військового комісаріату полягає лише у викладенні прохальної частини (форма), проте суть у всіх позовах зводиться до вимоги щодо видачі на ім`я позивача нової довідки про грошове забезпечення із зазначенням додаткових його складових для перерахунку пенсії (зміст). Третя особа вважає, що наявні всі підстави для закриття провадження у справі №340/3320/19 за позовом ОСОБА_1 (а.с.50-51).
Інші процесуальні дії у справі не вчинялися.
Дослідивши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області та отримує пенсію за вислугу років згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (а.с.18).
Розрахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 проведено з 08.08.2010 р. та враховано грошове забезпечення: посадовий оклад в сумі - 1 111,00 грн., оклад за військове звання – 125,00 грн., процентну надбавку за вислугу років 40% – 494,40 грн., додаткові види грошового забезпечення в сумі - 1 499,38 грн., (до яких враховано надбавку за роботу з таємними виробами, носіями, документами – 15%; В/Ч ВДВ- 25%, спец., пошуково-рятувальну, парашутно-десантну – 25%, надбавку за кваліфікацію військовослужбовця 1 класу – 8%, надбавку за особливо важливі завдання – 50% та премію) (а.с.18).
26.03.2018 р. Міністерством оборони України видано довідку №ФГ38220 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій з 01.03.2018 р. згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. №103 за №61/17/283 у якій зазначено, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, та деяких інших осіб» розмір посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою, за нормами, чинними з 01.03.2018 р. за посадою заступник командира загону – начальника навчального відділення навчального загону спецпідготовки військової частини А0759 становить: посадовий оклад – 5 070,00 грн., оклад за військовим званням – 1 340,00 грн., надбавка за вислугу років 50% – 3 205,00 грн. (а.с.17).
21.11.2019 р. ОСОБА_1 звернувся до Кіровоградського обласного військового комісаріату із заявою про складання та подання до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, положень Постанови КМУ від 30.08.2017р. №704, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 р. основного розміру пенсії ОСОБА_1 (а.с.12-14).
Листом від 25.11.2019 р. №4285 Кіровоградський обласний військовий комісаріат повідомив ОСОБА_1 про відсутність можливості включити до довідки про розмір грошового забезпечення суми додаткових видів грошового забезпечення та направити зазначену довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області до одержання роз`яснення Мінсоцполітики стосовно установлення розмірів грошового забезпечення для перерахунку пенсій, порядку оформлення уповноваженими органами Міністерства оборони України довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій (а.с.15-16).
Суд враховує, що Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 р. №2262-ХІІ (далі за текстом – Закон №2262) визначені умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Відповідно до ч.ч.1, 3 ст.11 Закону №2262 законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.
Зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Згідно з ч.ч.3, 18 ст.43 Закону №2262 пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року – страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
У разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Статтею 51 Закону №2262 визначено, що при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім`ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
З огляду на ч.4 ст.63 Закону №2262 усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Таким чином, підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262 є підставою для перерахунку пенсії. Водночас, слід враховувати, що підставою для перерахунку пенсії є як зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення, так і введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) і премій у розмірах, встановлених законодавством. При цьому умови, порядок та розміри перерахунку пенсій передбачаються Кабінетом Міністрів України.
Так, постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 р. №704 (далі за текстом – Постанова №704) затверджено схему тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб офіцерського складу Міністерства оборони України.
Пунктом 2 постанови №704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно до ч.4 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 р. №103 (далі за текстом – Постанова №103).
Пунктом 1 Постанови №103 постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Відповідно до п.п.2, 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. №45 (далі за текстом – Постанова №45), у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі – головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі – списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі – державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі – уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі – довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Отже, з набранням чинності 01.03.2018 р. Постановою №704 у позивача виникло право на перерахунок пенсії.
Відповідно до п.3 Постанови №45 Кіровоградським обласним військовим комісаріатом видано довідку №ФГ38220 від 26.03.2018р. про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій з 01.04.2018 р. згідно з постановою КМУ від 21.02.2018 р. №103.
Судом встановлено, що до довідки №ФГ38220 від 26.03.2018 р., з огляду на п.1 Постанови №103, включено розмір посадового окладу, розмір окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткову надбавку за вислугу років за відповідною посадою.
Відповідно до п.1 Порядку №45 пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Абзацом 1 пункту 5 Порядку №45, в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. №103, визначено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
При цьому у Додатку №2 до Порядку №45, міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. №103, викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 р. у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 р., визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Таким чином, зміни внесені постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. №103, зокрема до додатку 2 Порядку №45, визнані судом протиправними та нечинними, а тому з 05.03.2019 р., тобто з дати набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18, діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до вказаних змін.
Разом з тим, порядок дій, які повинні вчинити, у даному випадку Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області та Кіровоградський обласний військовий комісаріат, у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, не змінився.
Так, на час звернення позивача до відповідача із заявою про видачу йому оновленої довідки про розміри його грошового забезпечення, п.3 Порядку №45 встановлював, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі – довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Згідно з абзацами 3, 5 та 6 пункту 2.6 Інструкції з організації роботи із забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України від 31.12.2014 р. №937 на обласні військові комісаріати покладаються: оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби; визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону, постанов Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей» (зі змінами) та від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. №393» (зі змінами) і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (зі змінами), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за №135/13402 (зі змінами) (далі – Порядок подання документів для призначення пенсій). У разі якщо розмір грошового забезпечення на день призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей змінився, обласний військовий комісаріат складає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою; складання та подання до органів, що призначають пенсії, довідок про розмір грошового забезпечення згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (зі змінами).
Отже, до функцій відповідача віднесено складання довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій.
При цьому питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 р. №3-1 (далі за текстом – Порядок №3-1).
Відповідно до п.23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону.
Згідно з п.24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5).
Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про зо державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють відповідний орган Пенсійного фонду України.
Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 р. у справі №553/3619/16-а.
Суд враховує, що при складенні довідки №ФГ38220 від 26.03.2018р. застосовано п.1 Постанови №103, а тому подальше визнання судом протиправною та нечинною такої норми, є юридичним фактом, який породжує у відповідача обов`язок зі складання нової довідки із врахуванням усіх складових грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Суд зазначає, що інакша позиція була б рівнозначною твердженню щодо неможливості відновлення порушеного права позивача, що не відповідає принципу верховенства права та суперечить завданню адміністративного судочинства.
Окрім того, викладене узгоджується з принципом «належного урядування», висловленим Європейським судом з прав людини у рішенні від 20.10.2011 р. у справі «Рисовький проти України». Так, відповідно до принципу «належного урядування» передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб. Державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов`язків. Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються.
При цьому правова позиція Верховного Суду викладена у рішенні від 12.03.2018 р. у справі №802/2196/17-а (Пз/9901/1/18), на яку посилається третя особа, не підлягає застосуванню у спірних правовідносинах, оскільки вона сформована до прийняття рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 р. у справі №826/3858/18.
Зважаючи на викладене суд дійшов висновку, що Кіровоградський обласний військовий комісаріат, не виготовивши та не направивши до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області нової довідки про розмір грошового забезпечення із урахуванням усіх складових, основних та додаткових (надбавки, доплати, премії), що були призначені позивачу довічно при виході на пенсію, допустило не обґрунтовану та не пропорційну бездіяльність, а тому позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.
Стосовно посилання відповідача та третьої особи на наявність підстав для залишення позовної заяви без розгляду (закриття провадження у справі), з огляду на розгляд аналогічних справ №340/1100/19 та №340/2390/19 суд зазначає наступне.
У справі №340/1100/19 ОСОБА_1 оскаржував дії Кіровоградського обласного військового комісаріату щодо складання довідки від 26.03.2018 р. №ФГ38220 про розмір грошового забезпечення для перерахунку йому пенсії за вислугу років без врахування середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення (а.с.55-57, 58-61).
У справі №340/2390/19 ОСОБА_1 оскаржував дії Кіровоградського обласного військового комісаріату щодо відмови в оформленні та наданні довідки до ГУ ПФУ в Кіровоградській області про розмір його грошового забезпечення станом на 01.03.2018 р. для перерахунку пенсії з 01.01.2018 р. з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, виходячи з 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01.01.2018 р. та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти. Підставою для оскарження таких дій стало не застосування відповідачем норм примітки 1 Додатку 1 та примітки 1 Додатку 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. №704.
Таким чином, у справах №340/3320/19 і №340/1100/19 відрізняються предмет та підстави позову, а у справах №340/3320/19 та №340/2390/19 відмінними є підстави позову. Окрім того, у даній справі оскаржуються дії відповідача щодо відмови, викладеної у листі Кіровоградського обласного військового комісаріату від 25.11.2019 р. №4285, а у справі №340/2390/19 – дії щодо відмови викладеної у листі від 13.09.2019 р. №3342.
Зважаючи на викладене суд дійшов висновку, що предмет та підстави позову у справах №340/3320/19, №340/1100/19, №340/2390/19 не є тотожними. Водночас пов`язаність позовних вимог у вказаних справа однією метою щодо видачі ОСОБА_1 нової довідки про грошове забезпечення із зазначенням додаткових його складових для перерахунку пенсії, не свідчить про тотожність предмету і підстав позову у таких справах.
Згідно з ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Зважаючи на викладене суд стягує на користь позивача документально підтверджені судові витрати (судовий збір) в розмірі 768,40 грн. (а.с.3) за рахунок бюджетних асигнувань Кіровоградського обласного військового комісаріату.
Керуючись ст.ст.132, 139, 242-246, 255, 293, 295-297, 382 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.
2. Визнати протиправними дії Кіровоградського обласного військового комісаріату щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та подані до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 р. №2262-ХІІ, положень постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 р. №704, із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунок з 01 квітня 2019 року, основного розміру пенсії за вислугу років.
3. Зобов`язати Кіровоградський обласний військовий комісаріат підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на станом на 05 березня 2019 року, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 р. №2262-ХІІ, положень постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 р. №704, із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунок з 01 квітня 2019 року, основного розміру пенсії за вислугу років.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) понесені ним судові витрати (судовий збір) у розмірі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім грн. 40 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Кіровоградського обласного військового комісаріату (м. Кропивницький, вул. Кавалерійська, 17/19, код ЄДРПОУ 07827576).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Дата складання повного рішення суду – 13 березня 2020 року.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Г.М. Момонт