Ухвала суду № 88165630, 12.03.2020, Старобільський районний суд Луганської області

Дата ухвалення
12.03.2020
Номер справи
431/1098/20
Номер документу
88165630
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

12.03.2020

справа №431/1098/20

провадження №2-о/431/465/20

УХВАЛА

про залишення заяви без руху

12 березня 2020 року Суддя Старобільського районного суду Луганської області Олійник С.В., розглянувши матеріали заяви ОСОБА_1 , заінтересована особа Відділ державної реєстрації актів цивільного стану по Перевальському та Станично-Луганському районах Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків)про встановлення фактів, що мають юридичне значення,

встановив:

Заявник ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою про встановлення фактів, що мають юридичне значення, а саме факту смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 на тимчасово окупованій території України в м. Хрусталтний Луганської області, а також факту проживання з померлим ОСОБА_2 з березня 2014 року по 02.11.2019 року за адресою: АДРЕСА_1 .

У своїй заяві заявник посилаючись на п.21 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір», повідомляє що в частині вимоги про встановлення факту смерті особи вона звільнена від сплати судового збору.

Згідно з п.21 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи у усіх судових інстанціях звільняються заявники у справах за заявами про встановлення фактів, що мають юридичне значення, поданих у зв`язку із збройною агресією, збройним конфліктом, тимчасовою окупацією території України, надзвичайними ситуаціями природного чи техногенного характеру, що призвели до вимушеного переселення з тимчасово окупованих територій України, загибелі, поранення, перебування в полоні, незаконного позбавлення волі або викрадення, а також порушення права власності на рухоме та/або нерухоме майно.

Аналізуючи положення п.21 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір», слід дійти висновку, що законодавцем передбачено звільнення від сплати судового збору за звернення із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, необхідність у встановленні якого виникла внаслідок: вимушеного переселення з тимчасово окупованих територій, загибелі, поранення, перебування в полоні, незаконного позбавлення волі або викрадення, порушення права власності на рухоме та/або нерухоме майно.

В свою чергу, вище перелічені обставини, виникли внаслідок: збройної агресії, збройного конфлікту, тимчасової окупації території України, надзвичайної ситуації природного чи техногенного характеру.

Отже, законодавцем чітко визначено причинно-наслідковий зв`язок між подією (збройна агресія, конфлікт тощо), яка потягла дію - наслідок (вимушене переселення, загибель тощо), який і повинен бути підтверджений судом як факт, що має юридичне значення.

Як видно із поданої до суду заяви та доданих до неї документів, заявник просить суд встановити факт смерті свого дядька, який проживав в смт. Красний Кут Антрацитівського району Луганської області та помер в м. Хрустальний Луганської області, причиною його смерті, за доданими до заяви копіями документів, став ішемічний інсульт в басейні лівої середньої мозкової артерії.

У заяві також зазначено, що факт смерті необхідно встановити задля отримання свідоцтва про смерть.

Разом з тим, у заяві не зазначено та не підтверджено жодними доказами, що необхідність у встановленні вказаного факту виникла внаслідок вимушеного переселення з тимчасово окупованих територій, загибелі, поранення, перебування в полоні, незаконного позбавлення волі або викрадення, порушення права власності на рухоме та/або нерухоме майно, у зв`язку із збройною агресією, збройним конфліктом, тимчасовою окупацією території України, надзвичайною ситуацією природного чи техногенного характеру.

Отже, при подачі заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, в даному випадку факту смерті, навіть, якщо він і пов`язаний із обставинами, що відбулися на непідконтрольній владі України території, наявність лише факту проживання на території, непідконтрольній владі України, - не є підставою для звільнення від сплати судового збору відповідно до п. 21, ч.1 ст. 5 ЗУ «Про судовий збір», оскільки вказаною нормою передбачено також наявність вищенаведених обставин, які відсутні у поданій суду заяві та доданих до неї документах.

Заява ОСОБА_1 про встановлення факту смерті її дядька подана у зв`язку з необхідністю отримання свідоцтва про смерть, а не у зв`язку із збройною агресією, збройним конфліктом, тимчасовою окупацією території України, надзвичайними ситуаціями природного чи техногенного характеру, що призвели до вимушеного переселення з тимчасово окупованих територій України, загибелі, поранення, перебування в полоні, незаконного позбавлення волі або викрадення, а також порушення права власності на рухоме та/або нерухоме майно.

З огляду на викладене ОСОБА_1 не має пільг зі сплати судового збору та дану заяву слід залишити без руху.

Згідно ч.1 ст. 136 ЦПК України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на визначений строк у порядку, передбаченому законом, але не більше як до ухвалення судового рішення у справі.

До матеріалів заяви не надано відповідних матеріалів щодо підтвердження тяжкого майнового стану заявника, та і питання про відстрочку або розстрочку сплати судового збору, заявник на ставить.

Отже, заявнику необхідно сплатити судовий збір за подання до суду заяви про встановлення факту смерті особи в певний час на тимчасово окупованій території України.

Порядок сплати та розмір судового збору визначено Законом України «Про судовий збір».

За подання заяви про встановлення факту заявнику-фізичній особі необхідно сплатити судовий збір у розмірі, визначеному підпунктом 9 пункту 1 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір», який становить 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Частиною першою статті 4 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Згідно зі статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01 січня 2020 року визначено в розмірі 2102 грн.

Таким чином, розмір судового збору, який необхідно сплатити заявнику становить 420,40 грн (2102 грн х 0,2).

Судовий збір за має бути перераховано або внесено до: Отримувач: УК у Старобіл.р-ні/СТАРОБ.Р-Н/22030101, Код отримувача (ЄДРПОУ): 37858396, Банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.), Номер рахунку (IBAN) UA758999980313191206000012331, Код класифікації доходів бюджету: 22030101, Найменування коду класифікації доходів бюджету: Судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050), Наявність відомчої ознаки: "00" Без деталізації за відомчою ознакою.

На підтвердження сплати судового збору необхідно надати суду документ, що підтверджує його сплату.

При цьому суд зазначає, що прецедентна практика Європейського суду з прав людини щодо застосування статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод визнає, що доступ до суду не є абсолютним і національним законодавством може обмежуватись, зокрема для дотримання правил судової процедури і це не є порушенням права на справедливий суд.

Також, суд зазначає, що вимога сплати судового збору прямо передбачена нормами чинного законодавства та відповідно до ст. 6 Конвенції з прав та основоположних свобод людини, не є перешкоджанням доступу до правосуддя, оскільки чинним законодавством передбачений порядок звільнення від сплати судового збору судом.

Суд також зазначає, що за наслідками дослідження заяви та доданих до неї документів, не встановлено підстав, передбачених ст. 1 ЗУ «Про судовий збір», за якими вказана заява підпадала б під категорію заяв, судовий збір за які не справляється.

Крім того, відповідно до ч. ч. 1-2 ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подано родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України; справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.

Заявником про встановлення факту смерті на підтвердження родинних відносин з померлим ОСОБА_2 не наданого жодного доказу.

Відповідно до ч. 3 ст. 294 ЦПК України, справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.

Заявником не залучені заінтересовані особи щодо вимог про встановлення факту проживання з померлим ОСОБА_2 з березня 2014 року по 02.11.2019 року за адресою: АДРЕСА_1 .

Відповідно до ч.3 ст. 294, ст. 185 ЦПК України, суддя, встановивши, що заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177, 317 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).

У зв`язку з чим вважаю неможливо відкрити провадження у справі на підставі поданих документів, та необхідно дану заяву залишити без руху та надати заявнику строк для усунення недоліків заяви.

Керуючись ст. ст. 185, 294 ЦПК України, суддя

ухвалив:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа Відділ державної реєстрації актів цивільного стану по Перевальському та Станично-Луганському районах Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків)про встановлення фактів, що мають юридичне значення – залишити без руху.

Надати ОСОБА_1 строк тривалістю 10 днів з дня отримання даної ухвали для усунення зазначених в ухвалі суду недоліків заяви.

Копію ухвали направити ОСОБА_1 .

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя С.В. Олійник