
Справа № 344/10763/17
Провадження № 2/344/409/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 березня 2020 року м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:
головуючої судді Пастернак І.А.
секретаря Кріцак Г.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради про стягнення 4 950,00 грн. матеріальної шкоди та судових витрат, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради про стягнення 4 950,00 грн. матеріальної шкоди та судових витрат, мотивуючи тим, що 19.06.2017 р. позивачкою та членами її сім`ї, а саме цивільним чоловіком ОСОБА_2 та сином ОСОБА_3 до ЦНАП в м. Івано-Франківську, по вул. Незалежності, 9 подано документи на виготовлення трьох біометричних закордонних паспортів громадян України. Їй видали Опис документів, відповідно до якого присвоєно реєстраційні № 232505, №232519, № НОМЕР_1 , отримали анкету встановленого взірця та документ, що підтверджує оплату адміністративного збору з метою оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон з безконтактним електронним носієм з терміном виконання до 17.07.2017 року. Однак, у визначений день представники ЦНАП усно повідомили, що укладені угоди не виконані, паспорти не оформлені і тому не можуть бути видані. 22.07.2017 року позивачка письмово звернулась до Начальника Управління адміністративних послуг ОСОБА_4 та повідомила, що 05.07.2017 року уклала Договір на туристичне обслуговування, що включало транспортні послуги по поїздці трьох людей ( туристів ) до Болгарії і в зворотному напрямку. Виїзд мав відбутися 29.07.2017 р., ціна туру 4 950 грн., для перебування в Болгарії заброньовано номер на 3-х осіб в готелі м. Кранево з ціною 5 839 грн. Свою заяву підтвердила посадковими талонами на автобус по маршруту Луцьк-Поморьє, квитанцією до прибуткового касового ордеру на суму 4 950 грн., підтвердженим бронюванням номеру в готелі. Проте, паспорти громадянина України для виїзду за кордон були видані лише 03.08.2017 року та 04.08.2017 року. Таким чином, позивачка виконала всі умови, передбачені Законодавством України, внутрішніми інструкціями та правилами і виключно через не компетентність, безвідповідальність, байдужість працівників ЦНАП та безпосередньо Начальника управління надання адміністративних послуг ОСОБА_5 , позивачка та члени її сім`ї, не отримали в термін обумовлений договором, біометричні паспорти, не відпочили в Болгарії та понесли збитки. Бездіяльністю ЦНАП позивачці заподіяно майнову шкоду на суму 4 950 грн. яка підлягає відшкодуванню за рахунок винної особи.
15.11.2017 року ЦНАП м.Івано-Франківська подав клопотання відповідно до якого просив зважаюєчи на відсутність у ЦНАП цивільної правоздатності залишити позовну заяву в цій частині без розгляду,оскільки, центр не є юридичною особою, не має рахунків в банку та не може виступати стороною у рамках судового процесу, позаяк не наділений цивільною правоздатністю, центр не діє та не уповноважений діяти від імені Івано-Франківської міської ради, яка є окремою юридичною особою. Представництво виникає на підставі договору, закону, акта органу юридичної особи та з інших підстав, встановлених актами цивільного законодавства. Юридичних осіб представляють їхні органи, що діють у межах повноважень, наданих їм законом, статутом чи положенням, або їх представники. Ні положенням про Центр ні жодним нормативно-правовим актом України не закріплено норми про те, що від імені міських рад діють Центри надання адміністративних послуг. Таким чином, позивачем не вірно визначено відповідача у даній справі. Суб`єктом надання адміністративних послуг є Управління Державної міграційної служби в Івано-Франківській області. Центр виступає виключно посередником, в обов`язки якого входять прийняття документів, передача суб`єкту надання адміністративної послуги та видача результату заявнику. Відтак Центр не може нести відповідальність за дії суб`єкта надання адміністративної послуги Управління Державної міграційної служби в Івано-Франківській області. Крім того, Центр надання адміністративних послуг м.Івано-Франківська жодних угод не підписував з ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 чи з іншими суб`єктами звернень, адже це не у повноваженнях Центру, а пред`явлені копії документів даних осіб є супровідними картами адміністративних послуг, у яких вказується інформація за якою послугою звертався суб`єкт звернення, які подав документи (опис документів) та інформація про адміністратора Центру, який здійснював обслуговування(а.с.23-26).
23.11.2018 року ухвалою Івано-Франківського міського суду замінено первісного відповідача Івано-Франківську міську раду "Центр надання адміністративних послуг" належним відповідачем - виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради(а.с.60).
Позивачка в судовому засіданні позовні вимоги підтримала, просила задоволити в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечила з підстав наведених у клопотанні.
Беручи до уваги пояснення учасників справи, дослідивши письмові докази, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 15 Цивільного кодексу України, кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Як вбачається зі змісту ст. 12 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Відповідно до ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.
Статтею 81 ЦПК України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Відповідно до п. 1.1. Положення про управління адміністративних послуг, ЦНАП є виконавчим органом Івано-Франківської міської ради і утворюється з метою забезпечення надання адміністративних та дозвільних послуг при Івано-Франківській міській раді та її виконавчому комітетові.
Згідно п. 2.1. Положення основним завданням центру є організація надання адміністративних та дозвільних послуг у найкоротший строк та мінімальної кількості відвідувань суб"єктів звернень; спрощення процедури отримання адміністративних, дозвільних послуг та поліпшення якості їх надання.
Відповідно до Опису документів (актів приймання-передачі документів) від 19.06.2017 року, реєстраційний номер 232505, 232519, 232545 ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_2 звернулись до ЦНАП Івано-Франківської міської ради для оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон з безконтактним електронним носієм. Виконавець: Івано-Франківський міський відділ Управління Державної міграційної служби в Івано-Франківській обл. Термін виконання: 17.07.2017(а.с.6,7,8).
Відповідно до п.1.1 договору на туристичне обслуговування від 05.07.2017 року укладеного між ПП ОСОБА_6 , ТА "Абрикос" та ОСОБА_1 , Турист доручає, а Турагент бере на себе зобов"зання за рахунок Туриста забезпечити останньому надання туристичних послуг, які разом складають комплексний туристичний продукт. Відповідно до п.3.1.4. обов"язок Туриста самостійно оплатити вартість туру у сумі 4 950 грн.
Відповідно до п.6.4.3. Якщо турист самостійно змінює програму Туру чи відмовляється від участі у турі в період його проведення, то всі витрати і відповідальність за наслідки, пов"язані з цим, несе турист самостійно та претензії Турагентом з цього приводу не приймаються. При цьому, Турист забов"язаний відшкодувати Турагенту заподіяні у зв"язку з цим збитки, в тому числі кошти сплачені суб"єктом туристичної діяльності (готель, перевізник, екскурсійна компанія) як сплата неустойки та/або відшкодування збитків у зв"язку з невикористанням (неналежним використанням) Туристом заброньованих для нього туристичних послуг.
П. 6.4.5. договору передбачає вартість туристичних послуг, які входять до вартості туру і оплачені Туристом, але не були використанні останнім, не відшкодовується та компенсація Турагентом не виплачується(а.с.9-11).
Згідно квитанції до прибуткового касового ордера №б/н від 05.07.2017 року ПП ОСОБА_6 прийнято від ОСОБА_1 на підставі договору від 05.07.2017 року 4 950 грн.(а.с.12).
Як вбачається з посадкового талона та заявки туриста на бронювання туристичних послуг відправлення до країни перебування Болгарія пасажирів ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 передбачено 29.07.2017 року(а.с.13, 15).
22.07.2017 року позивачка звернулась до ЦНАП із листом у якому повідомила, про протермінування виготовлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон(а.с.17).
Дане звернення 24.07.2017 року було направлено ЦНАП начальнику Івано-Франківського МВ УДМС в Івано-Франківській області, як суб"єкту надання адміністративних послуг з оформлення паспортів громадянина України для виїзду за кордон(а.с.19).
Згідно довідки виданої 31.07.2017 року ПП ОСОБА_6 встановлено, що ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 не скористались своїми посадковими місцями №39,40,43 та не виїхали на відпочинок в Болгарію, оскільки на час виїзду - 29.07.2017 року вони не мали на руках закордонних паспортів. Кошти проплачені за проїзд з-х чоловік в обидва боки в сумі 4 950 грн. замовником ОСОБА_1 не поверталися, оскільки це не передбачено Договором на туристичне обслуговування від 05.07.2017 року(а.с.14).
А тому, позивачка позивається про відшкодування матеріальної шкоди у розмірі 4 950 грн. до виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради(ЦНАП).
Відповідно до ч.1 ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Згідно ст. 9 Закону України «Про адміністративні послуги» адміністративні послуги надаються суб`єктами надання адміністративних послуг безпосередньо або через центри надання адміністративних послуг.
Як вбачається зі скріну, ОСОБА_1 , ОСОБА_3 та ОСОБА_2 19.06.2017 року звернулись з заявою-анкетою до Івано-Франківського міського відділу Управління Державної міграційної служби в Івано-Франківській області для оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон. Термін виконання 28 днів до 17.07.2017 року. Та супровідним листом 20.06.2017 року пакет документів було відправлено для виконання (а.с.105,108,111).
П.2.2 Положення про управління адміністративних послуг, центром забезпечується надання адміністративних послуг через адміністратора шляхом його взаємодії із суб"єктами надання адміністративних послуг.
Відповідно до п. 6.2. основними завданнями адміністратора є: надання суб"єктам звернень вичерпної інформації і консультацій щодо вимог та порядку надання адміністративних та дозвільних послуг; прийняття від суб"єктів звернень документів, необхідних для надання адміністративних та дозвільних послуг, здійснення їх реєстрації та подання документів (їх копій) відповідним суб"єктам надання адміністративних та дозвільних послуг, не пізніше наступного робочого дня після їх отримання з дотриманням вимог ЗУ "Про захист персональних даних".
Відповідно до ст.12 Закону України «Про адміністративні послуги» ЦНАП це постійно діючий робочий орган або структурний підрозділ місцевої державної адміністрації або органу місцевого самоврядування, в якому надаються адміністративні послуги через адміністратора шляхом взаємодії з суб`єктами надання адміністративних послуг. Тобто, адміністратор перевіряє пакет документів, оформляє справу про надання адміністративної послуги та передає її на виконання суб`єкту надання адміністративних послуг.
Відповідно до н.4.7. та н.4.8. адміністратор центру надання адміністративних послуг складає опис вхідного пакета документів, у якому зазначаються інформація про заяву та перелік документів, поданих суб`єктом звернення до неї, у двох примірниках. Суб`єктові звернення надається примірник опису вхідного плакета документів за підписом і з проставленням печатки (штампа) відповідного адміністратора центру, а також відмітки про дату та час його складання. Другий примірник опису вхідного пакета документів зберігається в матеріалах справи, а у разі здійснення в центрі електронного документообігу в електронній формі.
Відповідно до п.8.2. Регламенту роботи управління адміністративних послуг (Центр надання адміністративних послуг м. Івано-Франківська), затвердженого рішенням виконавчого комітету №600 від 30.12.2013 року, відповідальність за додержанням термінів надання адміністративних послуг несуть суб`єкти надання адміністративних послуг.
Представник відповідача повідомив, що у зв"язку з надзвичайно високим попитом на послуги з оформлення біометричних паспортів громадянина України для виїзду за кордон ДП "Поліграфічний комбінат "Україна" почав затримувати друк паспортів громадянина України для виїзду за кордон, про що Центр надання адміністративних послуг повідомив на офіційному сайті ЦНАПу.
02.08.2017 року паспорт громадянина України для виїзду за кордон ОСОБА_1 надійшов з Івано-Франківського міського відділу Управління Державної міграційної служби в Івано-Франківській області до ЦНАП про що внесені відповідні відомості в програмне забезпечення « ІНФОРМАЦІЯ_1 послуг» та надіслано смс-повідомлення та 03.08.2017 року ОСОБА_1 отримала паспорт громадянина України для виїзду за кордон (а.с.106).
Паспорти громадянина України для виїзду за кордон ОСОБА_3 та ОСОБА_2 надійшли з Івано-Франківського міського відділу Управління Державної міграційної служби в Івано-Франківській області до ЦНАП 03.08.2017 року та видані 04.08.2017 року (а.с.109, 112).
Таким чином, відповідно до п.3 ст.10 Закону України «Про адміністративні послуги» суб`єкт надання адміністративних послуг надає адміністративну послугу, а центр надання адміністративних послуг забезпечує організацію надання адміністративних послуг. В даному випадку виконавцем адміністративної послуги «Оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон» є Управління Державної міграційної служби в Івано-Франківській області.
Виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги позивачки про стягнення з виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради матеріальної шкоди у розмірі 4 950,00 грн. є не обґрунтованими, та такими, що не підлягають до задоволення.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: у разі задоволення позову - на відповідача; у разі відмови в позові - на позивача.
За таких обставин, суд прийшов до обгрунтованого висновку, що у задоволенні позовних вимог слід відмовити у повному обсязі.
На підставі вищенаведеного, відповідно до ст.ст. 23, 1166 ЦК України, ст. ст. 3, 4, 10, 12, 13, 77-81, 141, 259, 263-265, 273, 280-282, 354-355 ЦПК України, суд,-
В И Р І Ш И В :
В задоволенні позову ОСОБА_1 до виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради про стягнення 4 950,00 грн. матеріальної шкоди та судових витрат - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Довідка: Повний текст рішення виготовлено 12.03.2020 року.
Суддя Пастернак І.А.