
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа №712/1396/20
Провадження №3/712/943/20
12 березня 2020 року, суддя Соснівського районного суду м. Черкаси Калашник В.Л., за участю прокурора Черкаської місцевої прокуратури Гадіон Н.М., захисника Гаврильченка В.М., а також ОСОБА_1 , розглянувши матеріали справи відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , працюючої на посаді головного спеціаліста відділу супроводу оформлення майнових прав та приватизації житла департаменту економіки та розвитку Черкаської міської ради, місце реєстрації та проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ,
у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.4 ст.172-6 КУпАП, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 , займаючи посаду головного спеціаліста відділ супроводу оформлення майнових прав та приватизації житла департаменту економіки та розвитку Черкаської міської ради, являючись згідно з пп. «в» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі по тексту - Закону), приміткою до ст. 172-6 КУпАП суб`єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов`язаних з корупцією в порушення вимог п.7 ч.1 ст.46 Закону подала завідомо недостовірні відомості у декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування і далі-декларація), за 2018 рік, а саме у розділі «11. Доходи, у тому числі подарунки» вказаної декларації не зазначила відомості про отримані доходи від продажу об`єктів нерухомого майна на загальну суму 201 тис. 308 грн.
Встановлено, що розпорядженням №310-р (к) від 02.07.2013, ОСОБА_1 з 01.07.2013 призначено на посаду головного спеціаліста відділ супроводу оформлення майнових прав та приватизації житла департаменту економіки та розвитку Черкаської міської ради.
Згідно з п.п. «в» п.1 ч.1 ст.3 Закону суб`єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є посадові особи органів місцевого самоврядування. Одночасно, зазначена категорія віднесена до суб`єктів вчинення адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, та на них розповсюджуються обмеження і обов`язки передбачені ст.46 Закону.
Відповідно до частини 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пункті 5 щетини 1 статті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті НАЗК декларацію за минулий рік за формою, що визначається НАЗК.
Згідно Правил заповнення форми декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затверджених рішенням НАЗК «Про функціонування Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» від 10.06.2016 №3, яке зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 за №959/29089, суб`єкти декларування подають щорічну декларацію у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
У відповідності до пункту 7 частини 1 статті 46 Закону України «Про запобігання корупції» передбачено, що у декларації зазначаються відомості про отримані (нараховані) доходи, у тому числі доходи у вигляді заробітної плати (грошового забезпечення), отримані як за основним місцем роботи, так і за сумісництвом, гонорари, дивіденди, проценти, роялті, страхові виплати, благодійна допомога, пенсія, доходи від відчуження цінних паперів та корпоративних прав, подарунки та інші доходи. Такі відомості включають дані про вид доходу, джерело доходу та його розмір.
Згідно Форми декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженої рішенням НАЗК від 10.06.2016 № 3 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 за № 960/29090, в розділі 11 «Доходи, у тому числі подарунки» декларації, суб`єкт декларування повинен зазначити отриманий (нарахований) дохід упродовж звітного періоду.
Відповідно до даних ЄДР сайту public.nazk.gov.ua, у розділі 11 «Доходи, у тому числі подарунки» щорічної декларації за 2018 рік, яку головний спеціаліст відділ супроводу оформлення майнових прав та приватизації житла департаменту економіки та розвитку Черкаської міської ради ОСОБА_1 подала 04.03.2019 року о 15 годині 40 хвилин, остання зазначила інформацію про отриманий (нарахований) дохід упродовж 2018 року, а саме:
-заробітну плату отриману за основним місцем роботи в розмірі 230 тис. 632 грн.;
-пенсію в розмірі 17 тис. 469 грн.
Разом з тим встановлено, що 15.02.2018 на підставі договору купівлі-продажу житлового будинку від 15.02.2018, який зареєстровано в реєстрі за №700 та посвідчено приватним нотаріусом Смілянського районного нотаріального округу ОСОБА_2 , Данилейченко Ж.І. продала, а ОСОБА_3 купив житловий будинок з господарськими будівлями та надвірними спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 .
Згідно п.4 договору купівлі-продажу житлового будинку від 15.02.2018, зареєстрованого в реєстрі за №700, продаж вказаного житлового будинку з господарськими будівлями та надвірними спорудами вчинено за 165 000 гривень, які ОСОБА_3 сплатив ОСОБА_1 в повному обсязі до підписання цього договору. Оціночна вартість зазначеного житлового будинку з господарськими будівлями та надвірними спорудами згідно звіту про оцінку майна, складеного 07.02.2018 ФОП-СОД ОСОБА_4 , складає 165 000 грн.
Тобто, ОСОБА_1 отримала дохід від продажу нерухомого майна - житлового будинку з господарськими будівлями та надвірними спорудами, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , в розмірі 165 000 грн.
Також встановлено, що 15.02.2018 на підставі договору купівлі-продажу земельної ділянки від 15.02.2018, який зареєстровано в реєстрі за №705 та посвідчено приватним нотаріусом Смілянського районного нотаріального округу Новіковим І. ОСОБА_5 , Данилейченко Ж.І. продала, а ОСОБА_3 купив земельну ділянку площею 0,0626 га, кадастровий номер НОМЕР_2 :03:005: НОМЕР_3 , що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 .
Згідно п.3 договору купівлі-продажу земельної ділянки від 15.02.2018, який зареєстровано в реєстрі за №705, продаж вказаної земельної ділянки вчинено за 36 310 грн., які ОСОБА_3 сплатив ОСОБА_1 в повному обсязі до підписання цього договору. Експертна грошова оцінка земельної ділянки складає 36 308 грн., згідно звіту про оцінку майна, складеного та виданого 09.02.2018 ТОВ «Земельне бюро «Хрещатик».
Тобто, ОСОБА_1 отримала дохід від продажу нерухомого майна земельної ділянки площею 0,0626 га, кадастровий номер НОМЕР_2 :03:005:0249, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , в розмірі 36 310 грн.
Таким чином загальний розмір доходу, одержаного ОСОБА_1 в 2018 році від продажу об`єктів нерухомого майна - житлового будинку з господарськими будівлями та надвірними спорудами та земельної ділянки площею 0,0626 га, кадастровий номер НОМЕР_2 :03:005:0249, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_2 , складає 201 тис. 310 грн.
На момент подання до Єдиного державного реєстру щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2018 рік, а саме 04.03.2019, ОСОБА_1 було відомо про продаж нею об`єктів нерухомого майна - житлового будинку з господарськими будівлями та надвірними спорудами та земельної ділянки площею 0,0626 га, кадастровий номер НОМЕР_2 :03:005:0249, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_2 та перебували у її приватній власності у зв`язку із тим, що ОСОБА_1 було особисто підписано договір купівлі-продажу житлового будинку від 15.02.2018, який зареєстровано в реєстрі за №700, та договір купівлі-продажу земельнрї^щіянки від 15.02.2018, який зареєстровано в реєстрі за №705.
Також ОСОБА_1 у зв`язку з вищевикладеними обставинами було відомо про одержання нею доходу в загальному розмірі 201 тис. 310 грн. від продажу зазначених об`єктів нерухомого.
Таким чином, під час подачі в НАЗК декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2018 рік у ОСОБА_1 виник обов`язок відповідно до пункту 7 частини 1 статті 46 Закону України «Про запобігання корупції», в розділі 11 «Доходи, у тому числі подарунки» декларації зазначити отриманий дохід від продажу вищевказаних об`єктів нерухомого майна.
04.03.2019 в 15:40 год. ОСОБА_1 на виконання вимог Закону України «Про запобігання корупції» та Рішення НАЗК від 10.06.2016 № 3 «Про правила заповнення форми декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», подала щорічну декларацію за 2018 рік, в якій подала завідомо недостовірні відомості, а саме в розділі 11 «Доходи, у тому числі подарунки» декларації не зазначила відомості про доходи, одержані нею від продажу об`єктів нерухомого майна в загальному розмірі 201 тис. 310 грн..
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» визначено розмір прожиткового мінімуму на одну працездатну особу на 01.01.2019-1921 гривні.
Згідно з приміткою до статті 172-6 КУпАП, суб`єктами правопорушень у цій статті є особи, які, відповідно до частин 1 та 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», зобов`язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Також, згідно р приміткою до ст. 172-6 КУпАП, відповідальність за цією статтею за подання завідомо недостовірних відомостей у декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, стосовно майна або іншого об`єкта декларування, що має вартість, настає у випадку, якщо такі відомості відрізняються від достовірних на суму від 100 до 250 прожиткових мінімумів для працездатних осіб.
Загальний розмір доходів, одержаних ОСОБА_1 протягом 2018 року, відомості про одержання яких не зазначено у розділі 11 «Доходи, у тому числі подарунки» щорічної декларації за 2018 рік, складає 201 тис. 310 грн., що становить 104 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня 2019 року.
Враховуючи викладене, ОСОБА_1 будучи головним спеціалістом відділу супроводу оформлення майнових прав та приватизації житла департаменту економіки та розвитку Черкаської міської ради, являючись згідно з пп. «в» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» і приміткою до ст.172-6 КУпАП суб`єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов`язаних з корупцією, в порушення вимог п.7 ч.1 ст.46 Закону, 04.03.2019 о 15 годині 40 хвилин подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування, за 2018 рік, в якій зазначила завідомо недостовірні відомості, які відрізняються від достовірних на загальну суму 201 310 (двісті одна тисяча триста десять гривень) гривень, що становить 104 прожиткових мінімумів на одну працездатну особу, встановлених на 01.01.2019, а саме у розділі «11. Доходи, у тому числі подарунки» вказаної декларації не зазначила відомості про отримані доходи від продажу житлового будинку з господарськими будівлями та надвірними спорудами у сумі 165 000 (сто шістдесят п`ять тисяч) гривень і земельної ділянки у сумі 36 310 (тридцять шість тисяч триста десять гривень) гривень.
Прокурор в судовому засіданні протокол про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.4 ст.172-6 КУпАП підтримав та просив притягнути її до адміністративної відповідальності, оскільки нею були порушені вимоги антикорупційного законодавства.
Адвокат Гаврильченко В.М., який діє в інтересах ОСОБА_1 , в судовому засіданні не заперечував обставини зазначені в протоколі про адміністративне правопорушення, проте зауважив, що на час розгляду справи закінчилися строки притягнення до адміністративної відповідальності передбачені ст.38 КУпАП. Крім того, зазначив, що працівникам поліції зазначені обставини були відомі, ще під час складання першого протоколу відносно ОСОБА_1 , а саме у грудні 2019 року.
ОСОБА_1 , в судовому засіданні підтримала позицію захисника.
Заслухавши думку прокурора, позицію адвокат Гаврильченка В.М., а також ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи, суддя приходить до наступного.
Відповідно до п.10 ст.1 Закону України «Про запобігання корупції» правопорушення, пов`язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст.3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Судовим розглядом встановлено, що розпорядженням №310-р (к) від 02.07.2013, ОСОБА_1 з 01.07.2013 призначено на посаду головного спеціаліста відділу супроводу оформлення майнових прав та приватизації житла департаменту економіки та розвитку Черкаської міської ради.
Згідно з п.п. «в» п.1 ч.1 ст.3 Закону суб`єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є посадові особи органів місцевого самоврядування. Одночасно, зазначена категорія віднесена до суб`єктів вчинення адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, та на них розповсюджуються обмеження і обов`язки передбачені ст.46 Закону.
У відповідності до пункту 7 частини 1 статті 46 Закону України « Про запобігання корупції» передбачено, що у декларації зазначаються відомості про отримані (нараховані) доходи, у тому числі доходи у вигляді заробітної плати (грошового забезпечення), отримані як за основним місцем роботи, так і за сумісництвом, гонорари, дивіденди, проценти, роялті, страхові виплати, благодійна допомога, пенсія, доходи від відчуження цінних паперів та корпоративних прав, подарунки та інші доходи. Такі відомості включають дані про вид доходу, джерело доходу та його розмір.
Разом з тим, згідно копії договору купівлі-продажу житлового будинку від 15.02.2018, зареєстрованого в реєстрі за №700, ОСОБА_1 здійснила продаж житлового будинку з господарськими будівлями та надвірними спорудами, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , за ціною 165 000 грн.
Крім того, згідно копії договору купівлі-продажу земельної ділянки від 15.02.2018, який зареєстровано в реєстрі за №705, ОСОБА_1 здійснила продаж земельну ділянку площею 0,0626 га, кадастровий номер НОМЕР_2 :03:005:0249, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , за ціною 36 310 грн.
Разом з тим, згідно даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функції держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 04.03.2019 о 15:40 год. на виконання вимог Закону України «Про запобігання корупції», подала щорічну декларацію за 2018 рік, в якій зазначила завідомо недостовірні відомості, а саме в розділі 11 «Доходи, у тому числі подарунки» декларації не вказала відомості про доходи, одержані нею від продажу вищевказаних об`єктів нерухомого майна в загальному розмірі 201 тис. 310 грн..
Факт правопорушення підтверджується матеріалами справи, а саме:
-рапортом про проведення пошуку електронних документів в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, поданих до вказаного реєстру ОСОБА_1 , та проведенням їх подальшої роздруківки;
-роздруківкою відомостей відносно ОСОБА_1 , виданих пошуковою системою Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування з офіційного сайту НАЗК України;
-роздруківкою електронної декларації ОСОБА_1 за 2018 рік;
-копією особової картки № НОМЕР_4 ОСОБА_1 ;
-копією посадової інструкції головного спеціаліста відділу супроводу оформлення майнових прав та приватизації житла управління власністю департаменту економіки та розвитку Черкаської міської ради;
-копією попередження про обмеження, пов`язані з прийняттям на службу в органи місцевого самоврядування та проходження служби;
-характеристикою ОСОБА_1 ;
-копією договору купівлі-продажу житлового будинку від 15.02.2018, зареєстрованого в реєстрі за №700;
-копіє договору купівлі-продажу земельної ділянки від 15.02.2018, зареєстрованого в реєстрі за №705;
-копією паспорту та ІПН ОСОБА_1 ..
На підставі вищевикладеного, суддя приходить до висновку, що ОСОБА_1 будучи головним спеціалістом відділу супроводу оформлення майнових прав та приватизації житла департаменту економіки та розвитку Черкаської міської ради, являючись згідно з пп. «в» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» і приміткою до ст.172-6 КУпАП суб`єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов`язаних з корупцією, в порушення вимог п.7 ч.1 ст.46 Закону, 04.03.2019 о 15 годині 40 хвилин подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування, за 2018 рік, в якій зазначила завідомо недостовірні відомості, які відрізняються від достовірних на загальну суму 201 310 (двісті одна тисяча триста десять гривень) гривень, що становить 104 прожиткових мінімумів на одну працездатну особу, встановлених на 01.01.2019.
Так, у розділі «11. Доходи, у тому числі подарунки» вказаної декларації не зазначила відомості про отримані доходи від продажу житлового будинку з господарськими будівлями та надвірними спорудами у сумі 165 000 (сто шістдесят п`ять тисяч) гривень і земельної ділянки у сумі 36 310 (тридцять шість тисяч триста десять гривень) гривень, таким чином вчинила правопорушення, передбачене ч.4 ст. 172-6 КУпАП України.
Разом з тим, суд вважає доводи сторони захисту, щодо закінчення строків притягнення до адміністративної відповідальності визначені ст.38 КУпАП необґрунтованими, оскільки датою виявлення правопорушення є дата складання протоколу.
Так, протокол є основною і обов`язковою формою фіксації факту адміністративного правопорушення, який повинен відповідати вимогам, що висуваються до його процесуальної форми і змісту і регламентовані статтями 254-256 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Рапорт та лист органів МВС не відносяться до документів, які фіксують об`єктивну та суб`єктивну сторону правопорушення та не є матеріалами правоохоронних органів, які є підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій.
Зазначена позиція узгоджується з правовою позицією визначеною у постанові колегії суддів Касаційного адміністративного суду у складі Верховного суду від 10.06.2019 у справі №815/5818/15.
Керуючись ч. 4 ст. 172-6 КУпАП, Законом України «Про запобігання корупції», –
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 172-6 КпАП України і застосувати адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що складає 17 000 ( сімнадцять тисяч) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в сумі 420 грн. 40 коп., який зарахувати на рахунок: отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106; Код за ЄДРПОУ: 37993783; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду через суд першої інстанції протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Суддя Соснівського
районного суду м. Черкаси В. Л. Калашник