Рішення № 88141652, 12.03.2020, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
12.03.2020
Номер справи
640/19697/19
Номер документу
88141652
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 березня 2020 року м. Київ № 640/19697/19

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Келеберди В.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Авіаремонтне

підприємство «УРАРП»

до Державної служби експортного контролю України,

треті особи, без 1. Державна фіскальна служба України,

самостійних вимог - 2. Товариство з обмеженою відповідальністю «Флайт Сервіс ЛТД»

на предмет спору 3. Миколаївська митниця Державної фіскальної служби України,

про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Авіаремонтне підприємство «УРАРП» (далі - позивач, ТОВ «АП «УРАРП») звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Державної служби експортного контролю України (далі - відповідач, Держекспортконтроль) та просить визнати протиправними дії відповідача по введенню процедури державного експортного контролю за міжнародними передачами (експортом) авіаційних двигунів Д-30КП, Д-30КП-2, у разі, якщо такий експорт здійснюється на підставі Примітки 2 до позиції МL10 Списку товарів військового призначення, міжнародні передачі яких підлягають державному контролю, що є додатком до Порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1807 від 20 листопада 2003 року, та зобов`язати відповідача утриматися від вчинення таких дій.

Також позивач просить зобов`язати відповідача відкликати з Державної фіскальної служби України лист №1533/24-19 від 17 квітня 2019 року «Щодо міжнародних передач авіаційних двигунів Д-30КП, Д-30КП-2».

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що 17 квітня 2018 року Держекспортконтролем в порядку статті 10 Закону України «Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення року та подвійного використання» №549-ІV від 20 лютого 2003 року (далі - Закон №549- ІV) введено процедуру державного контролю за міжнародними передачами усіх авіаційних двигунів типу Д-30КП, Д-30КП-2, експорт яких до будь-якої країни світу здійснюється на підставі Примітки 2 до позиції МL10 Списку товарів військового призначення, міжнародні передачі яких підлягають державному контролю, що є додатком до Порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1807 від 20 листопада 2003 року (далі - Порядок №1807).

З цією метою відповідачем направлено на адресу Державної фіскальної служби України листа №1533/24-19 від 17 квітня 2018 року «Щодо міжнародних передач авіаційних двигунів Д-30КП, Д-30КП-2», змістом якого встановлено обов`язок для всіх суб`єктів, що мають намір здійснити експорт зазначених авіаційних двигунів, звертатися до Держекспортконтролю за отриманням дозволу на право здійснення відповідної міжнародної передачі.

Такого ж змісту повідомлення з`явилося на офіційному сайті Держекспортконтролю про застосування процедур державного експортного контролю на підставі статті 10 Закону №549-ІV до товарів, які наведені в таблиці, та зазначено, що суб`єкти, які мають намір здійснювати експорт (транзит) наведених у таблиці товарів, що не визначені у жодному зі списків товарів, міжнародні передачі яких підлягають державному експортному контролю, враховуючи положення статті 10 Закону №549- ІV зобов`язані звернутися до Держекспортконтролю за отриманням дозволу (висновку) на право здійснення експорту (транзиту).

В пункті 5 таблиці зазначено, що листом Держекспортконтролю №1533/24-19 від 17 квітня 2018 року до авіаційних двигунів Д-30КП, Д-30КП-2 застосовано процедури державного експортного контролю під час їх експорту до всіх країн без винятку у разі, якщо такий експорт здійснюється на підставі Примітки 2 до позиції МL10 Списку товарів військового призначення, міжнародні передачі яких підлягають державному контролю, що є додатком до Порядку №1807.

Про встановлення обов`язку отримання відповідних дозволів позивач поінформований листом Держекспортконтролю аналогічного змісту від 18 квітня 2018 року №1573/24-19, а також листом Миколаївської митниці ДФС №3302/10/14-70-64-44 від 26 червня 2019 року та листами Держекспортконтролю №1533/24-19 від 17 квітня 2018 року, №1975/31-19 від 20 травня 2019 року, №2172/40-19 від 31 травня 2019 року.

Позивач вважає дії відповідача щодо введення листом №1533/24-19 від 17 квітня 2018 року процедури державного контролю на всі двигуни Д-30КП, Д-30КП-2, щодо яких застосовано Примітку 2 Порядку №1807 протиправними, виходячи з того, що Держекспортконтролем у формі листа фактично самостійно, без участі Кабінету Міністрів України, введено в дію нову загальнообов`язкову правову норму та припинено в односторонньому порядку дію вже існуючої правової норми, що міститься в Примітці 2 до позиції МL10 Списку товарів військового призначення, міжнародні передачі яких підлягають державному контролю, що є додатком до Порядку №1807.

Окрім того позивач посилається на положення частини першої статті 10 Закону №549-ІV, якими визначена можливість державного контролю та застосування процедур державного експортного контролю з метою запобігання розповсюдженню зброї масового знищення, засобів її доставки та звичайних озброєнь, щодо товарів, не внесених до контрольних списків, при цьому авіаційні двигуни типу Д-30КП, Д-30КП-2 внесені до Списку товарів військового призначення, міжнародні передачі яких підлягають державному контролю і розміщені у позиції МL10 цього Списку, тому не потребують окремого дозволу Держекспортконтролю.

Відповідачем 05 листопада 2019 року через канцелярію суду надано відзив на позовну заяву, з якого вбачається незгода з позовними вимогами та посилання на частину третю статті 10 Закону №549-ІV, відповідно до якої суб`єкт зобов`язаний звернутися до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного експортного контролю, за отриманням дозволу на право здійснення експорту цих товарів незалежно від того, зазначені вони у списках чи ні.

Для уникнення можливого військового кінцевого використання авіаційних двигунів Д-30КП, Д-30КП-2 у державах, стосовно яких резолюціями Ради безпеки ООН, національним законодавством установлене повне або часткове ембарго на постачання товарів військового призначення до суб`єктів, що мають намір здійснити експорт вказаних двигунів, застосовано процедуру державного експортного контролю до всіх товарів, міжнародні передачі яких підлягають державному експортному контролю, без винятку, та зобов`язано звертатися до Держекспортконтролю за отриманням дозволу на право здійснення відповідної міжнародної передачі.

Обґрунтування позивачем позовних вимог відповідач вважає вільним трактуванням дій Держекспортконтролю, яке не відповідає дійсним обставинам, у зв`язку з чим у задоволенні позову просить відмовити.

Третіми особами у справі - ТОВ «Файт Сервіс ЛТД» та Державною фіскальною службою України 12 листопада та 03 грудня 2019 року відповідно подані письмові пояснення щодо позовних вимог, а позивачем у свою чергу подано відповідь на відзив від 14 листопада 2019 року.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 листопада 2019 року задоволено клопотання представника Держекспортконтролю про витребування доказів, зобов`язано Службу безпеки України надати суду належним чином завірену копію листа №2/4/3-10418дск від 01 квітня 2019 року.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 листопада 2019 року відмовлено ТОВ «АП «УРАРП» у задоволенні клопотання про розгляд справи в порядку загального позовного провадження.

Згідно з частиною третьою статті 241 Кодексу адміністративного судочинства України судовий розгляд в суді першої інстанції закінчується ухваленням рішення суду.

Враховуючи викладене, суд закінчує розгляд даної справи ухваленням рішення за правилами Кодексу адміністративного судочинства України.

Оцінивши наявні у справі документи і матеріали, належність, допустимість кожного доказу окремо, а також достатність та взаємний зв`язок наявних в матеріалах справи доказів у їх сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, судом встановлено наступне.

Діяльність, пов`язану з державним контролем за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання, з метою забезпечення захисту національних інтересів України, дотримання нею міжнародних зобов`язань щодо нерозповсюдження зброї масового знищення, засобів її доставки, обмеження передач звичайних видів озброєння, а також здійснення заходів щодо недопущення використання зазначених товарів у терористичних та інших протиправних цілях регулює Закон України "Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання" №549-ІV від 20 лютого 2003 року (Закон №549- ІV).

Відповідно до статті 1 Закону №549-ІV термін «товари» визначено як товари військового призначення та подвійного використання.

Товари військового призначення в сукупності чи окремо - це: вироби військового призначення - озброєння, боєприпаси, військова та спеціальна техніка, спеціальні комплектуючі вироби для їх виробництва, вибухові речовини, а також матеріали та обладнання, спеціально призначені для розроблення, виробництва або використання зазначених виробів; послуги військового призначення - надання іноземним юридичним чи фізичним особам в Україні або за її межами послуг, у тому числі посередницьких (брокерських), у сфері розроблення, виробництва, будівництва, складання, випробування, ремонту, технічного обслуговування, модифікації, модернізації, експлуатації, управління, демілітаризації, знищення, збуту, зберігання, виявлення, ідентифікації, придбання або використання виробів чи технологій військового призначення, а також надання зазначеним юридичним особам іноземної держави чи її представникам або іноземцям послуг з фінансування таких робіт.

Товари подвійного використання - окремі види виробів, обладнання, матеріалів, програмного забезпечення і технологій, спеціально не призначені для військового використання, а також послуги (технічна допомога), пов`язані з ними, які, крім цивільного призначення, можуть бути використані у військових або терористичних цілях чи для розроблення, виробництва, використання товарів військового призначення, зброї масового знищення, засобів доставки зазначеної зброї чи ядерних вибухових пристроїв, у тому числі окремі види ядерних матеріалів, хімічних речовин, бактеріологічних, біологічних та токсичних препаратів, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України.

Статтею 8 Закону №549- ІV передбачено, що Порядок здійснення контролю за міжнародними передачами товарів встановлюється Кабінетом Міністрів України відповідно до цього та інших законів України, актів Президента України залежно від конкретних груп товарів та видів їх міжнародних передач.

Процедури здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення визначає Порядок здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20 листопада 2003 року №1807 (Порядок №1807).

Згідно примітки 2 до підпозиції ML10.d. позиції ML10 Списку товарів військового призначення, міжнародні передачі яких підлягають державному контролю, який є додатком до вказаного Порядку (далі по тексту - Список), контролю не підлягають авіаційні двигуни, призначені або модифіковані для військового використання, схвалені уповноваженим органом цивільної авіації держави - учасниці міжнародного режиму експортного контролю "Вассенаарська домовленість" для використання на "цивільних літальних апаратах" та призначені для використання на "цивільному літальному апараті", зареєстрованому у державному реєстрі цивільних повітряних суден, що підтверджується відповідним реєстраційним посвідченням.

Як вбачається наявних у справі матеріалів, ТОВ «АП «УРАРП» зареєстровано в Держекспортконтролі як суб`єкт міжнародних передач товарів (посвідчення про реєстрацію №1000/07/2020 від 07 липня 2017 року), надає послуги з ремонту авіаційних газотурбінних двигунів типу Д-30КП, Д-30КП-2, що експлуатуються на літаках типу Іл-76. Зазначені авіаційні двигуни відповідають вимогам примітки до позиції 9.А.1.а "Списку товарів подвійного використання, що можуть бути використані у створенні звичайних видів озброєнь, військової чи спеціальної техніки", додатку 1 до Порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів подвійного використання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 січня 2004 року №86, відповідно міжнародна передача цих двигунів здійснюється без дозволу Державної служби експортного контролю.

Відповідно до частини третьої статті 10 Закону №549-ІV якщо будь-якому суб`єкту господарювання повідомлено центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного експортного контролю, або йому стало відомо іншим шляхом про можливість повного чи часткового використання будь-яких товарів, що передбачаються для експорту або тимчасового вивезення до інших держав, для розроблення, виробництва, складання, випробування, ремонту, технічного обслуговування, модифікації, модернізації, експлуатації, управління, зберігання, виявлення, ідентифікації або для розповсюдження зброї масового знищення чи засобів її доставки, або для військового кінцевого використання у державах, стосовно яких резолюціями Ради безпеки Організації Об`єднаних Націй, інших міжнародних організацій, членом яких є Україна, чи національним законодавством установлене повне або часткове ембарго на постачання товарів військового призначення, цей суб`єкт зобов`язаний звернутися до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного експортного контролю, за отриманням дозволу на право здійснення експорту цих товарів незалежно від того, зазначені вони у списках чи ні.

Керівництвом Держекспортконтролю отримано повідомлення Служби безпеки України від 01 квітня 2019 року №2/4/3-10418дск «Щодо застосування процедури експортного контролю», відповідно до якого Департаментом контррозвідки СБУ повідомлено, про отримання даних щодо можливого кінцевого військового використання у державах, стосовно яких резолюція Ради безпеки ООН, національним законодавством установлене повне або часткове ембарго на постачання товарів військового призначення (у томі числі в Ісламській Республіці Іран) авіаційних двигунів Д-30 та Д-3КП-2, які експортуються з України без отримання дозволів Держекспортконтролю. Зокрема, 16 березня 2018 року ТОВ «АП «УРАРП» оформлено митну декларацію на експорт авіаційного двигуна Д-30КП, в якій одержувачем товару визначено компанію «STYRON TRADING INCORPORATION FZE», країна призначення - Об`єднані Арабські Емірати.

Надалі, 17 березня 2018 року зазначений авіаційний двигун вивезено за межі України до Ісламської Республіки Іран та передано співробітниками ТОВ «АП «УРАРП», які його супроводжували, невстановленим громадянам Ірану.

Держекспортконтролем 22 листопада 2018 року стосовно ТОВ «АП «УРАРП» винесено постанову про накладення на суб`єкта здійснення міжнародних передач товарів - юридичну особу штрафу за порушення вимог законодавства у галузі державного експортного контролю» згідно з якою на вказане підприємство накладено штраф у розмірі 2 083 117 грн.

Окрім того у повідомленні СБУ зазначається, що у 2017 та 2018 роках ТОВ «АП «УРАРП» оформлено вантажні митні декларації на експорт в інтересах компанії «Албаддад Авіейшн» (Йорданія) авіаційних газотурбінних, турбореактивних, маршових, двоконтурних двигунів Д-30КП-, Д-30КП-2 із сертифікатами кінцевого споживача для використання на цивільному літальному апараті (літаку) типу ІЛ-76ТД, реєстраційний номер НОМЕР_1 , зареєстрованому в державному реєстрі цивільних повітряних суден України. На час проведення експортних операцій вказаний літак експлуатувався за межами України, при цьому авіаційні двигуни, що були експортовані ТО`АП «УРАРП» з метою встановлення на літак Іл-76ТД на вказаному повітряному судні не використовувалися, у зв`язку з чим виникає можливість їх незаконного реекспорту до «третіх» країн, зокрема, стосовно яких застосовані обмеження РБ ООН та національним законодавством.

Оскільки відповідно до Примітки 2 позиції ML10 контролю не підлягають маршові авіаційні двигуни, «спеціально призначені» або модифіковані для військового використання», сертифіковані органом цивільної авіації однієї або більше держав-учасниць міжнародного режиму експортного контролю «Вассенаарська домовленість» для використання на цивільних повітряних суднах, ТОВ «АП «УРАРП» використовуючи зазначену Примітку 2, здійснило митне оформлення вказаних двигунів без отримання дозволу Держекспортконтролю, тому сукупність наявної у СБУ інформації свідчить про виникнення можливості незаконного реекспорту авіадвигунів Д-30КП та Д-30КП-2 до країн, стосовно яких діють міжнародні обмеження, для кінцевого військового використання, що створює загрозу національним інтересам України.

Посилаючись на такі обставини, СБУ рекомендувала Держекспортконтролю застосувати положення статті 10 Закону № 549-ІV, а саме: ввести процедуру експортного контролю щодо авіаційних двигунів Д-30КП та Д-30КП-2, міжнародна передача яких здійснюється на підставі Примітки 2 позиції ML10 Порядку №1807.

Держекспортконтролем після опрацювання зазначеної інформації СБУ було прийнято рішення про застосування статті 10 Закону №549-ІV до суб`єктів експортної діяльності, про що поінформовано їх листами Державної фіскальної служби України від 17 квітня 2019 року №1533/24-19 та від 18 квітня 2019 року №1573/24-19 щодо міжнародних передач авіаційних двигунів Д-30КП та Д-30КП-2 та необхідності отримання окремих дозволів від Держекспортконтролю.

Такі дії відповідача вважає протиправними позивач у справі, посилаючись на порушення вимог чинного законодавства, зокрема, статті 10 Закону №549-ІV.

Розглядаючи спірні правовідносини, що склалися між сторонами, суд виходить з положень частини першої статті 10 Закону №549-ІV, якими встановлена можливість застосування процедур державного експортного контролю з метою запобігання розповсюдженню зброї масового знищення, засобів її доставки та звичайних озброєнь, щодо товарів, не внесених до контрольних списків.

Частиною першою статті 10 Закону №549-ІV визначено, що при отриманні центральними органами виконавчої влади, що здійснюють державний експортний контроль, інформації про наміри або можливість використання будь-яких товарів, не внесених до списків, у державах, що є їх кінцевими споживачами, для розроблення, виробництва, складання, випробування, ремонту, технічного обслуговування, модифікації, модернізації, експлуатації, управління, зберігання, виявлення, ідентифікації або для розповсюдження зброї масового знищення чи засобів її доставки зазначені органи зобов`язані поінформувати про це центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного експортного контролю, який має право у зв`язку з цим застосовувати до таких товарів процедури державного експортного контролю.

Водночас, приписами статті 10 Закону №549-ІV та іншими нормативно-правовими актами не встановлено конкретної форми та вимог до рішень, які приймаються Держекспортконтролем та якими встановлюються певні обмеження або зобов`язання суб`єктів, що мають намір здійснювати експорт певних товарів військового призначення, проте, за загальними правилами та відповідно до статті 6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.

Статтею 19 Конституції України встановлено обов`язок органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Суд зазначає, що форма, у якій суб`єкти владних повноважень в межах своєї компетенції приймають рішення (нормативно-правові акти, або акти індивідуальної дії) встановлюється законодавством.

У вітчизняній теорії права загальновизнано, що нормативно-правовий акт - це письмовий документ компетентного органу держави, уповноваженого нею органу місцевого самоврядування чи іншого суб`єкта, в якому закріплено забезпечуване нею формально обов`язкове правило поведінки загального характеру (юридична норма). Такий акт приймається як шляхом безпосереднього волевиявлення народу, так і уповноваженим на це суб`єктом за встановленою процедурою.

Прийняття нормативно-правових актів у вигляді листів і телеграм не допускається.

У даному випадку відповідач, користуючись своїм правом на застосування процедури експортного контролю до товарів, не внесених до Списків, направивши листа №1533/24-19 від 17 квітня 2018 року «Щодо міжнародних передач авіаційних двигунів Д-30КП, Д-30КП-2», змістом якого встановлено обов`язок для всіх суб`єктів, що мають намір здійснити експорт зазначених авіаційних двигунів, звертатися до Держекспортконтролю за отриманням дозволу на право здійснення відповідної міжнародної передачі, фактично простим листом ввів нову загальнообов`язкову правову норму та процедуру щодо авіаційних двигунів Д-30КП та Д-30КП-2, припинивши одноособово дію вже існуючої та не скасованої (не зміненої) норми, що міститься в Примітці 2 до Позиції ML10 Порядку №1807.

Як вже зазначав суд, лист не є нормативно-правовим актом та може носити лише роз`яснювальний, інформаційний, рекомендаційний характер, не повинен містити нових правових норм, які зачіпають права, свободи й законні інтереси осіб або мають міжвідомчий характер.

Також судом встановлено, що авіаційні двигуни типу Д-30КП та Д-30КП-2 внесені до Списку товарів, військового призначення, міжнародні передачі яких підлягають державному контролю (Додаток до Порядку №1807) і розміщені у Позиції ML10 цього Списку.

Відповідно до Позиції ML10 до Списку товарів військового призначення, міжнародні передачі яких підлягають державному контролю, внесені:

ML10 - літальні апарати, аеростатичні повітряні судна, безпілотні літальні апарати, авіаційні двигуни та обладнання для літальних апаратів, супутнє обладнання та компоненти, як наведено нижче, спеціально призначені або модифіковані для військового використання:

ML10.d - маршові авіаційні двигуни та спеціально призначені для них компоненти.

Отже, авіаційні двигуни типу Д-30КП та Д-30КП-2 є маршовими авіаційними двигунами військового призначення, які установленому порядку допущені до цивільного використання, та належать до групи авіаційних двигунів, зазначених у підпозиції ML10.d Позиції ML10 Списку товарів військового призначення, міжнародні передачі яких підлягають державному контролю.

При цьому, Кабінетом Міністрів України визначено, що міжнародні передачі авіаційних двигунів, які відповідають вимогам вказаної Примітки 2, здійснюються без дозволу Держекспортконтролю, не зважаючи на те, що сама категорія цих товарів внесена до відповідного контрольного Списку.

Належність авіаційних двигунів типу Д-30КП та Д-30КП-2 (код за УКТ ЗЕД 8411 12 30 00) до позиції ML10 Списку товарів військового призначення, міжнародні передачі яких підлягають державному контролю підтверджується відповідачем у відзиві та не оспорюється.

З викладеного суд приходить до висновку, що авіаційні двигуни типу Д-30КП та Д-30КП-2 внесені до контрольних списків, а отже, дії відповідача щодо прийняття у неналежний та не передбачений чинним законодавством спосіб рішення про обов`язковість отримання дозволу Держекспортконтролю на експортні операції зазначених двигунів, оформлене листом №1533/24-19 від 17 квітня 2019 року «Щодо міжнародних передач авіаційних двигунів Д-30КП, Д-30КП-2», суперечать положенням статті 10 Закону №549-ІV, покладають на суб`єктів міжнародних передач товарів додаткові обов`язки по отриманню дозвільних документів, отримання яких не передбачено чинним законодавством, та є у зв`язку з цим протиправними.

За таких обставин позовні вимоги в частині визнання протиправними дій відповідача по введенню процедури державного експортного контролю за міжнародними передачами (експортом) авіаційних двигунів Д-30КП, Д-30КП-2, у разі, якщо такий експорт здійснюється на підставі Примітки 2 до позиції МL10 Списку товарів військового призначення, міжнародні передачі яких підлягають державному контролю, що є додатком до Порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1807 від 20 листопада 2003 року підлягають задоволенню.

Водночас, позов в частині зобов`язання відповідача у майбутньому утриматися від вчинення вищезазначених дій, щодо яких суд дійшов висновку про їх протиправність, задоволенню не підлягають, оскільки суд не вирішує позовні вимоги щодо майбутніх можливих порушень прав, свобод та законних інтересів осіб, окрім цього позовні вимоги у викладеній формі не є належним способом захисту, передбаченим статтею 5 Кодексу адміністративного судочинства України, та не відповідає основним завданням адміністративного судочинства.

В іншій частині позовних вимог, зокрема щодо зобов`язання відповідача відкликати з Державної фіскальної служби України листа №1533/24-19 від 17 квітня 2019 року «Щодо міжнародних передач авіаційних двигунів Д-30КП, Д-30КП-2» суд звертає увагу на таке.

Держекспортконтроль діє на підставі Положення про Державну службу експортного контролю України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 2015 року №159 (Положення №159), яким визначено, що Держекспортконтроль є центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного експортного контролю, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Першого віце-прем`єр-міністра - Міністра економічного розвитку і торгівлі.

Держекспортконтроль здійснює свою діяльність у межах Конституції та законів України, керується указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.

Положенням №159 визначені завдання Держекспортконтролю, реалізуючи які відповідач взаємодіє в установленому порядку з іншими державними органами, допоміжними органами і службами, утвореними Президентом України, тимчасовими консультативними, дорадчими та іншими допоміжними органами, утвореними Кабінетом Міністрів України, органами місцевого самоврядування, відповідними органами іноземних держав і міжнародних організацій, громадськими об`єднаннями, профспілками та організаціями роботодавців, а також підприємствами, установами та організаціями.

Таким чином, Держекспортконтроль взаємодіє із суб`єктами здійснення міжнародних передач товарів, доводить до їх відома певну інформацію у тому числі за допомогою листів, як службової кореспонденції, що має обов`язковий характер для виконання.

Як зазначає позивач, листом №1533/24-19 від 17 квітня 2019 року Держекспортконтролем встановлено обов`язок для всіх суб`єктів, що мають намір здійснити експорт будь-яких авіаційних двигунів Д-30КП, Д-30КП-2» на підставі Примітки 2 до Порядку №1807 до будь-якої країни світу, звернутися до Держекспортконтролю за отриманням дозволу на право здійснення відповідної міжнародної передачі.

Одночасно, зазначеним листом фактично зупинено дію Примітки 2 до Порядку №1807, якою міжнародні передачі авіаційних двигунів Д-30КП, Д-30КП-2», які відповідають умовам цієї Примітки, звільнені від державного контролю.

Окрім того, лист Держекспортконтролю №1533/24-19 від 17 квітня 2019 року розрахований на неодноразове застосування до невизначеного кола суб`єктів міжнародних передач.

Таким чином, суд дійшов висновку, що лист Держекспортконтролю №1533/24-19 від 17 квітня 2019 року за своєю суттю припиняє (скасовує) загальні правила регулювання однотипних відносин, розповсюджується на всіх осіб, розрахований на довгострокове, неодноразове застосування, та є обов`язковим для виконання усіма суб`єктами міжнародних передач в силу положень частини третьої статті 10 Закону № 549-ІV.

Виходячи з положень статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:

1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;

2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;

3) визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій;

4) визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії;

5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб`єкта владних повноважень;

6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб`єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.

Захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Отже, у даному випадку для ефективного захисту та уникнення подальших порушень прав та законних інтересів позивача, суд вважає доцільним задовольнити позовні вимоги в частині зобов`язання відповідача відкликати з Державної фіскальної служби України листа №1533/24-19 від 17 квітня 2019 року «Щодо міжнародних передач авіаційних двигунів Д-30КП, Д-30КП-2»

З урахуванням викладеного у сукупності, суд знаходить підстави для часткового задоволення позову.

Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд керується приписами частини третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно якої при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Позиваючись до суду, позивачем сплачено 3 842,00 грн. судового збору, виходячи з двох заявлених позовних вимог немайнового характеру, проте, з урахуванням часткового задоволення позовних вимог, відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань Держекспортконтролю підлягає сума сплаченого судового збору у розмірі 1921,00 грн.

З урахуванням викладеного, керуючись статтями 72-73, 76-77, 139, 243-246, 255, 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

В И Р І Ш И В:

1. Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Авіаремонтне підприємство «УРАРП» до Державної служби експортного контролю України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - Державна фіскальна служба України, Товариство з обмеженою відповідальністю «Флайт Сервіс ЛТД», Миколаївська митниця Державної фіскальної служби України, про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії - задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії Державної служби експортного контролю України по введенню процедури державного експортного контролю за міжнародними передавачами (експортом) авіаційних двигунів Д-30КП, Д-30КП-2, у разі, якщо такий експорт здійснюється на підставі Примітки 2 до позиції МL10 Списку товарів військового призначення, міжнародні передачі яких підлягають державному контролю, що є додатком до Порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1807 від 20 листопада 2003 року.

3. Зобов`язати Державну службу експортного контролю України відкликати з Державної фіскальної служби України (04053, м. Київ, Львівська площа, 8, код ЄДРПОУ 39292197) лист №1533/24-19 від 17 квітня 2019 року «Щодо міжнародних передач авіаційних двигунів Д-30КП, Д-30КП-2.

4. Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Авіаремонтне підприємство «УРАРП» за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби експортного контролю України судові витрати у вигляді сплаченого судового збору у розмірі 1 921,00 грн. (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна грн. 00 коп.).

В решті позовних вимог відмовити.

За приписами статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Порядок та строки подання апеляційної скарги врегульовано приписами статей 294-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повне найменування сторін:

Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю «Авіаремонтне підприємство «УРАРП», адреса: 03065, м. Київ, вул. Світлогірська 5/6, код ЄДРПОУ 30181494, тел. 0933112357.

Відповідач: Державна служба експортного контролю України, адреса: 04080, м. Київ, вул. Кирилівська, 19-21, код ЄДРПОУ 00010300, тел. 0444825834.

Суддя В.І. Келеберда