Рішення № 88128295, 11.03.2020, Залізничний районний суд м. Львова

Дата ухвалення
11.03.2020
Номер справи
462/7393/19
Номер документу
88128295
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 462/7393/19

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 березня 2020 року Залізничний районний суд м. Львова в складі:

головуючої-судді - Гедз Б.М.

з участю секретаря судового засідання - Рущак Т.О.

представників позивача – Шейхет М., Шумелди Р.Р.

представника відповідача - Семена І.Р.

представника третьої особи – Закорчемного І.Б.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовною заявою Представництва Американського об`єднання комітетів для євреїв бувшого Радянського Союзу до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Львів), третя особа – Ходорівська міська рада про визнання неправомірною та скасування постанови про закінчення виконавчого провадження, -

встановив:

Представництво Американського об`єднання комітетів для євреїв бувшого Радянського Союзу (позивач) звернулося до суду з позовом, в якому просить визнати неправомірною та скасувати постанову державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області про закінчення виконавчого провадження № 59127323 від 05.11.2019 р.

В обгрунтування позову посилається на те, що постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 21.06.2018 року у справі №462/3063/17 апеляційну скаргу Представництва Американського об`єднання комітетів для євреїв бувшого Радянського Союзу задоволено, рішення Залізничного районного суду м. Львова від 05.02.2018 року у справі №462/3063/17 скасовано та прийнято нове рішення, яким позов задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Ходорівської міської ради щодо невиконання вимог розпорядження Кабінету Міністрів України від 20.07.1998 №604-р «Про додаткові заходи щодо збереження місць поховань у населених пунктах України», в частині п.п. 3,4 щодо місць давніх поховань – «Поховання Єврейського цвинтаря», що знаходиться на вул. Шевченка у м. Ходорів Жидачівського району Львівської області. Зобов`язано Ходорівську міську раду виконати вимоги розпорядження Кабінету Міністрів України від 20.07.1998 № 604-р, в частині п.п. 3,4 щодо місць давніх поховань – «Поховання Єврейського цвинтаря», що знаходиться на вул. Шевченка у м. Ходорів Жидачівського району Львівської області. На виконання вказаної постанови Залізничним районним судом м. Львова 28.08.2018 року видано виконавчий лист, який було пред`явлено до виконання. Державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області Батюк М.В. 05.11.2019 року у ВП № 59127323 прийнято постанову про закінчення виконавчого провадження на підставі п.9 ч.1 ст. 39 ЗУ «Про виконавче провадження». Вказану постанову позивач отримав 14.11.2019 року. Таке рішення виконавця вважає неправомірним та таким що підлягає скасуванню, оскільки боржником судове рішення не виконано. Так, рішенням суду зобов`язано Ходорівську міську раду виконати вимоги розпорядження Кабінету Міністрів України від 20.07.1998 № 604-р, в частині п.п. 3,4 щодо місць давніх поховань – «Поховання Єврейського цвинтаря», що знаходиться на вул. Шевченка у м. Ходорів Жидачівського району, Львівської області. Так, пунктом 3 Додаткових заходів щодо збереження місць давніх поховань у населених пунктах України, затверджених Розпорядженням КМУ від 20.07.1998 № 604-р, зобов`язано Кабінет міністрів Автономної республіки Крим, обласні, Київську та Севастопольську міські держадміністрації, органи місцевого самоврядування із залученням громадських організацій, у тому числі організацій національних меншин впродовж 1998-1999 років провести роботу з вивчення стану закритих кладовищ, у тому числі кладовищ національних меншин та місць масового розстрілу населення у роки Великої Вітчизняної війни, продовжувати здійснювати заходи щодо облаштування цих місць, їх утримання та збереження. Відповідно до пункту 4 зазначених Додаткових заходів зобов`язано Кабінет міністрів Автономної республіки Крим, обласні, Київську та Севастопольську міські держадміністрації, Держбуд, органи місцевого самоврядування постійно не допускати проведення будівельних робіт у місцях де залишились сліди давніх поховань, та на території закритих кладовищ. У рішенні суду визначено, що виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 20.07.1998 № 604-р, а саме віднесення об`єктів (в тому числі кладовищ) до історичних об`єктів культурної спадщини проводиться в порядку, визначеному Закону України «Про охорону культурної спадщини» та «Порядку обліку об`єктів культурної спадщини», затвердженого наказом Міністерства культури України від 11.03.2013 № 158 (далі - Порядок). Однак, зі змісту оскаржуваної постанови державного виконавця вбачається, що боржник не виконав жодної дії, визначеної «Порядком обліку об`єктів культурної спадщини», спрямованої на вивчення/дослідження «Поховання Єврейського цвинтаря», що знаходиться на вул. Шевченка у м. Ходорів Жидачівського району Львівської області. Наведене свідчить про невиконання боржником п. 3 розпорядження Кабінету Міністрів України від 20.07.1998 №604-р. Виконання пункту 4 розпорядження Кабінету Міністрів України від 20.07.1998 № 604-р, а саме не допущення проведення будівельних робіт у місцях де залишились сліди давніх поховань, передбачає, перш за все чітке встановлення таких місць та визначення їх меж. Пунктом 12 розділу IV Порядку установлено, що до прийняття рішення про визначення меж території пам`ятки її межі визначаються відповідно до рекомендованих в обліковій документації описів меж. До прийняття рішення про встановлення режиму використання пам`ятки її режим використання встановлюється відповідно до рекомендованого в обліковій документації режиму використання. Дослідження об`єкта історії та археології включає проведення відповідних археологічних робіт, які, в свою чергу, передбачають обов`язкову наявність кваліфікаційних та дозвільних документів. При цьому, відсутність облікової документації виключає можливість визначення меж об`єкта охорони культурної спадщини та режиму його використання. Вважають, що наведене спростовує висновки державного виконавця про виконання боржником п. 4 розпорядження. Вказане рішення державного виконавця унеможливлює виконання судового рішення, ухваленого на користь позивача, чим порушує його право.

Ухвалою судді від 02.12.2019 року прийнято до розгляду та відкрито провадження у даній справі та призначено судове засідання (а.с. 22).

29.01.2020 року на адресу суду від третьої особи – Ходорівської міської ради поступили письмові пояснення, у яких заперечують проти позову, зазначають, що на адресу Ходорівської міської ради надійшла постанова про відкриття виконавчого провадження від 17.05.2019 року про примусове виконання виконавчого листа №462/3063/17 виданого 28.08.2018 року Залізничним районним судом м. Львова про зобов`язання Ходорівської міської ради виконати вимоги розпорядження Кабінету Міністрів України від 20.07.1998 №604-р в частині п.п. 3,4 щодо місць давніх поховань – «Поховання Єврейського цвинтаря», що знаходиться на вул. Шевченка у м. Ходорів Жидачівського району Львівської області. На виконання вказаної постанови про відкриття виконавчого провадження, розпорядженням голови Ходорівської міської ради від 24.05.2019 року № 3/58 «Про утворення комісії щодо виявлення (дослідження) слідів давніх поховань по вулиці Шевченка на території міста Ходорова Жидачівського району Львівської області», утворено комісію, якій доручено провести дослідження на предмет виявлення слідів давніх поховань по вулиці Шевченка в місті Ходорові із залученням департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської обласної державної адміністрації. Також Ходорівською міською радою скеровано запит в департамент архітектури та розвитку містобудування Львівської обласної державної адміністрації про наявність внесення об`єкта «Поховання Єврейського цвинтаря», що знаходиться на вул. Шевченка у м.Ходорів Жидачівського району Львівської області до переліку нововиявлених пам`яток культурної спадщини. За результатами роботи комісії складено акт від 21 червня 2019 року щодо виявлення (дослідження) слідів давніх поховань по вулиці Шевченка на території міста Ходорова Жидачівського району Львівської області, у якому зафіксовано, що такого об`єкта як місце давніх поховань – «Поховання Єврейського цвинтаря», що знаходиться на вулиці Шевченка у місті Ходорові, ні у якості об`єкта культурної спадщини, ні у якості об`єкта комунально-побутового призначення не існує. Згідно листа Департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської обласної державної адміністрації від 30.05.2019 року №16-1210/0/2-19, об`єкт «Поховання Єврейського цвинтаря» на вулиці Т. Шевченка у м. Ходорові Жидачівського району не внесено до Переліку щойно виявлених пам`яток культурної спадщини. Крім того, рішенням виконавчого комітету Ходорівської міської ради від 29.10.2019 року №263 «Про розгляд вимог державного виконавця», зобов`язано Комунальне підприємство «Ходорівське управління комунального господарства» та Дочірне підприємство «Водоканал» не допускати проведення будівельних робіт по АДРЕСА_1 Шевченка в м. Ходорів, в районі вулиць ім. Рильського, ім. Верещинського і Спортивної в м. Ходорів, де імовірно могла б знаходитися уявна територія Єврейського кладовища. Про виконання в повному обсязі виконавчого листа №462/3063/17 Ходорівська міська рада надіслала на адресу Відділу примусового виконання рішень листи від 27.05.2019р., 12.07.2019р. та 29.10.2019 р.

Також, на адресу суду від Представництва Американського об`єднання комітетів для євреїв бувшого Радянського Союзу поступила відповідь на пояснення третьої особи.

В судовому засіданні 03.02.2020 року проведено заміну відповідача з Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області на правонаступника Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Львів).

26.02.2020 року від Ходорівської міської ради поступили заперечення на відповідь на пояснення третьої особи.

Представники позивача в судовому засіданні позов підтримали, покликаючись на мотиви такого та просили позов задовольнити. Представник позивача Шейхет М. покликається на остаточність рішення суду, яке набрало законної сили, яке підлягає обов`язковому виконанню, не може аналізуватися і піддаватися жодному сумніву. До проведення виконавчих дій не була залучена громадська організація, документи виготовлені не ліцензованими установами, члени комісії не є спеціалістами у відповідній галузі. Покликається на міжурядову Угоду, укладену між Урядом України та Урядом Сполучених Штатів Америки «Про охорону та збереження культурної спадщини» від 04.03.1994 р.

При цьому, представник позивача Шумелда Р.Р. доповнила, що на виконання рішення суду, боржник мав би заключити угоду з науковими установами, які мають право на проведення дослідження у сфері охорони культурної спадщини. У рішенні суду визначено, що виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 20.07.1998 № 604-р, а саме віднесення об`єктів (в тому числі кладовищ) до історичних об`єктів культурної спадщини проводиться в порядку, визначеному Закону України «Про охорону культурної спадщини» та «Порядку обліку об`єктів культурної спадщини», затвердженого наказом Міністерства культури України від 11.03.2013 № 158. І лише після виконання усіх передбачених Порядком вимог щодо дослідження, облікова документація передається до уповноваженого органу, повноваження яких поширюється на територію розміщення такого об`єкта, шляхом занесення його до Переліку об`єктів культурної спадщини (в даному випадку - Департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської обласної державної адміністрації). Останній, за результатами розгляду такої документації приймає рішення щодо занесення об`єкта до Переліку об`єктів культурної спадщини.

Представник відповідача Семен І.Р. в судовому засіданні проти позову заперечив та пояснив, що на виконанні відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м.Львів) перебувало виконавче провадження ВП 59127323 з виконання виконавчого листа №462/3063/17 від 28.08.2018 виданого Залізничним районним судом м. Львова - зобов`язати Ходорівську міську раду виконати вимоги розпорядження Кабінету Міністрів України від 20.07.1998 № 604-р», в частині п.п. З, 4 щодо місць давніх поховань - «Поховання Єврейського цвинтаря», що знаходиться на вул. Шевченка у м. Ходорів Жидачівського району, Львівської області. На виконання пункту 3 Розпорядження, Ходорівською міською радою вчинено ряд заходів: розпорядженням голови Ходорівської міської ради від 24.05.2019 №3/58 утворено комісію щодо виявлення (дослідження) слідів давніх поховань по вулиці Шевченка на території міста Ходорова Жидачівського району Львівської області; скеровано листа в Департамент архітектури та розвитку містобудування Львівської обласної державної адміністрації щодо внесення об`єкта «Поховання Єврейського цвинтаря», що знаходиться на вулиці Шевченка на території міста Ходорова Жидачівського району Львівської області до переліку ново виявлених пам`яток культурної спадщини. Згідно акту комісії щодо виявлення (дослідження) слідів давніх поховань по вулиці Шевченка на території міста Ходорова Жидачівського району Львівської області від 21.06.2019, встановлено, що такий об`єкт, як «Поховання Єврейського цвинтаря», що знаходиться на вулиці Шевченка у місті Ходорові Жидачівського району Львівської області, ні у якості культурної спадщини, ні у якості об`єкта комунального-побутового призначення не існує. Згідно листа Департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської обласної державної адміністрації від 30.05.2019 року №16-1210/0/2-19 - об`єкт «Поховання Єврейського цвинтаря», що знаходиться на вулиці Шевченка на території міста Ходорова Жидачівського району Львівської області не внесено до переліку щойно виявлених пам`яток культурної спадщини. Крім цього, на виконання п. 4 розпорядження, рішенням виконавчого комітету № 263 від 29.10.2019 року КП «Ходорівське управління комунального господарства та Дочірнє підприємство «Водоканал» зобов`язано не допускати проведення будівельних робіт по вул Шевченка м Ходорів в районі вулиць ім. Рильського, ім. Верещинського, Спортивної м. Ходорів, де ймовірно знаходиться територія Єврейського кладовища. Оскільки виконавчим документом передбачено саме виконання вимог розпорядження Кабінету Міністрів України від 20.07.1998 № 604-р», в частині п.п. З, 4 щодо місць давніх поховань - «Поховання Єврейського цвинтаря», що знаходиться на вул. Шевченка у м. Ходорів Жидачівського району, Львівської області. Натомість виконавчим документом не зобов`язано боржника укладати договори з науковою установою на дослідження об`єкта культурної спадщини. Таким чином, державним виконавцем вчинено всі дії в межах та в спосіб передбачений виконавчим документом та Законом України «Про виконавче провадження». Стягувача не залучали до проведення виконавчих дій, так як це не є обов`язком. Відтак просить відмовити в задоволенні позову.

Представник третьої особи ОСОБА_1 в судовому засіданні заперечив щодо позову, надав пояснення аналогічні викладеним у письмових поясненнях. Зазначив, що жодним чином не доведено точне місце розташування кладовища в м. Ходорові. Однак, Ходорівська міська рада, на виконання рішення суду, в межах наданих повноважень утворила комісію виявлення (дослідження) слідів давніх поховань по вулиці Шевченка на території міста Ходорова Жидачівського району Львівської області, члени якої провели візуальний огляд території, внаслідок чого був складений акт про те, що такий об`єкт, як «Поховання Єврейського цвинтаря», що знаходиться на вулиці Шевченка у місті Ходорові Жидачівського району Львівської області, ні у якості культурної спадщини, ні у якості об`єкта комунального-побутового призначення не існує. До участі у вчиненні виконавчих дій позивач не залучався, оскільки це не передбачено жодним нормативно-правовим актом. Вважає,що рішення суду по справі №462/3063/17 виконано в повному обсязі, підстави для задоволення позову відсутні, тому в задоволенні позову просив відмовити.

Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.

У відповідності до ч.1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.

Судом встановлено, що рішенням Залізничного районного суду м. Львова від 05.02.2018 року у справі №462/3063/17 в задоволенні позову Представництва Американського об`єднання комітетів для євреїв бувшого Радянського Союзу до Ходорівської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії відмовлено.

Разом з тим, постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 21.06.2018 року у справі №462/3063/17 апеляційну скаргу Представництва Американського об`єднання комітетів для євреїв бувшого Радянського Союзу задоволено, рішення Залізничного районного суду м. Львова від 05.02.2018 року у справі №462/3063/17 скасовано, та прийнято нове рішення, яким позов задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Ходорівської міської ради щодо невиконання вимог розпорядження Кабінету Міністрів України від 20.07.1998 №604-р «Про додаткові заходи щодо збереження місць поховань у населених пунктах України», в частині п.п. 3,4 щодо місць давніх поховань – «Поховання Єврейського цвинтаря», що знаходиться на вул. Шевченка у м. Ходорів Жидачівського району Львівської області. Зобов`язано Ходорівську міську раду виконати вимоги розпорядження Кабінету Міністрів України від 20.07.1998 № 604-р, в частині п.п. 3,4 щодо місць давніх поховань – «Поховання Єврейського цвинтаря», що знаходиться на вул. Шевченка у м. Ходорів Жидачівського району, Львівської області.

На виконання постанови Львівського апеляційного адміністративного суду 28.08.2018 року Залізничним судом м.Львова видано виконавчий лист 462/3063/17.

Державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області Батюк М.В., у виконавчому провадженні №59127323, прийнято постанову про закінчення виконавчого провадження від 05.11.2019р. на підставі п. 9 ч. 1 ст.39 ЗУ «Про виконавче провадження».

Державним виконавцем відділу у вказаній постанові встановлено: «В ході примусового виконання виконавчого провадження ВП № 59127323, на виконання п.3 Розпорядження, Ходорівською міською радою вчинено ряд заходів: Розпорядженням голови Ходорівської міської ради «Про утворення комісії щодо виявлення (дослідження) слідів давніх поховань по вул. Шевченка на території м. Ходорова Жидачівського району Львівської області» від 24.05.2019р. № 3/58 утворено комісію щодо виявлення (дослідження) слідів давніх поховань по вул. Шевченка на території м. Ходорова Жидачівського району Львівської області.

Скеровано листа в Департамент архітектури та розвитку містобудування Львівської обласної державної адміністрації щодо внесення об`єкта «Поховання єврейського цвинтаря», що знаходиться вул. Шевченка на території м. Ходорова Жидачівського району Львівської області до переліку нововиявлених пам`яток культурної спадщини.

Листом від 12.07.2019р. № 1099 Ходорівською міською радою повідомлено державного виконавця про проведену роботу, так зокрема: згідно акту комісії щодо виявлення (дослідження) слідів давніх поховань по вул. Шевченка на території м. Ходорова Жидачівського району Львівської області від 21.06.2019р., встановлено, що такий об`єкт, як «Поховання єврейського цвинтаря», що знаходиться на вул. Шевченка на території м. Ходорова Жидачівського району Львівської області, ні у якості культурної спадщини, ні у якості об`єкта комунально-побутового призначення не існує.

Згідно листа Департаменту архітектури Львівської обласної державної адміністрації від 30.05.2019р. № 16-1210/0/2-19 об`єкт «Поховання Єврейського цвинтаря», що знаходиться на вул. Шевченка на території м. Ходорова Жидачівського району Львівської області щодо виявлення (дослідження) слідів давніх поховань по вул. Шевченка на території м. Ходорова Жидачівського району Львівської області, - не внесено до Переліку щойно виявлених пам`яток культурної спадщини.

На виконання п. 4 Розпорядження КМУ від 20.07.1998р. № 604-р рішенням виконавчого комітету від 29.10.2019р. Ходорівської міської ради Жидачівського району Львівської області вирішено не допускати проведення будівельних робіт по вул. Шевченка в м. Ходорів, в районі вулиць ім. Рильського, ім. Верещинського і Спортивної, де імовірно могла б знаходитись уявна територія Єврейського кладовища. Вжитими заходами боржник - Ходорівська міська рада, виконала рішення.».

При цьому, позивач (стягувач) звертаючись до суду із позовом вважає, що рішення суду не виконано.

При вирішенні спору по суті, суд виходив з наступного.

Частиною 1 ст. 287 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.

У відповідності до статті 1 Закону України «Про виконавче провадження» (надалі - Закон) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які проводяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначений цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Згідно ст.2 ЗУ «Про виконавче провадження» виконавче провадження здійснюється з дотриманням таких засад:

1) верховенства права;

2) обов`язковості виконання рішень;

3) законності;

4) диспозитивності;

5) справедливості, неупередженості та об`єктивності;

6) гласності та відкритості виконавчого провадження;

7) розумності строків виконавчого провадження;

8) співмірності заходів примусового виконання рішень та обсягу вимог за рішеннями;

9) забезпечення права на оскарження рішень, дій чи бездіяльності державних виконавців, приватних виконавців.

Відповідно до п.9 ч.1 ст. 39 ЗУ «Про виконавче провадження» виконавче провадження підлягає закінченню у разі фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.

Частиною 2 цієї статті установлено, що постанова про закінчення виконавчого провадження з підстав, передбачених частиною першою цієї статті, виноситься в день настання відповідних обставин або в день, коли виконавцю стало відомо про такі обставини.

Як встановив суд, постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 21.06.2018 року у справі №462/3063/17 зобов`язано Ходорівську міську раду виконати вимоги розпорядження Кабінету Міністрів України від 20.07.1998 № 604-р, в частині п. п. 3,4 щодо місць давніх поховань – «Поховання Єврейського цвинтаря», що знаходиться на вул. Шевченка у м. Ходорів Жидачівського району, Львівської області.

Статтею 370 КАС України визначено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Пунктом 3 Додаткових заходів щодо збереження місць давніх поховань у населених пунктах України, затверджених Розпорядженням КМУ від 20.07.1998 № 604-р, зобов`язано Кабінет міністрів Автономної республіки Крим, обласні, Київську та Севастопольську міські держадміністрації, органи місцевого самоврядування із залученням громадських організацій, у тому числі організацій національних меншин впродовж 1998-1999 років провести роботу з вивчення стану закритих кладовищ, у тому числі кладовищ національних меншин та місць масового розстрілу населення у роки Великої Вітчизняної війни, продовжувати здійснювати заходи щодо облаштування цих місць, їх утримання та збереження.

Відповідно до пункту 4 зазначених Додаткових заходів зобов`язано Кабінет міністрів Автономної республіки Крим, обласні, Київську та Севастопольську міські держадміністрації, Держбуд, органи місцевого самоврядування постійно не допускати проведення будівельних робіт у місцях де залишились сліди давніх поховань, та на території закритих кладовищ.

Крім того, у рішенні суду визначено, що виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 20.07.1998 № 604-р, а саме віднесення об`єктів (в тому числі кладовищ) до історичних об`єктів культурної спадщини проводиться в порядку, визначеному Закону України «Про охорону культурної спадщини» та «Порядку обліку об`єктів культурної спадщини», затвердженого наказом Міністерства культури України від 11.03.2013 № 158 (далі - Порядок).

Вивченням стану об`єкта культурної спадщини, відповідно до ст. 1, 37 ЗУ «Про охорону культурної спадщини», є його дослідження.

Пунктом 5 Порядку установлено, що дослідження проводяться з метою виявлення об`єктів культурної спадщини, складання на них облікової документації, визначення зон охорони або одержання нових знань про пам`ятку, її характерні властивості, територію, режим використання, а також у разі змін стану пам`ятки, виникненням загрози для її збереженості.

Проведення досліджень забезпечують наукові установи, вимоги до яких визначені пунктом 2 розділу III цього Порядку.

Рішення про проведення досліджень приймаються самостійно такими установами або на замовлення органів охорони культурної спадщини.

Органи охорони культурної спадщини в межах видатків, передбачених у державному та місцевих бюджетах на відповідний рік та інших джерел, не заборонених законодавством, забезпечують організацію заходів із проведення досліджень (паспортизацію) відповідно до плану, що затверджується на початку року не пізніше 20 січня, копії яких надсилаються Мінкультури.

Пунктами 2-6 розділу III цього Порядку установлено, що розробником облікової документації є наукові установи, в тому числі заклади культури, одним із основних видів діяльності яких є проведення наукових досліджень у сфері охорони культурної спадщини, та які мають у своєму складі чи залучають для проведення досліджень особу, що має науковий ступінь доктора філософії (кандидата наук або доктора наук) за спеціальністю «музеєзнавство, пам`яткознавство» або історії - для археологічних, історичних об`єктів та об`єктів науки і техніки.

Облікова документація складається з: облікової картки за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку; історичної довідки; матеріалів фотофіксації сучасного стану об`єкта, фото загального вигляду, цінних (характерних) елементів об`єкта, фото рухомих об`єктів (деталей), фото інтер`єрів, фото загроз (дії негативних чинників); акта стану збереження за формою, наведеною у додатку 2 до цього Порядку. Історичну довідку підписує особа, що має науковий ступінь доктора філософії (кандидата наук або доктора наук) за спеціальністю «музеєзнавство, пам`яткознавство» або історії - для археологічних, історичних об`єктів та об`єктів науки і техніки. До історичної довідки додаються копії документів, що підтверджують науковий ступінь особи, що її підписала, якщо вимоги до наявності наукового ступеню встановлені цим Порядком. Акт стану збереження підписує: керівник розробника облікової документації; власник об`єкта культурної спадщини або уповноважений(на) ним орган (особа); посадова особа органу охорони культурної спадщини, повноваження якого поширюється на територію розміщення відповідного об`єкта та особа, що має другий (магістерський) рівень вищої освіти за спеціальністю «Музеєзнавство» або «Пам`яткознавство» або для археологічних, історичних об`єктів, об`єктів науки і техніки - «Історія та археологія». До акта стану збереження додаються документи, що підтверджують освітній рівень осіб, що її підписали, якщо вимоги до наявності освітнього рівня встановлені цим Порядком.

Лише після виконання усіх передбачених Порядком вимог щодо дослідження, облікова документація передається до уповноваженого органу, повноваження яких поширюється на територію розміщення такого об`єкта, шляхом занесення його до Переліку об`єктів культурної спадщини (в даному випадку - Департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської обласної державної адміністрації). Останній, за результатами розгляду такої документації приймає рішення щодо занесення об`єкта до Переліку об`єктів ку льтурної спадщини (п. 3 розділу II Порядку).

Виконання п. 4 розпорядження Кабінету Міністрів України від 20.07.1998 № 604-р, а саме не допущення проведення будівельних робіт у місцях де залишились сліди давніх поховань, передбачає, перш за все чітке встановлення таких місць та визначення їх меж.

Пунктом 12 розділу IV Порядку установлено, що до прийняття рішення про визначення меж території пам`ятки її межі визначаються відповідно до рекомендованих в обліковій документації описів меж або, у разі їх відсутності: для пам`яток археології:

для поселень - 1000 метрів навколо від знахідки фрагменту ділянки археологічного культурного шару, визначеній в обліковій документації;

для городищ - 500 метрів навколо залишків оборонних споруд (вал, рів) за умови їх фіксації на місцевості;

для без курганних могильників - 500 метрів навколо знахідки фрагменту ділянки археологічного культурного шару поховання;

для курганів, тощо - 500 метрів навколо від центральної точки, визначеній в обліковій документації;

для пам`яток архітектури - земельною ділянкою навколо пам`ятки, що дорівнює подвійній її висоті;

для пам`яток садово-паркового мистецтва, історії, монументального мистецтва, ландшафтних, містобудування - земельною ділянкою, зайнятою пам`яткою.

До прийняття рішення про встановлення режиму використання пам`ятки її режим використання встановлюється відповідно до рекомендованого в обліковій документації режиму використання.

Дослідження об`єкта історії та археології включає проведення відповідних археологічних робіт, які, в свою чергу, передбачають обов`язкову наявність кваліфікаційних та дозвільних документів.

Викладене свідчить про те, що роботи із дослідження такого виду об`єктів мають замовлятися в осіб, які мають відповідні кваліфікаційні документи.

Відсутність облікової документації виключає можливість визначення меж об`єкта охорони культурної спадщини та режиму його використання.

Дослідження об`єкта історії та археології включає проведення відповідних археологічних робіт, які, в свою чергу, передбачають обов`язкову наявність кваліфікаційних та дозвільних документів.

Крім того, як вбачається зі змісту оскаржуваної постанови державного виконавця, боржник не виконав дій, визначених «Порядком обліку об`єктів культурної спадщини» спрямованих на вивчення / дослідження «Поховання Єврейського цвинтаря», що знаходиться на вул. Шевченка у м. Ходорів Жидачівського району Львівської області.

Також, п. 3 розпорядження Кабінету Міністрів України від 20.07.1998р. №604-р передбачає залучення громадських організацій, націоальних меншин до проведення робіт з вивчення стану закритих кладовищ, у тому числі і кладовищ національних меншин; продовжувати здійснювати заходи щодо облаштування цих місць, їх утримання та збереження, що також не було дотримано боржником.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що боржником рішення суду по справі №562/3063/17 не виконано, тому у відповідача були відсутні підстави для закінчення виконавчого провадження.

З врахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що постанова про закінчення виконавчого провадження від 05.11.2019 року ВП № 59127323 є протиправною, а тому підлягає скасуванню.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч. 2 ст. 2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Положення ч.1 ст. 9 КАС України передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 вказаного Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Таким чином, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити повністю.

Керуючись ст. ст. 2, 5, 9, 72, 73, 77, 90, 241-243, 246 КАС України, ст.ст. 1, 2, 4, 12, 18 Закону України «Про виконавче провадження», -

ухвалив:

Позов Представництва Американського об`єднання комітетів для євреїв бувшого Радянського Союзу до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Львів), третя особа – Ходорівська міська рада про визнання неправомірною та скасування постанови про закінчення виконавчого провадження задовольнити повністю.

Визнати протиправною та скасувати постанову про закінчення виконавчого провадження від 05.11.2019 року ВП № 59127323 винесену державним виконавцем примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області Батюк М.В.

Стягнути з бюджетних асигнувань Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Львів) (79000, м. Львів, пл. Шашкевича, 1; ЄДРПОУ 43317547) на користь Представництва Американського об`єднання комітетів для євреїв бувшого Радянського Союзу (79054, м. Львів, вул. О. Кульчицької, 1/94, код ЄДРПОУ 21720365) судовий збір у розмірі 1921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна) грн. 00 коп.

Рішення може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Повне рішення суду складено - 11 березня 2020 року.

Суддя: (підпис) Б.М. Гедз

З оригіналом згідно.

Суддя: Б.М.Гедз