Постанова № 881193, 10.08.2007, Господарський суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
10.08.2007
Номер справи
а38/326-07
Номер документу
881193
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

12.07.07р.

Справа № А38/326-07

За позовом Відкритого акціонерного товариства «Дніпропетровський металургійний завод ім..Петровського», м. Дніпропетровськ

До Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Дніпропетровську, м. Дніпропетровськ

Третя особа без самостійних вимог на предмет спору на боці Позивача - Закрите акціонерне товариство комерційний банк «ПриватБанк»

Про визнання протиправними дій

Суддя Бишевська Н. А.

Секретар судового засідання Бикова А.О.

ПРЕДСТАВНИКИ:

Від позивача –Земляний О.Ю. дов. від 01.01.07р., Логода С.О., дов. № 250/9 від 02.01.07 р.

Від відповідача –Іваненко В.О., Федоренко Ю.В.,дов. № 1142/10/08-10/1-15 від 16.04.07 р.

Від третьої особи –не з”явилися

Суть спору:

Відкрите акціонерне товариство «Дніпропетровський металургійний завод ім..Петровського»(в подальшому Позивач) звернувся з позовом до господарського суду та просить визнати протиправними дії Відповідача по пред”явленню до сплати АКБ „ Приватбанк” (далі Третя особа) переліку податкових векселів.

Позовні вимоги обґрунтовані порушенням відповідачем при вчиненні оскаржуваних дій положень п.7.7 ст.7, п.11.5 ст.11 Закону України «Про податок на додану вартість „.

Відповідач проти позову заперечує, посилаючись на неузгодженість дій і оцінки обставин з позивачем стосовно погашення податкових векселів сумою бюджетного відшкодування з податку на додану вартість. Неоднаковість застосування податкового законодавства , необхідність проведення зустрічних перевірок контрагентів позивача, з питань достовірності нарахування бюджетного відшкодування з ПДВ, та на підставі даних таких перевірок часткове скасування підтверджених раніше сум бюджетного відшкодування, не дає підстав податковому органу для погашення податкових векселів позивача, що є мотивацією заперечень по позовній заяві.

В судовому засіданні 12 липня 2007 року оголошено вступну та резолютивну частину постанови відповідно до ст. 160 КАС України.

Дослідивши докази, наявні в матеріалах справи, надані Позивачем, Відповідачем, заслухавши пояснення представників позивача, відповідача, господарський суд, -

встановив:

У квітні 2006 року відповідачем проведено виїзну позапланову документальну перевірку з питань достовірності нарахування бюджетного відшкодування з податку на додану вартість ВАТ «ДМЗ ім..Петровського»по декларації за січень 2006 року. За результатами перевірки складено Акт № 141/1-08-02/3-05393056 від 17.04.2006 року. Згідно з висновком акту перевірки, підтверджено суму бюджетного відшкодування з ПДВ в розмірі 16 343 408 грн. 00 коп. по декларації з ПДВ ВАТ «ДМЗ ім..Петровського»за січень 2006 року.

Також відповідачем проведено документальну невиїзну(камеральну) перевірку достовірності нарахування бюджетного відшкодування з ПДВ по декларації за лютий 2006 року, про що складено довідку № 88/08-02/3-46-05393056 від 19.04.2006 року. Згідно з висновками зазначеної довідки, підтверджено бюджетне відшкодування з ПДВ по декларації за лютий 2006 року в сумі 9 084 293 грн.

На протязі 2007 року ВАТ «ДМЗ ім..Петровського» імпортовано на територію України визначену кількість товару. Сплату ПДВ при ввезенні товару відстрочено шляхом видачі наступних податкових векселів:

- серія АА № 0104177 від 21.03.2007 року на суму ПДВ 54 085,50 грн.;

- серія АА № 0104178 від 21.03.2007 року на суму ПДВ 42 587,13 грн.;

- серія АА № 0104179 від 22.03.2007 року на суму ПДВ 28 684,19 грн.

Авалістом зазначених податкових векселів виступив ПриватБанк.

ВАТ «ДМЗ ім..Петровського» прийняте рішення про дострокове погашення податкових зобов»язань за зазначеними вище податковими векселями за рахунок наявної суми підтвердженого відшкодування з ПДВ.

Позивач звернувся до СДПІ по роботі з великими платниками податків у м. Дніпропетровську з заявою № 120/28 від 02.04.2007 року, якою повідомив про дострокове погашення податкових зобов»язань з ПДВ за зазначеними вище векселями за рахунок наявної суми підтвердженого бюджетного відшкодування з ПДВ.

Листом № 9686/10/08-02/3-17 відповідачем повідомлено позивача про відсутність суми підтвердженого бюджетного відшкодування з ПДВ.

Листом від 20.04.2007 року № 12273/10/08-02/3-17 відповідач звернувся до третьої особи як аваліста податкових векселів з вимогою сплатити грошові кошти за зазначеними вище податковими векселями.

Суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги з наступних підстав.

Згідно з п.1.8 ст.1 Закону України «про податок на додану вартість»(далі Закон про ПДВ), бюджетне відшкодування - сума, що підлягає поверненню платнику податку з бюджету у зв'язку з надмірною сплатою податку у випадках, визначених цим Законом.

У відповідності до п.7.7 ст.7 Закону про ПДВ, сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.

При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду.

При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.

Якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то:

а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередньому податковому періоді постачальникам таких товарів (послуг);

б) залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.

Платник податку може прийняти самостійне рішення про зарахування належної йому повної суми бюджетного відшкодування у зменшення податкових зобов'язань з цього податку наступних податкових періодів. Зазначене рішення відображається платником податку у податковій декларації, яку він подає за наслідками звітного періоду, в якому виникає право на подання заяви про отримання бюджетного відшкодування згідно з нормами цієї статті. При прийнятті такого рішення зазначена сума не враховується при розрахунку сум бюджетного відшкодування наступних податкових періодів.

Платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. При цьому платник податку в п'ятиденний термін після подання декларації податковому органу подає органу Державного казначейства України копію декларації, з відміткою податкового органу про її прийняття, для ведення реєстру податкових декларацій у розрізі платників.

До декларації додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування, копії погашених податкових векселів (податкових розписок), у разі їх наявності, та оригіналів п'ятих основних аркушів (примірників декларанта) вантажних митних декларацій, у разі наявності експортних операцій.

Форма заяви про відшкодування та форма розрахунку суми бюджетного відшкодування визначаються за процедурою, встановленою центральним податковим органом.

Протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування.

Податковий орган зобов'язаний у п'ятиденний термін після закінчення перевірки надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

На підставі отриманого висновку відповідного податкового органу орган державного казначейства надає платнику податку зазначену у ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку податкового органу.

Якщо за наслідками документальної невиїзної (камеральної) або позапланової виїзної перевірки (документальної) податковий орган виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий податковий орган:

а) у разі заниження заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування щодо суми, визначеної податковим органом унаслідок таких перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого заниження та підстави для її вирахування. У цьому випадку вважається, що платник податку добровільно відмовляється від отримання такої суми заниження як бюджетного відшкодування та враховує її згідно з підпунктом 7.7.3 цього пункту у зменшення податкових зобов'язань з цього податку наступних податкових періодів;

б) у разі перевищення заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування над сумою, визначеною податковим органом внаслідок проведення таких перевірок, податковий орган надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого перевищення та підстави для її вирахування;

в) у разі з'ясування внаслідок проведення таких перевірок факту, за яким платник податку не має права на отримання бюджетного відшкодування, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються підстави відмови у наданні бюджетного відшкодування.

У разі, коли за результатами перевірки сум податку, заявлених до відшкодування, платник податку або податковий орган розпочинає процедуру адміністративного оскарження, податковий орган не пізніше наступного робочого дня за днем отримання відповідного повідомлення від платника або ухвали суду про порушення справи зобов'язаний повідомити про це орган державного казначейства. Орган державного казначейства призупиняє процедуру відшкодування в частині оскаржуваної суми до прийняття остаточного рішення з адміністративного або судового оскарження.

Після закінчення процедури адміністративного або судового оскарження податковий орган протягом п'яти робочих днів, наступних за днем отримання відповідного рішення, зобов'язаний надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

Порядок видачі повідомлень про виявлення завищення суми бюджетного відшкодування визначено Порядком направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних(фінансових) санкцій, затвердженим Наказом ДПА України № 253 від 01.06.2001 року.

Згідно з п.11.5 ст.11 Закону України «Про податок на додану вартість»(далі Закон про ПДВ), з моменту набрання чинності цим Законом платники податку при імпорті товарів на митну територію України, за умови оформлення митної декларації (за винятком тимчасової чи неповної, періодичної чи попередньої декларації), можуть за власним бажанням надавати органам митного контролю податковий вексель на суму податкового зобов'язання зі строком погашення на тридцятий календарний день з дня його поставки органу митного контролю, один примірник якого залишається в органі митного контролю, другий надсилається органом митного контролю на адресу органу державної податкової служби за місцем реєстрації платника податку, а третій залишається платнику податку;

податковий вексель підлягає обов'язковому підтвердженню комерційними банками шляхом авалю;

комерційні банки зобов'язані оплатити податковий вексель у разі його непогашення платником у строк;

платник податку може за самостійним рішенням достроково погасити вексель шляхом перерахування коштів до бюджету або шляхом заліку сум бюджетного відшкодування, підтвердженого податковим органом;

якщо термін сплати зобов'язань по податковому векселю виникає до закінчення терміну подачі декларації до податкового органу за звітний (податковий) період, у якому відбулася його поставка органу митного контролю, платник податку не включає суму зобов'язань по векселю до складу податкових зобов'язань та погашає вексель шляхом перерахування коштів до бюджету. При цьому платник податку має право на включення перерахованої суми зобов'язань по векселю до складу податкового кредиту у звітному (податковому) періоді, в якому відбулася така сплата;

якщо термін сплати зобов'язань по податковому векселю виникає після закінчення терміну подачі декларації до податкового органу за звітний (податковий) період, в якому відбулася його поставка органу митного контролю, сума зобов'язань по такому податковому векселю включається до складу податкових зобов'язань платника в звітному (податковому) періоді, в якому відбулася його поставка органу митного контролю. При цьому платник податку має право на включення до складу податкового кредиту суми зобов'язань по податковому векселю у наступному звітному (податковому) періоді за умови погашення суми податкових зобов'язань шляхом перерахування коштів до бюджету;

якщо платник податку на дату поставки податкового векселя органу митного контролю має підтверджену податковим органом суму бюджетного відшкодування, яка дорівнює або більша ніж сума зобов'язання по такому векселю, платник податку має право включити суму зобов'язань по податковому векселю до складу податкових зобов'язань за звітний (податковий) період, в якому відбулася його поставка органу митного контролю. При цьому податковий вексель вважається погашеним та платник податку має право на включення до складу податкового кредиту суми зобов'язань по податковому векселю у наступному звітному (податковому) періоді;

обов'язки з погашення податкового векселя не можуть передаватися іншим особам, податковий вексель не підлягає індосаменту; проценти або інші види плати за користування податковим векселем не нараховуються;

порядок випуску, обігу і погашення податкових векселів встановлюється Кабінетом Міністрів України.

У відповідності з частиною 5 Постанови Кабінету Міністрів України № 1104 від 01.10.197 року «Про затвердження Порядку випуску, обігу та погашення податкових векселів, що видаються на суму податку на додану вартість, при імпорті товару на митну територію України», платник податку може за самостійним рішенням достроково погасити податковий вексель шляхом перерахування коштів до бюджету або заліку суми бюджетного відшкодування, підтвердженого органом державної податкової служби, згідно з поданою ним письмовою заявою.

У відповідності до частини четвертої ст.70 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

У відповідності до вимог частини другої ст.72 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Доказів винесення та направлення в адресу позивача будь-яких повідомлень, передбачених ст.7 Закону про ПДВ, відповідачем до матеріалів справи не надано. Так само не надано доказів порушення позивачем вимог ст.7 Закону про ПДВ при заявленні суми ПДВ по деклараціям за січень та лютий 2006 року до відшкодування з бюджету.

Оскільки відповідачем підтверджено суми бюджетного відшкодування позивачу по деклараціям за січень та лютий 2006 року шляхом складання відповідного Акту перевірки та довідки, не прийнято за результатами перевірки правильності заявленої суми ПДВ до бюджетного відшкодування по зазначеним деклараціям жодного з повідомлень, передбачених ст.7 Закону про ПДВ, ВАТ «ДМЗ ім..Петровського»на дату подання заяв про дострокове погашення податкових зобов»язань за зазначеними вище податковими векселями мав підтверджену податковим органом суму бюджетного відшкодування.

З урахуванням наведеного, податкові зобов»язання за зазначеними податковими векселями погашені позивачем у відповідності до положень п 11.5 ст.11 Закону про ПДВ, а дії відповідача по пред»явленню зазначених векселів до сплати Приватбанку суперечать вимогам Закону про ПДВ.

З урахуванням положень п.11.5 ст.11 Закону про ПДВ, право податкового органу на пред»явлення до сплати податкових векселів банку-авалісту виникає лише у випадку їх непогашення або несвоєчасного погашення особою, що видала вексель, відповідно, дії Відповідача по пред»явлення податкових векселів, зазначених вище, до сплати третій особі –ПриватБанку, не відповідають вимогам п.11.5 ст.11 Закону про ПДВ.

Враховуючи наведене вище, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позову в повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 160-161, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд,-

Постановив:

Адміністративний позов Відкритого акціонерного товариства «Дніпропетровський металургійний завод ім..Петровського»задовольнити.

Визнати протиправними дії Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Дніпропетровську (49000, м. Дніпропетровськ, пр-т Кірова, 57 ЄДРПОУ 26136932) по пред»явленню до оплати Закритому акціонерному товариству комерційний банк «ПриватБанк»(49000, м. Дніпропетровськ, Наб.Перемоги, 50, МФО 305299)

наступних податкових векселів, виданих ВАТ «ДМЗ ім..Петровського:

- серія АА № 0104177 від 21.03.2007 року на суму ПДВ 54 085,50 грн.;

- серія АА № 0104178 від 21.03.2007 року на суму ПДВ 42 587,13 грн.;

- серія АА № 0104179 від 22.03.2007 року на суму ПДВ 28 684,19 грн.

Стягнути з державного бюджету України на користь ВАТ «ДМЗ ім..Петровського»3 грн. 40 коп. судового збору.

Постанова набирає законної сили відповідно до ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена у порядку та строки, встановлені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Н.А.Бишевська

Постанова підписана в повному обсязі 03.08.07р.