Ухвала суду № 88113500, 10.03.2020, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.03.2020
Номер справи
240/395/20
Номер документу
88113500
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

про зупинення провадження у справі

10 березня 2020 року м. Житомир справа № 240/395/20

категорія 112030300

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Майстренко Н.М., розглядаючи у письмовому провадженні питання про зупинення провадження у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України у Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії,

встановив:

До суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 , у якій вона просить визнати дії відповідача протиправними та зобов`язати його здійснити розрахунок, нарахувати та виплатити їй компенсацію за втрату частини доходів у зв`язку з порушенням термінів виплати пенсії, нарахованої на підставі постанови Народицького районного суду Житомирської області від 05.09.2011 у справі №2-а-3499/11 за період з 15.02.2011 по 22.07.2011 по день фактичної виплати донарахованої частини пенсії.

Ухвалою суду від 11.02.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі.

До суду надійшло клопотання представника відповідача, в якому він просить зупинити провадження у даній адміністративній справі до набрання законної сили судовим рішенням касаційної інстанції по справі №815/1226/18, оскільки ухвалою Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 08.11.2019 зазначено, що складність правової проблеми щодо застосування строків при поновленні виплати призначеної пенсії, полягає у тому, що процесуальний закон у частині визначення строків звернення до суду не містить особливостей стосовно спорів у сфері соціального захисту, зокрема, тих, що стосуються регулярних (щомісячних тощо) виплат, які держава в особі її уповноважених суб`єктів владних повноважень з власної вини протягом тривалого часу не виплачувала такій фізичній особі пенсію або виплачувала у неповному розмірі.

Розглядаючи подане клопотання про зупинення провадження у справі, слід зазначити наступне.

Предметом розгляду даної справи є зобов`язання нарахувати та виплатити компенсацію за втрату частини доходів у зв`язку з порушенням термінів виплати пенсії, а предметом у спору у справі №815/1226/18 - зобов`язання Малиновське об`єднане управління Пенсійного фонду України в місті Одесі провести поновлення та виплату пенсії за віком з 07.10.2009 шляхом призначення її знову, відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Таким чином, суд не вбачає підстав для зупинення провадження у даній справі, враховуючи відсутність обставин, що вказували б на неможливість розгляду цієї справи до набрання законної сили судовим рішенням у справі №815/1226/18, тому відмовляє в задоволенні клопотання.

У той же час, судом встановлено, що ухвалою Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду від 02.04.2019 було передано на розгляд до Великої Палати Верховного Суду справу №510/1286/16-а. У вказаному судовому рішенні Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду визначено виняткові правові проблеми, які головним чином полягають у необхідності формування правових позицій, а саме: 1. Чи можуть cудами застосовуватися у спорах стосовно соціального захисту (для обмеження розміру належних особі сум соціальних виплат) шестимісячні строки звернення до суду, встановлені процесуальним законом - КАС України (стаття 99 в редакції, що діяла до 15.12.2017, та стаття 122 в чинній редакції), якщо предметом спору є неотримання особою регулярних (щомісячних тощо) соціальних виплат, які суб`єкт владних повноважень з власної вини не виплачував фізичній особі або виплачував у неповному розмірі? 2. Чи можуть суди застосовувати строки звернення до суду, встановлені процесуальним законом - КАС України (стаття 99 в редакції, що діяла до 15.12.2017, та стаття 122 в чинній редакції), для фактичного встановлення строкових меж триваючого правопорушення у сфері реалізації соціальних прав та відповідно цим строком обмежувати доступ особи до суду? 3. Чи може бути факт нездійснення перевірки особою, якій державою призначено пенсію або інші постійні соціальні виплати, правильності нарахування уповноваженими суб`єктами владних повноважень конкретних сум таких виплат або невчасне звернення з відповідним позовом до адміністративного суду підставою для судового захисту її прав лише у межах останніх шести місяців, що передують даті звернення до суду? 4. Чи можуть суди не застосовувати відповідний процесуальний строк, а відповідно до частини шостої статті 7 КАС України використовувати як аналогію закону до всіх зазначених вище спорів положення частини другої статті 87 Закону України "Про пенсійне забезпечення"; статті 46 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та статей 51, 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", в яких міститься норма, згідно з якою нараховані (первинно встановлені за відповідною заявою фізичної особи) суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком?

26.06.2019 ухвалою Великої Палати Верховного Суду України справу №510/1286/16-а прийнято до розгляду (http://reestr.court.gov.ua/Review/82885849).

Тобто, на розгляді Великої Палати Верховного Суду перебуває справа №510/1286/16-а, предметом розгляду якої, є, зокрема, питання фактичного встановлення строкових меж триваючого правопорушення у сфері реалізації соціальних прав та застосування процесуальних строків для звернення до суду за захистом цих прав. Суд зазначає, що предмети спірних правовідносин в частині застосування строків звернення до суду, що розглядається у цій справі, та у справі № 510/1286/16-а, є подібними.

Згідно з п. 5 ч. 2 ст. 236 КАС України суд має право зупинити провадження у справі в разі перегляду судового рішення у подібних правовідносинах (в іншій справі) у касаційному порядку палатою, об`єднаною палатою, Великою Палатою Верховного Суду - до набрання законної сили судовим рішенням касаційної інстанції.

Враховуючи наведене, суд дійшов до висновку, що провадження у даній справі слід зупинити до набрання законної сили судовим рішенням Великої Палати Верховного Суду України у справі №510/1286/16-а, а тому клопотання представника відповідача слід задовольнити частково.

Керуючись статтями 236, 243, 248, 256 КАС України,

ухвалив:

Клопотання представника відповідача про зупинення провадження у справі задовольнити частково.

Зупинити провадження в адміністративній справі № 240/395/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії до набрання законної сили судовим рішенням Великої Палати Верховного Суду України у справі №510/1286/16-а.

Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання суддею та може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Н.М. Майстренко