Рішення № 88109094, 11.03.2020, Житомирський районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
11.03.2020
Номер справи
278/3521/19
Номер документу
88109094
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

справа № 278/3521/19

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 березня 2020 року м. Житомир

Житомирський районний суд Житомирської області в складі головуючого судді Грубіяна Є.О. за участю секретаря Фурман О.А., розглянув цивільну справу за заявою справу за заявою заступника керівника Житомирської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області до Тетерівської сільської ради Житомирського району Житомирської області, ОСОБА_1 про визнання незаконним та скасування рішення, –

В С Т А Н О В И В :

Направленим позовом прокурор просить суд ухвалити рішення про визнання протиправним рішення сільської ради щодо закріплення земельної ділянки. Позов обґрунтовано тим, що жодних правових підстав для прийняття такого рішення законодавством України не передбачено.

Провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження і клопотань щодо здійснення судочинства у даній справі іншим чином судом не встановлено.

Відповідачі відзиву на позов не подавали.

Головне управління Держгеокадастру в Житомирській області направило пояснення, якими позов підтримали та просили його задовольнити.

Проаналізував матеріали направлені позивачем судом встановлено наступне.

26 січня 2018 року Тетерівська сільська рада Житомирського району Житомирської області прийняла рішення № 1210 на 33-ій сесії 1-го скликання, яким заяву ОСОБА_1 задоволено та закріплено за ним земельну ділянку площею 0,15 га для ведення особистого селянського господарства в с. Буки Житомирського району Житомирської області (а.с.10-11).

ОСОБА_1 є громадянином України, має зареєстроване місце проживання та отримував код платника податків (а.с.12-14).

Прокуратурою при зверненні до суду сплаченого судового збору в розмірі 1 921 гривень (а.с.19).

Правовідносини між сторонами врегульовані наступними положеннями законодавства України.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (ст. 19 Конституції України).

Громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, провадиться один раз по кожному виду використання (ст. 116 ЗК України).

Відповідно до ст. 12 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін.

Згідно ч. 1 ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу (ч. 1 ст. 16 ЦК України).

Відповідно до ч. 2 ст. 78, ст. 81 ЦПК України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Статтею 89 ЦПК України визначено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Відповідно до ч. 1 ст. 21 ЦК України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.

Згідно положень ч.1 ст.79-1 ЗК України формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.

За нормативними положеннями ч.9, ч.10 ст.79-1 ЗК України земельна ділянка може бути об`єктом цивільних прав виключно з моменту її формування та державної реєстрації права власності на неї. Державна реєстрація речових прав на земельні ділянки здійснюється після державної реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 152 Земельного Кодексу України держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: визнання прав; відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; визнання угоди недійсною; визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; відшкодування заподіяних збитків; застосування інших, передбачених законом, способів.

Відповідно до ч. 1 ст. 188 ЗК України державний контроль за використанням та охороною земель здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, а за додержанням вимог законодавства про охорону земель - центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Проаналізував фактичні обставини справи та норми законодавства, якими врегульовані дані правовідносини, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову. До такого висновку суд дійшов враховуючи наступне. Так, дійсно наведені правові підстави та обґрунтування заявленого позову знайшли своє підтвердження в ході розгляду справи. Зазначеними нормами законодавства України не передбачено закріплення земельних ділянок за громадянами, а отже рішення органу місцевого самоврядування є протиправним та підлягає до скасування.

Заявлені прокурором судові витрати за розгляд даної справи суд вирішує стягнути з відповідачів в дольовому порядку по 960, 50 гривень. Дані правовідносини врегульовані положеннями ст. 141 ЦК України.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 263-265 ЦПК України, суд, -

У Х В А Л И В :

Позов задовольнити.

Визнати незаконним та скасувати рішення 33 сесії 1 скликання Тетерівської сільської ради Житомирського району Житомирської області №1210 від 26.01.2018 року "Про закріплення земельної ділянки".

Стягнути з відповідачів в дольовому порядку на користь прокуратури Житомирської області судові витрати в розмірі 1 921, 00 гривень, тобто по 960, 50 гривень з кожного.

Повне рішення виготовлене 11 березня 2020 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Рішення може бути оскаржено шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Житомирського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Є.О. Грубіян